vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

167 επισκέπτες, 8 χρήστες
tibolaso, Mantis039, I.P, manoslykos, Lazy Dog, aalex, Buliwyf, karless

Twitter

Zenith tank by Innokin

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Zenith tank by Innokin
« στις: Δεκεμβρίου 29, 2017, 17:36 »
24άρης εργοστασιακός "τσιγαρίσιος"/MTL με 4ml χωρητικότητα τανκ (προς το παρόν), που γεμίζει από πάνω (top filling) πανεύκολα (on the go). Κόστος 29 ευρώ... για αρχή.

Το τανκ γεμίζει από πάνω εύκολα, περιστρέφοντας απλώς το top cap (οπότε δεν κρατάς στα χέρια σου κάποιο ξεβιδωμένο κομμάτι του άτμο, μαζί με το μπουκαλάκι υγρού και το καπάκι του, όταν θέλεις να γεμίσεις... περπατώντας) και στη θέση αυτή, η περιστρεφόμενη μαζί (με το top cap) καμπάνα κλείνει τις τρύπες τροφοδοσίας υγρού της αντίστασης (έξυπνη σχεδίαση για αποφυγή υπερτροφοδοσίας).

Στη συσκευασία έχει δύο Kanthal αντιστάσεις/coils: μία 1.6Ω (εγκατεστημένη) για δροσερό ατμό στα 10-12W και μία 0.8Ω για ζεστό ατμό στα 15-18W. Οι αντιστάσεις του μπαίνουν απλώς "σπρωχτές" από την κάτω μεριά του τανκ, ξεβιδώνοντας τη "βάση" που "είναι" ουσιαστικά το airflow ring (ευκολότατη αντικατάσταση αντίστασης). Δεν υπάρχει βιδωτός πόλος στη βάση, καθώς ο πόλος είναι μέρος της κάθε αντίστασης (λιγότερα προβλήματα). Μπορείς να αλλάξεις αντίσταση χωρίς να αδειάσεις το τανκ (με κλειστό το top cap), αναποδογυρίζοντάς το, αρκεί το υγρό μέσα στο τανκ να μην φτάνει στην τρύπα τροφοδοσίας υγρού της καμπάνας. Φυσικά, στην καινούργια αντίσταση -κατά τα γνωστά- ρίχνεις μέσα της λίγες σταγόνες υγρού και -αν βιάζεσαι να ατμίσεις- ρίχνεις και από μία σταγόνα σε κάθε μία από τις τέσσερις πλαϊνές τρύπες τροφοδοσίας της αντίστασης.
Η αντίσταση είναι ανθεκτική: στα 10W αντέχει πάνω από 5 μπουκαλάκια (των 10ml)... "καθαρού" καπνικού υγρού και... συνεχίζει. Στοιχίζει 2.5 ευρώ η μία... για αρχή.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Το γυαλάκι του τανκ δεν βγαίνει από την μεταλλική "πανοπλία" του, η οποία είναι ένα κομμάτι με το περιστρεφόμενο (για αναπλήρωση υγρού) top cap, το οποίο έχει ενσωματωμένη και την καμπάνα και την υπερυψωμένη υποδοχή για το drip tip. Ουσιαστικά, ο ατμοποιητής είναι μόνο δύο κομμάτια (εκτός της αντίστασης και του drip tip). Πλένεται εύκολα.

Υπάρχουν δύο drip tips. Το ένα, που είναι σαν του ναυτίλου 2 (αλλά λίγο πιο κοντό), είναι μέσα σε σακουλάκι μαζί με τέσσερα επιπλέον orings για τα drip tips (προσέξτε μην τα χάσετε, γιατί είναι διαφανή και δεν φαίνονται μέσα στο άσπρο σακουλάκι).

Με 5 ίδιες οπές αέρα στο airflow ring, η μία οπή είναι για "σφιχτή" τσιγαρίσια τζούρα (που για καινούργια αντίσταση 1.6Ω δίνει "ίδιο" αέρα με τις τρεις τρύπες ανοιχτές στον Ναυτίλο 2 με την 1.8Ω αντίσταση καινούργια... κατά την άποψή μου, φυσικά).

ΣΥΝΟΛΙΚΆ: Φθηνός, 4ml, πανεύκολος στο γέμισμα, στο καθάρισμα και στην αντικατάσταση της αντίστασης (με υγρό μέσα στο τανκ), φαίνεται στεγανός κατά την χρήση του της μιας εβδομάδας μέχρι στιγμής (με την 1.6Ω αντίστασή του στα 10W).

Όσο για τη γεύση, είναι περισσότερο της ολοκλήρωσης γεύσης... νομίζω.

Ρίξτε μια ματιά στις προδιαγραφές του, στις οδηγίες των βίντεο της Innokin και στη σελίδα της ελληνικής αντιπροσωπείας.

https://www.innokin.com/tanks/zenith-tank/

https://www.innokin.com/zenith/

http://www.liquidpuff.gr/Innokin-Zenith-Tank
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 30, 2017, 02:18 από alexoyiorgis »

Αποσυνδεδεμένος mpol

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Μιχάλης
Απ: Zenith by Innokin
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 29, 2017, 23:34 »
Πολύ όμορφη και χρήσιμη παρουσίαση!
Περιμένουμε γνώμες , όταν ατμιστεί κι από περισσότερα παιδιά.
Είναι σίγουρα 4 ml; Παντού , στα βίντεο και στα sites , δίμελο τον έχουν.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Zenith by Innokin
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 29, 2017, 23:40 »
The Zenith will be available in both 4ml and 2ml TPD compliant versions.

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zenith by Innokin
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 29, 2017, 23:59 »
Ενδιαφέρον ατμο και μάλιστα για την αντοχή των αντιστάσεων. Φυσικά και πολύ καλή παρουσίαση.

Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zenith by Innokin
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 30, 2017, 00:05 »
alexoyiorgis#  Σε σύγκριση με  Nautilus  2 με  1,8 αντίσταση  δίνει  καλύτερη  γεύση  με   καπνικά  υγρά? 

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Zenith by Innokin
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 30, 2017, 02:02 »
Το θέμα "καλύτερη γεύση" είναι σχετικό. Γι' αυτό αναφέρομαι σε πιο εξαντικειμενικοποιημένα χαρακτηριστικά πρόσληψης της γεύσης, όπως ολοκλήρωση/ανάλυση γεύσης, που έχουν να κάνουν με κατασκευαστικά χαρακτηριστικά του ατμοποιητή/αντίστασης.
Ο Zenith έχει -κατασκευαστικά- μεγαλυτέρων διαστάσεων αντίσταση από την αντίσταση του Ναυτίλου 2 (είναι και οι δύο BVC). Η διάμετρος του πηνίου της αντίστασης του Zenith είναι εμφανώς λίγο μεγαλύτερη από αυτήν του Ναυτίλου 2 και γι' αυτό δεν "μπουκώνει" και τόσο γρήγορα (αντέχει περισσότερο). Και γι' αυτό είναι και λίγο πιο αεράτος επίσης (η αντίστασή του έχει και μεγαλύτερης διαμέτρου τρύπα αέρα στη βάση της). Φαίνεται ότι ο Zenith έχει, γενικά, λίγο μεγαλύτερο χώρο ατμοποίησης από τον Ναυτίλο 2, πράγμα που σημαίνει ότι διαφέρουν και στην ανάλυση/ολοκλήρωση γεύσης. Ο μεγαλύτερος χώρος ατμοποίησης οδηγεί σε περισσότερη ολοκλήρωση γεύσης παρά σε ανάλυση. Έτσι, ο Zenith μάλλον έχει δυνατότητα κάλυψης ευρύτερης γκάμας υγρών (και όχι μόνο καπνικών), αλλά και υγρών με μεγαλύτερη ποσόστωση σε VG (απ' ότι ο Ναυτίλος 2). Και διαπιστωμένα δίνει περισσότερο/πυκνότερο ατμό από τον Ναυτίλο 2.

Υ.Γ.: Για διευκόλυνση της αντίληψης της διαφοράς ολοκλήρωσης-ανάλυσης γεύσης (κατά το δικό μου perception πάντα), ολοκλήρωση γεύσης δίνει ο hussar (που έχει μεγαλύτερο χώρο ατμοποίησης), ενώ ανάλυση γεύσης δίνει ο phenomenon (που έχει μικρότερο). Επίσης, το πάχος των συρμάτων των αντιστάσεών τους (Kanthal είναι και τα δύο) δεν το γνωρίζω (ούτε και την απόσταση των σπειρών μεταξύ τους) και άρα δεν γνωρίζω -από την τιμή της όποιας αντίστασης- και πόσο περίπου είναι το μήκος του πηνίου της κάθε αντίστασης, κάτι που δηλώνει και την κρίσιμη εσωτερική επιφάνεια ατμοποίησης για τις BVC αντιστάσεις (η οποία -κατασκευαστικά- αποτελεί και μέρος της "καμινάδας").

Αποσυνδεδεμένος Dumouriez

  • **
  • 249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 04, 2018, 11:47 »
Με ψήνει πολύ η διαφαινόμενη ευκολία χρήσης του και είμαι σχεδόν έτοιμος να τον πάρω, αλλά έτσι όπως τον βλέπω θεωρώ ότι παίζει να έχει διαρροές από το airflow, στο σημείο που κουμπώνει η αντίσταση. Συν το ότι δεν έχω mod για 24ρηδες ατμοποιητές...

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 04, 2018, 11:51 »
Δεν έχει πρόβλημα διαρροών... ο δικός μου (τον έχω δύο+ βδομάδες).

Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 04, 2018, 12:53 »
Τον έχω κι εγώ κανά τριήμερο τώρα,ούτε καν  υγρασία στο airflow ή στον πόλο. Είναι πολύ νωρίς αλλά σαν πρώτες εντυπώσεις:
Τον έχω ατμίσει μέχρι τώρα με βάση μόνο, και έχω καλό χτύπημα, και δε μου γλυκαίνει την pink mule όπως άλλοι εργοστασιακοί.
Από ποιότητα κατασκευής,καλούλα
Στην ουσία είναι όλα fixed.
Δεν ξέρω σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά,κατά πόσον μπορεί να επισκευαστεί, ή να αντικατασταθεί. Το μόνο που βγαίνει είναι η βάση του airflow,η αντίσταση φυσικά, και το επιστόμιο.
Πρέπει να βάλω σε κάποιον άλλο το  ADV,για να μπορέσω να τον μελετήσω καλύτερα,και να μετρήσω και χωρητικότητα.
Το μαγαζί στο site γράφει για 2 ml,αλλά στο κουτί τίποτα,και ο δικός μου, μου φαίνεται μεγάλος για  2ml. Θα δούμε.

Στάλθηκε από το Lenovo A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 04, 2018, 16:46 »
4ml ήταν η πρώτη παρτίδα που ήρθε. Θα είναι διαθέσιμος και σε TPD εκδοχή.

Αποσυνδεδεμένος mpol

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Μιχάλης
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 04, 2018, 20:21 »
Στο γνωστό μαγαζί που τον πουλάει , μου είπαν ότι βγαίνει μόνο σε 2ml,
λόγω του γνωστού νόμου.
Πού θα βρούμε τον 4ml;

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 04, 2018, 20:35 »
Για τον Αρη ξερω οτι πουλιεται εξτρα το κιτ των 4μλ,εχει βγει κ για τον Zenith?

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 04, 2018, 20:37 »
Δεν ξέρω αν τώρα έρχεται μόνο σε 2ml. [member=14868]mpol[/member], πέρασε από το Χαλάνδρι (αν μπορείς) και δες, γιατί από το τηλέφωνο... η TPD ισχύει!

Αποσυνδεδεμένος mpol

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Μιχάλης
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 04, 2018, 21:53 »
A , ωραία φίλε alexoyiorgi! Καλά που μου το είπες , γιατί στο Ν. Ηράκλειο , δεν...
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 05, 2018, 05:22 »
Καλός εργοστασιακός ατμοποιητής.
Για όσους επιμενουμε εφοστασιακά, απαραίτητος .
Ουτε διαρροές,ουτε μπουρμπουλήθρες, ουτε υπερτοφοδοσιες
.Ποιοτικές κεφαλές

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110428 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159641 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515237 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146418 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303190 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12777 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 178 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530698 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201448 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801529 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11030 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40965 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet