vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

197 επισκέπτες, 4 χρήστες
Parolos, patz, Jorge, lagoudakis

Twitter

Le Supersonic - Vaponaute

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Le Supersonic - Vaponaute
« στις: Δεκεμβρίου 22, 2017, 11:37 »
Προκειται για τον νέο dripper της Vaponaute. Αυτή τη φορά η εταιρεία έκανε τη διαφορά στα 24 mm.



Όταν ανακοινώθηκε ο Supersonic, ήταν πρώτα η διάμετρος των 24 mm που έπεσε στο μάτι. Πρόκειται για καινοτομία της Vaponaute η οποία μέχρι τώρα έβγαζε dripper αυστηρά στα 22 mm. Οι 24αρηδες ντριπερ βασιλευουν πλεον παντου οποτε ήταν λογική μια τέτοια κίνηση.

Η απόχρωση του ντριπερ είναι ματ. Η επιφάνεια παραμένει ομαλή στην αφή, αλλά η αισθητική τροποποιείται σημαντικά. Ο Supersonic είναι πολύ διαφορετικός από τον προκάτοχό του, Le Concorde όσο και αν μοιάζουν αρχικά.

Ερχεται με φορεμένο το bf pin και ΦΥΣΙΚΑ για άλλη μια φορά, για να μην χαλάσει η παράδοση χωρίς drip tip.


Βασικά χαρακτηριστικά:

     Διάμετρος: 24 mm
     Ύψος: 21 χιλ.
     Υλικό: Aνοξείδωτος Xάλυβας 316L, PEEK

Το κουτί περιλαμβάνει

     1 dripper Supersonic
     1 bf pin φορεμένο στον ατμοποιητή
     1 κανονικό pin 510
     1 σακουλακι με ανταλλακτικά oring


Η ροή αέρα του Supersonic έχει σε μεγάλο βαθμό επανασχεδιαστεί σε σύγκριση με τον Le Concorde. Πήγε από τρεις οπές 1,8 mm από τη μία πλευρά σε τρεις 1,5 mm σε κάθε πλευρά της αντίστασης. Προφανώς είναι πιο ανοιχτός από τον Concorde. Είναι ιδανικός για περιορισμένες πνευμονικές τζούρες. Αυτό που εκπλήσσει αμέσως είναι η ποιότητα της ροής του αέρα. Δεν υπάρχουν στροβιλισμοί ή σφυρίγματα, ανεξάρτητα από τη δύναμη της τζούρας ή τη ρύθμιση του αέρα.

Αφήνοντας μόνο μία ανοιχτή οπή (σε κάθε πλευρά), η παροχή αέρα είναι πολύ σφιχτή για πνευμονική και σχετικά ανοικτή για MTL. Οσοι υπλογιζούν να πάρουν τον Supersonic για MTL δεν θα τα βρουν μαζί του. Μπορεί να γίνει με ανοιχτή μισή τρύπα, αλλά η απόδοση δεν είναι αυτή που πρέπει. Για όλους τους υπόλοιπους, είναι η πιο "ευχάριστη" ροή αέρα που έχω δοκιμάσει. Βασικό επίσης είναι οτι είναι τελείως ήσυχος. Δεν ακούγεται ο παραμικρός ήχος εκτός από τον αέρα που διαπερνά διακριτικα το airflow.

Η βάση είναι παρόμοια με αυτή του Le Concorde, με δύο βίδες σε κάθε πλευρά. Η τοποθέτηση των βιδών είναι σχεδόν συμμετρική, σε αντίθεση με τοn Concorde στο οποίο οι βίδες στον θετικό ήταν πιο κοντά. Η τοποθέτηση της αντίστασης είναι εύκολη ανεξάρτητα από την φορά που έχουμε στρίψει την αντίσταση. Προφανώς μπορούν να τοποθετηθούν 2 αντιστάσεις σε πυρήνα μεχρι 2,5 - 3mm με νορμαλ σύρματα. Για διπλές clapton, fused clapton κλπ δεν νομίζω οτι χωράνε.





Υπάρχει λίγο περισσότερος χώρος από ό, τι στον Le Concorde. Επειδή είναι πιο χοντρά τα "ποστ" και η βάση εσωτερικά ο χώρος δεν είναι ο χώρος που έχει ενας 24αρης ντριπερ με οτι αυτό συνεπάγεται και για τις επιλογες στησίματος αλλά και για την απόδοση γευσης. Είναι ενας 24αρης ντριπερ με χώρο ατμοποίησης ενός 22αρη. Σ αυτόν τον περιορισμό του χώρου προφανώς οφείλεται και η ομαλή ροή αέρα που δεν θυμίζει 24αρη ντριπερ. Καλό? Κακό? Για καποιους ναι, γι αλλους οχι. Προσωπικά μου αρέσει η απόδοση γευσεων με μονη αντίσταση από 22αρη ντριπερ με τις μειωμένες θερμοκρασίες του 24αρη. Και αυτός είναι μεχρι στιγμής ο πιο καλός 24αρης ντριπερ που έχω.
 
Ο Le Supersonic αποδίδει τις γεύσεις με ένταση, ακρίβεια και ισορροπία και με μια εξαιρετική και αθόρυβη ροή αέρα. Βγήκε σε 1500 κομμάτια παγκοσμίως. Οσοι δεν κατάφεραν να τον αποκτήσουν ας δωσουν μια ευκαιρία στον κλώνο που ήδη είναι σε preorder στα γνωστά μαγαζία ή περι το  τέλος Ιανουαρίου στα Ελληνικά ατμομάγαζα.



Αποσυνδεδεμένος st2anger

  • **
  • 358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Supersonic - Vaponaute
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 22, 2017, 14:36 »
Και ενα review.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Le Supersonic - Vaponaute
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 22, 2017, 15:42 »
[justify][member=17383]pugsang[/member], καλησπέρα και πάντα καλοάτμιστος. Υπέροχη παρουσίαση, και μακάρι να σε διαβάζουμε περισσότερο, και μιλάω ειλικρινά, πρέπει να σε διαβάζουμε. Αυτή τη λέξη που αναφέρεις παραπάνω για τον αέρα του έψαχνα να βρω από εχθές και δεν την έβρισκα, “ποιότητα της ροής αέρα”, μου θύμισε γερμανική πειθαρχία κι όχι Γάλλο. Θέλω να το πω κι εδώ πως προσωπικά δεν το περίμενα να εντυπωσιαστώ τόσο με τον Supersonic. Είχα διαβάσει τα χαρακτηριστικά του, είχα δει πρώτες εικόνες, και απλά προσπέρασα. Τυχαία δοκίμασα και ξέχασα και το πιο βασικό για μένα, πως είναι 24άρης. Εξαιρετική λειτουργία, εξαιρετική γεύση χωρίς καμία υπερβολή στην απόδοση, καταπληκτικό ντουμάνι για την κατηγορία του, άριστη ποιότητα κατασκευής, υπέροχο ματ μέταλλο. [/justify]

[justify]Τον είδα με 2 λεπτά σύρματα (kanthal και SS316L), 0.32mm, και αν δεν κάνω λάθος, και 0.4mm. Οι δοκιμές έγιναν σε απλό μηχανικό καθώς και με επίσης απλό ss επιστόμιο 10mm/5mm. Συμφωνώ κι εγώ πως δεν είναι για mtl φαντασιώσεις, δεν θα μπορούσε να είναι, όμως όταν αναφέρουμε πως είναι σφικτός, αυτομάτως αυτό δηλώνει την κατηγορία στην οποία ανήκει, ένας εξαιρετικός σφικτός και γευστικός/αναλυτικός ντρίπερ. / Για την κατηγορία του, προσωπικά του δίνω παντού δεκάρια, (δεν σταμάτησα λεπτό να ζητάω στέγνωμα στα βαμβάκια για να δοκιμάζω το επόμενο υγρό, πραγματικά ενθουσιάστηκα). Είδα παραπάνω απ’ όσο θα ήθελα πυκνό ντουμάνι, σε σημείο όπου οι πρώτες μου δοκιμαστικές τζούρες με έπνιξαν (αλήθεια λέω). Η Dinner Lady, απλώς υποκλίθηκε, πέρασα στο επόμενο υγρό με συνοπτικές διαδικασίες, “αν την αποδίδει έτσι, τότε με τα ουάου γκουρμεδιάρικα τι άλλο θα δω;” [/justify]

[justify]Επίσης, μπορεί να διαφωνούμε για την ίσως άστοχη κόντρα (Le Mirage vs Supersonic), μπορεί να δηλώνω ξεκάθαρα πως είμαι υπέρ Mirage, λόγω άλλης χρήσης και άλλων δυνατοτήτων (ανοικτές δεξαμενές, κάθετες, οριζόντιες, κόντρα παράλληλες..., πλέγματα, κ.ο.κ.), όμως, στον αέρα και γενικότερα έτσι όπως αποδίδει τις εισπνοές ο Supersonic, σαφώς και υποστηρίζω πως είναι διαφορετικός χαρακτήρας και ναι, πιο αρχοντικός θα έλεγα, στην απόδοση γεύσεων + την εξαιρετική εισαγωγή του αέρα του. Δεν θα πω κάτι άλλο, θα κλείσω με το ότι, ναι, τα 130 ευρώ δεν είναι λίγα, υπάρχουν παντού εξαιρετικές επιλογές, όμως προσωπικά θα τον αποκτούσα χωρίς 2η σκέψη αν ήταν στα 22mm, ακόμα και τώρα όμως δεν έχει καταλαγιάσει η ζήλια μου και απλώς θέλω να το ξεχάσω. [/justify]

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: Le Supersonic - Vaponaute
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 22, 2017, 17:13 »
Εδω ζηλεψα εγω που δεν εχω ντριπερ κ περιμενω ακομα τον πρωτο μου να ερθει. 

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Supersonic - Vaponaute
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 22, 2017, 17:37 »
Πολύ περιοριστικός σε builds λόγω του τρόπου πιασίματος του σύρματος, όχι απο άποψη μεγέθους τόσο, αλλά δεν θα παίζει καλά σε TC.

Επίσης αν έρχεται με χτυπήματα όπως δείχνει στο review o geekay vapes, απλά meh.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 22, 2017, 17:51 από GRat »

Αποσυνδεδεμένος χολερας

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Supersonic - Vaponaute
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 22, 2017, 19:09 »
αλο ένα hype για να σου πάρει αεριτζίδικα λεφτά η vaponaute. :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Le Supersonic - Vaponaute
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 22, 2017, 21:01 »
[justify]Άπαξ και έφυγες απ’ τον Ναυτίλο, αγαπητέ φίλε, όλα είναι αεριτζίδικα λεφτά. Ελάχιστο παράδοξο. Από τον Απρίλιο μέχρι τώρα (9 μήνες), ζημιές σε μοτοσυκλέτα που μόνον εγώ έκλασα τη σέλα της από την ημέρα που έφυγε απ’ τη βιτρίνα: όσο ένα παπί x 135 (με φουλ έξτρα, με το συναγερμό, με ένα αδιάβροχο) συν ενάμιση ποδήλατο via nirone 7 (του 2014, σε προσφορά + έξτρα τα καραφλά λαστιχάκια vittoria). Θα είχα και ρέστα για ποτό στο μπαρ, στου Ρέμου. [/justify]

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Le Supersonic - Vaponaute
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 22, 2017, 21:10 »
Εγώ πάντως πήρα μία απόφαση: Αν υπάρχει ακόμα όταν πληρωθώ θα τον πάρω. Αν δεν υπάρχει θα τον πάρω αμέσως μόλις έρθει Ελλάδα ο κλώνος. Το πρώτο βήμα μπορεί να το κάνω skip, γιατί στάνταρ ο κλώνος της SXK θα έχει καλύτερο φινίρισμα και περισσότερα εξτραδάκια. Θα έχει ΚΑΙ drip tip!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 22, 2017, 21:24 από Κώστας Άλεξ »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Le Supersonic - Vaponaute
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 22, 2017, 21:13 »
[justify][member=20916]Κώστας Άλεξ[/member], καλησπέρα. Ο νηματοθέτης γνωρίζει καλύτερα για όσες πληροφορίες χρειαστούμε, προσωπικά θα πω το ακλόνητο, πως αξίζει μία απλή βόλτα για δοκιμή. Τίποτε άλλο, καμία αγορά, απλά μία χαλαρή βόλτα (αν βέβαια υπάρχει αυτή η δυνατότητα). Και το ξαναλέω πως εγώ δεν θα τον αγοράσω, (τα 24mm που λέγαμε).[/justify]

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Le Supersonic - Vaponaute
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 22, 2017, 21:16 »
Δεν επιθυμώ να σχολιάσω κατάστημα, αλλά το αντίστοιχο κατάστημα της περιοχής όπου εργάζομαι είναι για σφαλιάρες :) Οπότε πρέπει να κάνω χιλιόμετρα για να τον δοκιμάσω. Τον νηματοθέτη τον εμπιστεύομαι και ξέρω ότι ταιριάζουν τα γούστα μας, αν και είναι λίγο πιο αεράτος από μένα. Οπότε, έχω την γνώμη του συν την προειδοποίηση του Geekey. Το μόνο που μένει είναι η δική μου παρόρμηση στο ποιο από τα δύο θα συμβεί: αυθεντικός ή κλώνος από SXK που είναι εγγύηση γενικότερα.

Αποσυνδεδεμένος χολερας

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Supersonic - Vaponaute
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 22, 2017, 21:30 »
τι σχεση εχει ο nautilus με το κλασιμο και το παπι

 :) :) :)




Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Le Supersonic - Vaponaute
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 22, 2017, 21:36 »
Όσο εσύ με τον Supersonic, αγαπητέ φίλε. (οτιδήποτε άλλο μόνο με π.μ. / μη το κάνουμε τσίρκο)

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Supersonic - Vaponaute
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 22, 2017, 21:43 »
ωραιο θα ηταν ενα συγκριτικο διπλα διπλα le concorde και supersonic.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Le Supersonic - Vaponaute
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 22, 2017, 21:52 »
Δεν μπορείς να συγκρίνεις ανόμοια πράγματα, δυστυχώς ή ευτυχώς, vag. 

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Le Supersonic - Vaponaute
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 23, 2017, 00:04 »
Έχω την εντύπωση ότι στην Ελλάδα έχει εξαντληθεί - μπορεί να κάνω και λάθος. Τα χρήματα πάντως δεν είναι λίγα για την αγορά του οπότε όποιος δεν είναι σίγουρος και δεν τον βρει για δοκιμή καλύτερα να περιμένει τον κλώνο και ύστερα να κινηθεί για την αγορά ενός μεταχειρισμένου πλέον. Είμαι 99% σίγουρος ότι στα καταστήματα ΔΕΝ τον έχουν ανοιχτό για δοκιμή

Sent from my A0001 using Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084046 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34844 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 51 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9391 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135666 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476253 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114619 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1286 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2340 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 908 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271084 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1500 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos