vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

257 επισκέπτες, 10 χρήστες
Tazz, th3ofilos, aalex, maprix, dimitris1167, manoslykos, Blackwolf, falex, Jorge, dkostas

Twitter

Καλύτερο άρωμα φράουλας

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Καλύτερο άρωμα φράουλας
« Απάντηση #75 στις: Ιουνίου 04, 2019, 09:43 »
προσωπικά είμαι φαν της atmos strawberry. Χρησιμοποιώ και άλλων εταιρειών, αλλά πάντα ως βασική γεύση φράουλας έχω της atmos.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Καλύτερο άρωμα φράουλας
« Απάντηση #76 στις: Ιουνίου 15, 2019, 18:44 »
Η οποία πρέπει να πούμε για άλλη μια φορά ότι δεν είναι όπως παλιά...

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Καλύτερο άρωμα φράουλας
« Απάντηση #77 στις: Ιουνίου 15, 2019, 19:40 »
Αρώματα από τα παλιά, τα ποιοτικά, τα πηχτά, πενταετίας και βάλε, εχω εγώ καμια 300αριά για όποιον χρειάζεται.


Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Καλύτερο άρωμα φράουλας
« Απάντηση #78 στις: Ιουνίου 15, 2019, 21:56 »
300αριά?  :o

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Καλύτερο άρωμα φράουλας
« Απάντηση #79 στις: Ιουνίου 16, 2019, 01:03 »
Ναι, με ειχα περί πολλού και πίστευα ότι ειχα δεξιότητες.
Και με τις γυναίκες πίστευα ότι τις ειχα του χεριού μου αλλά παντρεύτηκα στα 20.

Αποσυνδεδεμένος angelospower

  • **
  • 229
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καλύτερο άρωμα φράουλας
« Απάντηση #80 στις: Ιουνίου 16, 2019, 15:41 »
Γλυκό του κουταλιού φράουλα από flotimο εκναι ότι πιο ωραιο σε φράουλα. Δοκιμάστε το .εγώ νομίζω πως κολλησα

Αποσυνδεδεμένος dpapan

  • **
  • 139
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ δεν είσαι άνθρωπος, εσύ είσαι χιονάνθρωπος.
Απ: Καλύτερο άρωμα φράουλας
« Απάντηση #81 στις: Ιουνίου 26, 2019, 09:42 »
Atmos lab φράουλα. Μετα απο 20 ml υγρού ξαφνικά η γευση χαθηκε.  Βάζω και στον doggystyle εκτός απο τον hussar και εκεί το ίδιο πράγμα. Άλλη γευση. Κάτι διαφορετικό.  Τι γκένεν ; Το έχω ξαναπάθει παλαιότερα και την είχα σταματήσει την συγκεκριμένη φράουλα.

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καλύτερο άρωμα φράουλας
« Απάντηση #82 στις: Ιουνίου 26, 2019, 13:11 »
Σου είπα αδερφέ από τα πρώτα ποστ,  ότι ακόμα και ΣΚΕΤΟ άρωμα φράουλα να θες να ατμίσεις, για να έχεις βάθος, πρέπει να βάλεις τρία+ αρώματα. Επίσης από σοβαρές εταιρείες. (αυτό δευτερεύουσα συζήτηση, αλλά μετράει επίσης). Εμένα με αγνόησες, έφτιαξες από ότι είδα στο νήμα φραουλοσοκολάτες με δύο αρώματα κλπ. 

Τώρα λες ότι ατμίζεις σκέτη φράουλα atmos lab, και δεν παίρνεις αποτέλεσμα. Ε, εντάξει ο ουρανός είναι μπλε. Είναι μια γενική αλήθεια αυτό που λες. Δεν πρόκειται να διαφωνήσει κανείς. 

Αποσυνδεδεμένος dpapan

  • **
  • 139
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ δεν είσαι άνθρωπος, εσύ είσαι χιονάνθρωπος.
Απ: Καλύτερο άρωμα φράουλας
« Απάντηση #83 στις: Ιουνίου 27, 2019, 09:30 »
Μια χαρά ατμίζεται και μόνο του. Οι γευστικοί κάλυκες του καθένα μας ειναι ξεχωριστοί.

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καλύτερο άρωμα φράουλας
« Απάντηση #84 στις: Ιουνίου 27, 2019, 12:07 »
Δεν είναι θέμα γεύσης φίλε μου. Θέμα γεύσης είναι το αν θα σου αρέσει περισσότερο η μία φράουλα από την άλλη.

Ας πούμε η strawberry ripe (tpa), είναι γεύση ώριμης φράουλας, η sweet strawberry (cap), είναι πιο πολύ σαν candy, η shisha strawberry(inw), όπως λέει το όνομά της υποτίθεται θυμίζει ναργιλέ (τελικά είναι κάτι άλλο πιο ιδιαίτερο, ουσιαστικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να τονίσει τις άλλες και να τις βοηθήσει στην ωρίμανση).
Αυτά είναι 3 top αρώματα φράουλας, σε διαφορετικές κατηγορίες. Κάθε εταιρεία βέβαια, έχει και άλλα αρώματα φράουλας για την  κάθε κατηγορία.

Από εκεί και πέρα, το να κάνεις single flavor μόνο ένα άρωμα από αυτά, μπορεί να γίνει με κάποιες όπως με την πρώτη που έγραψα, ή την δεύτερη, αλλά θα έχεις κάποια μειονεκτήματα. Ένα από αυτά είναι ότι σύντομα κάνουν vaper's tongue, χάνεις τη γεύση δηλαδή, γιατί κουράζεται από τη μονοτονία. Επίσης, ανάλογα το άρωμα, μπορεί να υπάρχουν θέματα στην ωρίμανση, ειδικά στα φρούτα, μπορεί κάποιο να ατμίζεται μόνο τις πρώτες μέρες, και μετά να χαλάει. Κάτι από τα παραπάνω έπαθες εσύ. Μάλλον το δεύτερο, ειδικά αν μιλάμε για άρωμα φράουλα, που έχει μεγάλη αστάθεια.

Ο βασικός λόγος που γίνεται αυτό, είναι πως ένα άρωμα δεν είναι σε καμιά περίπτωση απλά ένα extract φυσικού φρούτου, διαλυμένο σε pg. Αντίθετα αποτελείται από πολλές χημικές ενώσεις, που αλληλεπιδρούν μεταξύ τους για να δώσουν τη γεύση φράουλας για παράδειγμα, ή της σοκολάτας και πάει λέγοντας.

Σε πιο σύνθετες συνταγές, αυτό είναι ακόμα πιο φανερό. Για αυτό αν βάλεις μαζί ένα τυχαίο άρωμα σοκολάτα, και ένα τυχαίο άρωμα φράουλα, σχεδόν ποτέ δεν θα σου βγάλουν σοκολάτα φράουλα. Το πιο πιθανό μάλιστα, είναι να μη σου βγάλουν ούτε τη σοκολάτα,ούτε τη φράουλα, αλλά κάτι άλλο, αποτέλεσμα των νέων χημικών ενώσεων που φτιάχτηκαν.

Υπάρχει λόγος που στην kiss του Michael Farides φερειπείν που παρέθεσε o netsplit στο νήμα αυτό έχει 7-8 αρώματα. Παραθέτω: Butter Cream (CAP) 0.5%, Custard Cream (FA) 1.5%, Marshmallow (TPA) 2%, Vanilla Bean Ice Cream (TPA) 3%, Dairy Milk (TPA) 0.8%, Double Chocolate (Clear) (TPA) 2%, Strawberry (Ripe) (TPA) 4%, Sweet Strawberry (CAP) 2%

Βλέπεις έχει 2 φράουλες, δύο custard, ένα παγωτό (!; ) μία σοκολάτα, ένα γάλα, και marshmallow. Με μία απλή λογική, θα έπρεπε να πετάξει μια φράουλα, μια σοκολάτα, μία κρέμα, βάλε και το γαλακτοκομικό και έδεσε. Αυτά δεν έχει η kiss? Δεν βγαίνει όμως.

Για να τελειώσω και το σεντόνι κάποια στιγμή, ναι, για να βγάλεις μια φράουλα (ειδικά φράουλα που είναι δύσκολο φρούτο) της προκοπής, έστω σκέτη, και να έχει μια διάρκεια στην ωρίμανση, ένα βάθος στη γεύση, θέλεις minimum 3 αρώματα, καλύτερα 4. Άλλο θα δίνει τη βασική γεύση του υγρού και θα μπει σε μεγάλο ποσοστό, άλλο θα μπει ως δευτερεύουσα γεύση να δώσει σώμα, και άλλο θα μπει για να βοηθήσει στην πιο μακρά ωρίμανση, ή στο δέσιμο. Βάζω κάποια παραδείγματα, για να γίνω κατανοητός.

1) φράουλα πιο ώριμη: strawberry ripe (TPA) 4%, sweet strawberry (CAP) 2-3%,  shisha strawberry INW (1%), dragonfruit (TPA) 1%

2) φράουλα πιο προς το ζαχαρωτό: sweet strawberry (CAP) 4%, strawberry ripe (TPA) 2%, shisha strawberry INW (1%), dragonfruit (TPA) 1%

3) Άλλη εκδοχή φράουλας προς το candy: sweet strawberry (CAP)  3.50 % juicy strawberry (FA) 2.50% red touch (Strawberry) (FA)  1.50%  shisha strawberry (INW) 1%, dragonfruit (TPA) 1%

Για φράουλα σαν ζελεδάκι, ή καραμέλα κλπ, που χρειάζεται πιο τεχνητή γεύση, ανεβαίνει το shisha strawberry αρκετά και γίνεται βασικό, αλλά είναι πολύ δύσκολο προφίλ, και δεν έχω δει δημοσιευμένη από κάποιον πολύ καλή συνταγή. Ένα καλό παράδειγμα του τι εννοώ είναι το gummy bear strawberry της vnv.


Τώρα αν όλα αυτά φαίνονται κάπως περίπλοκα, περίεργα, κλπ, έχω να πω ότι ναι, πιθανότατα είναι. Για αυτό και οι περισσότεροι δεν σπάνε τα ούμπαλά τους, και παίρνουνε ένα SnV,  ή one shot, που έχει φτιάξει τη συνταγή άλλος για αυτούς και πάνε παρακάτω, πράγμα που κάνω και εγώ. Σίγουρα όμως, το να παίρνεις ένα άρωμα φράουλα στην τύχη, και να περιμένεις να πάρεις αποτέλεσμα ίδιου επιπέδου με ένα έτοιμο υγρό ΔΕΝ γίνεται. Και δεν είναι θέμα μόνο η γεύση. Είναι η σταθερότητα του υγρού και ένα σωρό άλλα πράγματα.  ΄

Τώρα για το για ποιο λόγο να αγοράσει κάποιος άρωμα atmos lab το 2019, είναι ένα θέμα που δεν θα ανοίξω, ο καθένας μας έχει λεφτά και τα ξοδεύει αναλόγως. Άλλοι κάνουνε τάματα επένδυσης στη μετά θάνατον ζωή στην Παναγία της Τήνου, και πηγαίνουν μπουσουλώντας. Μπροστά σε αυτό, το να πετάξεις 10-20-30 ευρώ για αρώματα δεν είναι και κάτι σημαντικό.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 27, 2019, 13:07 από tzavardin »

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καλύτερο άρωμα φράουλας
« Απάντηση #85 στις: Ιουνίου 27, 2019, 12:32 »
Ακριβώς [member=20597]tzavardin[/member] !

και επειδή ο λόγος για φράουλες υπαρχει μία σχετικά νέα φράουλα που δεν βλέπω να την αναφέρει κανείς.
Πρόκειται για την strawberry sweet της Jungle Flavors.
Αν θέλετε κάτι σε μαρμελάδα φράουλα τότε αυτή με την προσθήκη shisha κάνει μάγια !

Και κάτι ελαφρώς εκτός θέματος...
Για όποιον ψάχνει το απόλυτα καλοκαιρινό φραουλοποτό προτείνω το
https://e-liquid-recipes.com/recipe/2400846/Daiquiri
μην ξεγελιέστε με το μικρό ποσοστό αρωμάτων που έχει (6%)
Αν ωριμάσει πάνω απο 15 μέρες δεν θα αντέχετε την γεύση του (απο ένταση)
Εγώ μετά τις 15 μέρες το βάζω στο ψυγείο για να σταματήσει η ωρίμανση.


Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Καλύτερο άρωμα φράουλας
« Απάντηση #86 στις: Ιουνίου 27, 2019, 13:03 »
Τώρα για το για ποιο λόγο να αγοράσει κάποιος άρωμα atmos lab το 2019;
Mήπως γιατί του αρέσουν οι ήχοι απο τις στακαστρούκες που προσφέρει το νεράκι ;
Μήπως του αρέσουν τα έλαια;
Μήπως δεν έχει τον απαραίτητο εξοπλισμό και την εμπειρία να το καταλάβει;
Μήπως δεν έχει την γνώση;
Mήπως η συνήθεια χρόνων που τότε δεν υπήρχαν πολλές επιλογές;
... :dontknow: :))

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καλύτερο άρωμα φράουλας
« Απάντηση #87 στις: Ιουνίου 27, 2019, 13:22 »
[member=17746]paloukaros[/member] Εντάξει, κάτι αρώματα τύπου livani, loukoumi, kapnos (που πουλιούνται μέχρι σήμερα!!!), υποθέτω ότι είναι ότι καλύτερο για να διώχνεις τα κουνούπια και λοιπούς φτερωτούς δαίμονες. Αλλά δεν το ρισκάρω, προτιμώ πατροπαράδοτο φιδάκι. Είπαμε το ζούμε στα άκρα με το διαβολικό Ni-80 clapton δίκλωνο, μην το παρακάνουμε κιόλας!

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Καλύτερο άρωμα φράουλας
« Απάντηση #88 στις: Ιουνίου 27, 2019, 13:24 »
Kaimaki φίλε μου αν σου αρέσει να ζεις επικίνδυνα 8)

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Καλύτερο άρωμα φράουλας
« Απάντηση #89 στις: Ιουνίου 27, 2019, 13:29 »
Στο θέμα μας, please...  :tongue_smilie:


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110642 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159857 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515331 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146471 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303273 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12795 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530777 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801627 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet