vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

88 επισκέπτες, 7 χρήστες
swtos, mathimatikos1966, bloodlessz, Jorge, taskol65, ZoeM, giorgos1999

Twitter

Le Supersonic (SXK)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Le Supersonic (SXK)
« στις: Ιανουαρίου 12, 2018, 20:14 »
Μιας και έψαχνα για ένα επιπλέον squonk ατμοποιητή, έφτασε στα χέρια μου με υπερηχητική ταχύτητα... ο SXK κλώνος Le Supersonic.
Η συσκευασία του είναι η κλασσική της SXK, παραλληλόγραμμο πλαστικό κουτάκι που μάλιστα απ΄έξω γράφει και made in france. Μάλλον έχουν ονομάσει κάποια κινεζούπολη france τα μαστόρια των αντιγραφών.
Περιέχει τον ατμοποιητή, drip tip, δύο ανταλλακτικά βιδάκια (ψιλοφαουλ γιατί ο ατμοποιητής χρησιμοποιεί 4), ένα squonk pin και ένα κλειστό 510 pin για χρήση ως dripper, ένα αλεν για τα 510 pins και το εθυμοτυπικό μπλε κατσαβιδάκι.



Το φινίρισμα του είναι πάρα πολύ καλό, ματ ασημί λίγο προς το brushed.
Στη βάση του έχει τα λογότυπα "Vapaunaute" - Le Supersonic - σειριακό αριθμό - Paris - Fabrique en France :)
Τα βιδάκια και τα 510 pins βιδώνουν και ξεβιδώνουν απροβλημάτιστα, χωρίς κομπιάσματα και κολλήματα στη διαδρομή τους.
Οι οπές των εισαγωγών αέρα (3 + 3) είναι συμμετρικές και χωρίς ατέλειες ώστε να μην έχουμε ενοχλητικά σφυρίγματα.
Η καμπάνα μπαίνει και βγαίνει με κάποια δυσκολία αν και λίπανα το oring της βάσης με VG. Μάλλον είναι κατά τι πιο φαρδύ απ΄ότι θα έπρεπε.
Δεν δοκίμασα το ανταλλακτικό oring μήπως είναι καλύτερο γιατί θέλω πρώτα να αγοράσω μερικά στη σωστή διάσταση.









Γενικά είναι ένας πολύ προσεγμένος κλώνος, χωρίς προφανή ελλατώματα ή ατέλειες.

Αφου πέρασε την οπτική επιθεώρηση, λύθηκε και έκανε τα μπανάκια του στο ultrasonic cleaner, στέγνωσε και στήθηκε με flame wire 2 X 28GA + 38GA, 6 σπείρες ανοιχτές για αλλαγή σε 3mm διάμετρο 0.85Ω.



Έγιναν μερικά dry burn σε ηλεκτρονικό μοντάκι και κατόπιν κούμπωσε πάνω στο μηχανικό squonk μου.





Στο ζουμί τώρα η τζούρα του με όλες τις τρύπες ανοιχτές είναι μέτρια προς χαλαρή-μέτρια πνευμονική, ο ατμός έρχεται απαλός, η γεύση απολαυστική και τα ντουμάνια μπόλικα. Δοκίμασα 2-3 υγρά που ατμίζω σταθερά και τα απόδωσε πάρα πολύ καλά, χωρίς εξάρσεις.
Η βάση του έχει καλή χωρητικότητα για squonking / dripping και οι εισαγωγές αέρα αρκετά ψηλά για να αποφεύγονται οι διαρροές.

Η καμπάνα του ζεσταίνεται λίγο σε απανωτές τζουρες, αλλά είναι αναμενόμενο με το σύρμα που χρησιμοποίησα. Νομίζω για τα γούστα μου με Ni80 0.40mm θα είναι τέλειος και λιγότερο ζεστός. Ο ατμός όμως είναι δροσερός προς χλιαρός όπως μου αρέσει.

Γενικά φαίνεται ένας πολύ προσεγμένος κλώνος που ατμίζει γευστικά και αθόρυβα. Από εμένα παίρνει  :thumpup:






Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Le Supersonic (SXK)
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 12, 2018, 20:22 »
Ενα προβληματάκι που παρατηρώ τώρα που τον squonkάρω πάνω στο pulse bf είναι η τροφοδοσία του,ζορίζεται αρκετά με το 75vg υγρό που έχω μέσα.
Θα δοκιμάσω κανέναν άλλο bf στο επόμενο στήσιμο και θα σας ενημερώσω
Μεγάλο του συν η smooth τζούρα του(πιστεύω η καλύτερη της κατηγορίας).Τίποτα άλλο ιδιαίτερο,μια χαρά σε όλα του είναι.Τιμιότατος
[member=17383]pugsang[/member] περιμένουμε την σύγκριση με τον γνήσιο (wismec)  :))
 
Γιάννη άλλη μια εξαιρετική παρουσίαση  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Le Supersonic (SXK)
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 12, 2018, 20:33 »
Σταύρο, εννοείς ότι ζορίζεται με high VG υγρά πιθανώς λόγω μικρής διαμέτρου στην εισαγωγή του squonk pin?
Εμένα με 70/30 υγρά παίζει μεν λίγο σφιχτά στο squonkάρισμα, αλλά όχι σε σημείο που να δημιουργεί πρόβλημα ή ενόχληση στη χρήση.
Εκεί που φαίνεται ουσιαστικά οτι ίσως θα ήθελε λίγο πιο ανοιχτό πιν είναι στην αναρρόφηση που κάνει το μπουκαλάκι, που κάνει ένα "τσαφ" πριν τραβήξει αέρα για να επανέλθει μετά το ζούληγμα.

Αποσυνδεδεμένος MAFAKA

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Supersonic (SXK)
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 12, 2018, 20:53 »
Με το ματι παντως απο τις φωτογραφιες του Γιαννη ειναι φτυστος ο δικος μου, δεν βλεπω ουδεμια διαφορα απο το γνησιο  :)
Απλα να επισημανω πως η καμπανα μπαινοβγαινει βουτυρο στον Wismec (που λεει και ο [member=17746]paloukaros[/member] :)) ) οποτε ειναι το κλασικο θεμα των κλωνο-orings.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Le Supersonic (SXK)
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 12, 2018, 20:55 »
Ζορίζεται αρκετά ο δικός μου να ανεβάσει το 75αρι vg.Είναι στενός αλλά κάτι θα κάνουμε  :yes: .Πταίσμα είναι,μια χαρά άτμο είναι

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Supersonic (SXK)
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 12, 2018, 20:59 »
Ωραια παρουσιαση και καλοατμιστος! μπραβο γιαννη!

αν επιτρεπεται ρε παιδια που τον βρηκατε;γιατι με ενδιαφερει :hmmm: (αν δεν λεγεται δεκτα και πμ  :laugh1:)

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Le Supersonic (SXK)
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 12, 2018, 21:56 »
[justify][member=12562]thenetpoet[/member], καλησπέρα, και πάντα καλοάτμιστος! Κανονικά δεν έπρεπε να πω τίποτα γιατί κοροϊδεύεις τα 9 μου βατ που κάνουν κόλαση τα ατμιστικά μου βράδια, αλλά, τέλος πάντων, είσαι φίλος εξαιρετικός και αγαπημένος. Για εδώ τι να πω, θα πω μόνο πως όταν τύχει να πιάνω ντρίπερ, έστω αυτούς τους σφικτούς που επιλέγω αραιά και πού, πάντα βλέπω την αντιπαθητική εικόνα σου μέσα σε συννεφάκι σκέψης.  ;D[/justify]


Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Le Supersonic (SXK)
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 12, 2018, 22:23 »
Όπως έγραψα και στο άλλο thread μέχρι στιγμής μου αρέσει αρκετά. Ωραία τζούρα, τα υγρά που ατμίζω σταθερά δίνουν πολύ καλή γεύση, με το squonk pin θα τον δοκιμάσω μετά που θα είμαι σπίτι.

Crazy Wire, Ni80, flattened wire .68x3, 0.3ohm



Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Le Supersonic (SXK)
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 13, 2018, 09:52 »
Και με τον καφέ το πρωί, η τζούρα συνεχίζει να είναι απαλή αλλά γεμάτη. Ειδικά το πρωί που το στόμα έχει "καθαρίσει" και καταλαβαίνει και την παραμικρή επιπλέον ένταση, φαίνεται ότι οι κατασκευαστές έχουν πετύχει πάρα πολύ καλά το airflow.

Αποσυνδεδεμένος Xainis

  • **
  • 239
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Supersonic (SXK)
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 13, 2018, 10:05 »
Έχει έρθει ο κλώνος Ελλάδα ή παίξατε ρουλέτα από Κίνα;


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος gempgr

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Supersonic (SXK)
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 13, 2018, 14:15 »
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 13, 2018, 14:36 από gempgr »

Αποσυνδεδεμένος tonyG.

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Supersonic (SXK)
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 13, 2018, 14:20 »
Έχει έρθει εδώ πάντως... http://www.vapormarket.gr/index.php?route=product/product&product_id=1397
δεν είναι αυτός...

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος gempgr

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Supersonic (SXK)
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 13, 2018, 14:35 »
Έχεις δίκιο βιάστηκα να σου απαντήσω... :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Le Supersonic (SXK)
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 13, 2018, 15:30 »
εγώ τον βρήκα τυχαία μέσω ενός γνωστού με γνωστό που είχε τεμάχια :)

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Απ: Le Supersonic (SXK)
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 13, 2018, 18:22 »
να φανταστώ είναι πιο αεράτος από entheon?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4678 475130 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:06
από kyrgiannis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114234 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1221 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2291 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 877 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 270856 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1456 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 807 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43047 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164718 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12275 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1519928 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap