vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

261 επισκέπτες, 10 χρήστες
Tazz, th3ofilos, aalex, maprix, dimitris1167, manoslykos, Blackwolf, falex, Jorge, dkostas

Twitter

ELiquid France Shake n Vape

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ELiquid France Shake n Vape
« Απάντηση #45 στις: Ιανουαρίου 16, 2018, 13:51 »
Αν το βρίσκεις υποτονικό μπορείς να το αραιώσεις λιγότερο βάζοντας πιο λίγη VG στο μείγμα. Ή ακόμα καλύτερα, μπορείς να φτιάξεις τον κλώνο που κατά γενική ομολογία γίνεται εντελώς ίδιος με το έτοιμο και μπορείς και να επιλέξεις ακριβώς τις αναλογίες VG/PG που προτιμάς.

Tabac KML: 3%, Noix de coco:3%, Cookie: 2%, Vanille: 2%
(Όλα τα αρώματα της Eliquid France)
Έχω αναφερθεί και σε άλλο νήμα για τον κλώνο "supreme", και πραγματικά ακόμα απορώ γιατί εμένα δεν μου έχει "βγει" το συγκεκριμένο.Λοιπόν έφτιαξα τον κλώνο πριν 1μιση μήνα. 100ml,60/40 vg,pg,4mg με ELF αρώματα. (3mlKLM,3mlN.D.Coco,2mlCookie,2mlVanilla).Αποτέλεσμα δεν ατμίζεται.Φουλ μπουκωμένο μάλλον η καρύδα και το μπισκότο? τα σκεπάζει όλα.Δοκιμάζω και φτιάχνω λιγότερα ml και ρίχνω την καρύδα στο μισό.Ούτε έτσι μπορώ να πω ότι θυμίζει "supreme",αλλά σαφώς καλύτερο.Κάνω κάτι λάθος? όλοι λένε τα καλύτερα για τον κλώνο.Δεν ξέρω.Προς το παρόν τα αφήνω και ξεκουράζονται και βλέπουμε.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: ELiquid France Shake n Vape
« Απάντηση #46 στις: Ιανουαρίου 16, 2018, 14:03 »

Αν το αυθεντικό supreme που έχεις δοκιμάσει είναι το High VG που είχε κυκλοφορήσει κάποια στιγμή πριν την εφαρμογή της TPD, είναι πιθανόν γι' αυτό ο κλώνος να σου φαίνεται πολύ μπουχτιστικός. Το High VG supreme ήταν πολύ άτονο σε σχέση με τον κλώνο αλλά και το αρχικό αυθεντικό. Θα σου πρότεινα αντί να μειώσεις τις επί μέρους αναλογίες (με άγνωστα ως επί το πλείστον αποτελέσματα), να κάνεις το μείγμα σου συνολικά πιο αραιό. Δηλαδή τα 10ml των αρωμάτων (Tabac KML: 3ml, Noix de coco:3ml, Cookie: 2ml, Vanille: 2ml) να τα βάλεις σε 100ml βάσης (ή και περισσότερο) αντί 90ml. 

Αποσυνδεδεμένος pelegrin07

  • **
  • 213
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ELiquid France Shake n Vape
« Απάντηση #47 στις: Ιανουαρίου 16, 2018, 14:06 »
ZiovanioS Κάνε τον κόπο και φτιάξε μια μικρή ποσότητα από αυτήν εδώ την συνταγή και πες μου μετά σε παρακαλώ... http://e-liquid-recipes.com/recipe/491336/Supreme%20Eliquid%20France%20Very%20close!!!

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ELiquid France Shake n Vape
« Απάντηση #48 στις: Ιανουαρίου 16, 2018, 16:06 »
Αν το αυθεντικό supreme που έχεις δοκιμάσει είναι το High VG που είχε κυκλοφορήσει κάποια στιγμή πριν την εφαρμογή της TPD, είναι πιθανόν γι' αυτό ο κλώνος να σου φαίνεται πολύ μπουχτιστικός. Το High VG supreme ήταν πολύ άτονο σε σχέση με τον κλώνο αλλά και το αρχικό αυθεντικό. Θα σου πρότεινα αντί να μειώσεις τις επί μέρους αναλογίες (με άγνωστα ως επί το πλείστον αποτελέσματα), να κάνεις το μείγμα σου συνολικά πιο αραιό. Δηλαδή τα 10ml των αρωμάτων (Tabac KML: 3ml, Noix de coco:3ml, Cookie: 2ml, Vanille: 2ml) να τα βάλεις σε 100ml βάσης (ή και περισσότερο) αντί 90ml.
Αυτό έχω κάνει τώρα  φίλε "cbaroque" και θα επανέλθω να σας πω.Έβαλα και το αραίωσα όλο 150ml ( είχα 100) απλά πρόσθεσα 1ml KML TABAC στο σύνολο. Φίλε pelegrinO7 θα το δοκιμάσω και θα σου πω.Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Αν είδα καλά,η συνταγή έχει σαν έξτρα την μαλτόλη.

Αποσυνδεδεμένος st2anger

  • **
  • 358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ELiquid France Shake n Vape
« Απάντηση #49 στις: Απριλίου 26, 2018, 06:45 »

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ELiquid France Shake n Vape
« Απάντηση #50 στις: Μαΐου 09, 2018, 10:30 »
Θυμάμαι στα πρώτα snv της eliquid france (relax, supreme, famous) είχαν κυκλοφορήσει σε δυο εκδόσεις με διαφορετικά ml αρώματος / τελικού υγρού.

Πήρα προχθές ένα από την νέα σειρά Cop Juice
Το μπουκάλι μας λέει ξεκάθαρα πως έχει 30ml άρωμα + pg
Πουθενά δεν έχει την συνολική χωρητικότητα του μπουκαλιού ή τα ml του τελικού υγρού που θα φτιάξουμε.
Εξωτερικά δείχνει ένα κλασσικό 60ml

Σερφάροντας σε διάφορα site, άλλος το δίνει 20/60 άλλος σαν 30/70 άλλος προτείνει να προσθέσουμε 40ml βάση για 70ml τελικό αλλά την νικοτίνη την υπολογίζει σαν να ήταν 60ml

Χωρίς να έχω δει αυτή την ανωμαλία το έφτιαξα πρόσθεσα 30 ml βάση. Το μπουκάλι έχει γύρω γύρω ετικέτα και δεν μπόρεσα να προσέξω μέχρι που ανέβηκε η στάθμη του και εάν χώραγε και άλλα 10ml. Κοιτώντας από πάνω μου έδωσε την εντύπωση πως λίγο πολύ γέμισε.


Ξέρει κανείς τι ακριβός γίνεται με αυτή τη σειρά και τα ml τελικού υγρού που έχει;

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: ELiquid France Shake n Vape
« Απάντηση #51 στις: Μαΐου 09, 2018, 11:09 »
70 ml τελικό βγαίνει έτσι και το γεμίσεις μέχρι εκεί που γεμίζουμε συνήθως τα snv.
20 και κάτι ψηλά άρωμα έχει μέσα αλλά η τελική αναλογία σαν υγρό άγνωστη.
Με booster 100 %vg και συμπλήρωμα vg βάσης στο άτμισμα κάτι παραπάνω απο 70-30 μου κάνει πάντως

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: ELiquid France Shake n Vape
« Απάντηση #52 στις: Ιουνίου 05, 2018, 12:19 »
ELiquid France Cop Juice - Riggs




"...Δημητριακά με κρέμα βανίλιας με έναν υπαινιγμό ποπ κορν...". Αυτή ή κάποια παραπλήσια είναι η περιγραφή του υγρού στα ελληνικά sites και δεν έχω ιδιαίτερες ενστάσεις πέραν του ποπ κορν το οποίο σε καμία περίπτωση δεν αντιλαμβάνομαι. Βέβαια δεν έχω ποτέ φάει καραμελωμένο ποπ κορν, και ίσως κάτι τέτοιο να εννοούν, αλλά και πάλι εμένα μου διαφεύγει εντελώς. Δημητριακά μέσα σε μια κρεμώδη custard βανίλιας θα ήταν η δική μου περιγραφή και όλα αυτά σε νότες πολύ διακριτικές. Το Riggs δεν ήταν το υγρό που να με κάνει να αναφωνήσω "Ουαου!" αλλά έχω την εντύπωση πως θα βρίσκεται μαζί μου για περισσότερο καιρό από άλλα υγρά που με έκαναν να δακρύσω απ' την χαρά στην πρώτη τζούρα. Πολύ διακριτικό (ακόμα και σε πολύ αναλυτικούς ατμοποιητές), γλυκό όσο χρειάζεται, με γεμάτη και ευχάριστη τζούρα. ADV χωρίς καμία αμφιβολία! Πριν καμιά ώρα που έφυγα να πάω στην τράπεζα, χωρίς πολλή σκέψη πήρα μαζί μου το σετάκι με το Riggs (μόνο!) και δεν το μετάνιωσα. Είναι πολύ νωρίς να μιλήσω για κατάλοιπα βέβαια (μισή μέρα το ατμίζω μόνο) αλλά η βανίλια δεν μ' αφήνει να είμαι και πολύ αισιόδοξος. Ίδωμεν...


Αποσυνδεδεμένος nickstam

  • **
  • 233
  • Φύλο: Άντρας
  • Μην καθυστερείτε άλλο . . αναβάλλετε ΤΩΡΑ !
Απ: ELiquid France Shake n Vape
« Απάντηση #53 στις: Ιουνίου 05, 2018, 16:01 »
Για τα δικα μου γουστα ειναι παρα πολυ γλυκο. Στον dripper, 4-5 καλες τζουρες το μεγιστο κ μετα αλλαγη. 

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ELiquid France Shake n Vape
« Απάντηση #54 στις: Ιουνίου 18, 2018, 09:35 »
 Και νεα SnV από την Elf, δυο καπνικά το mlb και το Ry4 και το MLB και δυο γλυκες γευσεις η Βανιλια και η μηλόπιτα. 5.90 με 10μλ άρωμα, για 30 μλ προιόντως
http://www.osmoshop.gr/product-category/ygra_anaplirosis/flavor-boost-flavor-shots/eliquid-france-10ml-to-30ml-bottle/

Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ELiquid France Shake n Vape
« Απάντηση #55 στις: Αυγούστου 17, 2018, 08:34 »
Πόση ωρίμανση προτείνεται για το Riggs?

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ELiquid France Shake n Vape
« Απάντηση #56 στις: Αυγούστου 17, 2018, 08:55 »
Για μένα το υγρό δεν έχει κρυμμένες νότες που πρέπει να ωριμάσουν για να αναδειχτούν.
Από την πρώτη μέρα ατμίζετε και μόνο οι ισορροπίες ανάμεσα στα αρώματα μπορεί να μεταβληθούν με το χρόνο.
 
Επειδή μου έχει μείνει απορία με αυτή την σειρά, το υπολόγισες 60 ή 70 ml το μπουκάλι;

Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ELiquid France Shake n Vape
« Απάντηση #57 στις: Αυγούστου 17, 2018, 09:08 »
30μλ για 70 μου είπε στο μαγαζί,σήμερα θα το μαγειρέψω.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: ELiquid France Shake n Vape
« Απάντηση #58 στις: Αυγούστου 17, 2018, 09:37 »
Εγώ άφησα και το Riggs και το Rosco μια βδομάδα να ωριμάσουν και ήταν μια χαρά και τα δύο. Την επόμενη φορά θα δοκιμάσω και την καθόλου ωρίμανση που λέει ο lounik. Τα έκανα και τα δύο 60ml διότι από ότι κατάλαβα 30ml έχει το μπουκαλάκι και άλλα 30 του βάζεις εσύ. Μπορεί βέβαια να σηκώνουν περισσότερη αραίωση. Η ουσία είναι ότι είναι πολύ ωραία υγρά και τα δύο. Σειρά τώρα έχει το τρίτο της σειράς που δεν θυμάμαι πως το λένε... :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος nickstam

  • **
  • 233
  • Φύλο: Άντρας
  • Μην καθυστερείτε άλλο . . αναβάλλετε ΤΩΡΑ !
Απ: ELiquid France Shake n Vape
« Απάντηση #59 στις: Αυγούστου 17, 2018, 09:40 »
Και εγώ το Riggs 7 μέρες το άφησα, χωρίς να το δοκιμάσω ενδιάμεσα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110642 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159857 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515331 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146471 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303273 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12795 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530777 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801627 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet