vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

310 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, cstavcr, manoslykos, grag, treloneritis

Twitter

Eleaf Invoke

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Eleaf Invoke
« στις: Νοεμβρίου 19, 2017, 19:36 »
Μέγεθος: είναι ένα πολύ μικρό διμπάταρο
Παρακάτω υπάρχει photo για το πόσο χώρο θα καταλάβει παραπάνω στην χούφτα σας σε σχέση με το primo mini & pico 75
Βάρος: Ποιο βάρος; Αα  το βάρος των μπαταριών.
 
Σχεδιασμός: ένα παραλληλόγραμμο κουτί με επίπεδα καπάκια πάνω / κάτω και εντελώς ημικυκλικές τις δυο πλευρές χωρίς περιττές γραμμές φιγούρας για καλλωπισμό. Βασικά τα περισσότερα mod της eleaf κάπως έτσι δεν είναι;
 
Φινίρισμα: τίποτα που να προσπαθεί να εντυπωσιάσει αλλά χωρίς ούτε ένα ψεγάδι.
 
Πόλος εσωτερικός, pin με μεγάλη διαδρομή αλλά πιέζοντας το παίρνει και μια μονόπλευρη κλήση (δεν υποχωρεί κάθετα προς τα κάτω) . Όταν βιδώσει ένας ατμοποιητής από την πια πλευρά θα αφήσει ένα κενό πάχους σελίδας χαρτιού.
 
Καπάκι μπαταριάς: σφικτό που δείχνει ότι θα μείνει στην θέση του. Δεν έχει ελατήρια για τους πόλους στο καπάκι, θα αρκεστείτε σε αυτά που υπάρχουν στην άλλη πλευρά των μπαταριών. Υπάρχει μεσαίο pin για την μέτρηση τάσης & φόρτιση ξεχωριστά στις μπαταριές.
 
Οθόνη στο μέγεθος του primo mini, καλή ανάλυση με πολλές πληροφορίες αλλά όχι ιδιαίτερα φωτεινή. Επιλογή για την ένδειξη των amp & puffs ή των δευτερολέπτων ατμίσματος που μπορούν να μηδενιστούν.
 
Menu: επιτέλους όλα μέσα από το μενού. Δεν χρειάζεται να κλείσουμε με 5 click για να ρυθμίσουμε Μ1-3 και preheat. Μου λείπει η ένδειξη θερμοκρασίας του mod. Επίσης δεν υπάρχει ρολόι ούτε κάτι νέο που δεν έχουμε ξαναδεί στα mod της εταιρίας.
 
Υπάρχει ξεχωριστή ένδειξη για την τάση κάθε μπαταρίας που έχει όμως ένα offset -0.04 volt ανάμεσα στην δεύτερη από την πρώτη. Περισσότερα παρακάτω.
 
Πλακέτα: δεν έχει step up converter. Προσπαθώ βέβαια να φανταστώ ένα ρεαλιστικό σενάριο που κάποιος θα θέλει να ατμίσει στα 110watt με 1,5 ohm αντίσταση αλλά δεν μου έρχεται.
 
Κουμπιά: τα +/- κροταλίζουν αρκετά αλλά κάνουν σωστά την δουλεία τους
 
Ένα κουμπί Fire πρέπει να κάνει click όταν κλείνει η επαφή και clack όταν απελευθερώνεται. Εδώ ξεχάστε το. Έχω μείνει λαλακας στην μέση της τζούρας πολλές φορές γιατί χαλάρωσα και δεν πάταγα το fire όσο έπρεπε. Αφήνοντας και άλλο το κουμπί έρχεται και το clack. Αρχίζω όμως και το συνηθίζω.
Επίσης η επιλογή μέσα στο menu με το fire έχει μερικές φορές κολλήματα.
Δεν δείχνει να είναι πρόβλημα διακόπτη ίσως λογισμικού.
Το arctic fox το υποστηρίζει στην τελευταία ver. αλλά δεν υπάρχει το επίσημο από την eleaf για να γυρίσει κάποιος πίσω.
 
Cut off voltage στα 3,1 volt θα σταματήσει ενημερώνοντας για weak battery
 
Φόρτιση μέσω usb:
Σε 2 amp φορτιστή αλλά όχι πολύ άδειες της μπαταριές ζεστάθηκε φυσιολογικά το mod. Θα το ξαναδώ στο επόμενο ξεζούμισμα στα 3,1v.
 
Το mod προσπαθεί να φορτίσει τις μπαταρίες και να τις φέρει σε ισορροπία.
Το είδα να το κάνει. Σταμάτησε να φορτίζει την πρώτη και συνέχισε μέχρι να φορτίσει πλήρως και την δεύτερη. Στο info έδειχνε σχεδόν τα ίδια volt (+0,01) και για τις δυο.
Το κοίταξα απορημένος και αυτό χάρηκε.
Τράμπα της μπαταρίες στης θέσης ένα & δυο  και ωωου. 0,11 volt διαφορά.
Το ξανακοίταξα και μου σήκωσε τους ώμους.
Στην προσπάθεια να το βάλω να ξαναφορτίσει για να δω τι θα κάνει μου το ξέκοψε λέγοντας charge error
Το mod κάνει την δουλεία του αλλά το λάθος ανάγνωσης τάσης δεν το αφήνει να την κάνει σωστά.
 
Πήρα 2 άσχετες μπαταρίες 4,16v & 3,64v και της έβαλα να φορτίσουν
Την πρώτη την άφησε απείραχτη, την δεύτερη την φόρτιζε αλλά με ρυθμό χελώνας. Το δε mod εντελώς παγωμένο ούτε καν χλιαρό. 
Ίσως σε τόσο μεγάλη διαφορά τάσης να προσπαθεί να φέρει σε ισορροπία τις δυο μπαταρίες  με πολύ μικρά ρεύματα.
 
Προσεχώς περισσότερα καθώς το έχω στα χέρια μου λίγες μέρες. 

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Eleaf Invoke
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 19, 2017, 19:52 »
Συγχαρίκια για την φανταστρουμφική παρουσίαση φίλτατε.

Misfire έχει; Γιατί απ ότι κατάλαβα είναι ψιλομουφέ το κουμπί.

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf Invoke
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 19, 2017, 20:03 »
Misfire δεν είχα μέχρι τώρα.
Εάν είχα ήταν μόνο με double click ή με τον skyline που σε όλα τα mod που έχω μου βγάζει πότε πότε no atomizer (δεν είναι θέμα το πόλου του invoke δηλαδή)

Τα κουλά του τα κάνει μόνο μέσα στο menu.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 19, 2017, 20:10 από lounik »

Αποσυνδεδεμένος ikaros1

  • **
  • 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf Invoke
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 23, 2017, 21:58 »
Το εχω λιγες ωρες
Πρωτες εντυπωσεις
Πολυ βολικο μεγεθος για τσεπη,και ελαφρυ,θα ηθελα να εχει καποια πιο τραχια επιφανεια γιατι μ φαινεται καπως γλιστερο :tongue_smilie:
Δεν κουδουνιζουν τα μπουτον το fire εχει μικρη διαδρομη στο πατημα
Οθονη καλη. Ο 510 δεν εχει τους τζογους που εχει το πικο και το mega,και ειναι χωνευτος κατω απο πανω καπακι,οπως στο wismec sinuos p80
Tα ρευματα του μου φαινονται ομαλα
Για διαρκεια μπαταριας δε μπορω να βγαλω ακομα αποψη .Θελω βασικα να δω στα τελειωματα πως δινει την τζουρα


Αποσυνδεδεμένος Superuser

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf Invoke
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 24, 2017, 00:22 »
Έχει γίνει προπαραγγελία από το gearbest το μαυρο (25€ ;D ) και το περιμένω
Το επέλεξα για το μέγεθος και ότι δεν θα χρειαστώ εξωτερικό φορτιστή που με απέτρεπε μέχρι τώρα να χρησιμοποιήσω διμπάταρο(με εκνευρίζει το βάλε βγάλε..)

Νομίζω ότι θα κάνει καλό σετ με τον pharaoh mini που βρίσκεται ήδη καθοδόν

Αι στα διαλα.. >:(  τα πούλησα όλα.. Να ησυχάσει το κεφάλι..θα κρατήσω μόνο invoke με pharaoh mini και pico με prime

Για πείτε εσείς που το έχετε, τις φορτίζει ικανοποιητικά τις μπαταρίες ή θα έχουμε θέματα;



Και ένα αναλυτικό review

« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 24, 2017, 00:30 από Superuser »

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Eleaf Invoke
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 24, 2017, 14:43 »
κάτι μου λέει ότι θα χτυπήσω και εγώ ένα τέτοιο  :hmmm:
με έχει ψήσει άσχημα
σε διμπαταρο δεν νομίζω να βρεθεί κάτι μικρότερο και ελαφρύτερο

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Eleaf Invoke
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 24, 2017, 14:44 »
Αυτά που γράφει για το κουμπί δε σε φρενάρουν;

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Eleaf Invoke
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 24, 2017, 14:57 »
που?
έχει θέμα?

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Eleaf Invoke
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 24, 2017, 15:00 »
Δεν κάνει κλικ και κλακ. Εχει μικρή διαδρομή.

Έτσι όπως τα γράφει, δεν...

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Eleaf Invoke
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 24, 2017, 15:09 »
τι με έκανες τώρα  :eyesplash:
όλη μέρα το λιγουρεύομαι και παρακολουθώ review  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf Invoke
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 24, 2017, 15:12 »
Και κλικ κάνει και κλακ, αλλά η επαφή ανοίγει πριν το κλακ. Οπότε δεν έχει την σωστή ανάδραση για το πότε θεωρεί πατημένο τον διακόπτη.  

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf Invoke
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 24, 2017, 15:13 »
Εγω θα το χτυπησω παντως λογω μεγεθους 
και αυτο με το κουμπι μπορει να ειναι καποια κομματια ....παντα ετσι γινεται 

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Eleaf Invoke
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 24, 2017, 15:20 »
και εγώ λόγο μεγέθους και λόγο τιμής θα το έπαιρνα αλλα τώρα με φρέναρε ο στεφ στέλιος
θα ανάψω τσιγάρο δεν την παλεύω  :))
pico και πάλι pico
άσε που μπορεί να έρθει και ο άγιος βασίλης  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf Invoke
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 24, 2017, 15:21 »
κάτι μου λέει ότι θα χτυπήσω και εγώ ένα τέτοιο  :hmmm:
με έχει ψήσει άσχημα
σε διμπαταρο δεν νομίζω να βρεθεί κάτι μικρότερο και ελαφρύτερο
ξερεις εσυ... στο 48ωρο...>>>> Ίσθμια  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf Invoke
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 24, 2017, 15:23 »
Μεχρι να το παρω θα εχουν διορθωθει ολα  :laugh1: :laugh1:
ετσι εγινε και στο πικο καποια ξεβαφαν καποια ειχαν missfire κτλ κτλ 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160059 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110832 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515455 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146505 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303339 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12812 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530895 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201499 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801711 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11097 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41026 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet