vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

317 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, Alexander20, Doubt, Ηρακλης, takoulas, john67, Tazz

Twitter

Gas Mods GR1

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Gas Mods GR1
« στις: Φεβρουαρίου 08, 2018, 18:27 »
Καλώς ήρθες Gas Mods GR1



Κινέζος με περγαμηνές!
*(δεν έχει εγχερίδιο για να κοτσάρω φώτο)

Εδώ κι ένα βίντεο απο την Κα Vape Kawasaki.
Αν δεν ξέρετε Κινέζικα, η γυναίκα μου που τα ξέρει όλα μπορεί να μεταφράσει, όπως μετέφρασε και για εμένα και για αλλού ξεκίνησα κι αλλού πήγα.


Ανοίγοντας το κουτί με την μία πήρα μια τζούρα δοκιμαστική, αέρα κοπανιστού, θεώρησα πως την έχει μια χάρη ξεχωριστή για να το πω απλά, αλλά εγώ δεν παίρνω χαμπάρι απο τέτοια.
Τον πήγα σπίτι, τον έλυσα ΓιαΜπανάκι (όχι σαν αυτό που μου μελετάνε στο φόρουμ, το άλλο) και τον άφησα να στραγγίξει ολονυχτίς...
Γιατί δεν είχα σύρμα 0,50mm και ήθελα να κάνω τα τεστ και τις εξελο-εγγραφές μου με τα σύρματα χωρίς διακοπές. Πράγμα αδύνατο, διαπιστωμένα, αλλα η προσπάθεια μετράει πάντα!

Πλάτος και ύψος μόλις

και το ύψος του drip tip, όσο προεξέχει δηλαδή


Όπως πολλά που παραλείπει κανείς ως ευκόλως εννοούμενα, κάντε πως δεν είπα πως η πρώτη έκπληξη είναι το πόσο μικρός είναι, τουλάχιστον στο ύψος, όπου θα πρέπει να συναγωνίζεται τον Solo RDA, που πριν λίγο καιρό που ξεκινούσε όλο το Hype του Squonking έκανε πολλούς μας να τον ξεροσταλιάζουμε, φιγουράροντας στα groups του Facebook πάνω σε έργα τέχνης του σπορ.
Ένα τσούρμο ατμοβαρεμένων (δεν υιοθετούμε :p ) έθεσε τον Solo σαν λόγο και αιτία ύπαρξης του squonk. Ένα άλλο τσούρμο έφταχνε squonkers. Και το άλλο αγόραζε. Και το άλλο πάλι έφτιαχνε.. Κοκ. (aka Και ούτω καθεξής.)
Δεν έτυχε να τον βρω στον δρόμο μου και η καχυποψία μου (κορώνα στο κεφάλι μου) για το πόσο σφιχτός είναι, με απέτρεψε να πατήσω το κουμπί.
Οπότε η σύγκριση με τον Solo μένει στο μέγεθος.


Επι του GR1 και του πιεστηρίου

Χαμογελάστε παρακαλώ








Στο κουτί μαζί με τα τσιμπράκαλα και δύο Torx κλειδάκια, ένα No6 για τις βίδες της αντίστασης (τσεκαιβάρα /not) και ένα No8 για το πιν και την εναλλαγή απο bf σε dripper.


Αποτύπωση τουτί μπορεί κανεις να κάνει με έναν ατμοποιητή και ένα κατσαβίδι. Για αρχή.


Ευτυχώς η συνταγή είναι με λίγα συστατικά.

Στο ζουμί.
0,7Ω, 3mm πυρήνας, σύρμα Fused Clapton.
Καμία σχέση :P


Τα 3mm του πυρήνα μαζί με το 2x28+1x32GA σύνολο 0,84mm  φαίνονται οριακά "χωροταξικά" και έτσι είναι και στο άτμισμα.
Η αντίσταση τοποθετείται λίγο ψηλότερα απ' όσο θα τοποθετούσαμε μια με μικρότερο πυρήνα και πιο κοντά στο drip tip.
Γύρω στα 31W, δηλαδή -κατά την ανάλυση της πλακέτας του μοντ- στα 4,24V και στα 7,2Α ξεκινάει να αποδίδει αυτό το Setup, στα 34W θεωρώ μου έδωσε ότι πιο ωραίο θα μπορούσε να δώσει, αλλά δεν μπορείς να απολαύσεις το 100% του ατμου. Μια τζούρα καθόλου mtl αλλά γλυκιά πνευμονική και με τέλεια-έντονη γεύση. Είναι όμως οριακή η κατάσταση, η 2η καπάκι τζούρα δίνει spit back κι ας είναι τσίτα στο βαμβάκι, τρίτη έχει ανεβάσει θερμοκρασία. Μήνυμα πως ο άτμο είναι κουλ τύπος, έτσι θα πρέπει και ο χειριστής του.
Το καπάκι την έβγαλε χωρίς κάψιμο αισίως και πάμε για λεπτότερο σύρμα.

Ούτε μισό Ωμ, 2,5mm πυρήνας, σύρμα 0,50mm
Εδώ είμαστε!



Εδώ η αντίσταση μπορεί να κατέβει στο ύψος των posts περίπου και φαίνεται να είναι και το καλύτερο απο θερμοκρασίες.
Η γεύση χάνει λίγο απο την τελειότητα του προηγούμενου σετ απ, αλλα βρίσκεται 100% σε όλες τις τζούρες και χωρίς παρατράγουδα.
Γύρω εδώ είναι κάπου ο ατμοποιητής προφανώς και αφου αδειάσω 2-3 μπουκαλάκια να το ευχαριστηθώ θα κοιτάξω τι μπορεί να κάνω με άλλα σύρματα, το πιθανότερο ένα κλαπτον, με 430 σύρμα :D

Ένα παπαγαλάκι, μου είπε πως δεν φτάνει τον Supersonic σε γεύση, οπότε είναι όλοι ευχαριστημένοι.
Ο ατμοποιητής όμως έχει όλη την απλότητα και όλες τις βάσεις των high end ατμοποιητών, χωρίς να θεωρείται high end και με τιμή χώμα.
Αγοράστηκε απο την cheecky vape και έφτασε στην Ελλάδα σε βαλίτσα φίλου που ούτε ατμίζει, ούτε καν καπνίζει.
Ο cheeky vape είναι αδερφός Έλληνας, συμπτωματικά και παρεμπιτόντως.
Το παπαγαλάκι είναι ο Geekay vapes ή όπως τον λένε τέλος πάντων και η αναφορά, στο ριβιού του για τον ατμοποιητή
Το squonker είναι το Pulse
Εγώ ποιος είμαι;

Καλή Τσικνοπέμπτη!


*Hμέρα Βου: 2.5mm πυρήνα και Flapton και το ανοιχτό airflow

O ατμοποιητής φαίνεται να έχει περιθώρια στο ύψος μεγαλύτερα από όσο μου φάνηκε αρχικα, αν την γλυτώσει το καπάκι, θα πατήσουμε warp speed  :P
Με λίγη προσπαθεια και λίγες δοκιμές στο ύψος της αντίστασης τα κατάφερε να παίξει και με αυτό το σύρμα χωρίς παρατράγουδα.
{Εϊναι τελικά πιο παιχνιδιάρης απ όσο εκτίμησα. Ίσως και με 3άρι πυρήνα να χρειάζεται επανεκτίμηση, φτάνει να μην φτάσει το κόιλ στις αμυγδαλες. :tongue_smilie: Θα το ξαναδω με το fused κι αμα κάψουμε το καπ να δω που θα το βρουμε ανταλλακτικό :-[ }

Ευτυχείτε!

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 09, 2018, 18:41 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Gas Mods GR1
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 25, 2018, 14:13 »
Τελικά σταθεροποιηθήκαμε στο 0,5 Κάνθαλ, 2,5 ID coil, ΒιΣιΣι μπάμπαξ και το διπλό airflow.
Τα 1_minute_setups γίνανε 2παρακάτι, λόγω κανθαλοακαμψίας

Tags: Ομίχλη, ΘεσσαΛονδίνο, Βιλούδο, Μπούτυρο, et cetera, et cetera




Τις έκανα και τζάστιφαϊ για να μη με λέτε τσομπάνη. Κι απλά βαρέθηκα να βγάλω την τελευταία γραμμή εκτός, ε! Μη προτρέχετε!!!

Αποσυνδεδεμένος freeman35

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Gas Mods GR1
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 02, 2018, 17:45 »
από γεύση πως είναι? 
φαίνεται ενδιαφέρον το airflow θα έλεγες ότι μπορεί κάποιος να κάνει mtl μαζί του?

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Gas Mods GR1
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 03, 2018, 12:40 »
Ναι [member=21724]freeman35[/member] με 0,40 mm συρματάκι και το στενό airflow είναι πλέον στα νερά του σαν mtl και πιστεύω μπορεί κανείς και με πιο λεπτό σύρμα.
O κατασκευαστής έχει προτείνει 0,50.. όπως επίσης έχει βγάλει και 24mm cap με 810 drip tip. Διχάζει λίγο έτσι, αλλα αυτός είναι προφανως και ο σκοπός του με τα δύο διαφορετικά airflows. Κι εγώ τον προτιμώ με το μικρό a/f και γι αυτό τον πήρα, και τελικά είναι νομίζω και λίγο του μαζόχ γκρουπ να θέλει κανείς να αναπληρώνει υγρό σε κάθε τζούρα *με το ανοιχτό .
Λειτουργεί με λίγο υγρό, αν βαλεις πολύ τότε ζεσταίνεται ο ατμός, είναι κάτι που δεν ειχα αντιληφθεί αρχικα. Tο θέλει όμως πιστεύω ούτως ή άλλως το squonk mod εκτος αν τον χρησιμοποιήσει κάποιος σαν taste tester.
Δεν είναι μόνο οτι δίνει γεύση, την δίνει και πλούσια. Το χει αυτο που με κάποιο/-α σετ-απς και λίγο υγρό παραπάνω, τα μάτια σου υγραίνουν κι αυτά και γράφουν το όνομα του υγρου σου.  ::) :D
Με το ντριπ-τιπ θα μπορούσε να έιναι καλύτερος ίσως, λίγο πιο ψηλό αν ήταν το ντριπ-τιπ, αλλά πάλι θα έβγαινε απο την κατηγορία που ανήκει. Η κατηγορία του είναι ο μισός ατμο στο στόμα εκτος των άλλων.. :)) Στενεύοντας είσης τον αέρα πιστεύω πάλι πως το χρειάζεται και πιο στενό ντριπ-τιπ, το 510 που έχει είναι τελείως pass through :D
                       
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 03, 2018, 20:06 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος freeman35

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Gas Mods GR1
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 04, 2018, 13:05 »
σε ευχαριστώ για την απάντηση σου :thumpup:

σκέφτομαι ότι αφού λες ότι είναι γευστικός γιατί όλοι μιλάνε για τον hadaly και τον entheon λες και δεν υπάρχει άλλος γευστικός ατμοποιητής? φαντάζομαι ότι υπάρχουν και άλλοι γευσάτοι και αυτός εμένα μου γίνεται και πολύ ωραίος εμφανισιακά

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Gas Mods GR1
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 04, 2018, 14:52 »

Οπαδιλίκι! Δεν είναι καλοί άνθρωποι αυτοι, θα σε παρασύρουν!
:))
Ο GR1 πάντως είναι πιο μαζικός απο αυτους που ανέφερες και δεν ειναι στην κατηγορία τους.
Εγώ τώρα πχ τον έχω με 0,36 σύρμα και για να τον περιορίσω (να μείνει η μύτη μου απ' έξω δηλαδη :)) ) έβαλα και στενότερο/ψηλότερο ντριπ τιπ πέραν της μείωσης του αέρα. Το παράκανα, γι αυτο που ψάχνω εγώ τουλάχιστον. Παράγει πιο πολύ (ή μάλλον πιο συμπυκνωμένα) απο  entheon ίσως και με χονδρύτερα σύρματα ακόμα. Καλα όμως να 'μαστε, ντριπ τιπς κι ατμοποιητές να 'χουμε :D
H μαζικότητά περισσεύει σε κάποιους. Αυτους που ανέφερες ή τουλάχιστον τον ενθεον σίγουρα, μπορείς να τους συγκρίσεις με έναν τανκατο mtl, ενώ τον GR1 με κάποιον μεγαλύτερο ντριπερ. Και πάλι όμως, κάποιος (one) μπορεί να σετάρει και τέλια της ΔΕΗ μέσα ή και τριχιές μαρίδας, τι να πει κανείς για τα χούγια του καθένα όπως και τα δικά μου
Aν κάνεις κέφι προς ντουμάνια και Mouthfuls (μπουκώματα ;D ελληνιστί  ) δοκίμασε τον GR1. Με ρυθμίσεις στην λεπτομέρεια βγάζει και θαύματα. ;D
*Σημείωσης: Αγαπάω Ενθεον αλλα για κάποιον λόγο δεν μπορώ να αφήσω τον GR1, σαν εξάρτηση και παιχνίδι πιο πολύ :))
O Entheon ειναι πιο σταθερος ή πιο out-of-the-box εύχρηστος
**Σημείωση Βου: Αν τον πάρει κανεις, να πάρει και βίδες. Οι βίδες βγαίνουν αναγκαστικά στο στήσιμο. Μαγνητίζονται όμως και το στήσιμο είναι εύκολο. Αλλα τα γραφεία δεν ειναι μαγνητικά :p Λίγη νευρικότητα ή λίγη βιασύνη αρκούν και οι βίδες φύγανε για περίπατο
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 04, 2018, 17:07 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος CaptainMorgan

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Gas Mods GR1
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 08, 2018, 14:33 »
Αγαπητέ chillo,
Μήπως μπορείς να μας διαφωτίσεις ως προς το εξής :
Τη τζούρα του θα τη χαρακτήριζες smooth και βελούδινη ή μπα ;
Αυτά τα "τρυποσωληνάκια" δείχνουν να έχουν ένα ενδιαφέρον.
Αφορμή τα όσα γράφονται σε άλλο νήμα εδώ.
Επίσης περίπτωση να βρεθεί Ελλάδα ; ::)
Αυτός ο τσίκυς τσίκυς τον έχει sold out και οι κινέζοι pre order ... :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Gas Mods GR1
« Απάντηση #7 στις: Μαρτίου 08, 2018, 14:38 »
1. Μπα.....
2. θα είχαν ενδιαφέρον αν ήταν 24αρης. Τωρα οτι και να κανεις ζεσταίνεται.
3. Δεν νομίζω

Επίσης MTL ΔΕΝ είναι. Αυτά

Αποσυνδεδεμένος CaptainMorgan

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Gas Mods GR1
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 08, 2018, 15:07 »
Κατατοπιστικότατος ;D

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Gas Mods GR1
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 08, 2018, 15:10 »
Εμένα με 0,32 mtl μου βγαίνει, αναιρώντας δηλαδη αυτο που ειπα πως δεν ειναι Mtl. Κακώς ακουσα αυτο το 0,50mm . Γίνεται και αρκετά cool σε αυτό το σημείο ναι. Αφου περιμένω τα ντριπ τιπς τα υπολογισμένα και αμφιβάλλω αν θα τα χρησιμοποιήσω τελικα.
Είναι πάντως σημείο που ψάχνεσαι αναμεσα σε mtl ή σφιχτη πνευμονική, γιατί έχεις και βαμβάκι μπολικο, έχεις διαρκή παροχή, ρουφάς απο τον φούρνο απευθείας, ο  στόμας είναι συνέχεια του φούρνου που λέγαμε παλιότερα, του chamber Που λέμε πλέον ή δεν ξέρω τι αλλο.  Και σε παχύτερα σύρματα, εύλογα ίσως λόγω υπερπαραγωγής (όχι σαν του Δαλιανίδη όμως),  γίνεται μια ιστορία και έχεις ατμο στο στόμα πριν σχεδον ρουφήξεις. Και πάει λέγοντας δηλαδη. 

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Gas Mods GR1
« Απάντηση #10 στις: Μαρτίου 08, 2018, 15:28 »
Εγώ πάντως που έχω τον Dead Rabbit SQ στο τέρμα ανοιχτό, με το airdisk του GR1 με τις 2 τρύπες -οχι το slot- μια χαρά τον ατμίζω.

Δεν νομίζω οτι κάνει το σύρμα από μόνο εναν ατμοποιητή MTL αλλά πολύ περισσότερο το airflow του.

Σε chain vaping φυσικά δεν ειναι απλά φούρνος. Είναι καμίνι.

Περί ορέξεως φυσικά....

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Gas Mods GR1
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 08, 2018, 15:39 »
ΕΙναι διάφορα που παίζουν ρόλο, σίγουρα
Πάντως το Revolt της Uprising , το κράτησα σχεδόν 4 μήνες και φαίνεται πως βρήκα κούπα πλέον να το πιω :dance2:

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Gas Mods GR1
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 28, 2020, 11:38 »
Παίδες επειδή διαβάζω καλά σχόλια για την γεύση του, κολλάω λιγο στο θέμα θερμοκρασία φουντώνει πολυ;

Απ: Gas Mods GR1
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 28, 2020, 19:14 »
Τρένο πάει μεχρι superfine clapton όμως όχι παραπάνω, δηλαδή κάτω και πολυ ίσως  απο 0,4mm, με ΝΕΤ και συναφή.
Απλά τότε οι reviewers μιλούσαν για 0,5 συρμα που ειναι άκυρο, το superfine τότε πρέπει να ήταν στα ξεκινηματά του.
Αλλά οι βίδες του θέλουν νεύρα, μαζί με τα ΝΕΤ και τα λεπτά σύρματα ομως ακούγονται ολα πιο ΟΚ.. :tongue_smilie:
Είσαι σίγουρος όμως πως αναφέρεσαι στον GR1 κι οχι στον νεο τον Kree?

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Gas Mods GR1
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 28, 2020, 19:54 »
Βασικά αναφέρομαι για το gr1 pro αλλά δεν είδα και πολλές διαφορές, βασικά δεν κατάλαβα εγώ καμία, Ε σύρμα συνήθως βάζω 0.35 κανθαλ και κάνα mtl Clapton πολυ αραιααααα και που.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 952 110573 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:21
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159794 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515305 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146455 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303244 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530749 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201468 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801600 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11051 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40987 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet