vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

243 επισκέπτες, 11 χρήστες
Buliwyf, akis91, dkostas, lounik, lagoudakis, ΨΗΛΟΣ, djfloor, maprix, zamploutos, camber, Tazz

Twitter

Ατμίζουσα... πιτσιρικαρία - Ένα θέμα που καίει

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Με αφορμή μια συζήτηση που ξεκίνησε κάπου εδώ,
θεώρησα σωστό να ανοίξω ένα νήμα ειδικά για το θέμα αυτό,
μιας και ένα παρόμοιο θέμα που προϋπήρχε το θεωρώ σχετικά "παρωχημένο".
Οι καιροί έχουν αλλάξει δραματικά στο άτμισμα από το 2012.

Το θέμα είναι φλέγον, διαρκές εξελισσόμενο και χωρίς εύκολες λύσεις.

Μας απασχόλησε πολλές φορές και στα ΔΣ του συλλόγου, χωρίς ποτέ όμως να φτάσουμε σε κάποια δημόσια τοποθέτηση, πόσο μάλλον σε συμβουλές ή παροτρύνσεις, μιας και μια δημόσια "επίσημη" θέση θα άνοιγε μέτωπα που ίσως να μην ήμασταν έτοιμοι να διαχειριστούμε και θα ξεκινούσε έναν διάλογο που θα ήταν αρκετά μονομερής (θεωρώντας πως η Πολιτεία και οι "επίσημες" ιατρικές εταιρίες δεν θα έπαιρναν θέση).

Ο γράφων είναι ένας άνθρωπος που ξεκίνησε το κάπνισμα στην ηλικία των 14 ετών :angry_orange: ... Και το συνέχισε ανελλιπώς για 34 επιπλέον χρόνια. Συγχωρώ όλες τις μούτζες επί του θέματος, ξεσπαθώστε ελεύθερα. Ο ίδιος άνθρωπος "παθαίνει κάτι" πλέον όταν βλέπει ένα πιτσιρίκι αυτής (ή και ελαφρώς μεγαλύτερης) ηλικίας να ατμίζει. Καλώς ή κακώς, δε ξέρω, και μάλλον δεν θα μάθω και ποτέ μιας και το παλεύω στο μυαλό μου κοντά στα τρία χρόνια. Αυτό που ξέρω όμως με σχετικά μεγάλη σιγουριά είναι πως το πρόβλημα είναι μάλλον (ή κυρίως) οπτικό, αισθητικό. Διότι αν το ανάγουμε σε θέμα υγείας, αλλάζει η φύση του προβλήματος, και σίγουρα και η άποψή μου.

Ναι, η "αισθητική" πλευρά του θέματος "χτυπάει κόκκινα" στους περισσότερους από εμάς. Ίσως επειδή αρκετοί πλέον έχουμε δικά μας παιδιά και δεν θέλουμε να τα φανταστούμε με τους drippers στο στόμα, ίσως επειδή μεγαλώνοντας γινόμαστε ένα κλικ πιο συντηρητικοί, ίσως επειδή νιώθουμε ενοχές για ένα σκασμό άλλα πράγματα, ίσως γιατί η αισθητική του θέματος να είναι η αιτία για την άκρως συντηρητική στάση των κυβερνήσεων διαθνώς και όλα τα δεινά των απαγορεύσεων που έχουμε υποστεί (και θα υποστούμε και στο μέλλον) ως ατμιστές... Μεγάλη συζήτηση. Όμως το θέμα μου εδώ ΔΕΝ είναι η αισθητική πλευρά. Μπορεί να δικαιολογεί την όποια στάση του καθενός, τις πεποιθήσεις και τις αποφάσεις του, αλλά ΔΕΝ είναι αυτή.

Το θέμα μου είναι πως το χειριζόμαστε.

Και αυτό έχει δύο πλευρές:
α) Πως το χειριζόμαστε ως απλοί ατμιστές, γονιοί, φίλοι, συγγενείς, δάσκαλοι, γουατέβερ...
β) Πως το χειριζόμαστε ως άνθρωποι με "ιδιαίτερη" θέση στο χώρο του ατμίσματος (στην κατηγορία αυτή τοποθετώ κάθε σχετικό φορέα της Πολιτείας, τους γιατρούς, τους εκπαιδευτικούς και τους επαγγελματίες του χώρου).

Σαν μια σύντομη τοποθέτηση θα γράψω τα εξής:
1) Αν ένα "πιτσιρίκι" πρόκειται να κάνει ντε και καλά ένα από τα δύο, θα προτιμούσα και θα συνέστηνα ανεπιφύλακτα να ατμίσει. Προφανώς το ζουμί αυτής της φράσης εστιάζεται στις λέξεις "ντε και καλά"! Διότι εδώ ανοίγει μια μεγάλη συζήτηση για το αν έχει εναλλακτικές (φυσικά και έχει) και για το ποιος ή τι το σπρώχνει προς μία από τις δύο κατευθύνσεις ή προς οτιδήποτε άλλο.
2) Αν ένα πιτσιρίκι θέλει να σταματήσει το τσιγάρο (προφανώς μιλάμε για μεγαλύτερα "πιτσιρίκια" εδώ) αλλά δεν μπορεί (ήμαρτον θεέ μου... τι γράφω;...) φυσικά και θα του συνέστηνα να δοκιμάσει ΚΑΙ αυτόν τον τρόπο, σε περίπτωση που δεν τα καταφέρει με τη μέθοδο "μαχαίρι" (αφού πρώτα του κοπάναγα δυο σφαλιάρες για να συνέλθει και να σταματήσει να με παραμυθιάζει, σιγά τον... εθισμό στην νικοτίνη που πρόλαβε να αποκομίσει μέχρι να σταματήσουμε να το λέμε πιτσιρίκι).
3) Αν ένα πιτσιρίκι θελήσει να μάθει και να ενημερωθεί, θα του έλεγα όλη την αλήθεια και για τα δύο, όσο χρόνο κι αν μου πάρει αυτό.
4) Αν ένα πιτσιρίκι μου έλεγε πως η καθηγήτριά του τους είπε πως με το άτμισμα θα πάθουν υγρό στον πνεύμονα και καρκίνο στα... νύχια (true story) θα του έλεγα να μου την φέρει να της κάνω ένα ιδιαίτερο...
5) Αν το δικό μου πιτσιρίκι άρχιζε να ατμίζει χωρίς να έχει καπνίσει ποτέ θα θεωρούσα πως έχω αποτύχει ως γονιός (άλλη μεγάλη συζήτηση).

Όσο για τους ανθρώπους με την "ιδιαίτερη" θέση στο χώρο (φορείς της Πολιτείας, γιατροί, εκπαιδευτικοί και επαγγελματίες του χώρου) η θέση μου είναι πάγια, αυστηρή και μη διαπραγματεύσιμη:
Η Πολιτεία πρέπει να κάνει ακριβώς ότι την συμβουλέψουν οι ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΙ επιστήμονες, οι οποίοι πρέπει να κάνουν ακριβώς ότι τους συμβουλέψουν οι άρτια εκτελεσμένες επιστημονικές μελέτες ευρέως δείγματος, οι οποίες πρέπει να γίνονται μόνιμα και με συχνή περιοδικότητα με χρηματοδότηση της Πολιτείας, με τον πιο σύγχρονο εξοπλισμό ατμίσματος και σε συνθήκες πραγματικές και όχι ακραίες ή ιδεατές.

Οι εκπαιδευτικοί και γενικότερα οι άνθρωποι που με τον έναν ή τον άλλον τρόπο επηρεάζουν τη σκέψη της πιτσιρικαρίας, πρέπει να κάνουν αυτό ακριβώς που θα έκανε μια ιδεατή Πολιτεία αφού συμβουλευτεί όλους τους παραπάνω, μιας και η υπάρχουσα Πολιτεία απέχει παρασάγας από το να είναι ιδεατή και να την εμπιστευόμαστε στο να ορίζει τις τύχες των παιδιών μας.

Οι επαγγελματιές του χώρου (καταστηματάρχες ατμιστικών ειδών σήμερα, δυνητικά διάφοροι περισσότεροι στο μέλλον) πρέπει να κάνουν ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που λέει ο νόμος, επαυξημένο και με αυτά που θα ΕΠΡΕΠΕ να λέει ο νόμος αλλά δεν τα λέει: να μην επιτρέπουν την πώληση ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ατμιστικού προϊόντος: εξοπλισμού ή υγρού, νικοτινούχου ή μη, αξεσουάρ ή διακοσμητικού. Θέλει συζήτηση; Αν ναι, ας την κάνουμε.

Θα μπορούσα να γράφω με τις ώρες αλλά προτιμώ να διαβάσω και τις δικές απόψεις και να τοποθετηθώ ξανά αργότερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 21, 2018, 02:42 από e-spy »

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμίζουσα... πιτσιρικαρία - Ένα θέμα που καίει
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 21, 2018, 02:45 »
Το καλύτερο που έχει κανεις να κάνει με ένα παιδί, είναι να του δώσω να καταλάβει, πως ότι κι αν τον ενδιαφέρει και με όποιον τρόπο, σαν σπουδή, σαν υλικό, σαν θεωρία, οτιδήποτε, υπάρχουν άπειρες πηγες για να ενημερωθεί.
Κάποιες πηγές είναι μονοδιάστατες, πολυ ειδικές  και κάποιες άλλες πολύ γενικές .
Είναι ωραίο ένα παιδί να "ενδιαφέρεται", για οτιδήποτε, όπως και την υγεία του φυσικα.
Επίσης  την άποψή μας αν τη ζητήσει, πρέπει να εκφραστεί το ίδιο απλοϊκά και αβίαστα με της δασκάλας του -για το παράδειγμα που ανέφερες, που είπε μυθώδη και αμύθητα. Τα παιδιά ειναι "σφουγγάρια", αν τους δείξουμε οργή πχ, οργή θα μεταφέρουν, αν τους μιλήσουμε με αριθμους για το χρήμα πχ, στα μαθηματικά θα την κάτσουν την βάρκα, δεν ειναι μόνο αυτό όμως.  
Το σοβαρότερο όμως θέμα ειναι πως έχουν δουλειά κι αυτα να κανουν, όχι τους messengers

Μεσα σε αυτά υπάρχει το "καλύτερο" , η αναζήτηση, το να κινησεις την ανάγκη του παιδιου για την πληροφόρηση και μάθηση/παιδεία, να μπορεί να διαχειριστεί οτιδήποτε άγνωστο αν το πάμε και πιο περα
Τώρα ειμαστε στη φάση που προσπαθω να μαθω στο παιδί μου ποιες ειναι οι σωστές και αξιόπιστες πηγές, και πως να ξεχωρίζει τις και τους αμπλαούμπλες όπως λέμε.
Προσωπικά θα έλεγα πως δεν νομίζω, έως οτι ειμαι κάθετος πως δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο απο αυτό, αλλα ακόμα και απο τα παιδιά μαθαίνω, πόσο μάλλον απο αλλον κόσμο και φίλους μας που έχουν 3 και 4 παιδιά ή απο κάποιους που πέρασαν δυσκολίες. Και απο ειδικους βέβαια.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 21, 2018, 03:12 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Ατμίζουσα... πιτσιρικαρία - Ένα θέμα που καίει
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 21, 2018, 04:56 »
Συμφωνω στα αριθμητικα points και ηθικα στο συνολο πιστευω τα ιδια. Το θεμα για μενα ομως ειναι πως δεν συζηταμε ουτε και ασχολουμαστε ενεργα με τα πιτσιρικια που καπνιζουν απ'τα 12-14 (δυστυχως εχω γνωρισει παραπανω απ'οσα φανταζεται καποιος), οποτε βλεπω τουλαχιστον υποκριτικο να γινεται σοβαρο θεμα συζητησης αποκλειστικα για το ατμισμα. Σαν κοινωνια και σαν Ελλαδα εννοω δεν πολυνοιαζομαστε γενικα, οχι εδω στο forum απαραιτητα. Καλως ή κακως λοιπον και χωρις να κρυβομαστε πισω απο κοινωνικα taboo, οτι συζητηση γινεται αφορα στο μεγαλυτερο μερος της το κακο που κανει η εικονα του εφηβου να ατμιζει στο ατμισμα σαν συνολο, μιας που βρισκεται υπο "ψυχρη" επιθεση.

Ας το παω απο αλλη οπτικη γωνια. Το ατμισμα ειναι ενα υποκαταστατο. Ενηλικοι ατμιστες που δεν καπνιζαν πριν ηταν μικροτερο ποσοστο του 2%, ανηλικοι κατω απο 1,5% σε ερευνα που διαβασα και δεν θυμαμαι ποια ηταν να παραθεσω (ισως ηταν η γνωστη αγγλικη με το 95%). Θυμαμαι ομως πως ηταν εγινε οταν υπηρχε ακομη μεγαλο hype για το vaping στο εξωτερικο απο διασημους κλπ. Αυτο σημαινει πως οσο ξεφουσκωνει το hype, τα ποσοστα αυτα θα μειωθουν κατα πολυ. Πανω σε αυτο να πω πως ηταν τεραστιο hype, σχεδον απιθανο να φταστει ή να ξεπεραστει ποτε στο μελλον. Αναμενω λοιπον να μειωθουν κοντα ή και κατω του 1% τα ατομα που ξεκιναν κατευθιαν με ατμισμα. Και μην ξεχναμε πως αυτο το hype εξυσε απλα την χωρα μας αρα λογικα εχουμε ακομη μικροτερα ποσοστα εδω. Ας πουμε πως ειναι ιδια ομως. Το ατμισμα ειναι πρακτικα 98+% υποκαταστατο του καπνισματος στην ομαδα ανηλικων. Αρα καταληγω παλι στο οτι το προβλημα δεν ειναι ο εφηβος που ατμιζει. Η αρνητικη εικονα που δινει στο ατμισμα ειναι αυτο που μας απασχολει λογω πυρων που δεχεται ήδη το Η.Τ.

Προσωπικα λοιπον προτιμω ενα πιτσιρικι να θεωρει cool το ατμισμα αντι για το καπνισμα 1000 φορες. Διορθωση, 95 φορες. Ειναι ενα υποκαταστατο τσιγαρου ομως, τιποτα παραπανω κι ας ισχυριζονται το αντιθετο οι καταστροφολογοι/επιτιθεμενοι. Εφοσον ανεβαζει to social status καποιου το καπνισμα στο ελληνικο σχολειο, απλα δεν υπαρχει λογος να συζηταμε εμεις σαν ατμιστικη κοινοτητα το κακο που κανει το ατμισμα στα πιτσιρικια. Θα ηταν απλα παραλογο. Γι'αυτο και δεν χρειαζεται καποια επισημη τοποθετηση ποτε απο ατμιστικη ομαδα/κοινωτητα πανω στο θεμα, ουσιαστικα δεν υπαρχει καποιο ατμιστικο θεμα. Το μοναδικο θεμα πιθανης συζητησης ειναι οτι το καπνισμα στα σχολεια ειναι ακομη αρκετα δημοφιλες στην χωρα μας και δεν βλεπω να γινονται ουσιαστικες κινησεις ή επιθεσεις για να μειωθει αυτο. Στην Αγγλια π.χ. καποια στιγμη τελη δεκαετιας 90' αρχες 00' εγιναν κινησεις και πλεον αντι για "δημοφηλης", εισαι κοινωνικα στιγματισμενος αν καπνιζεις. Πως το καταφεραν δεν εψαξα, υπαρχει αποδεδειγμενος τροπος ομως να ακολουθησουμε εαν ευαισθητοποιηθει το κρατος μας (γελαμε εδω). Αυτο να το συζητησουμε και μεταξυ μας οι καπνιστες/πρωην καπνιστες ειδικοτερα και με οποιο παιδι μπορεις να του περασεις καποια μηνυματα, δεν ειναι ατμιστικο το θεμα ομως.

Σεντονακι rant εγραψα αλλα δεν μπορω πια να βλεπω να κανουμε θεμα πως ατμιζουν οι πιτσιρικαδες, το αγνοω καιρο αλλα τρελενομαι σιγα σιγα. Το 2) και το 3) ρεαλιστικα δεν ειναι γι'αυτες τις ηλικιες, αλλα σε αυτες τις περιπτωσεις το ιδιο πρεπει να κανει ο καθενας μας πιστευω. Το μοναδικο που θα προσθεσω ειναι πως απο τον τροπο που γραφεις φαινεται πως ισως θα εδινες επικριτικη συμβουλη και δεν θα επιανε τοπο (αλλο θεμα αυτο). Ειναι δυσκολες ηλικιες αυτες, δυσκολα ακουνε και σιγουρα δεν σκεφτονται την υγεια τους μετα απο 20-30 χρονια (οπως κι εμεις τοτε). Γενικοτερα οπως ειπα οι χειρισμοι που εγραψες Σπυρο πιστευω ειναι οι ιδανικοι για να ειναι καποιος ηθικα σωστος και με τον εαυτο του και με το ατομο που εχει απεναντι του. Απο κει και περα ενας επαγγελματιας που προστατευει το ατμισμα, ειναι δυστυχως δεμενα τα χερια του. Λεω δυστυχως γιατι αν σου ρθει ενα πιτσιρικι με πακετο τσιγαρα στην τσεπη και σου πει "λεω να το κοψω", νομικα πρεπει να του δειξεις την πορτα. Τα περιπτερα τα παιρνει να πουλαν τσιγαρα οπου να 'ναι, τα ατμογαζα οχι. Περαστικοι να δουν 1-2 πιτσιρικια να μπαινοβγαινουν συχνα θα σου βγει το ονομα στην περιοχη, θα θυμιθουν τον ηλιθιο τιτλο που διαβασαν στο fb για το ατμισμα, τα παιδια, τον καρκινο, τους πνευμονες, τις εκρηξεις και σου πουν εισαι δολοφονος παιδιων και ολα για το κερδος τα κανεις και καταγγελια και δημοσιευμα και και και τρεχα γυρευε. Προσωπικα θεωρω μεχρι και ανηθικο να μην μπορεις να πουλησεις Η.Τ. σε ανηλικο καπνιστη. Αν δεν ατμιζα για να ενημερωνομαι σωστα επι του θεματος ομως, πιστευω πως θα ειχα αλλη αποψη... Ισως θα επρεπε να υπηρχε ειδικος μηχανισμος για καπνιστες συγκεκριμενα αλλα θα πνιγοταν η ιδεα στην γραφειοκρατια ουτος ή αλλος. Θα συμβουλευα παντως σιγουρα πως ΑΝ θελει ο "πατερας" του πχ, υπαρχει και site... Οσο για τους μη καπνιστες αν τυχει ποτε καποιος και θελουν να ξεκινησουν "vape" γιατι ειναι wow και γαματο και κανουν οι φιλοι του κολπα και μυριζει ωραια, μια καλη συζητηση θελει να καταλαβει 2-3 πραγματα και πορτουλα μετα. Εκει θα ελεγα καθετο οχι.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 21, 2018, 05:05 από Tortugas »

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμίζουσα... πιτσιρικαρία - Ένα θέμα που καίει
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 21, 2018, 11:57 »
Τα ποσοστά που αναφέρεις, μεταξύ πρώην και απευθείας ατμιστών,  αλλάζουν άρδην κάθε χρόνο, δεν γίνεται λόγω κοινών κοινωνικών επιρροών και μηχανικών να έχουν την ίδια τάση καν.
Αγγλία βέβαια δεν είμαστε, πρώτα απ όλα γιατί πχ εδώ στη Θεσσαλονίκη και για αρχή,  οι κάμερες της τροχαίας που υπάρχουν στην Τσιμισκή και στην Βασ. Όγλγας δεν λειτουργούν και τα διπλο-τριπλο παρκαρισμένα :yes: μαζί με τις λακούβες και μαζί με τους πεζούς που πετάγονται κάθε 20 μέτρα, μας έχουν κάνει να συνηθίσουμε να φαινόμαστε σαν μεθυσμενοι οδηγοι, όταν κάνουμε σλάλομ αναμέσα απο όλα αυτά.
Η Αγγλία έχει νομίζω ρεκόρ σε αριθμό απο κάμερες. Απο την άλλη στη Ζυρίχη πχ ίσως να μην χρειάζονται καν, αλλα υπάρχουν σίγουρα μπόλικες, είναι και το μέγεθος που την διαφοροποιεί απο το Λονδίνο και τη Θεσσαλονίκη, για Αθήνα να πουν οι ιθαγενείς.Αντε να συγκριθουμε τώρα.
(H Ελβετία ειναι μία χώρα που η ασφαλιστική σου δίνει δωρεάν συνδρομή σε γυμναστηριο, ειναι μια μηχανική κι αυτή, της "Δύσης", δεκαετίες τώρα ενεργή)
Εδώ ειναι βέβαια φορουμ ΗΤ, κανεις δεν έχει τη διάθεση σε ένα τέτοιο και με τα ποσοστά των ενεργών χρηστών να βαραίνουν προς επαγελματίες του χώρου, να ασχοληθεί με την ποιότητα της ζωης, στην Ελλάδα, που ακόμα και βασικά και αυτονόητα είναι σήμερα υπό διεκδίκηση. Προτιμάμε να παριστάνουμε και οι ίδιοι τα "παιδιά", εφόσον "πατέρες" δηλαδη. :hmmm:
Βεβαια στην ίδια χώρα, ένας επαγγελματίας να εκφράζει , σχεδόν εθελοντικά, κοινωνική ευαισθησία και ευθύνη είναι σαν όαση και έρεισμα για κάποιο είδος sapiens ;D


« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 21, 2018, 12:39 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Ατμίζουσα... πιτσιρικαρία - Ένα θέμα που καίει
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 21, 2018, 12:53 »
Θα μιλήσω ως γέρων εκπαιδευτικός αλλά και παιδοψυχολόγος που ασχολείται με παιδιά & γονείς κοντά 40 χρόνια. Και με το ψυχρό μάτι της αποστασιοποίησης, καθώς δεν δημιούργησα δική μου οικογένεια ώστε να φορτίζομαι συναισθηματικά σαν άμεσα ενδιαφερόμενος.
Οι γονείς πάντα ανησυχούσαν και θα ανησυχούν για τα παιδιά τους, μέχρι παραφοράς στον μεσογειακό μας χώρο. Πώς θα βελτιωθεί στο σχολείο, τί θα σπουδάσει, αν γίνει ομοφυλόφιλο, αν χαλάσει με αλητοπαρέες, αν καπνίσει, αν ζητήσει μηχανάκι, αν πάρει ναρκωτικά, αν αργεί τα βράδυα.
Τα εφηβάκια πάλι, έχουν την έμφυτη γονιδιακή προδιαγραφή να εξερευνήσουν τον χώρο μέσα στον οποίο ζουν, τα δικά τους όρια, προτιμήσεις, απαγορεύσεις, κλπ.
Για να ασχοληθώ στα καθαρά ατμιστικά. Καταλαβαίνω απόλυτα τον προβληματισμό σου, Σπύρο. Ομως, το εφηβάκι, είτε με σωστή από μέρους σου πληροφόριση, είτε όχι, θα κάνει ό,τι είναι να κάνει.
* Μπορεί για να διαπιστώσει από μόνο του αν οι "γέροι του", οι "τραλαλά δάσκαλοι" κλπ έχουν δίκιο.
* Μπορεί από φίλους που θα του δώσουν να δοκιμάσει.
* Μπορεί από ολονυχτίες ατμιστικού περιεχομένου στο ιντερνετ με τσατ, φουγάρα ατμού και ξεκαρδιστικής παρεοκατάστασης.
* Μπορεί επειδή δελεάστηκε από τις λαχταριστές φωτογραφίες δροσερών παγωτών/ποτών,, ζουμερών φρούτων, ταρτών , τουρτών & άλλων γλυκών της αμαρτίας των συσκευασιών.
* Μπορεί να φτιάχτηκε από την γλαφυρή περιγραφή νόμπελ λογοτεχνίας τύπου περιγραφή του προφίλ τους.
* Μπορεί να γουστάρει την τεχνολογική/οπτική γκομενοπαγίδα, που σε αρχικό τουλάχιστον στάδιο, μπορεί να κοστίζει μηδαμινά.
* Μπορεί να γνωρίζει ότι "έγκυρες μελέτες" το χαρακτηρίζουν 95% ασφαλέστερο του ΚΤ, οπότε το milko & το κρουασσάν του είναι σαφώς πιό βλαπτικά, δεν μαμιέται!
Μπορείς εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος/η να προσθέσει πολλά "μπορεί" ακόμα στον παραπάνω κατάλογο.
Προσωπικά, με τρομάζει η εμπλοκή επιστημόνων, στην οποία αναφέρεσαι. Κατά πρώτον, δεν συμφωνούν όλοι μεταξύ τους. Και μάλιστα, όλα είναι πρόσφατες μελέτες που θα πάρει πολύ χρόνο ακόμα ώστε να υπάρξει τεκμηρίωση χωρίς πολλές επισφάλειες και
κατά δεύτερον, οι επιστημονικές μελέτες έχουν κοινή βάση με τις δημοσκοπήσεις: γίνονται κατά παραγγελία κλαδικών συμφερόντων είτε άμμεσα είτε έμμεσα, καθώς υπάρχουν έξοδα και αμοιβές που χρειάζεται να χρηματοδοτηθούν.
Εν κατακλείδι:
* Relax & cool down.
* Ας θυμηθούμε τα δικά μας ανάλογα στην αντίστοιχη ηλικία.
* Στα 18 (ή μήπως στα 16 σιγά-σιγά, αφού θα έχουν δικαίωμα ψήφου) θα μπορούν να τα παίρνουν χωρίς περιορισμούς, από την χώρα στην οποία τους εύχομαι ολόψυχα να έχουν μεταναστεύσει.
* Οι κάθε είδους απαγορεύσεις είναι επικίνδυνο δίκοπο μαχαίρι.
* Fuck the Rules (πιστέψτε με, στα υγρά αναφέρομαι). :laugh1:   

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Ατμίζουσα... πιτσιρικαρία - Ένα θέμα που καίει
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 21, 2018, 13:15 »
Έχοντας υπάρξει πιτσιρικάς, όπως και όλοι οι υπόλοιποι, επιτρέψτε μου να σας θυμίσω πως οι όποιοι σχεδιασμοί για κρατήσουν εσάς μακριά από τσιγάρο και άλλα τινά ακατάλληλα, με εισαγωγικά ή άνευ, μονίμως πέφτανε στο κενό και εν τέλει κάνατε αυτό που θέλατε.

Αυτό συνέβαινε για τον πολύ απλό λόγο ότι έτσι είναι η ζωή. Ακόμα και οι σχεδιασμοί άλλων κρατών που δεν έχουν το ελληνικό μπάχαλο εν τέλει πέφτουν στο κενό. Δείτε ως παράδειγμα τις ΗΠΑ, όπου η πώληση αλκοόλ στους ανηλίκους δεν έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα της μείωσης του εθισμού ή των ανήλικων μπεκρήδων.

Στην προκειμένη περίπτωση με το άτμισμα, πάλι θα αποτύχουν οι ενήλικοι να περιορίσουν την εξάπλωσή του στην πιτσιρικαρία, πολύ απλά διότι σκεφτόμαστε ως ενήλικοι, χώρια που είναι κατά τι υποκριτικό να λέμε στα παιδιά μας να μην ατμίσουν, ενώ εμείς ξεφυσάμε τα ντουμάνια. 

Ναι, θα πει κάποιος πολύ σωστά, "αλλά εμείς είμαστε εθισμένοι στην νικοτίνη" και θα ανταπαντήσω εγώ "ρώτα τον γιο/κόρη σου πόσο τον ενδιαφέρει αυτό που είπες". 

Πριν, όμως, ξεφύγω ας πάω στις ερωτήσεις του φίλου Σπύρου, ο οποίος ναι μεν θέλει να ακούσει τις απόψεις μας, αλλά το σεντονάκι του είναι με περίτεχνη στραβοβελονιά. 

α) Πως θα το χειριζόμουν ως γονέας: Καταρχάς θεωρώ βέβαιο πως ήδη έχω κάνει ζημιά, ατμίζοντας μπροστά της. Πολύ μικρότερη ζημιά από το να κάπνιζα, βέβαια, αν και με το τσιγάρο με απέφευγε λόγω μυρωδιάς, ενώ τώρα όχι. Άβυσσος η επιστήμη της ψυχολογίας. Ίσως και να κάνω μεγαλύτερη ζημιά τώρα. Από κει και πέρα, για το μέλλον, θεωρώ καλύτερα να ατμίσει, παρά να καπνίσει, όπως αναλόγως οι δικοί μου γονείς σκεφτόντουσαν (όντας απόφοιτος Γκράβας) πως καλύτερα να καπνίσω παρά να μπλέξω στα ναρκωτικά που ήταν συχνό φαινόμενο στο δικό μου σχολείο. 

Ξέρω πως με απαγορεύσεις και φωνές δεν θα έχω αποτέλεσμα, ίσως και να τα κάνω χειρότερα, οπότε θα ακολουθήσω τον δρόμο της ενημέρωσης, χωρίς παρεμβάσεις που δεν γούσταρα κι εγώ όταν ήμουν παιδί και χωρίς δασκαλίστικο ύφος. Την "κόκκινη γραμμή" θα την βάλω κι εγώ εκεί που την έβαλαν οι γονείς μου, δηλαδή στην μάστιγα των ναρκωτικών, που στερεί από τον άνθρωπο το πολυτιμότερο αγαθό του, την αξιοπρέπεια. Όλα τα άλλα θα αντιμετωπιστούν με ενημέρωση. Το "κακό" αν είναι γραφτό, βλέπουμε πως θα αντιμετωπιστεί. Δεν ξέρω. 

β) Πως νομίζω ότι θα έπρεπε να το χειριστούν οι επαγγελματίες του χώρου: Να ακολουθήσουν την νομοθεσία. Όσο αποτυχημένα κι αν είναι τα μέτρα του εξωτερικού που μνημόνευσα προηγουμένως, αν μη τι άλλο δεν έχουν μηδενικά αποτελέσματα. Επιπλέον, η απόρριψη από άλλους ενηλίκους, πλην των γονέων, θα έχει ευεργετικά αποτελέσματα στο να μην ατμίσει ο μη καπνιστής πιτσιρικάς. Βέβαια, όπως προείπα, οι απαγορεύσεις μην περιμένουμε να έχουν και αποτέλεσμα.

γ) Ο Σπύρος κάνει μια βαρύγδουπη δήλωση ότι "θα έχει αποτύχει ως γονιός" και θα ήθελα να την απαντήσω. Όχι, Σπύρο μου, υπάρχουν πολύ χειρότερα πράγματα εκεί έξω για να προστατεύσεις το παιδί σου. Αν ατμίσει και μείνει μακριά από αυτά, θα είσαι επιτυχημένος ως γονιός και η περαιτέρω επιτυχία σου θα εξαρτάται από άλλους παράγοντες που άπτονται της εξελίξεώς του ως επαγγελματίας, ως γονιός κ.ο.κ. 

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμίζουσα... πιτσιρικαρία - Ένα θέμα που καίει
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 21, 2018, 13:32 »
επειδη ειμαι κλασσικος τεμπελης, να δανειστω μια φραση απο τον φιλο Κωστα Αλεξ που με καλυπτει....


"υπάρχουν πολύ χειρότερα πράγματα εκεί έξω για να προστατεύσεις, το (τα) παιδί (α) σου".

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Ατμίζουσα... πιτσιρικαρία - Ένα θέμα που καίει
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 21, 2018, 14:20 »
... Ναι, θα πει κάποιος πολύ σωστά, "αλλά εμείς είμαστε εθισμένοι στην νικοτίνη" και θα ανταπαντήσω εγώ "ρώτα τον γιο/κόρη σου πόσο τον ενδιαφέρει αυτό που είπες".
Ούτε αυτό μετράει. Αν και, κατά τον νόμο που έχουμε δει στο αντίστοιχο νήμα, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ ΧΩΡΙΣ ΝΙΚΟΤΙΝΗ (!!!!) έχω γνωρίσει αρκετό κόσμο που ατμίζει με μηδενικά υγρά. Απλά γουστάρει την γεύση, το τελετουργικό, την κίνηση. Είπα και προηγουμένως την μελέτη που το φέρνει 95% ασφαλέστερο του κτ, άρα πρακτικά "διαχειρίσιμη κατάχρηση" ανάλογη τηγανητών, λιπαρών, ζαχαρωδών. Και εγώ μηδενικά έκανα αλλά με πήρε στο λαιμό του ο Τραϊφώνας που έγραψε ότι 1% νικοτίνη δίνει γεύση, το δοκίμασα , το επιβεβαίωσα & το εφάρμοσα.
...όντας απόφοιτος Γκράβας)...  
Μη μου πεις το 21ο!!! :))

***Πάντως οι μαθητές-ατμιστές έχουν καλύτερο εξοπλισμό (όπως γίνεται και με τα κινητά τους). Τους βρίσκω πολύ πιό ενημερωμένους από μας τα μουχλιασμένα μυαλά, πιό εξοικειωμένους, στον πόΥτσο τους μας έχουν γραμμένους όλους (και καλά κάνουν) & ψάχνονται & ψάχνουν διαρκώς, μην αφήνοντας ποτέ στην άκρη την επίδειξη. :yes: Το τί δεν έχω μάθει από αυτούς για hardware, & γεύσεις (έτοιμες ή DIY). Και στο άτμισμα αυτοί με έμπασαν, σε κουβέντες στα διαλείμματα, αφού δεν άντεχαν την βρώμα μου και τα κιτρινισμένα μου δάχτυλα, δόντια, μουστάκια.
Α, νοιάστηκαν και για να μην πεθάνω νωρίς. Ευγενικές ψυχούλες, τα μαμακισμένα. :'(
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 21, 2018, 16:36 από treloneritis »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Ατμίζουσα... πιτσιρικαρία - Ένα θέμα που καίει
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 21, 2018, 14:34 »
Όντως, 21ο 

:))

Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμίζουσα... πιτσιρικαρία - Ένα θέμα που καίει
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 21, 2018, 14:52 »
εσεις που μονο ατμιζετε παλι καλα .
εγω που κατασκευάζω κιολας , ερχετε προχθες η μικρη μου 9 ετων , και χαζεύοντας με να δουλευω , μου λεει .

θα στησουμε κανεναν ατμοποιητη σημερα ? η δεν εχεις χρονο ?

και ετσι ζησαμε εμεις καλα και αυτοι καλυτερα .........

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμίζουσα... πιτσιρικαρία - Ένα θέμα που καίει
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 21, 2018, 14:55 »
Τα σπορ πάντα θα ειναι η ευκολότερη διέξοδος. Ειναι καλό επίσης που το well-being έχει γίνει κομμάτι του Life style, γιόγκες, καπέιρες και σχετικα

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ατμίζουσα... πιτσιρικαρία - Ένα θέμα που καίει
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 21, 2018, 15:17 »
Διάβασα το ποστ του Σπύρου αργά το βράδυ αλλά ήταν αδύνατο να βάλω τις σκέψεις μου σε μια σειρά εκείνη τη στιγμή. Θα προσπαθήσω να το κάνω τώρα.


Για αρχή θα πω ξανά ότι δεν έχω παιδιά (από όσο γνωρίζω τουλάχιστον, 4 χρόνια στην Αγγλία, τα τρία μεθυσμένος, όλο και κάνα 2μετρο 20χρονο παίζει να μου σκάσει μύτη) και παραμένω εργένης εκ πεποιθήσεως. Έχω μια σχετικά μεγάλη εμπειρία στην ενασχόληση με παιδιά από 8 ως 15 χρονών και παραπάνω καθώς έχω υπάρξει αμισθί κατασκηνωτικό στέλεχος για πολλά χρόνια. Ενδέχεται να γράψω πράγματα τα οποία να με εκθέσουν και να γκρεμίσω αυτή τη γαμάτη εικόνα που έχετε για τα μούτρα μου, οπότε θα πρέπει να το ξεπεράσετε.


Είμαι λοιπόν αυτός ο οποίος μέχρι τα 12, πήγαινα στη μάνα μου, της έπαιρνα το τσιγάρο από το στόμα και το πετούσα, μαζί με το υπόλοιπο πακέτο. Στα 12 της έριχνα ήδη 10 πόντους και δεν μου κολλούσε ιδιαίτερα οπότε δεν είχα μεγάλο θέμα. Ταυτόχρονα, είμαι αυτός που μερικούς μήνες μετά, άρχισε συνειδητά το κάπνισμα και την κατανάλωση αλκοόλ, όχι για τη σχολική μαγκιά αλλά για τον πιο ηλίθιο λόγο που θα μπορούσε κανείς να σκεφτεί: είχα διαβάσει ότι σταματάει την ανάπτυξη, και η δική μου έπρεπε να σταματήσει καθώς το όνειρό μου ήταν η σχολή ικάρων, όπου το μέγιστο ύψος ήταν τότε 1.80 ή 1.85. Και όταν στα 12 είσαι 1.77, πρέπει να λάβεις δραστικά μέτρα. Όσοι λοιπόν με έχετε δει από κοντά, θα καταλήξετε στο ίδιο συμπέρασμα που έχω καταλήξει και εγώ. Είτε η διακοπή ανάπτυξης είναι μύθος, ή είναι αλήθεια και γλίτωσα το 2.45.


Επίσης, είμαι αυτός που ως ενήλικος και υπαρχηγός κατασκήνωσης, δεν κάπνισα ποτέ μπροστά σε παιδιά και ας θυμάμαι παλαιότερους αρχηγούς, υπαρχηγούς και στελέχη να καπνίζουν χύμα με τον αέρα του "μεγάλου", του "σπουδαγμένου" ή του "απελευθερωμένου". Κρυβόμουν μαζί με τα 16χρονα στελέχη και ομαδάρχες στην τουαλέτα, δεν ήθελα να με δουν τα παιδιά. Και ας υποδεχόταν τη μαμά τους στα επισκεπτήρια με το τσιγάρο στο χέρι.


Έχω κάνει πολλά καραγκιοζιλίκια σε αυτή την κατασκήνωση για να κρατάω τα παιδιά χαρούμενα. Έχω φτάσει στο σημείο να βάλω φόρεμα και κόκκινη περούκα γιατί σε ένα κοριτσάκι 10 χρονών έλειπε η μαμά του το πρώτο βράδυ της κατασκήνωσης. Και ακόμα χειρότερα. Μέσα από αυτή την ενασχόληση όμως, κατέληξα σε κάποια συμπεράσματα τα οποία είδα να δουλεύουν σε βάθος χρόνου. Το πρώτο είναι ότι το "απαγορεύεται" ακούγεται διαφορετικά από το "δεν επιτρέπεται" και το δεύτερο είναι ότι όταν χαμηλώσεις από τα δύο μέτρα στο ένα για να βρεθείς στο ίδιο επίπεδο με ένα παιδί, αυτό το εκτιμά.


Το κομμάτι που μας απασχολεί εδώ όμως, δεν έχει να κάνει με παιδάκια. Έχει να κάνει με έφηβους και προέφηβους. "αντράκια" που νομίζουν ότι με μια γροθιά μπορούν προκαλέσουν σεισμό σε όλο τον κόσμο και δεν τους αντιστέκεται τίποτα. Και εδώ τα πράματα είναι δύσκολα.


Από τη μία, δεχόμαστε ως αξίωμα ότι ο λόγος ύπαρξης του ατμίσματος, είναι για να προσφέρει μια ασφαλέστερη εναλλακτική του καπνίσματος. Από την άλλη, οι ίδιοι σκιζόμαστε ότι είναι κατά 95+% πιο ασφαλές από το κάπνισμα. Οπότε θα σου πει ο έφηβος:

- "ρε γερο Τρύφωνα, το να αρχίσω το άτμισμα θα έπρεπε να αντιμετωπίζεται το ίδιο με το να αρχίσω να τρώω πίτσες, κοακόλες και πιτόγυρα, τι μου τσαμπουνάς? Νικοτίνη έχουν και οι μελιτζάνες, και εσύ και η κάμπια η μάνα μου μου έχετε πρήξει τα ούμπαλα με το πόσο θρεπτικό είναι το ιμάμ μπαϊλντί". 

- "Ναι γιόκα μου, αλλά γιατί να αρχίσεις το άτμισμα? Αφού δεν καπνίζεις. Τι να αντικαταστήσεις?"

- "Και συ ρε άμπαλε πατέρα, το κάπνισμα τι το άρχισες? Τι ήθελες να αντικαταστήσεις?"


Γκολ από τα αποδυτήρια κυρίες και κύριοι, παρόλο που αν είχα τέτοιο γιο θα τον έφερνα παρέα σε καμιά συνάντηση Αργυρούπολη, καθώς θα ήταν μορφάρα σαν το γέρο του. 


Είναι δύσκολα τα πράματα. Και γίνονται ακόμα πιο δύσκολα καθώς η μεγάλη πλειοψηφία των τωρινών πατεράδων και μανάδων, έχει νωπές τις μνήμες από τα νιάτα της. Και όταν με το καλό πχ το καμάρι πάει να σπουδάσει, όλοι θα ξέρουν ότι το "θα κάτσω εδώ το Σ/Κ μωρέ, να διαβάσω", μεταφράζεται σε "πάω Σ/Κ στο Bansko με ξύδια και γρασσίδια στο χιόνι".


Πάμε να δούμε λίγο το θέμα της πώλησης ατμιστικών σε ανηλίκους, υπό τη μορφή "ψηφοφορίας", από τη σκοπιά του εμπόρου:

1) Είναι απολύτως νόμιμη η πώληση εξοπλισμού και μηδενικών υγρών αναπλήρωσης σε ανηλίκους. Δεν κάνω κάτι παράνομο και δεν καταλαβαίνω καν γιατί το συζητάμε.

2) Από τη στιγμή που ο περιπτεράς δεν έχει κανένα ενδοιασμό να παραβεί το Νόμο και να πουλήσει καπνικά σε ανήλικους, εγώ γιατί να αρνηθώ να πουλήσω κάτι που δεν εναντιώνεται και στο Νόμο?

3) Επιτελώ κοινωνικό έργο! Βοηθάω ανήλικους να κόψουν το τσιγάρο!

4) Τι είμαι εγώ, ο μ@##κας της παρέας? Αφού όλοι πουλάνε, εγώ γιατί να χάσω από την πίτα?

5) Το άτμισμα απευθύνεται σε ενήλικους. Μπορεί να μην το λέει καθαρά ο Νόμος, αλλά ας έχω το κεφάλι και τη συνείδησή μου ήσυχα.

6) Δε φταίω εγώ που οι γονείς του δεν ενοχλούνται όταν το 14χρονό τους κυκλοφορεί με ένα 100ρικο στην τσέπη και έρχεται για εξοπλισμό! Είπαμε, δεν κάνω κάτι παράνομο.

7) Μήπως να ζητήσω υπεύθυνη δήλωση από τους γονείς του? Καλά, ντάξει, σιγά μην τους ζητάει δήλωση και ο σουβλατζής...

8 ) Ρε σεις, άμα του πουλήσω μηχανικό, θα πρέπει να του πω και για το Νόμο του Ohm. Άρα θα τον σπρώξω να διαβάσει Φυσική! Άρα οι γονείς του θα γλιτώσουν λεφτά από τα φροντιστήρια! Άτμισμα κύριοι, παράγει ιδιοφυΐες. Και μάλιστα με μηχανικά!

9) Σε λίγο καιρό, όλα τα πιτσιρίκια θα θέλουν καλά μοντάκια για να μην τους κοροϊδεύουν στο σχολείο, όπως κάποτε γινόταν με τα παπάκια, τα ρούχα και τα κινητά. Πελάαααααατες μουυυυυυυυ.

10) Να φωνάξουμε τον Τρύφωνα να κάνει σεμινάρια γευσιγνωσίας στα σχολεία! Να τον ερωτευτούν και τίποτα πιτσιρίκες (jailbait) και να διαβάζουν το blog του, και ότι υγρά του στέλνουμε να δοκιμάσει και να γράψει, να γίνονται ανάρπαστα! Γατάκι Elon Musk, θα δεις τι πάει να πει ρεύμα και μπαταρία!


Σε τέτοια ερωτήματα φτάνουμε όταν δεν υπάρχει σαφής και ρητή Νομοθεσία, όπως και οι ανάλογες αρχές να την επιβάλλουν. Αν υπήρχε, τα σημεία θα ήταν μόνο δύο:

1) Επιτρέπεται, άρα πουλάω

2) Απαγορεύεται, άρα δεν πουλάω.

Τέλος, θέλω να σχολιάσω κάποια points αποσπασπατικά από προηγούμενα ποστ:

[member=16630]e-spy[/member]

στο σημείο που αναφέρεις για το χειρισμό, εγώ θα σου βάλω άλλο ένα κομμάτι. Πως χειρίζεσαι την περίπτωση του να σου έρθει ένας φίλος, μη καπνιστής και μη ατμιστής, και να σου πει ότι το 15χρονό του καπνίζει και θέλει να στο φέρει να του κάνεις μια κουβέντα για το άτμισμα?

Εγώ πάντως ως ατμιστής, συγγενής ή φίλος, θα έβλεπα τη "διάθεση" του συνομιλητή μου πριν πάρω θέση. Αν η διάθεσή του είναι "ορίστε, με τα ντουμάνια και τις μ@#&κίες σας, κάνετε τα παιδιά του κόσμου να θέλουν το ίδιο", η απάντησή μου θα είναι το ίδιο εχθρική.

1) Συμφωνώ απόλυτα. Ιδίως στο "ντε και καλά".

2) Συμφωνώ, εκτός από το σημείο με τις σφαλιάρες: οι δικές μου σφαλιάρες, μάλλον θα το έστελναν για επίδομα αναπηρίας...

3) Συμφωνώ, το έχω κάνει, και ας ξέρω εκ των προτέρων ότι τελικά θα κάνει αυτό που θέλει.

4) Διαφωνώ. Θα έλεγα στο πιτσιρίκι να ζητήσει την ανάλογη τεκμηρίωση. Κάτι τέτοιο, μπορεί στην Ελλάδα να του στοιχίσει κατηγορία ότι αυθαδιάζει, αλλά τα βρίσκουμε μετά με την κυρά δασκάλα. Έτσι κι αλλιώς, στα παιδιά πρέπει να προάγουμε τη διάθεση για έρευνα και την αναλυτική σκέψη. Το πίστευε και μη ερεύνα, ανήκει στο 1900. Εκτός αν το λέω εγώ, οπότε είναι Νόμος...

5) Ίσως η μεγαλύτερη βλακεία που έχεις πει ή γράψει όσο σε γνωρίζω. Το αν το παιδί σου ατμίσει, καπνίσει ή στρίψει κάνα μπάφο, δεν έχει να πει τίποτα για το τι είδους γονιός είσαι. Δηλαδή αν σου κοτσάρει αφίσα στον τοίχο τον Ξανθό και τον Πολάκη, τι θα κάνεις, θα ξαπλάρεις στη γραμμή του Μετρό περιμένοντας το "Δουκίσσης Πλακεντίας - Αεροδρόμιο?"


[member=18024]Tortugas[/member]

Σε γενικές γραμμές δεν διαφωνώ, αλλά θέλω να πω κάτι περί του hype που αναφέρεις: Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να μην "πέφτει" το hype, απλά να γίνεται κάτι συνηθισμένο και τα media να μην δίνουν πλέον τη δέουσα προσοχή. Επιπλέον, όταν ένα δημόσιο πρόσωπο στο εξωτερικό (ιδιαίτερα στην Αμερική) κάνει εμφάνιση με οτιδήποτε, αυτό συνήθως είναι κατόπιν συμφωνίας για διαφήμιση. Δεν είναι να πεις ότι ζούμε στην εποχή ego+clearo ώστε να μην είναι διακριτές οι μάρκες. Πλέον, βλέπεις το Johny Depp να σκάει ντουμάνια και το πρώτο που σκέφτεσαι, είναι ποιος ατμοποιητής είναι αυτός και όχι "μπα? Ατμίζει ο Τζόνιι?"


Το ίδιο έχει γίνει με πολλά πράγματα, πχ κινητά, σκουλαρίκια, τατουάζ κλπ.

[member=21779]treloneritis[/member]

Δυστυχώς θα συμφωνήσω μαζί σου περί μεσογειακών γονέων. Προσωπικά είμαι οπαδός πιο "σκληρών" μοντέλων, όπου αν θέλει το παιδί να σπουδάσει, θα πάρει φοιτητικό δάνειο και μόλις γεράσει ο μπαμπάς, δεν θα υπάρχει η κοινωνική υποχρέωση να τον έχεις σπίτι και ο οίκος ευγηρίας είναι κάτι απόλυτα αποδεκτό. Σε άλλες χώρες φυσικά, υπάρχουν και τα απαραίτητα εχέγγυα για να γίνει κάτι τέτοιο, τα φοιτητικά δάνεια στην Αγγλία πχ, αποπληρώνονται αυτόματα από τα έσοδα του δανειζόμενου αν και όταν υπερβαίνουν ένα ποσό αυτά τα έσοδα.

Συμφωνώ επίσης με το "άσε με να κάνω λάθος" και με το "να πάθεις για να μάθεις". Με την προϋπόθεση ότι υπάρχει κατάλληλη ενημέρωση ώστε η οποιαδήποτε λάθος επιλογή, να γίνει συνειδητά. 

[member=20916]Κώστας Άλεξ[/member]

Στην κατασκήνωση που ανέφερα πριν, επίσης δεν άτμιζα μπροστά στα παιδιά την τελευταία μου χρονιά εκεί το 2012. Μάλιστα, όταν με ρωτούσαν τι ήταν το Lava Tube με τον CE4+ που εξείχε από την τσέπη μου, έλεγα ότι είναι εργαλείο για να μετράω την τάση στα ηχεία...


Όσον αφορά τις κρατικές απαγορεύσεις, όσο και να επιβάλλονται, αν δεν εφαρμόζονται δεν γίνεται δουλειά. Στην Ελλάδα, έχουμε ένα εργαλείο (εμείς και η Ιταλία μόνο αν δεν κάνω λάθος) το οποίο μπορεί να βοηθήσει στην επιβολή απαγορεύσεων, και αυτό λέγεται Δελτίο Αστυνομικής Ταυτότητας. Αν αυτό γίνει πρακτικά αδύνατον να πλαστογραφηθεί με κάποιο τρόπο, τότε με λίγη παραπάνω δουλειά, μπορούν να εφαρμοστούν πρακτικά οι απαγορεύσεις πώλησης καπνού και αλκοόλ σε ανήλικους. Για το άτμισμα, ας γράψουν Νόμους που να μην επιδέχονται ερμηνείας γιατί όπως είναι σήμερα το καθεστώς, δεν υπάρχει απαγόρευση κατανάλωσης ατμού από ανήλικους, μόνο απαγόρευση πώλησης νικοτινούχων σύμφωνα με το γράμμα του Νόμου. 


Και επαναλαμβάνω: αν η εικόνα ενός 15χρονου να σκάει ντουμάνια, δεν έδινε πάτημα σε κάτι Μπεχράκηδες, δεν θα με ένοιαζε καθόλου το να βλέπω ανήλικους να ατμίζουν. Ιδιαίτερα από τη στιγμή που εγώ πρώτος φωνάζω ότι πρακτικά δεν είναι επιβλαβές. Δεν θα έβρισκα το λόγο να το κάνει, αλλά δεν θα θεωρούσα ότι αυτή η εικόνα ενδεχομένως να βλάψει εμένα που ατμίζω για κάποιο λόγο.


Είπε κανείς κάτι για σεντόνι?

εσεις που μονο ατμιζετε παλι καλα .
εγω που κατασκευάζω κιολας , ερχετε προχθες η μικρη μου 9 ετων , και χαζεύοντας με να δουλευω , μου λεει .

θα στησουμε κανεναν ατμοποιητη σημερα ? η δεν εχεις χρονο ?

και ετσι ζησαμε εμεις καλα και αυτοι καλυτερα .........
Κάποτε λέγανε "να μου φέρνει ένα ποτήρι νερό στα γεράματα". Εσένα τουλάχιστον θα σου στήνει και κάνα ντρίπερ...

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμίζουσα... πιτσιρικαρία - Ένα θέμα που καίει
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 21, 2018, 15:31 »
Καλά στα "σκληρότερα" συστήματα το κατα κεφαλήν ΑΕΠ ειναι τριπλάσιο τουλάχιστον και η ανεργία υποπολλαπλάσια απλά, υπο3πλάσια μέχρι υπο5πλάσια είναι πολύ εύκολο να διορθώσουν αποκλείσεις, αυτοι, όπως είπες, υπάρχουν διάφοροι μηχανισμοι.
Εμένα παραμένει θέμα μου, ως ενήλικας κι όχι ως νεογέννητο/αλεξιπτωτιστής,  αν η ταση μας είναι προς το Μπανανιστάν, που τα σκλρά τους είναι άλλα, ή προς τα "σκληρά" κοινωνικοοικονομικά δυτικά συστήματα και όχι η άφεση αμαρτιών, θα χτίσω εκκλησάκι να πάρω και ΔΕΗ <- υποβόσκοντας πρακτικές εφαρμοσμένες και συνήθεις . Πολύ απλά δηλαδη, δεν ξέρω πως φαίνεται
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 21, 2018, 16:15 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμίζουσα... πιτσιρικαρία - Ένα θέμα που καίει
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 21, 2018, 15:40 »
ετσι Τρυφωνα  :)) :)) , τωρα περα από την πλακα , προς το παρων και οι 2 (13 και 9 ) είναι εντελως κατά του καπνισματος

για τον ατμο δεν θελω να ρωτησω , ο λογος η ενασχόληση μου με αυτό οποτε δεν με παιρνει ,

 

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Ατμίζουσα... πιτσιρικαρία - Ένα θέμα που καίει
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 21, 2018, 16:04 »
 Δεν απολαμβανω ιδιαιτερα να κανω τον συνηγορο του Διαβολου, αλλα δεν μπορω να μην παρατηρησω το εξης.
Το ατμισμα (των εφηβων) δεν ειναι θεμα κυριως αισθητικης (μας) ενοχλησης, δεν ειναι σαν τα απιστευτα μακρια απεριποιητα μουσια η τα σκισμενα ρουχα που ειναι μοδα, δεν ειναι κατι αμετακλητα διαπιστωμενο ως ακινδυνο.
Δεν ειναι βολτα στο παρκο.

Ακομα και οι πιο ενθερμοι ερευνητες και υποστηρικτες της υποθεσης, π.χ. οι Αγγλοι γιατροι και ο Δρ Φ, μιλουν παντα για ΣΧΕΤΙΚΗ (μεγαλη) ασφαλεια , παντα σε σχεση με το κανονικο τσιγαρο.
Εμεις εχουμε αποδεχτει οτι ειμαστε κατι σαν πειραματοζωα, με το σκεπτικο , οτι και (πιθανον) να παθουμε απο την μακροχρονια χρηση θα ειναι πταισμα σε σχεση με τους καρκινους και τα εμφραγματα απο το κωλοτσιγαρο.

Αυτο, στις διαφορες κουβεντες μας, συχνα δειχνουμε να το ξεχνουμε, μιας και μας "βολευει".

Δεν εχουμε κανενα λογο λοιπον να δεχτουμε αδιαφοροι την ενταξη νεων ανθρωπων-εφηβων  που δεν καπνιζαν σε αυτη την κατηγορια πειραματοζωων.(και οχι απλα για λογους αισθητικης ενοχλησης).

Στο δια ταυτα, δεν μπορει να γινει κατι δραστικο, παρα μονον καποια αυτονοητα πραγματα, οπως η μη πωληση σε ανηλικους, η απαγορευση διαφημισης στον γενικο πληθυσμο και ο περιορισμος των εταιρειων στις ετικετες των προιοντων να μην ειναι ελκυστικες για τους νεους.

Πρακτικα φυσικα, αν ο εφηβος θελει να καπνισει θα το κανει, αν θελει να ατμισει θα το κανει, ετσι ειναι αυτα τα πραγματα..
.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33760 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534298 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59600 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8062 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237012 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 442 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13974 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136025 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084809 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35194 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9855 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478337 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy