vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

249 επισκέπτες, 7 χρήστες
manoslykos, Blackwolf, gfilip, Jorge, treloneritis, lagoudakis, camber

Twitter

Τάσεις της αγοράς - Pod Systems

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Τάσεις της αγοράς - Pod Systems
« στις: Απριλίου 26, 2018, 00:05 »
Έχει παραγίνει το κακό έτσι; Κάθε εβδομάδα βγαίνουν και 5-6 τέτοια τσιτσίραβλα και πλακώνουν όλοι τα ριβγιούζ στο γιουτούμπ. Πολύ πλασάρισμα άχρηστων συσκευών. Και να πεις πως δεν έχει επιλογές ο νεοεισερχόμενος ατμιστής... Μιά χαρά αεράτοι και τσιγαρίσιοι εργοστασιακοί παίζουν σε πολύ καλές τιμές όπως και μοντάκια. Έχω αρχίσει να ανησυχώ... Δεν κοιμάμαι τώρα πια τα βράδια, σβήνω στο ουίσκι των... αλάτων τα σημάδια.

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Συνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Τάσεις της αγοράς - Pod Systems
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 26, 2018, 01:01 »
Ναι, αλλά κινείται η αγορά. Κεφάλαια, παραγωγή, πώληση, θέσεις εργασίας. Και από την μεριά του γκατζετάκχια καταναλωτή...να, αν είχες μερικά τέτχοια να παίζεις τώρα δε θα το`ριχνες στο αλκοόλ και στα άλατα. Θα περιοριζόσουν σε αυτά που ξέρεις καλά και στο θεάρεστο και κοινοφελές έργο της ναυαγοσωστικής στην πιτσαρία καλλυντικών. :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Τάσεις της αγοράς - Pod Systems
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 26, 2018, 05:03 »
Παρολο που τα σιχαινομαι πολυ.. ΠΑΡΑ πολυ... τα θετικα τους ειναι εμφανη. Πρωτα απ'ολα ειναι οτι ευκολοτερο για νεοεισερχομενους στο ατμισμα. Φαντασου να προσπαθησεις να πουλησεις σε καποιον πρωταρη ενα pod κι ενα nautilus 2 με πικο και μπαταρια 18650 πχ. Απο τη μια εξηγεις φορτισμα εξωτερικο (και αν), γεμισμα υγρου, ελεγχο αερα, αλλαγμα αντιστασης (μονο αδειο), ρυθμισεις βατ, κανα καθαρισμα που και που, υγρα, μπουκαλακια.. Στο pod λες αυτο ειναι κι απλα ρουφας χωρις κουμπια, οτι ωρα θες αλλαζεις podακι/ γευση/ νικοτινη, αν θες το ξαναβαζεις μετα κι οταν αναβοσβηνει η μπαταρια στην πριζα. Αδειαζει? Σκουπιδια και κουμπωνεις αλλο. Μεσα σε ολα αυτα, mod με ατμο εχουν ενα καποιο μεγεθος, βαρος και ασχημια μπροστα στα ντελικατα/compact pod που βγαινουν τωρα. Α και η αρχικη τιμη τους ειναι πολυ μικρη (γιατι απλα τα σκας στα Pod μετα). Το point μου ειναι πως αν δεν ειναι gadgetακιας ψαγμενος ο αλλος κι απλα θελει να απαλλαγει απο το τσιγαρο, δεν θα κατσει να δει specs, ουτε χωρητικοτητα μπαταριας, ουτε το αισχρο κοστος υγρου. Θα δει στο μαγαζι κατι ωραιο, φτηνο, μικρο, απλο και θα πει "εδω ειμαστε". Και δεν θα τον πριξει και κανεις για το "πιστολι" που κουβαλαει στην τσεπη του γιατι αποφασισε να το κοψει.

Δευτερον, τι καλυτερο για εταιριες απο το να πουλανε pod systems που παιρνουν μονο δικα τους ανταλλακτικα? Χηνα με χρυσα αυγα. ΜΟΝΟ κερδος. Πολυ κερδος. Τοσο καιρο την βγαζουν με μοντ και ατμοποιητες βασιζομενοι στο hype για να κανουν καλη μπαζα. Μονο η smok και η aspire εχουν κερδος απο αντιστασεις. Οπως ειναι ο ανταγωνισμος πλεον δεν νομιζω να βγαζουν πολλα (αν βγαλουν κιολας) απο ατμοποιητες/μοντ που δεν επιασε το marketing. Αν σκεφτεις πως το κερδος των ατμομαγαζων βασιζεται σε πωλησεις υγρων κατα 70% περιπου (απ'οσο γνωριζω), δεν μενει πολυ πιτα για το hardware. Αλλο που δεν θελουν λοιπον να χωθουν εμμεσα κι εκει.

Οπως καταλαβαινεις ειναι μια κατασταση win-win. Υπαρχει ζητηση για κατι πολυ πιο απλο (κυριως για νεους ατμιστες) και οι εταιριες καλα εκαναν και τα εβγαλαν. Εχω δει ατμομαγαζα με τα τελευταια μοντελα της αγορας μεσα να πουλαν αρκετα silica τσιγαρα-στιλο ακομη γιατι φαινονται πιο απλα, μικρα κι ευκολα στον πελατη. Στα αλλα ειτε τους φοβιζε η πολυπλοκοτητα, ειτε θελαν κατι πιο μικρο. Πραγματικα οποιος κατασκευαστης δεν εχει βγαλει pod system ακομη, πρεπει να απολυσει τους υπευθυνους του πιστευω. Προσωπικα μαλλον θα τα πουλουσα σε τιμη κοστους, να παρω μεριδιο της αγορας για να βγαλω απο τα (πανακριβα) ανταλλακτικα που εχουν.

Οι σκεψεις/παρατηρησεις μου παραπανω ειναι καθαρα απο την αποψη των κατασκευαστων απο την μια και καποιου που θελει να κοψει το τσιγαρο απο την αλλη. Η δικια μου αποψη διαμορφωθηκε μολις ειδα χωριτικοτητα υγρου στο pod, καθως και ποσα ζηταν για τα ανταλλακτικα. Αφηνω κι ενα βραδυ που θα βγω την πορτα ανοιχτη να μπουν να με κλεψουν, το ιδιο μου κανει με το να παρω pod system. Τον νεο ομως ατμιστη δεν τον νοιαζει, ουτε καν ξερει ποσο ειναι 1ml. Το μετρο συγκρισης του ειναι αν ενα pod ειναι πιο ακριβο απ'το marlboro.

Θετικο λοιπον το βλεπω για καποιον που κοβει το τσιγαρο να υπαρχει αυτη η βλακεια, ειναι αρκετα πιο ελκυστικο ενα pod system για αρχη απο mod/ατμοποιητη και χαιρομαι που υπαρχει τοσο απλη επιλογη. Αν θελει καποιος κατι παραπανω θα ψαχτει λιγο κι εχει πολλλλλαααααααα να βρει μες το χαος επιλογων που (ευτυχως) εχουμε. Ας παρει μια γευση πρωτα στο entry level χωρις δεσμευσεις και καποια στιγμη θα ρωτησει και για το melo 3 που ειδε στην βιτρινα πχ. Θετικο ειναι και για τους κατασκευαστες απο αποψη κερδους. Και μειναμε κι εμεις που ατμιζουμε καιρο -περασαμε και ολοκληρη TPD- να βλεπουμε τις τιμες των pod και να γελαμε.

Αποσυνδεδεμένος drdninja

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
  • The eyes chico. They never lie.
Απ: Τάσεις της αγοράς - Pod Systems
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 26, 2018, 16:23 »
Δεν πιστεύω ότι κάποιος όταν αντικατέστησε το κάπνισμα με το άτμισμα είχε στο μυαλό του τεράστια κουτάκια με μπαταρίες και ατμοποιητές, οπότε σίγουρα είναι ένα καλό βήμα για αυτούς που θέλουν να κόψουν απλά το κάπνισμα όπως είπε ο Tortugas.

Απ' την άλλη είναι και ένα καλό βήμα γιατί επενδύοντας σε pod systems ίσως κάποια μέρα να φτάσουμε να έχουμε πολλά mAH σε μικρές συσκευές, ουσιαστικά σαν να είχαμε ένα καλό σετάκι ατμοποιητή - mod, αλλά σε μικρό compact μέγεθος και δε νομίζω πως αυτό θα χαλάσει ούτε τον πρωην καπνιστή ούτε τον πρώην καπνιστη - νυν gadgetακια.
Εγω προσωπικά αν έβλεπα ένα pod system το οποίο θα μπορούσα να κουβαλάω με άνεση παντού (δουλειά, έξοδο, παραλία κτλ κτλ) και μου έδινε την αυτονομία και την απόδωση ενός mod-ατμοποιητή combo, θα το έπαιρνα δίχως δεύτερη σκέψη.

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Τάσεις της αγοράς - Pod Systems
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 26, 2018, 16:43 »
Mόνο το μέγεθος τους είναι ευκολία. Τίποτα άλλο. Γυρίσαμε στις μπαταρίες ego τις 650άρες και το θεωρούμε πρόοδο; 
Απλά ένα κολπάκι είναι να τα παίρνουν από νέους ατμιστές κλείνοντας ακόμα περισσότερο την ψαλίδα της οικονομίας σε σχέση με το τσιγάρο.
Εκεί είναι που τα παίρνω. Θα κόψει ο άλλος το κάπνισμα το 2018 με 350 ή 650 μιλιαμπέρια μπαταρία; Πρέπει να πάρει 3-4 σετάκια...

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Τάσεις της αγοράς - Pod Systems
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 26, 2018, 18:50 »
Θα το κόψει το τσιγάρο αν θέλει, όπως το κόψαμε κι εμείς. Εξάλλου ένας νέος ατμιστής προτιμάει κάτι που να του θυμίζει το τσιγάρο και είναι διακριτικό.

Ξέρω αρκετούς  που το έκοψαν έτσι και έμειναν εκεί.  

Απλά, οι υπόλοιποι φουκαριάρηδες, σαν εμάς, θα συνεχίζουν να ψωνίζουν χωρίς τέλος  :))

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τάσεις της αγοράς - Pod Systems
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 26, 2018, 20:39 »
Η αληθεια ειναι οτι τα pod systems εχουν κατακλυσει την αγορα σε παγκοσμιο επιπεδο. Το θεωρω πολυ θετιικο γιατι φαινεται οτι ειναι οι συσκευες με τη μεγαλυτερη απηχηση λογω ευκολιας χρησης και μεγεθους. Επισης φαινεται οτι αποτελουν και τη μεγαλυτερη απειλη για τις καπνοβιομηχανιες. Οι πωλησεις των pods ανεβαινουν γεωμετρικα στην Αμερικη με πρωτοστατη το pod JUUL. Παρακατω παραθετω αποσπασμα βιντεο απο εκπομπη για το χρηματιστηριο του Jim Cramer ισως του πιο δημοφιλη παρουσιαστη του ειδους (ισως καποιοι τον πετυχατε σε εκπομπη του John Oliver που τον διακωμωδουσε) η οποια ειναι αφιερωμενη στο ατμισμα και οπου επισημαινεται η ραγδαια ανοδος του ατμισματος και η καθετη πτωση των μετοχων των καπνοβιομηχανιων στη Wall Street την προηγουμενη εβδομαδα. Υποψην για οσους το δουν απαιτειται πολυ καλη γνωση αγγλικων και οχι μονο γιατι ο τυπος μιλαει πιο γρηγορα και απο τη σκια του, αλλα και γιατι η προφορα του σκοτωνει! Εχει πλακα ομως και αξιζει τον κοπο  ;)


Αποσυνδεδεμένος JohnT

  • **
  • 244
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τάσεις της αγοράς - Pod Systems
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 26, 2018, 20:40 »
Και ομως ειναι πολλοι παρα πολλοι εκεινοι που κοβουν το τσιγαρο εστω και για λιγο εστω και για δοκιμη και καταληγουν σε αυτες τις συσκευες και λογω κοστους και ευκολιας. Για παραδειγμα στο αεροδρομιο που εργαζομαι και που εχει μερικες χιλιαδες εργαζομενους ειναι παρα πολλοι αυτοι που αγοραζουν τετοιες συσκευες για δοκιμη και αν τελικα τους αρεσει το ατμισμα συνεχιζουν σε κατι ποιο "πολυπλοκο". Συναδερφος σημερα κιολλας ενω εχει ενα απο αυτα τα στυλο που κυκλοφορουν και στα περιπτερα αρχισε να με ρωταει διαφορα για το ατμισμα για συσκευες και γενικα τι "παιζει". Οποτε και αυτες οι συσκευες προοριζονται για νεους "πελατες" στην ατμοβιομηχανια.

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Τάσεις της αγοράς - Pod Systems
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 26, 2018, 23:21 »
Απ: Τάσεις της αγοράς - Pod Systems
« Reply #4 on: Today at 16:43 »
Stepeha
""  Mόνο το μέγεθος τους είναι ευκολία. Τίποτα άλλο.  .................. Θα κόψει ο άλλος το κάπνισμα το 2018 με 350 ή 650 μιλιαμπέρια μπαταρία; Πρέπει να πάρει 3-4 σετάκια... ""

Αναρωτιέμαι, αν σε ένα κλασσικό μικρό πχ Ego AIO των 2ml ή ένα αντίστοιχό του
βάλουμε υγρό (έτοιμο ή DIY) με νικοτίνη αλάτων 20mg/ml, ποιό θα είναι το αποτέλεσμα ?
Θα δουλέψει όπως με το pod?
Aν ναι, τότε καλοδεχούμενο για emergency ατμιστικές καταστάσεις (γραφείο, δουλειά, κοινωνικές επισκέψεις, γάμους, γενέθλια κλπ)


Αποσυνδεδεμένος drdninja

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
  • The eyes chico. They never lie.
Απ: Τάσεις της αγοράς - Pod Systems
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 26, 2018, 23:32 »
Mόνο το μέγεθος τους είναι ευκολία. Τίποτα άλλο. Γυρίσαμε στις μπαταρίες ego τις 650άρες και το θεωρούμε πρόοδο;
Απλά ένα κολπάκι είναι να τα παίρνουν από νέους ατμιστές κλείνοντας ακόμα περισσότερο την ψαλίδα της οικονομίας σε σχέση με το τσιγάρο.
Εκεί είναι που τα παίρνω. Θα κόψει ο άλλος το κάπνισμα το 2018 με 350 ή 650 μιλιαμπέρια μπαταρία; Πρέπει να πάρει 3-4 σετάκια...
Από ότι έχω ακούσει (χωρίς να έχω δοκιμάσει) η κατανάλωση μειώνεται πολύ με τα άλατα νικοτίνης, τα οποία χρησιμοποιούνται κυρίως στις εν λόγω συσκευές. Οπότε λογικά μια συσκεύη (ή 2) αρκούν.

Η και όχι :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος nikolis2000

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τάσεις της αγοράς - Pod Systems
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 27, 2018, 03:09 »
μια δικαιολογια υπαρξης των pod καπου ειχα διαβασει ειναι η εξης:
Εισαι high lux dripperas Που κανει ολη μερα ντουμανια και vape tricks σε 4μπαταρο μηχανικο στα 0.01ωμ.Παιζεις με μηδενικη νικοτινη για να την παλεψεις και ανα 2ωρο τραβας και μια τζουρα απο αυτο για να σε γεμισει η νικοτινη αλατων.
Επισης πας γραφειο κ η διπλανη σε πρηζει με το ντουμανι ενω αναβει τσιγαρο.Κανεις μια τζουρα αραια κ που και εισαι καλυμενος.Ετσι ναι κατ'τ'αλλα ομως οι τιμες που εχει το Pod με το υγρο που εχει μεσα ευρω ανα μλ δεν συμφερει για κανενα λογο

Αποσυνδεδεμένος drdninja

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
  • The eyes chico. They never lie.
Απ: Τάσεις της αγοράς - Pod Systems
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 27, 2018, 03:55 »
Βγαίνουν και Pods που μπορείς να γεμίσεις ο ίδιος με υγρό όπως το Exceed της Joyetech, όπου μετά απλά αγοράζεις/φτιάχνεις υγρά με άλατα νικοτίνης, οπότε μειώνεται το κόστος..
Βέβαια εδώ γεννιέται η απορία γιατί απλά να μην έχεις έναν MTL ατμοποιητή με άλατα νικοτίνης  και εδώ έρχεται το μέγεθος του και η ευκολία του.
Παρ΄όλο που έχω τα modaκια μου, τους επισκευάσιμους μου, τους εργοστασιακούς μου κτλ κτλ εγώ το θεωρώ καλή προσπάθεια και όπως είπα και πριν σίγουρα αν βγεί κάτι καλό θα το τιμήσω

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Τάσεις της αγοράς - Pod Systems
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 01, 2018, 15:31 »
Σε βασικές γραμμές, θα συμφωνήσω με όσα έγραψε ο [member=18024]Tortugas[/member]. 

Θέλω να προσθέσω και κάποια πραγματάκια. Το πρώτο είναι ότι αναγκάστηκα να διπλοτσεκάρω την ημερομηνία. Ναι, όντως έχουμε 2018. 

Μετά, πρέπει να δούμε το θέμα από διαφορετικές σκοπιές. Από τη σκοπιά κάποιου που ατμίζει κάτι χρόνια, η αντίδρασή μου είναι ένα βροντερό γέλιο. Ξέρω, ξέρω, δεν απευθύνεται σε μένα. Εκτός αν κάνω κανένα ταξίδι μέχρι τη Σαγκάη οπότε κάποια λύση πρέπει να βρω για το σιδερένιο πουλί που πετάει. Αλλά και πάλι, εδώ έχω κάνει stealth vaping σε αεροπλάνο με Grifin, μάλλον θα τα καταφέρω και με το φαινομενάκι μου...

Οι κατασκευαστές τώρα, πρέπει να δουν και το μέλλον τους. Και έχουν διαβάσει επακριβώς τους σκοπούς των περιορισμών που προσπαθούν να περάσουν σε παγκόσμιο επίπεδο: μία γενική τυποποίηση που πάει να μοιάσει με το τσιγάρο. Μία τυποποίηση που πάει να δείξει ότι και το άτμισμα είναι μια εξάρτηση η οποία απαιτεί κόστος, συχνά ταξίδια στο περίπτερο κλπ. 

Οι reviewers τώρα, βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο και με ένα δίλημμα όταν οι εταιρείες είπαν "λεβέντη, κάτι χρόνια σε ταΐζω μοντάκια και ατμοποιητές, έχεις ξεχάσει πως είναι να πληρώνεις για ατμιστικά. Ξηγήσου τώρα και παρουσιασάρα σε κάτι με το οποίο διαφωνείς πλήρως". Και είναι αστείο όταν βλέπουμε κάποιον να παρουσιάζει ένα τέτοιο προϊόν σε κοινό στο οποίο αυτό το προϊόν είναι αδιάφορο απλά για να βγάλει την υποχρέωση. 

Από τη σκοπιά του νέου ατμιστή, θα διαφωνήσω λίγο με το θέμα απλότητας. Δεν μπορώ να χωνέψω το ότι μπορεί στο ατμομάγαζο να μπαίνει 30ρης με σμαρτφονάρα που την παίζει στα δάχτυλα και να δυσκολεύεται να χειριστεί ένα πίκο και ένα ναυτίλο. Θυμάμαι άλλη μια τέτοια συσκευή, όμορφη, απλή και πολύ κοντινές προδιαγραφές στα pod, Ovale Elips λεγόταν και έχει κεράσει πόνο πολλούς ατμιστές. Αν το θέμα είναι η απλότητα και η καλή απόδοση, να κάνουμε όλοι ένα διάβημα στη Nobacco να ξαναβγάλει το Mini n More!

Μακάρι όσοι αποφασίσουν να ξεκινήσουν το άτμισμα με ένα ποντ, να τα καταφέρουν μια χαρά. Ταυτόχρονα, ελπίζω μετά από ένα διάστημα, όταν θα ψαχτούν λίγο παραπάνω, να το παρατήσουν και να στραφούν στα σετάκια που όλοι ξέρουμε. Γιατί αν παραμείνουν και η αγορά των ποντ διατηρήσει σταθερά ανοδική πορεία και γίνει όντως τάση, θα έχουμε δύο τινά: α) επιστροφή στις εποχές προ του iStick όπου η κύρια καταναλωτική πίτα δούλευε ego και κάνα clearo τύπου CE4 με πολύ λίγους να δουλεύουν άλλες συσκευές και β) ένα ακόμα επιχείρημα στην επιβολή ακόμα μεγαλύτερων περιορισμών. Στον αντικαπνιστικό του 2008, αναφέρεται ότι απαγορεύεται η πώληση σιγαρέττων σε συσκευασίες κάτω των 20. Δεν θα ήθελα να δω κάτι παρόμοιο του στυλ "απαγορεύεται η πώληση υγρών αναπλήρωσης για ηλεκτρονικό τσιγάρο εκτός των προγεμισμένων αμπουλών μεγέθους μέχρι 2ml". 


Οι πατεντιάρηδες του φόρουμ (μάστρο[member=326]SEB[/member] για σένα μιλάω) να αρχίσουν ήδη να σκέφτονται γεμιστήρες με pods τύπου AK47...

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Τάσεις της αγοράς - Pod Systems
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 01, 2018, 16:39 »
Πολυ σωστη κουβεντα περι reviewers και για ατμιστες που ειναι αρκετο καιρο στον ατμο,νομιζω βγαζουν ματι οι δικαιολογιες για την υπαρξη τους.

Προσωπικα δεν με απασχολει καθολου εαν εαν προιον,ψαχνει τροπο υπαρξης και αυτο με τη σειρα του στον τομεα που απευθυνεται,οπως και τα squonk που υπηρχε επισης καποτε και ντριπε και η νεα ταση παλι προς τους σφιχτους etc...

Δεν νομιζω τι κανενα προιον προσπαθει να ριξει το αλλο απλα ολοι θελουν απ την πιτα και ειναι λογικο.

Το σημαντικο ειναι να δοκιμαζουμε σαν ατμιστες και επειτα οσω πιο αντικειμενικα γινεται να λεμε και τη γνωμη μας.
Οχι με ισως και ολα τα υποθετικα να εχουμε αποψη.Εξαλλου παντα εμεις ειμασταν και ειμαστε το πειραμα με τις δοκιμες που καναμε.

Το θεμα με τις κλειστες αγορες οπως αναφερει ο Τρυφωνας,συμφωνω οτι θελουν οι κατασκευαστες να πουλησουν ευκολες λυσεις ακριβα  για νεους ατμιστες και γενικα να φερουν τον ατμο στον τροπο αγορας επι καπνισματος.

Αλλα το χομπι στο ατμισμα νομιζω πως προλαβε και εχει ανεβει αρκετα,οποτε και θεωρω δυσκολο να περιοριστει ευκολα σε δυο μετρα και σταθμα.
Βλεπουμε οτι ηδη και στα pod ενω ξεκινησε σε κλειστου τυπου και μονο,γρηγορα βγηκε το justfog που κρατουσε τα θετικα του pod αλλα σου εδινε την δυνατοτητα να βαλεις οτι υγρο θελεις και οχι μονο την επιλογη της εργοστασιακης που ειναι πιο ακριβη.

Τελος θεωρω πως ενα ειναι το μετρο που ηθελε και ισως δεν ξερω εαν μπορει να γινει κατι τωρα 
και αυτο ειναι ο περιορισμος στα ml και ειδικοτερα στα mg της νικοτινης που τυποποιηθηκε στα 10ml των μονο 20mg.

Eφοσον πετυχαν αυτο,ολα τα περι hardware πανε περιπατο.


Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Τάσεις της αγοράς - Pod Systems
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 02, 2018, 02:25 »
Είναι γνωστό ότι (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων) τις τάσεις στην αγορά (οποιασδήποτε κατηγορίας προϊόντων) δεν τις διαμορφώνουν οι καταναλωτές. Τις διαμορφώνουν οι εταιρίες (κατασκευαστές, σχεδιαστές, μαρκετίστες, κλπ). Οι καταναλωτές στην καλύτερη περίπτωση θα επιλέξουν ποιο προϊόν τους αρέσει πιο πολύ από αυτά που "επιβάλουν" οι εταιρίες.

Τα pods δεν είναι κανούργια εφεύρεση. Προϋπήρχαν της TPD, και άρχισαν να κερδίζουν μεγαλύτερο μερίδιο στην πίτα αμέσως μετά από την εφαρμογή της.
Όταν μάθουμε το περιεχόμενο της TPD 3, θα καταλάβουμε πολλά πράγματα. Και τότε θα μπορούμε πιο εύκολα να μαντέψουμε το μέλλον και των pods και των υπόλοιπων συσκευών. Μέχρι τότε ας αρκεστούμε στα εξής:

α) Οι μισοί (ίσως και παραπάνω) ατμοποιητές που κυκλοφορούν στην αγορά (και όχι μόνο στην Ελλάδα) είναι "παράνομοι" (σύμφωνα με την TPD) όσον αφορά την χωρητικότητά τους. Τα pods όχι.

β) Οι νεοεισερχόμενοι στο άθλημα, τείνουν να αγοράζουν είτε αυτά που τους συστήνουν οι φίλοι τους είτε αυτά που τεχνηέντως λανσάρουν οι εταιρίες υιοθετώντας συγκεκριμένα lifestyle πρότυπα. Κι εδώ δεν εννοώ αυτά που λανσάρουν στους έμπειρους ατμιστές μέσω των καναλιών που παρακολουθούν αυτοί (reviewers κλπ.) αλλά αυτά που λανσάρουν στους... "ανυποψίαστους" καπνιστές μέσω ενός lifestyle που θέλει trendy και εύκολες λύσεις.

γ) Όπως έχει αναφερθεί ήδη, το κέρδος για τις εταιρίες από τα pods είναι μεγαλύτερο και πολλαπλό. Με τους έως τώρα ατμοποιητές, αγόραζες τον εξοπλισμό από την εταιρία Χ και τα αναλώσιμα από όποια άλλη εταιρία ήθελες. Με τα pods (και όσο αυτά παραμένουν ασύμβατα το ένα με το άλλο) είσαι "υποχρεωμένος" να αγοράζεις τα πάντα σχεδόν από την εταιρία που κατασκευάζει τον κύριο εξοπλισμό. Κάτι σαν τους εκτυπωτές και τα μελάνια ένα πράγμα, που μόλις άρχισε η μόδα με την αναγόμωση δοχείων με εναξάρτητα μελάνια σε μικρό κόστος, όλες οι εταιρίες έστρεψαν το ενδιαφέρον τους στο πως θα κάνουν τους εκτυπωτές να μην δουλεύουν με αυτά. Για όσους δεν το έχουν καταλάβει ακόμα, το κέρδος βρίσκεται στα αναλώσιμα σε ΟΛΕΣ τις κατηγορίες της αγοράς και σε ΟΛΑ τα προϊόντα που έχουν αναλώσιμα ή αξεσουάρ. Από αυτοκίνητα και καφεδομηχανές μέχρι εκτυπωτές και... ατμιστήρια.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110647 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159867 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515335 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146474 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303275 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12796 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 188 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530796 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801631 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet