vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

243 επισκέπτες, 7 χρήστες
akis91, dkostas, zamploutos, camber, Tazz, tibolaso, lounik

Twitter

Mirage dna75c by lost vape

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #90 στις: Ιουλίου 20, 2018, 13:13 »
Ρε παιδιά, έχω ένα πρόβλημα με το Mirage.

Στήσιμο (το μόνιμο που κάνω):
SS316L σε TC, 3άρι αξονάκι, 7 ελαφρά αραιές σπείρες 0,78 Ωμ, 17 W
Υγρό: 60/40 PG/VG, 3mg νικοτίνη, σκέτη βάση.
Ατμο: Fodi F2 & Siren 2 (σε αυτόν 0,74 Ωμ λόγω του 7/6 των σπειρών).

Σε σκέτο TC, τα πάει αρκετά καλά (συγκρινόμενο με την DNA 75), και λέω αρκετά καλά, διότι προυσιάζει μια μικρή αυξομείωση, η οποία σε Replay mode γίνεται μη ανεκτή. Δηλαδή...
Δείχνει σωστά την τιμή της αντίστασης και τις λοιπές ενδείξεις. Βρίσκω την τζούρα που θέλω και βάζω το Replay.
Στις 3-4 πρώτες τζούρες πάει βολίδα και καταλαβαίνεις την διαφορά και την βλέπεις και στο γράφημα του device monitor.
Και μετά αρχίζει...ανεβάζει τα watt στα 18, 19, 22, μέχρι και 25 τα φτάνει, μέχρι που αρχίζει και βράζει το υγρό.
Ξαφνικά, κάνει το αντίθετο. Κατεβάζει τα watt στα 14, 12, ακόμα και 9, οπότε γίνεται εντελώς υποτονικό.
Και, είτε θα συνεχίσει το ανεβοκατέβασμα, είτε θα στρώσει για μερικές τζούρες και μετά ξανά μανά τα ίδια.
Σε όλη αυτήν την διαδικασία, η θερμοκρασία κυμαίνεται στα όρια 165-205

Αν βγάλω το replay, τα watt παραμένουν σχεδόν σταθερά στα 16,5 - 17,2 για αρκετό χρονικό διάστημα. Και πότε πότε κάνουν "τρελίτσες" με ανεβοκατεβάσματα, αλλά πιο μικρά από αυτά του replay.

Το έδωσα για έλεγχο.
Κάποια γνώμη;


Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #91 στις: Ιουλίου 20, 2018, 13:16 »
Είχες ενεργοποιημένο το boost και τίποτα τρελά νούμερα στο punch μήπως;

Αποσυνδεδεμένος relax_dv

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ..όλα είναι ατμός - Θρασύβουλας..
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #92 στις: Ιουλίου 20, 2018, 14:20 »
Σε chain vaping στο έκανε ή σε σχετικά αραιό και χαλαρό άτμισμα.

Γιατί αν είναι στο πρώτο, μου φαίνεται πιο λογικό! Στη δεύτερη περίπτωση να ανησυχείς.

Το replay κάνει αυτό που λέει και επαναλαμβάνει την αίσθηση της τζούρας. Πιο αξιόπιστο δεν είναι σε καμία περίπτωση από το TC, 
και πέρα από τις όποιες υποψίες μου για το πως έχουν στήσει τον αλγόριθμο, υπάρχει αδιάψευστος μάρτυρας η κατάσταση του
βαμβακιού. Στο TC είναι πεντακάθαρα στο replay χειρότερα... 

Για αυτό προτιμώ το TC και δεν καιγόμουν για το replay. 

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #93 στις: Ιουλίου 20, 2018, 15:32 »
[member=17746]paloukaros[/member]
Όχι, απενεργοποίησα εντελώς τα preheating/boost/punch κ.λπ., διότι έκαναν την κατάσταση χειρότερη. Παρ' όλ' αυτά επιμένει.


[member=17976]relax_dv[/member]
η αλήθεια είναι ότι ατμίζω λιγάκι chain.
Όχι πολύ, να...τόσο δα! δυο τρεις απανωτές... :)  και μετά χαλαρώνω.
Όπως παρατήρησα όμως, ακόμα και αν το έχω αφήσει για κάνα δεκάλεπτο, η πρώτη τζούρα θα εκτοξευθεί στα 19-20 watt.


Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #94 στις: Ιουλίου 20, 2018, 16:06 »
Τί σύρμα χρησιμοποιείς?

Φωτό της αντίστασης αν υπάρχει θα βοηθήσει.

Αποσυνδεδεμένος dimifoti

  • **
  • 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow ride, take it easy
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #95 στις: Ιουλίου 20, 2018, 20:56 »
Σε chain vaping στο έκανε ή σε σχετικά αραιό και χαλαρό άτμισμα.

Γιατί αν είναι στο πρώτο, μου φαίνεται πιο λογικό! Στη δεύτερη περίπτωση να ανησυχείς.

Το replay κάνει αυτό που λέει και επαναλαμβάνει την αίσθηση της τζούρας. Πιο αξιόπιστο δεν είναι σε καμία περίπτωση από το TC,
και πέρα από τις όποιες υποψίες μου για το πως έχουν στήσει τον αλγόριθμο, υπάρχει αδιάψευστος μάρτυρας η κατάσταση του
βαμβακιού. Στο TC είναι πεντακάθαρα στο replay χειρότερα...

Για αυτό προτιμώ το TC και δεν καιγόμουν για το replay.
Εμένα πάντως στο replay, μετά κι από 60 ml το βαμβάκι ειναι γυαλί. Η αντίσταση αντίθετα φαίνεται να έχει πάρει την κόπωση της και φυσικά γι αυτό προς το τέλος της ζωής της αλλάζει συχνα την αποθηκευμένη τιμή.
Γι αυτό μην κλειδώνετε την αντίσταση στο replay.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 20, 2018, 21:14 από dimifoti »

Αποσυνδεδεμένος MAFAKA

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #96 στις: Ιουλίου 20, 2018, 21:03 »
To replay mode δεν δουλευει καλα οταν εχουμε hot spot στην αντισταση η προβλημα τροφοδοσιας. Επειδη ειναι ελαφρως spaced μια αντισταση δεν σημαινει de facto οτι αναβει  και ομοιομορφα. Σε καθε αλλη περιπτωση δεν εχω παρατηρησει ποτε προβλημα. Ο μονος ατμο που μου εκανε τα ιδια τρελα που αναφερει ο [member=10148]Λοξίας[/member] ειναι ο Zeus με μονη αντισταση που ως γνωστον ειναι πολυ επιρρεπης σε υποτροφοδοσια κυριως.

Αποσυνδεδεμένος dimifoti

  • **
  • 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow ride, take it easy
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #97 στις: Ιουλίου 20, 2018, 21:30 »
Γενικά άμα κακοστήσεις θα χεις θέματα και σε tc και σε replay εφόσον και το replay έχει σαν παράμετρο και τη θερμοκρασία (μεταβολή της αντίστασης στην ουσια) αλλά οχι μόνο αυτή οπως το TC. Και το πλεονέκτημα του replay είναι σαφώς οτι μπορείς να στραγγίζεις την αντίσταση και να πάρεις μέχρι το τέλος την ίδια τζούρα προτού σε κόψει το warning. Κι αυτό συμβαίνει γιατί το replay ποσοτικοποιεί το αποτέλεσμα λαμβάνοντας υπόψιν παραπάνω από μία μεταβλητές (δε λένε πόσες οι κερατάδες ). Στο tc ξέρουμε όλοι πόσο ευμετάβλητο μπορεί να γίνει το αποτέλεσμα και ειδικά προς τα τέλη του tank.
Όσο για το φίλο με το πρόβλημα παραπάνω, για τέτοια κολπακια ενα hard reset ισως λύσει το θέμα του.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #98 στις: Ιουλίου 20, 2018, 22:33 »
[member=15018]GRat[/member]
Σύρμα SS316L της GeekVape, εδώ και τρία χρόνια.

Η φωτό...




...δεν είναι καλή διότι το κινητό μου το βράδυ βγάζει μάπα φωτό.
Η αντίσταση/βαμβάκι είναι μετά από περίπου 20ml.
Υπό/υπέρ-τροφοδοσία δεν έχω παρατηρήσει.

Στα άλλα δύο DNA 75 (όχι 75C) μοντάκια καθώς και στο VTC Primo, και οι δύο άτμο δουλεύουν μια χαρά σε TC.

Αποσυνδεδεμένος relax_dv

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ..όλα είναι ατμός - Θρασύβουλας..
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #99 στις: Ιουλίου 20, 2018, 23:15 »
Γενικά άμα κακοστήσεις θα χεις θέματα και σε tc και σε replay εφόσον και το replay έχει σαν παράμετρο και τη θερμοκρασία (μεταβολή της αντίστασης στην ουσια) αλλά οχι μόνο αυτή οπως το TC. Και το πλεονέκτημα του replay είναι σαφώς οτι μπορείς να στραγγίζεις την αντίσταση και να πάρεις μέχρι το τέλος την ίδια τζούρα προτού σε κόψει το warning. Κι αυτό συμβαίνει γιατί το replay ποσοτικοποιεί το αποτέλεσμα λαμβάνοντας υπόψιν παραπάνω από μία μεταβλητές (δε λένε πόσες οι κερατάδες ). Στο tc ξέρουμε όλοι πόσο ευμετάβλητο μπορεί να γίνει το αποτέλεσμα και ειδικά προς τα τέλη του tank.
Όσο για το φίλο με το πρόβλημα παραπάνω, για τέτοια κολπακια ενα hard reset ισως λύσει το θέμα του.
Προφανώς, στο replay καταγράφονται τα μετρήσιμα και μόνο μεγέθη. Αρχική αντίσταση, τελική αντίσταση, μεταβολή της αντίστασης συναρτήσει του χρόνου και τα Watt που έδινε το μοντ σε κάθε χρονική στιγμή.  
Προσπαθεί κατόπιν, να μιμηθεί την μεταβολή της αντίστασης μας συναρτήσει του χρόνου. Δεν είναι δεδομένο ότι ξεκινάμε με την αντίσταση στα ίδια ohm όπως όταν έγινε το record της τζούρας, ούτε ότι θα ατμίσουμε για την ίδια χρονική διάρκεια... Άρα πιθανότατα, αναλογικά με τα ohm που μετράει στην αρχή της τζούρας και σε υποδιαρέσεις του χρόνου, προσπαθεί να επαναλάβει την καμπύλη μεταβολής της αντίστασης που κατέγραψε. Μια πιο απλή αλλά στο περίπου διατύπωση, είναι ότι προσπαθεί να επαναλάβει τη γραφική παράσταση της θερμοκρασίας συναρτήσει του χρόνου. 
Το μόνο αντικειμενικά κοινό που έχει η τζούρα που πήραμε αντίγραφο, με την εκάστοτε τζούρα, είναι η χρονική στιγμή 0 στον άξονα του χρόνου. Τίποτα άλλο ...
Όσο για το κλείδωμα της αντίστασης, ειδικά σε DNA πλακέτα δεν το κάνω ποτέ ούτε στο TC...  ;) ;) 

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #100 στις: Ιουλίου 20, 2018, 23:32 »
Με λόγια, και όχι με μαθηματικά, πιθανολογώ ότι το replay πρέπει να δουλεύει κάπως έτσι:

Έχοντας σωστό στήσιμο, σωστές μετρήσεις στο μοντ, η αντίσταση είναι 0,78 Ωμ και βάλαμε 17 watt.
Τραβάμε μία τζούρα, δύο, τρεις...και τελικά βρίσκουμε αυτή που μας αρέσει ή νομίζουμε ότι μας κάνει. Στην τζούρα αυτή, η αντίσταση έχει μεταβληθεί στα 0,90 Ωμ (για παράδειγμα), ενώ η θερμοκρασία έχει ανέβει, ας πούμε, στους 180 C για να κρατηθούν τα 17 watt.
Νομίζω ότι βάζοντας reply για αυτήν την τζούρα, από εκεί και πέρα η DNA προσπαθεί σε κάθε πάτημα του fire να επαναλάβει αυτήν την καμπύλη.
Δεν ξέρω αν το λέω σωστά...

Αποσυνδεδεμένος dimifoti

  • **
  • 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow ride, take it easy
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #101 στις: Ιουλίου 21, 2018, 00:22 »
Πολύ απλουστευτικα όπως σωστά ειπώθηκε και παραπάνω, το replay βγάζει το αποτέλεσμα της συνάρτησης των μετρήσιμων μεταβλητών που του είπες να αποθηκεύσει. Μετράει ξανά αντίσταση και παίζει με τις υπόλοιπες μεταβλητές ώστε να καταλήξουμε στο ίδιο αποτέλεσμα της συνάρτησης. Η διάρκεια δε μας νοιάζει γιατί τη μετράει σε Τζαουλ που επί της ουσίας ειναι W*s οπότε το ανάγει ανάλογα με το χρόνο της τζουρας. Το υλικό επίσης δε μας νοιάζει καθώς αφού πάρει την καμπύλη μεταβολής της αντίστασης συναρτήσει θερμοκρασίας (φαινόμενο Τζαουλ) χρησιμοποιεί το μοντέλο αυτό και το επαναλαμβάνει. Οπότε στην ουσία του πράγματος ναι λειτουργεί κι είναι και πιο ακριβες και αποδοτικο σε σχεση με το TC και μια υποκειμενική πρόβλεψη ειναι οτι τα pods του μέλλοντος θα είναι όλα με Replay γιατί προσφέρει την απλότητα και την αποδοτικότητα που ζητά ενας καπνιστής απο μία καινούρια συσκευή.

Αποσυνδεδεμένος relax_dv

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ..όλα είναι ατμός - Θρασύβουλας..
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #102 στις: Ιουλίου 21, 2018, 02:18 »
Πιο σταθερό στη τζούρα είναι. Αν και προσωπικά μου παίζει τέλεια και το TC σε απόδοση. 

Για να μην διαιωνίζω τις απαντήσεις, παίξε με TC, παίξε με replay και σύγκρινε τα βαμβάκια για να δεις και μόνος σου, τι σου λέω.  ;)

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #103 στις: Ιουλίου 21, 2018, 07:44 »
@λοξίας άψογη φαίνεται η αντίσταση.

Τροφοδοσία είναι πιθανό να σε κόβει γιατί αυτή είναι η δουλειά του TC. Αν βλέπεις όμως διαφορά σε άλλα dna τότε κάτι παίζει. Κάνε του ένα reset και αν νομίζεις οτι ζεσταίνεται κιόλας το mod τρέξτου το case analyser. Αν συνεχίζει και μετά απο αυτά κάτι θα παίζει με τον 510 πόλο του.

Αποσυνδεδεμένος MAFAKA

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #104 στις: Ιουλίου 21, 2018, 09:40 »
Με λόγια, και όχι με μαθηματικά, πιθανολογώ ότι το replay πρέπει να δουλεύει κάπως έτσι:

Έχοντας σωστό στήσιμο, σωστές μετρήσεις στο μοντ, η αντίσταση είναι 0,78 Ωμ και βάλαμε 17 watt.
Τραβάμε μία τζούρα, δύο, τρεις...και τελικά βρίσκουμε αυτή που μας αρέσει ή νομίζουμε ότι μας κάνει. Στην τζούρα αυτή, η αντίσταση έχει μεταβληθεί στα 0,90 Ωμ (για παράδειγμα), ενώ η θερμοκρασία έχει ανέβει, ας πούμε, στους 180 C για να κρατηθούν τα 17 watt.
Νομίζω ότι βάζοντας reply για αυτήν την τζούρα, από εκεί και πέρα η DNA προσπαθεί σε κάθε πάτημα του fire να επαναλάβει αυτήν την καμπύλη.
Δεν ξέρω αν το λέω σωστά...
Πολυ σωστος. Ενδεχεται (μου το εκανε τις πρωτες μερες μεχρι να συνηθισω τη λειτουργια του) πριν κλειδωσεις το replay οι τζουρες σου να ειναι πολυ κοντα χρονικα η μια στην αλλη οποτε το δυσκολευεις να αναπαραξει μια τετοια καμπυλη γιατι ειναι ηδη πολυ ζεστη η αντισταση.
Οποτε δοκιμασε να το ρυθμισεις ανεβαζοντας σιγα-σιγα τα βατ ξεκινωντας πχ απο τα 15 και αφηνε χρονο μεταξυ των τραβηγματων για να κρυωνει λιγο το coil (πχ 20-30 δευτερολεπτα). Εγω ετσι το σεταρω και ολες μα ολες οι τζουρες ειναι σταθεροτατες χωρις ποτε να εχω πειραξει το boost η κατι αλλο. Μετα το save ακομα και με 5 απανωτες ρουφηξιες δεν καταλαβαινει τιποτα. Αλλη πιθανοτητα δεν βλεπω γιατι το στησιμο σου ειναι μια χαρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 21, 2018, 09:52 από MAFAKA »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33759 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534296 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59600 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8062 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237010 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 442 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13974 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136024 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084807 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35193 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9855 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478330 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy