vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

208 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

Πνευμονολογικη εξεταση μετα απο ενα χρονο διακοπης κ.τ

Αποσυνδεδεμένος blackhill66

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας
Εκοψα το τσιγαρο πριν ενα χρονο ακριβως.Παρολο που εργαζομαι σε αντικαρκινικο νοσοκομειο εδω και 27 χρονια ομολογω πως απο φοβο δεν πηγαινα να ελεχθω τακτικα.Τελευταια εξεταση πλημελλη βεβαια ειχα κανει προ 3-4 ετων και σταματησα οταν.....η πνευμονολογος μου συνεστησε μαγνητικη λογω καποιων σκιων(οχι απαραιτητα καρκινο ετσι?) σηκωθηκα και την κοπανησα και δεν εκανα τπτ.Προχτες λεω ρε δεν παω να κανω εναν ολοκληρωμενο ελεγχο...και τον εκανα .Ακτινογραφια θωρακος πεντακαθαρη,καθως και σπειρομετρηση τελεια,να σας πω την αληθεια δεν περιμενα να δω αυτα που ειδα.Βεβαια σε κουβεντα με την πνευμονολογο για την βοηθεια του Η.Τ ψιλοβρηκα τοιχο οπως τοιχο βρισκω και σε αλλους φιλους γιατρους που το συζητω,ειναι ολοι στο ναι μεν αλλα δεν ξερουμε μακροπροθεσμα τι δα βγαλει το ατμισμα κτλ.Παντως εγω παιδια νιωθω ειλικρινα με τουτα και κεινα πως μετα απο 35 χρονια βρωμοτσιγαρου περασα σε μια νεα εποχη για την υγεια μου και νιωθω πιο δυνατος αναπνεω κλασεις καλυτερα απο πριν περπαταω και δεν φουσκωνω και...στο σεξ ακομα τρομερη βελτιωση και προσπαθω να πεισω συναδελφους που καπνιζουν ακομα κτ να το πεταξουν.
υ.γ Και με μηδενικη πλεον νικοτινη.

Απ: Πνευμονολογικη εξεταση μετα απο ενα χρονο διακοπης κ.τ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 10, 2018, 22:21 »

Καταρχάς συγχαρητήρια για τα καλά αποτελέσματα , πάντα τέτοια. 
Αυτό με την μηδενική νικοτίνη όμως , πρόσεξέ το πολύ, είναι επικίνδυνο. 
Και εγώ το έπαθα , αλλά  και ξέρω πολύ κόσμο , που με μηδενική νικοτίνη , ένα ωραίο βραδάκι με λίγο αλκοόλ παραπάνω, μια δύσκολη στιγμή , λίγο άγχος παραπάνω και το κάνεις το λάθος. Και μετά άντε να το μαζέψεις... ξανά μανά απο την αρχή...

Απλά σου εφιστώ την προσοχή. 

Αποσυνδεδεμένος blackhill66

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμονολογικη εξεταση μετα απο ενα χρονο διακοπης κ.τ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 10, 2018, 22:30 »
δεν υπαρχει περιπτωση να ξανακυλησω ,αρχισα να ατμιζω με 6αρα νικοτινη και σε 6-7 μηνες σταδιακα την μηδενισα

Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 11, 2018, 01:52 από Cruiser79 »

Απ: Πνευμονολογικη εξεταση μετα απο ενα χρονο διακοπης κ.τ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 10, 2018, 23:22 »
Μπράβο φιλε, πολλά μπράβο.
Πάντα έτσι να βγαίνουν οι εξετάσεις σου.
Και πάντα μακρυά από το βρωμοτσιγαρο

Αποσυνδεδεμένος zamanf

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμονολογικη εξεταση μετα απο ενα χρονο διακοπης κ.τ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 11, 2018, 10:23 »
Έτσι να βγαίνει και κανένα ζωντανό παράδειγμα στη φόρα γιατί βαρέθηκα να ακούω τις διάφορες θεωρίες που λέει ο καθένας εκει έξω.

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμονολογικη εξεταση μετα απο ενα χρονο διακοπης κ.τ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 11, 2018, 10:55 »
 Συγχαρητήρια κι από μένα για τα καλά αποτελέσματα στις εξετάσεις.Είμαι σε παρόμοιο στάδιο,έχω διακόψει 14 μήνες το τσιγάρο και σκέπτομαι να κάνω και γω τις σχετικές εξετάσεις.Αισθάνομαι περίφημα και έχω δει μέχρι στιγμής μεγάλη βελτίωση στις ανάσες μου (δεν ζορίζομαι καθόλου) στην όσφρηση κ.λ.π.Επίσης λόγω δουλειάς (δουλεύω με μηχανάκι έξω) παρατηρώ μεγάλη,τεράστια διαφορά θα έλεγα στα κρυώματα και σε ιώσεις.Είχα συχνά (2-3 φορές) στο χρόνο βροχίτιδες,οριακά για πνευμονίες και με διάρκεια.Τώρα όλα είναι πιο καλά.Δεν κρυώνω εύκολα κι αν γίνει αυτό είναι σε λάιτ έκδοση.Στο θέμα της νικοτίνης σου βγάζω το καπέλο,εγώ είμαι στο 3,4 από 6.Όσες φορές δοκιμάζω μηδενική δεν μου φτάνει και ατμίζω διπλάσια ml.Οπότε πάω συντηρητικά και βλέπουμε.Όταν κάνω τις εξετάσεις θα γράψω κι εγώ τα συμπεράσματα.Εύχομαι τα καλύτερα για όλους μας. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμονολογικη εξεταση μετα απο ενα χρονο διακοπης κ.τ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 11, 2018, 11:22 »
μπραβο... σημαντικο πραγμα η βελτιωση της υγειας.

μονο σε εμενα δε στρωνει λεμε... 7+ χρονια κ @@ μεντολες... 
του μπαλονακιου το καγκελο λεμε. :))

Αποσυνδεδεμένος pfso

  • **
  • 184
Απ: Πνευμονολογικη εξεταση μετα απο ενα χρονο διακοπης κ.τ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 11, 2018, 11:25 »
Μην ξεχνάμε και κάτι . Ότι οι πνευμονολόγοι έχουν και τα ιατρεία διακοπής καπνίσματος….  

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Πνευμονολογικη εξεταση μετα απο ενα χρονο διακοπης κ.τ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 11, 2018, 18:45 »
Το έχω ξαναγράψει και παλιότερα.
Η πεθερά μου με αρχές ΧΑΠ οσο κάπνιζε, κάθε χρόνο πάθαινε βρογχίτιδα προς πνευμονία 3-4 φορές, με πυρετό, βήχα, αντιβιώσεις κτλ.
Σχεδόν 4 χρόνια πριν αρχίσαμε το άτμισμα μαζί. Από τότε δεν έχει ξαναπάθει τίποτα σχετικό με πνευμονολογικά και οι εξετάσεις της είναι πάρα πολύ καλές. Βέβαια η βλάβη που έχει πάθει ήδη από το κ.τ. δεν θα επανέλθει ποτέ.

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Απ: Πνευμονολογικη εξεταση μετα απο ενα χρονο διακοπης κ.τ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 11, 2018, 19:16 »
Εγώ πάντως, απο τότε που έκοψα το τσιγάρο και άρχισα το άτμισμα (περίπου 11 μήνες), έχω σπάσει τη κλείδα μου, με έχει πιάσει η μέση μου και χάλασε και το immobiliser στη μοτοσυκλέτα.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Πνευμονολογικη εξεταση μετα απο ενα χρονο διακοπης κ.τ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 11, 2018, 19:24 »
Αυτό με τη μέση, πρέπει να το προσέξουμε  :tongue_smilie:

Το έχω ξαναγράψει κι εγώ τέσσερα χρόνια σχεδόν στον ατμό, δεν εμφανίζω πια ευαισθησία με τον πρώτο βήχα οι δε ακτινογραφίες μου δεν δείχνουν ότι ήμουν καπνίστρια. Έπαψαν να με ρωτούν οι ακτινολόγοι  :yes: 

Αποσυνδεδεμένος leghorn

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμονολογικη εξεταση μετα απο ενα χρονο διακοπης κ.τ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 13, 2018, 12:05 »
Εκοψα το τσιγαρο πριν ενα χρονο ακριβως.Παρολο που εργαζομαι σε αντικαρκινικο νοσοκομειο εδω και 27 χρονια ομολογω πως απο φοβο δεν πηγαινα να ελεχθω τακτικα.Τελευταια εξεταση πλημελλη βεβαια ειχα κανει προ 3-4 ετων και σταματησα οταν.....η πνευμονολογος μου συνεστησε μαγνητικη λογω καποιων σκιων(οχι απαραιτητα καρκινο ετσι?) σηκωθηκα και την κοπανησα και δεν εκανα τπτ.Προχτες λεω ρε δεν παω να κανω εναν ολοκληρωμενο ελεγχο...και τον εκανα .Ακτινογραφια θωρακος πεντακαθαρη,καθως και σπειρομετρηση τελεια,να σας πω την αληθεια δεν περιμενα να δω αυτα που ειδα.Βεβαια σε κουβεντα με την πνευμονολογο για την βοηθεια του Η.Τ ψιλοβρηκα τοιχο οπως τοιχο βρισκω και σε αλλους φιλους γιατρους που το συζητω,ειναι ολοι στο ναι μεν αλλα δεν ξερουμε μακροπροθεσμα τι δα βγαλει το ατμισμα κτλ.Παντως εγω παιδια νιωθω ειλικρινα με τουτα και κεινα πως μετα απο 35 χρονια βρωμοτσιγαρου περασα σε μια νεα εποχη για την υγεια μου και νιωθω πιο δυνατος αναπνεω κλασεις καλυτερα απο πριν περπαταω και δεν φουσκωνω και...στο σεξ ακομα τρομερη βελτιωση και προσπαθω να πεισω συναδελφους που καπνιζουν ακομα κτ να το πεταξουν.
υ.γ Και με μηδενικη πλεον νικοτινη.
Σε πειράζει να το τραβήξω screenshot και να το κοινοποιήσω;

Πολύ σωστά είπες "να μη ξανακυλήσω". Να μην ξεχνάμε ότι η νικοτίνη είναι απ τα σκληρότερα ναρκωτικά και δυστυχώς την βρίσκουμε παντού.

Sent from my SM-G388F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Eizomar

  • ***
  • 909
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμονολογικη εξεταση μετα απο ενα χρονο διακοπης κ.τ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 13, 2018, 12:25 »
Φιλε συνατμιστη καταρχην να σου πω οτι χαρηκα πολυ που η υγεια σου ειναι πολυ καλυτερη και οι εξετασεις σου οπως και συ ο ιδιος δικνυεις του λογου σου το αληθες. Σου ευχομαι ολοψυχα να το κρατησεις - το χωρις τσιγαρο εννοειτε ακομα και ηλεκτρονικο για παντα και να μην ξανακυλησεις. Σε καλω να σκεφτεις μια κουβεντα που ειπα καποτε και εγω και μου εκανε τρομερη εντυπωση πως την εγραψα εγω, ο αποφοιτος λυκειου που ισως δεν εχω την γνωση της ελληνικης γλωσσας οσο καποιοι εδω, και να την κρατησεις για οσο μπορεσεις :

<<Το τιμημα που θα πληρωσουμε ειναι πολυ μικροτερο απο την ζωη που κερδισαμε κοβοντας το τσιγαρο>>

Και παλι σου ευχομαι τα καλυτερα !!

ΥΓ. Δεν εισαι ο μονος που δεν θελει τις ακτινες και τους γιατρους......και γω τα ιδια ειμαι.......δεν εχω παει ακομα ομως εκεινο που θα πω ειναι οτι ειμαι 46 και αναπνεω καλυτερα, εχω πιο πολυ αντοχη απο εναν 35αρη που καπνιζει ακομα......

Αποσυνδεδεμένος blackhill66

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμονολογικη εξεταση μετα απο ενα χρονο διακοπης κ.τ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 13, 2018, 19:12 »
θελει προσπαθεια φιλε μου αλλα αξιζει τον κοπο ναι και ναμαστε ολοι μας υγιεις και δυνατοι

Σε πειράζει να το τραβήξω screenshot και να το κοινοποιήσω;

Πολύ σωστά είπες "να μη ξανακυλήσω". Να μην ξεχνάμε ότι η νικοτίνη είναι απ τα σκληρότερα ναρκωτικά και δυστυχώς την βρίσκουμε παντού.

Sent from my SM-G388F using Tapatalk
Δεν με πειραζει φιλε μου κοινοποιησε το ελευθερα

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 13, 2018, 22:48 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Πνευμονολογικη εξεταση μετα απο ενα χρονο διακοπης κ.τ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 13, 2018, 19:41 »
Μπραβο σου και μακαρι στο μελλον να κοψεις και το ατμισμα και να μεινεις μακρια απο οτιδηποτε εισπνεομενο.
Οι γιατροι καλα κανουν και κρατανε μια πισινη, σε σχεση με τις πιθανες μακροπροθεσμες συνεπειες του ατμισματος, ασχετα απο συμφεροντα κλπ που οπωσδηποτε υπαρχουν, γιατι δεν υπαρχουν ακομα στοιχεια για αυτες.
Απλως να θυμισω οτι ακομα και φανατικοι υπερμαχοι του ατμισματος επιστημονες-ερευνητες οπως ο δρ Φ., το υποστηριζουν με την λογικη του (πολυ) λιγοτερου κακου σε σχεση με το κ.τ., και για χρηση σε ανθρωπους που δεν καταφεραν να κοψουν το τσιγαρο αλλιως.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33726 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534229 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59588 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8053 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236943 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 417 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13962 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136008 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084759 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35177 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9813 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478131 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy