vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

215 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, lagoudakis, white varadero, Tazz, th3ofilos, manoslykos, Blackwolf, gama

Twitter

Taifun gt iv

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Taifun gt iv
« στις: Απριλίου 30, 2018, 18:00 »
..ο βασιλιάς πέθανε ...ζήτω ο βασιλιάς!!!

Αυτός ο τίτλος ταιριάζει ..στην πολύ καλή (..κατ' εμέ), συνέχεια του gt 3.

Εδώ έχουμε πλέον έναν 25άρι ατμοποιητή (..μονής ..η διπλής αντίστασης), που παίζει από σχετικά σφιχτά ..έως και αρκετά αεράτα (..στο τέρμα ανοικτός, είναι λίγο πιό αεράτος από zeus - leto).

..έχει την δυνατότητα τριών ρυθμίσεων εισαγωγής του αέρα:

α) ..μία οπή από κάτω ανοικτή (..στην ανάλογη φυσικά θέση) ..όπου τροφοδοτεί την μία τριάδα οπών του ντέκ 3χ1.8

β) ..μία οπή από κάτω ανοικτή (..σε άλλη θέση φυσικά) ..όπου τροφοδοτεί την δεύτερη τριάδα οπών του ντεκ 2χ2

γ) ..δύο οπές από κάτω ανοικτές (..το περιστρεφόμενο δακτυλίδι, είναι σωστά μελετημένο για να επιτυγχάνουμε την ρύθμιση που επιθυμούμε) ..όπου τροφοδοτούνται και οι δύο τριάδες οπών του ντέκ.

Φυσικά πανταχού παρούσα, η smooth-ήλα που έχουμε γνωρίσει από τους προηγούμενους!!

Σύρματα έχω δοκιμάσει αρκετά μέχρι τώρα ..αλλά πιστεύω ότι του ταιριάζουν πολύ καλά τα fused clapton (..όχι βέβαια ότι δεν παίζει πολύ καλά και με τα άλλα). Η γεύση δε που αποδίδει ....++++ (..τουλάχιστον για εμένα είναι κορυφαία)!!

Στήσιμο πανεύκολο, σπειρώματα βούτηρο, μηδενικές διαρροές (..με τριάρη πυρήνα που έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα), ταχύτατη αναπλήρωση υγρών, ρύθμιση αυτών, τέλεια ομικότητα ..και φυσικά γευσάρα ...τι άλλο να ζητήσει κανείς!!!

..αυτές είναι οι μέχρι τώρα εντυπώσεις μου μαζί του ..και θεωρώ θα παίξει πάρα πολύ δυνατά (..κοινώς, θα βάλει τα γυαλιά σε πολλούς άλλους)!!

Τα τεχνικά του χαρακτηριστικά είναι:

  • 25mm Diameter
  • 59.5mm Height
  • Stainless Steel 304 Construction
  • Borosilicate Glass Tank
  • 2ml Capacity (upgradable to 5ml with an interchangeable bell)
  • 510 Wide Bore Drip Tip
  • 6 Posts Single and Dual coil Deck
  • Adjustable Airflow Control
  • External Liquid Control
  • Made in Germany

..και στην συσκευασία περιέχει:

  • 1 x Allen Key
  • 1 x Set Spare Screws
  • 1 x Complete Set of Spare O-rings
  • 1x User Instructions Manual
  • 1 x Authenticity Verification Card

Τρείς φωτογραφίες από το διαδίκτυο (..μία ολόκληρος, μία το ντέκ του ..και μία και τα δύο)








..μία δικιά μου



..και ένα review



..καλά ατμίσματα σε όλους ..και καλό απόγευμα!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 30, 2018, 18:24 από Varaderum »

Αποσυνδεδεμένος artemis69

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΠΡΕΠΕ
    • Κατάστημα Μοντελισμού
Απ: Taifun gt iv
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 30, 2018, 19:59 »
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον προλαλήσαντα.

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun gt iv
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 30, 2018, 20:11 »
Γιώργο Συγχαρητήρια πολύ ωραία παρουσίαση και ως συνήθως πάντα δυο -δυο τα κομμάτια :D :D
Αν σου είναι εύκολο θα ήθελα με πολύ λίγα λόγια διαφορές από τον TAIFUN GTIII και τον Leto κυρίως στο κομμάτι Γεύση γιατί ήδη αναφέρθηκες στον αέρα. 

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun gt iv
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 30, 2018, 21:11 »
Καθαρή υπέροχη γεύση Βασίλη!!

..είναι (..για τα δικά μου κριτήρια) ..ανώτερος (..και όχι λίγο)!!!

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Taifun gt iv
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 30, 2018, 22:55 »
Καταρχήν ωραία παρουσίαση με γλύτωσες απο αρκετό κόπο και χρόνο και όπως προείπα και σε άλλο νήμα ο βασιλιάς πέθανε ...ζήτω ο νέος.
Ο ατμοποιητής έχει ακριβώς αυτό που δεν είχε ο 3 κατ εμέ και τον έδωσα σχετικά νωρίς... ανάλυση στον πολύ αέρα .
Για mtl σίγουρα δεν κάνει όσο και  να λένε πολλοί και τα στησίματα που αποδίδει είναι με claptonakia και πάνω.
Φωτογραφίες με στησίματα και builds όταν βρω χρόνο .
Για όποιον αρέσκετε στα γευσάτα ντουμάνια,θέλει έναν απροβλημάτιστο ατμοποιητή,ποιότητα ΑΑ σε όλα και είναι συμβιβασμένος με το μέγεθος και τις απαιτήσεις του
σε  κατανάλωση  και  ρεύμα εδώ είναι o Bασιλιάς  :respect_hat:

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun gt iv
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 01, 2018, 01:27 »
Το περίμενα πως και πως το review, υπό φυσιολογικές συνθήκες θα τον είχα ήδη στα χέρια κι ο ίδιος. Μπήκαν πολλά στο κεφάλι τον τελευταίο καιρό όμως οπότε αναγκάζομαι σε αναμονή προς το παρόν. Παρακολουθώ κι ελπίζω σύντομα να είμαι "κομμάτι" του νήματος αν και με χαλάνε κάποια σημεία του η αλήθεια είναι. Λίγο το drip tip του, λίγο ο καθαρά αεράτος χαρακτήρας του, κάπως το airflow του που από τις πολύ όμορφες τρύπες που είχε ο 3άρης το πήγαν στον "Κύκλωπα"..

Σε κάθε περίπτωση είναι ένας νέος taifun και κατ'ελάχιστο, πρέπει πάση θυσία να δοκιμαστεί έστω.Αν και το βλέπω ήδη το όνειρο, θα έρθει για να μείνει. Για να δούμε..

Καλοάτμιστος σε όσους τον απέκτησαν, με το καλό και στους υπόλοιπους που τον επιθυμού-με.!

Ευχαριστούμε για την παρουσίαση Γιώργο! :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 01, 2018, 20:46 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun gt iv
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 01, 2018, 09:23 »
Καλημέρα Μάκη ..σε ευχαριστώ φίλε!

..η αλήθεια είναι ότι αυτήν την φορά βαριόμουν να κάνω την παρουσίαση (..περίμενα να την κάνει κάποιος άλλος και απλά να πάρω θέση) ..αλλά είναι πάρα πολύ καλός για να μην τον "τιμήσω" ...οπότε την έκανα!!

Επίσης αυτήν την φορά πήγα και πήρα μόνο έναν (..αποφασισμένος να μείνω σταθερός σε αυτό) ..αλλά με το που γύρισα σπίτι και έκανα τις πρώτες δοκιμές .."διακτινίστηκα" και πήρα και δεύτερο!!

..το drip tip είναι πάρα πολύ καλό (..και εμένα μου έκανε "κάπως" στην αρχή ..κυρίως οπτικά) ..το οποίο φυσικά αλλάζει με οποιοδήποτε άλλο 510 drip tip θέλουμε (..επιμένω όμως στην δοκιμή του δικού του).

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Taifun gt iv
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 01, 2018, 10:01 »
Συγχαρητήρια για την όπως πάντα πολύ καλή παρουσίαση Γιώργο.
Εγώ τον περιμένω αύριο με ανυπομονησία.
Πριν την πρώτη χρήση τον έλυσες τελείως και τον επλυνες με ζεστό νερό όπως λένε οι οδηγίες?
Δηλαδή του έβγαλες και τα o-rings κτλ?
Νομίζω με τον GT3 δεν το έλεγαν αυτό.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Taifun gt iv
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 01, 2018, 10:32 »
[justify][member=9983]Varaderum[/member], καλημέρα, και πάντα καλοάτμιστοι οι δίδυμοι, (χεχε, το πρώτο πράγμα που έκανα το πρωί ήταν να πάω κάτω κάτω στην παρουσίασή σου για να δω πρώτα την κλασική φωτογραφία με τον διπλό σου GT IV). / Δεν ξέρω σε τι κατάσταση πέτυχες το κατάστημα όμως όσα είδα ήταν μία τρέλα, ένας πάγκος με μαύρους γερμανικούς κυλίνδρους, και αλαλάζοντες ατμιστές έτοιμοι για όλα, (κι όλα αυτά όταν νωρίτερα είχα ήδη φρικάρει με έναν λιλιπούτειο Δούκα του 15, με 190 πραγματικά άλογα στον τροχό, που ακόμα έτρεμα κι έψαχνα καρέκλα να σωριαστώ / τι να μας πει ο Αμερικλάνος με το πορτοκαλί πλάνο μόστρα... ). / Έτυχε λοιπόν να δοκιμάσω κι εγώ, ομολογώ πως όντως είναι δύναμη σε όλα του, όμως εγώ δεν θα τον τιμήσω, ακόμα πιστεύω πως δεν είναι για μένα. Επιμένω πως άλλα πράγματα θα μπορέσει να δει π.χ. ο φίλος paloukaros, κι άλλα εγώ. Πρώτα πρώτα, δεν γνωρίζω από τα σύρματα που ταιριάζουν στην περίπτωση, ένα δεύτερο, φαντάσου τώρα, ένα τόσο εξαιρετικό εργαλείο και τον Joe να του καρφώνει κανθαλάκι... τρέλα. Όπως κι αν έχει, συμφωνώ σε όσα λες παραπάνω, είναι εξαιρετικός. [/justify]

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun gt iv
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 01, 2018, 11:37 »
@ ..συνονόματε, καλώς να τον δεχτείς (..θα σου φτιάξει την μέρα)!! Και όχι, δεν τον έλυσα ούτε τον έπλυνα (..τους βρήκα αρκετά καθαρούς).

Απλά έβγαλα τον ρυθμιστή των υγρών και το δαχτυλίδι ρύθμισης του αέρα ..και έβαλα λίγο επιπλέον vg (..ώστε να γίνουν τελείως "βούτηρο").

@ ..Joe καλημέρα και σε εσένα και καλή πρωτομαγιά.

Στο κατάστημα της Καλλιθέας ..πηγαίνω πολύ τακτικά (..είναι στα 500 μέτρα η εργασία μου), αλλά μένω στον Περισσό (..οπότε πήγα το πρωί του Σαβάτου στο κατάστημα της Κηφισιάς και πήρα τον πρώτο με το άνοιγμα στις 10.30.

Τον δεύτερο ξαναπήγα και τον πήρα λίγο αργότερα (..με "διακτινισμό" κυριολεκτικά) ..αφού αυτό που γεύτηκα με τον πρώτο ..με συνεπήρε!!
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Και μία πρόταση που του ταιριάζει πάρα πολύ ως στήσιμο (..φυσικά ο καθένας μπορεί να κάνει τις παραλλαγές του ..τόσο σε διατομή.. όσο και σε σπείρες) ..και που εμένα μου δίνει, πολύ καλή ανάλυση γεύσης ..όσο και παραγωγή ατμού.

..5 σπείρες σε 3άρι πυρήνα fused clapton NI80 της geekvape (3*28 + 1*36) ..0,34 - 0.36ohm, στα 34 watt (..και έως ότου αρέσει στον καθένα).

..το βαμβάκι σχετικά σφιχτό στο coil ..και κόψιμο (..αφού το φέρουμε μέ το χέρι μέχρι εκεί), στο σημείο της βάσης που κάθετε το τάνκ.

Το σύρμα κάνει λίγο κάτω από 10 ευρώ (..υπάρχει σε πολλά καταστήματα), είναι τρία μέτρα ..και βγάζει πάνω από 30 coil. Κάθε 15 περίπου ml αλλάζω βαμβάκι {..το coil το καίω ..και αντέχει πάρα πολύ (..αναλόγως βέβαια και των καταλοίπων του υγρού που χρησιμοποιούμε)}.








Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Taifun gt iv
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 01, 2018, 12:15 »
Επίσης (λίγο off topic) η Smokerstore έχει βγάλει ή πρόκειται να βγάλει και ένα ωραίο μοντακι.
Πρέπει να είναι αυτό που είχε στο review του Taifun GT IV ο Nebelfee.

Αποσυνδεδεμένος gnkgr

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun gt iv
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 01, 2018, 12:51 »
Μια ερωτηση παιδες....
Στον πιο κλειστο του αερα ειναι πιο αερατος απο τον GT3 οταν ειναι στην μια μικρη τρυπα;

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun gt iv
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 01, 2018, 14:07 »
Ο προσανατολισμός του, είναι στις αεράτες τζούρες (..από "σφιχτές" ..έως αρκετά αεράτες).

..σφίγγει αρκετά πάντως (..με τις ανάλογες ρυθμίσεις) ..και αποδίδει πολύ καλύτερη γεύση από τον 3 (..παντού).

Αποσυνδεδεμένος stzog

Απ: Taifun gt iv
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 02, 2018, 09:48 »
Loose Mtl γινεται η ειναι πιο αερατος? 8)

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Taifun gt iv
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 02, 2018, 09:55 »
Για mtl κοίτα αλλού. :eleos:
Είναι σαν να παίρνεις Ferrari και να θες να οδηγήσεις με 60χλμ

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110642 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159856 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515328 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303273 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12795 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530773 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801625 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11062 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet