vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

245 επισκέπτες, 6 χρήστες
Mimhsdr, tsep12, Tem, bloodlessz, giorgos1999, Jorge

Twitter

Mama’s Candy

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Mama’s Candy
« στις: Μαΐου 04, 2018, 22:33 »
Σαν γνωστό τουφέκι που είμαι, δεν έψαξα αν υπάρχει νήμα σχετικό με την ετικέτα, αλλα εμπιστεύομαι το ένστικτό μου (καιρός είναι πια) και μερικά άλλα στοιχεία βαθιά κρυμμένα ;D
Δε συνηθίζω να ασχολούμαι πολύ με τα υγρά και γενικότερα  καθώς πλέον υπάρχουν ειδικότεροι και αρμοδιότεροι παντου. Άσχετο το πόσο απέχουν οι απαιτήσεις μας .

"Δοκίμασα" τα εξής υγρά της σειράς, το My Mousse και το Pinky Treat. Εβαλα τα εισαγωγικά, γιατί ξεκίνησα απο δοκιμή των υγρών, σε ατμοποιητή Hadaly και κατέληξα στην ανάλωση ενός μπουκαλιου απο το καθένα. Επι τόπου. Χικ...

Δε το συζήτησα καν για το Pinky Treat, milkshake φράουλα, ένα άρωμα που με άρεσε πολύ κάποτε αφού και ανάλωσα μπόλικο σε βαρείς rda, αλλα κάπου χάθηκε στη πορεία.
To Pinky ειναι ακριβώς αυτό. Μια κρεμούλα ελαφριά και με διακριτική την βανίλια, κάποια γνωστή σας γεύση ετικέτα παγωτου θα σας βγάλει ή κάποιο γάλα/βανίλια, ίσως σαν κάποια παρασκευάσματα πρωτεΐνης 8)  ή κάποια βάση.
Η φράουλα επίσης διακριτική, είναι δύσκολο να καθορίσεις την εικόνα και την ονομάζει σιρόπι ο δημιουργός της και μας βγάζει απο τον κόπο. Με μεγαλύτερες εντάσεις, θα ήταν το παλιο-καλο γνωστό μου. Παρόλα αυτά δεν είμαι σίγουρος πλέον αν προτιμώ το έντονο  το "άλλο" ή αυτό και αυτό είναι μαγκιά του σεφ 8)

Μετά το My Mousse... Η στάση μου ήταν αρχικά "ευχαριστώ, δεν μου αρέσει η σοκολάτα στα υγρά", μετά  μπήκε πελάτης -"Απίθανο το My mousse"... Εγώ αμάσητος όμως -"δεν μου κάθετε η σοκολάτα στα υγρά". Μετά κι άλλοι δύο πελάτες  τα ίδια, ε άρχισα να το στρίβω κι εγώ  -"Αλλά είπες Μους κι όχι σοκολάτα εεε;" ;D Κάτι λίγο που πριν λίγο καιρό έπεσα σε ένα τΥραμισού που έδινε το κακάο πολύ αέρινα και όμορφα, είπα να υποκύψω τελικά. Αυτή η στροφή ήταν που με ώθησε να ανοίξω και το θεματάκι αυτό.  
Είναι μια μους ;D H Σοκολάτα απέχει πολύ απο αυτό που με ενοχλεί στα υγρά, που είναι κάτι είτε μπιτερ είτε πολύ γλυκό και μαύρο :)).  
Μους φινετσάτη, δεν χρειάζεται άλλη περιγραφή  αυτο. Αντε να πουμε και καμιά χοντράδα, σοκολάτα γάλακτος ή κακάο όσο-τόσο (το άκουσα στο masterchef αυτό!). Είναι ισορροπημένο στα αρώματα του χωρίς περιττές ή "μερακλίδικες" εντάσεις.
Θα μπορούσε επίσης να είναι  η τέλεια βάση μιας απίθανης πραλίνας.

Αυτά τα λίγα, για δύο απλά μεν υγράκια, αλλα αυτό που λέμε "προσεγμένα" και που έχουν μια "μηχανική" στο ΗΤ. ::)
Είθε οι ατμοί να ειναι με το μέρος μας!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 05, 2018, 11:11 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος mparaxir

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mama’s Candy
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 04, 2018, 22:54 »
Πολυ ωραίο αυτής της σειρας ειναι το βερίκοκο και γεύση κρέμα πολύ απαλό άρωμα και ατμιζετε ολη την ημέρα. Η όλη μαγεία του επισκευασιμου ειναι εχθές που εστησα εκανα κατά λάθος 6 σπείρες ανοιχτές παντα σε 3αρι πυρήνα μου έβγαλε μπροστά την κρέμα και πισω το βερίκοκο  
Σήμερα λεω ας κανω εκ νεου στήσιμο όπως στήνω με 7 ανοιχτές σπείρες η κρεμα πηγε πίσω και βγήκε το βερίκοκο σούπερ λέμε 

Αποσυνδεδεμένος alexnas9

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mama’s Candy
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 22, 2018, 22:28 »
Αγόρασα το my mousse. Για κάποιον λόγο εξεπλάγην.  Στην τζούρα αισθάνομαι την σοκολάτα στην εισπνοή αμέσως και αμέσως χτυπάει στο πίσω μέρος η γεύση από μους. Στην εκπνοή καταλαβαινω την καραμέλα έντονα. Πραγματικά απίστευτο. Το ξεκίνησα στις 4 μέρες. Ελπίζω στις 10 μέρες να με εκπλήξει ακόμα περισσότερο.. .

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Mama’s Candy
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2018, 22:54 »
Κουράστηκα με την κινδυνολογία...
Ας ανοίξω το ντουλάπι να βγάλω κανένα "απαγορευμένο"


Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Mama’s Candy
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2018, 22:56 »
Δεν ξέρω τι ήθελες πιο πολύ να δείξεις, τον The End ή την βασίλισσα?

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Mama’s Candy
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2018, 22:56 »
[member=17746]paloukaros[/member] Ήρθε το "τέλος";  :)) Ωραίους συμβολισμούς σε ένα... αντι - κινδυνολογικό μήνυμα!

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Mama’s Candy
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2018, 22:57 »
Δεν ξέρω τι ήθελες πιο πολύ να δείξεις, τον The End ή την βασίλισσα?
The end ...  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Mama’s Candy
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2018, 22:58 »
Βάζει Easter eggs ο Σταύρος στις φωτογραφίες.
Είναι πολύ μπροστά.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Mama’s Candy
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2018, 22:59 »
Και το τασάκι στο background να έρχεται. Νοστράδαμος!

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Mama’s Candy
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2018, 23:05 »
έχει ματόχαντρα για το κακό το μάτι μέσα ρε αίσθημα...δεν  παρατηρείς καλά  :nope:

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Mama’s Candy
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2018, 23:07 »
To κόκκινο κασκόλ λείπει μόνο  :lotpot: Πολύ νόημα ναούμε!

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Mama’s Candy
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2018, 23:10 »
το έχω στείλει για voodoo αυτό...
κασκόλ και λάβαρα μόνο πράσινα...
σταμάτα τώρα να κάνω juice testing  :Yummy:

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Mama’s Candy
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2018, 11:35 »
Στον καιρό της flavor shoot,snv,mixshoot (ή όπως γουστάρετε να τα λέτε) απαγόρευσης ,παρακολουθώντας και περιμένοντας τις εξελίξεις της αγοράς  να ελαφρύνω λίγο το κλίμα ας δούμε τα 2 νέα  της σειράς που πρόσφατα κυκλοφόρησαν και έβγαλα για δοκιμή απο το ντουλάπι μου .
Τα μπουκαλάκια με την κλασσική "candy" ετικέτα της σειράς περιέχουν 12ml αρώματος και τα έχω φτιάξει με 3mg vg της pink mule. Βρίσκονται μέσα στο ντουλάπι απο το ΣΚ της έκθεσης(2 βδομάδες + ομογενοποίηση δηλαδή) και πάμε να δούμε τι έφτιαξαν πάλι οι σεφ της
VnV (flavored by VnV όλη η σειρά)

Mama's Tart

H περιγραφή της εταιρείας είναι η εξής:

Εμπνευσμένη από την διάσημη συνταγή της Tarte Tatin,αυτή η τάρτα έχει και κάτι από “Mama”!
Πλούσια,τραγανή ζύμη τάρτας αγκαλιάζει μοναδικά τα γλυκά καραμελωμένα αχλάδια,σε ένα mix που θα σας μεταφέρει
σε Γαλλική Patisserie!

Το αχλάδι γενικά είναι ένα πάρα πολύ δύσκολο προφίλ και σπάνια βρίσκει κάποιος κάτι που να του αρέσει.Ήταν μια περίοδο που είχα κολλήσει πολύ άσχημα με το Honeybrew απο danlucas και κατανάλωνα αρκετά μπουκαλάκια έτοιμου υγρού και αρώματος απο δαύτο.
Μετά απο εκεί το χάος...Το ένα χειρότερο απο το άλλο που δοκίμαζα,τα περισσότερα βγάζανε μια οινοπνευματίλα και αρκετά πιο πολύ
γευστικά σε πράσινο μήλο φέρνανε.Αρχές καλοκαιριού βγήκε το αχλάδι της σειράς pacha mama απο charlies και κάτι καλό είδαμε μετά
απο καιρό αλλά με τα τόσα γλυκαντικά που είχε μέσα με κούραζε  μετά απο λίγο dripping.
Kαι φτάσαμε στο mama's tart...
Η μυρωδιά απο το μπουκάλι καθόλου έντονη και δύσκολα μπορείς να καταλάβεις κάτι άλλο εκτός απο ένα γλυκό αχλαδάκι κάπου στο
βάθος...πολύ βάθος όμως.Στάζοντας το στους dripper και τραβόντας τις πρώτες τζούρες ενα γλυκό αχλαδάκι με περίεργη υφή σαν μαρμελάδα θα το χαρακτήριζα καλύτερα σκάει πρώτο και απλώνεται στον ουρανίσκο με μια γλυκιά ζύμη να ακολουθεί απο πίσω.Η ζύμη
αρκετά έντονη και τραγανή στις πρώτες τζούρες(θυμίζει έντονα την παλιά καλή του Lemon Tart) αλλά μετά απο μερικές τζούρες πέφτει αρκετά η ένταση της και δένει πολύ ωραία με το αχλάδι.Ισορροποιημένο υγρό χωρίς ένταση σε κάτι για να ξεχωρίζει και σου αφήνει μια
πολύ ωραία γλυκιά επίγευση στο στόμα.Η μυρωδιά που αφήνει στον χώρο αρκετά ευχάριστη και τα κατάλοιπα στα coil ψιλοπράγματα.
Σε τανκάτο ατμοποιητή και στον Hussar συγκεκριμένα η ζύμη είναι πιο έντονη αλλά το υγρό δεν δένει τόσο ωραία όσο στους drippers.
Του λείπει το στρογγύλεμα και η επίγευση πολύ πιο άτονη.

Υγρό που κάποιος εύκολα μπορεί να το έχει για ADV καθώς δεν κουράζει .Το μπουκαλάκι σχεδόν έχει τελειώσει και συνεχίζω να το ατμίζω ευχάριστα.Σίγουρα θα το αγόραζα ξανά και άνετα σας το προτείνω για δοκιμή :thumpup:



Caramel Cake

H περιγραφή της εταιρείας είναι η εξής:

Σε αυτό το mix,επιλέξαμε δυο γευστικές μνήμες που όλοι αγαπάμε! Τα κέικ και την καραμέλα!Αφράτη ζύμη κέικ σε έναν νόστιμο συνδυασμό με γλάσο καραμέλας βουτύρου!
Δελεαστικό…!

Το υγρό αυτό το έχω δοκιμάσει και ατμίσει αρκετά πριν την κυκλοφορία του σε διάφορα batch του σεφ.Η πρώτη κουβέντα που του είπα
όταν το πρωτοάτμισα ήταν "πότε βγαίνει;" :))
H καραμέλα βουτύρου είναι η κύρια γεύση και ένα ελαφρύ κέικ το σώμα του .Το κέικ δεν είναι το κλασσικό κίτρινο που βγάζει και
μια αυγουλίλα όπως στα περισσότερα του είδους υγρά.Είναι αρκετά ουδέτερο και η καραμέλα δένει τέλεια πάνω του.Η βουτυροκαραμέλα απο την αρχή εως το τέλος της τζούρας παρούσα και αφήνει μια επίγευση φανταστική για τα γούστα μου.
Το υγρό απο το μπουκάλι σου έρχεται να του ορμήξεις και τα κατάλοιπα που αφήνει στα coils δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο.
Δεν κουράζει καθόλου η ένταση της καραμέλας και συνοδεύει τέλεια τα καφεδάκια :yes:
Σε τανκάτο ατμοποιητή δεν αλλάζει σχεδόν καθόλου και η ένταση της καραμέλας σταθερή.
Έχω καταναλώσει αρκετά ml απο το συγκεκριμένο υγρό και είναι πλέον στο rotation μου.Υγρό πιπίλα ...
Προτείνεται άφοβαTM σε όλους τους γλυκατζήδες και προσωπικά το αγαπημένο μου της σειράς :delicious2:


Απ: Mama’s Candy
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2018, 12:03 »
Τα δοκίμασα και αυτά στην έκθεση το mama's tart μου ήταν τελείως αδιάφορο αλλά το caramel cake όντως είναι αποκάλυψη. Εβαλα το παλικάρι  και που γέμισε ένα τανκάκι πριν φύγω , αφού ατμιζα κανα 10λεπτο για δοκιμή ;D, καθώς δεν υπήρχε έτοιμο για αγορά.


Ευχαριστούμε για την παρουσίαση Σταύρο και για το οτι μου το θύμησες οτι πρέπει να το πάρω καθώς με όλα τα παρατράγουδα έχει γίνει το κεφάλι καζάνι. :respect_hat: 

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Mama’s Candy
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2018, 14:11 »
Απίθανο το cake. Έκλαιγα στην έκθεση που δεν μπορούσα να πάρω μπουκαλάκι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135822 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084282 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34976 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 113 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9504 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476786 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114733 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1306 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2358 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 925 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271229 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1517 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos