vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

230 επισκέπτες, 2 χρήστες
panoskapa, manoslykos

Twitter

Vaporesso SWAG mod

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Vaporesso SWAG mod
« στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 17:18 »
https://www.vaporesso.com/kits-swag-kit-vaporesso

Η Vaporesso το πουλάει σε kit, αλλά πουλιέται και σκέτο το mod.

Για ποιο λόγο να αγοράσει κανείς το σκέτο mod;
1. Είναι κοντό (σαν το pico και το pico 25) και μάλιστα στις ίδιες ακριβώς διαστάσεις με το pico 25 με το οποίο ανήκει και στην ίδια κατηγορία τιμής (ελληνικές τιμές).
2. Είναι πανάλαφρο για την κατηγορία του. Τόσο ελαφρύ που μπορεί να σε παρασύρει ότι δεν είναι ποιοτικό. Τόσο ελαφρύ που να νομίζεις ότι με έναν ψηλό/βαρύ ατμοποιητή πάνω του μπορεί να μην στέκεται σταθερά (κάτι που δεν συμβαίνει λόγω του πρόσθετου βάρους μπαταρίας και άτμο, αλλά συμβαίνει για άλλο λόγο, όπως αναφέρω παρακάτω).
3. Είναι εξοπλισμένο με την καινούργια πλακέτα OMNI BOARD 2.0, που η εταιρεία την διαφημίζει ως καλύτερη από πολλές της αγοράς
https://cdn2.hubspot.net/hubfs/2191257/downloads/Brochures/OMNI_Board_2.0.jpg

Κατεβάζεις το manual από το site της Vaporesso (https://cdn2.hubspot.net/hubfs/2191257/downloads/user_manuals/Swag_Kit_user_manual.pdf ) για να δεις τις λειτουργίες του (πριν το αγοράσεις), έχοντας δει και την διαφημιστική μπροσούρα της πλακέτας του και πείθεσαι ότι το mod έχει real time clock (το περιγράφει μέσα και το manual ότι το διαθέτει και σου λέει και για τον τρόπο εμφάνισής του), άρα θα πρέπει να μετράει και πραγματικό χρόνο λειτουργίας.
Δυστυχώς, δεν είναι έτσι τα πράγματα. Μπορεί να λέει η εταιρεία ότι είναι εξοπλισμένο με την πλακέτα OMNI BOARD 2.0 (δεν μπορείς να το ελέγξεις, βέβαια), αλλά real time clock δεν διαθέτει (παρά το ότι το αναφέρει το manual). Η Vaporesso παραδέχεται (στα emails μου) ότι πρόκειται για λάθος της στο manual, αλλά όχι για παραπλανητική διαφήμιση. Εκτός αυτού, σύμφωνα με τους όρους της εγγύησής της θα έπρεπε να ανακαλέσει το mod από τους αγοραστές του και να τους το αντικαταστήσει με ένα πλήρως λειτουργικό, σύμφωνα με όσα αναφέρει στην διαφήμισή της, στο manual της και σύμφωνα με όσα περιγράφει στην μπροσούρα της πλακέτας της. Αλλά αυτό δεν μπορεί να γίνει, καθώς η μικρή οθόνη του SWAG δεν επιτρέπει (λέει η Vaporesso) την πλήρη λειτουργικότητα της πλακέτας (γι' αυτό, λέει η Vaporesso, και στην μπροσούρα της νέας πλακέτας της, επιδεικνύει το Revenger mod και όχι το Swag). Στα περί της ισχύος των όρων της διεθνούς εγγύησης από μέρους της, απαντάει μόνο με τα ανωτέρω και τίποτα παραπέρα.

Τώρα, όσον αφορά τα ρεύματα: Η παρατήρηση των πρώτων αγοραστών ότι έχει δυνατά ρεύματα με γρήγορο "άρπαγμα", αυτό ισχύει στην περίπτωση που έχεις επιλέξει από το menu να λειτουργεί το Mod στη θέση HIGH του VW mode (αυτό σημαίνει ότι εξαντλείται και γρηγορότερα η μπαταρία). Διαθέτει τρεις επιλογές τρόπου λειτουργίας σε VW (με ρυθμίσεις Soft, Normal, High) που έχουν διαφορετικά όρια "αρμέγματος" της μπαταρίας (στο High ξεπερνάει τα 4Volts). Έχει και επιλογή SMART VW λειτουργίας, για να ρυθμίζει την ισχύ ανάλογα με την αντίσταση του όποιο άτμο του βιδώνεις πάνω πρώτη φορά, αλλά η αυτόματη επιλογή watts είναι μάλλον αρκετά χαμηλή σε τιμή, για την εκάστοτε τιμή της αντίστασης που διαβάζει στην οθόνη.

Η τιμή της αντίστασης που δείχνει στην οθόνη είναι γενικά μεγαλύτερη από αυτήν που δείχνουν άλλα Mods για την ίδια αντίσταση (ίδιου άτμο) και συχνά δεν διατηρείται σταθερή στο χρόνο (αλλάζει η τιμή της αντίστασης, χωρίς να ξεβιδώσεις τον άτμο, για να σου ζητήσει να επιβεβαιώσεις αν είναι νέα αντίσταση ή όχι).
Επίσης, μετά την αναβάθμιση του firmware στην δεύτερη έκδοση 1.02, το mod άρχισε τα συχνά misfires.

Υπάρχει και ένα ακόμα θέμα (τουλάχιστον στο mod που αγόρασα από Ελλάδα πριν μερικές μέρες). H βάση του mod έχει μια στενή αλουμινένια λουρίδα (είναι το αλουμινένιο πλαίσιο του mod γύρω-γύρω), η οποία όμως προεξέχει από το υπόλοιπο τμήμα της επιφάνειας της βάσης και αυτό δεν επιτρέπει στο mod να κάθεται σταθερά (παλαντζάρει εύκολα). Μπορεί, βέβαια, κανείς να την πιέσει αρκετά (λεπτό αλουμίνιο είναι) και να έρθει στο ίδιο επίπεδο με την υπόλοιπη επιφάνεια βάσης του mod, για να σταθεροποιηθεί καλύτερα.

Δεν θα σας κουράσω άλλο με την παρουσίαση του SWAG. Κάποια από αυτά, που αναφέρω ανωτέρω, μπορεί να έχουν να κάνουν με το συγκεκριμένο mod που αγόρασα. Κάποια όμως (όσα παραδέχεται η Vaporesso ως λάθη της) δεν έχουν σίγουρα.  

Αποσυνδεδεμένος john@kis

  • **
  • 263
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso SWAG mod
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 18:01 »
Δηλαδή από αυτά που περιγράφει η πλακέτα το real clock μόνο δεν δούλεψε;;; Γιατί έχω δει και άλλα που τα κάνει το Pico τύπου να ρυθμίζει με βήμα μισού δευτερολεπτου τα watt ανά τζούρα και άλλα... ΣΕ review στο YouTube

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Vaporesso SWAG mod
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 18:12 »
Ψυχρός εκτελεστής!
Στην ουσία και μόνο!
ΜΠΡΑΒΟ!!!

Αποσυνδεδεμένος kapapa

  • **
  • 251
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Vaporesso SWAG mod
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 18:16 »
Το real time clock  στο δικο μου το βγαζει μονο στη φορτιση.Μονο εκει εχει την ενδειξη rtc μαζι με τον χρονο που απομενει για πληρη φορτιση

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso SWAG mod
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 18:30 »
Δεν μας είπες όμως, αφού είναι και στην ίδια "κατηγορία" με το pico 25, χωράει ατμοποιητές 25mm??

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Vaporesso SWAG mod
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 18:53 »
Όντως, στη φόρτιση (με την ένδειξη Remaining Charge Tine - RCT του υπόλοιπου χρόνου μέχρι πλήρους φόρτισης) φαίνεται ότι υπάρχει σε λειτουργία το Real Time Clock της πλακέτας. Αλλά δεν χρησιμοποιείται/εμφανίζεται πουθενά αλλού στην οθόνη. Αν ακυρώσεις την μέτρηση των puffs, στην οθόνη βγάζει τα Volts στην θέση της ένδειξης των puffs και όχι τον συνολικό χρόνο λειτουργίας του mod (όπως συμβαίνει σε άλλα παρόμοιων δυνατοτήτων mods), ενώ θα μπορούσε άνετα (λέω εγώ τώρα). Ίσως σε κάποιο επόμενο update να το κάνουν. Έχω την εντύπωση ότι το αρχικό firmware το έκανε, αλλά μπορεί να έχω και λανθασμένη εντύπωση (δεν μπορώ να το γυρίσω πίσω στο πρώτο του 1.01 firmware, γιατί η Vaporesso τώρα επιτρέπει να κατεβάσεις μόνο την 1.02 version). Κάποιος που δεν έχει κάνει αναβάθμιση, ας μας το ξεκαθαρίσει.
Πάντως, η αναβάθμιση του firmware δεν φαίνεται να πρόσθεσε "ουσιαστική" αλλαγή στη λειτουργία και στις ενδείξεις της οθόνης του mod. Όποιος το αγοράσει, ας κρατήσει το αρχικό firmware για κάποιο διάστημα και αν δει ότι του τρώει την μπαταρία γρήγορα, ας προβεί στην αναβάθμισή του. Ίσως η αναβάθμιση να βγήκε γρήγορα λόγω πιθανών προβλημάτων διαχείρισης της μπαταρίας του mod (και αυτή να είναι η ουσιαστική αλλαγή της αναβάθμισης). Όμως, στο δικό μου mod, με την αναβάθμιση άρχισαν τα misfires.

Στα υπόψιν: Για την αναβάθμιση πρέπει να κατεβάσετε το software και να το τρέξετε στον υπολογιστή. Μετά να κλείσετε το mod, να βγάλετε την μπαταρία του και μετά να κρατήσετε πατημένο το fire καθώς θα συνδέετε το mod στον υπολογιστή, για να το αναγνωρίσει το πρόγραμμα του υπολογιστή και να μπορέσετε να συνεχίσετε στην αναβάθμιση του firmware. Έχει οδηγίες που θα πρέπει πρώτα να τις κατεβάσετε και να τις διαβάσετε για το πώς θα το κάνετε και δεν είναι μια απλή διαδικασία για κάποιους.

Και δεν χωράει άτμο 25mm. 23mm χωράει, αρκεί ο άτμο να είναι "ευθυτενής" και να μην φαρδαίνει λίγο ψηλότερα από τη βάση του, γιατί το καπάκι της μπαταρίας του swag είναι ψηλό και μπορεί να ακουμπάει πάνω του ο άτμο (και να "τρίβεται").
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 11, 2017, 19:24 από alexoyiorgis »

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso SWAG mod
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 19:15 »
Για την τιμή που το βρίσκεις  εδώ, καλούτσικο είναι.
Το πήρα λογω της καλής φορητότας που εχει , σαν ελαφρύ που είναι.
Το δουλεύω  σε power mod. To menu στο χειρισμό , αν δεν διαβασεις προσεκτικά το manual , σε παιδεύει λίγο.
Η αυτονομία σε εμενα είναι είναι πολύ καλή με vtc6 k Samsung 30 q.
To ότι δεν χωράει πανω από 23mm ατμο , είναι λίγο θέμα. Θα μου πεις πόσοι είναι αυτοι. Εχω τον μελο4 κ το υποχρεωτικα τον βαζω σε άλλο μοντ.
Μαλλον ανθεκτικά φαίνονται το πλαστικά  που το περιβάλουν, αλλα από ότι ειδα σε site ,μπορεις να τα αντικαταστήσεις
Μικρό , καλοφτιαγμένο,ελαφρύ μοντακι.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 11, 2017, 19:35 από vamaxin »

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Vaporesso SWAG mod
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 19:19 »
Σε σχέση με αυτό που αναφέρω για την επιφάνεια της βάσης στήριξής του, τι παρατηρείς στο δικό σου;

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso SWAG mod
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 19:27 »
Το πρωτο που κοιταξα, γιατι ειχα διαβασει το σχόλιο σου. Όχι. Στέκεται χωρις πρόβλημα σαν το piko , με , η , χωρις ατμοποιτή. Δεν προεξεχει κάτι.
Παραπονιέσαι για την αυτονομία του? Περίεργο. Σε εμένα κρατάει πολύ η μπαταρία που βάζω,η, φορτίζω συνήθως από το usb .

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Vaporesso SWAG mod
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 19:28 »
[member=20557]alexoyiorgis[/member], καλησπέρα. Εγώ δεν συμφωνώ με τον αγαπητό microchip. Ένα τόσο όμορφο ψάξιμο, ένα τόσο εξαιρετικό κείμενο με ουσία, θα ήθελα και δύο εικόνες. Θα ήθελα να ζηλέψω και τη συσκευή.


Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Vaporesso SWAG mod
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 19:39 »
Η οποία συσκευή είναι πανέμορφη και αυτό είναι το ατού του συγκεκριμένου mod...

Αποσυνδεδεμένος kapapa

  • **
  • 251
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Vaporesso SWAG mod
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 20:14 »
Και σε μενα κραταει παρα πολυ η μπαταρια.Το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι ενω τρεχω το προγραμμα  δε το αναγνωριζει.

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Vaporesso SWAG mod
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 20:20 »
Παιδιά, αν δεν το έχετε καταλάβει, ό,τι έχει να κάνει με "ομορφιά" και λοιπές προσωπικές εντυπώσεις (βλ. perceptions ;D), που δεν εδράζονται σε κάπως εξαντικειμενικοποιημένη τεκμηρίωση :hmmm:, το αποφεύγω "σαν το διάολο το λιβάνι". Και στην παρουσίαση προσπάθησα να το αποφύγω. Το "κάλυψα", βέβαια, στα όσα αριθμημένα αναφέρω στην αρχή, ως πιθανά βασικά χαρακτηριστικά επιλογής του swag, αλλά κι αυτά είναι όσο πιο αντικειμενικά τεκμηριωμένα γίνεται (μικρό ύψος, μικρό βάρος, καινούργια πλακέτα στην αγορά). Και εκεί που αναφέρω για την εντύπωση των δυνατότερων ρευμάτων του, εξηγώ κάτω από ποιες συνθήκες εμφανίζεται και τι επίπτωση έχει στην διάρκεια της μπαταρίας.

Στα υπόλοιπα, σας ενημέρωσα για την "αξιοπιστία" της εταιρείας (αν δεν το καταλάβατε).

Φωτό θα βρείτε στα νήματα "Συμβουλές για mod..." και "Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες". Κάντε μία αναζήτηση.

[member=12509]kapapa[/member] διάβασε τις οδηγίες που δίνει η εταιρεία για το τι πρέπει να κάνεις πρώτα στην διαδικασία αναβάθμισης. Το περιγράφω περίπου στην απάντησή μου #5 παραπάνω.

Όσοι είναι ευχαριστημένοι με το πρώτο firmware, μην κάνετε αναβάθμιση αμέσως.

Ξέχασα: Δεν έχει stealth mode. Αλλά μπορείς να μειώσεις τον χρόνο λειτουργίας της οθόνης στα 3s και να κάνεις οικονομία στην μπαταρία.

« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 11, 2017, 20:30 από alexoyiorgis »

Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso SWAG mod
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 20:36 »
Φίλε Joe σίγουρα δεν πλησιάζουν τις δικές σου αλλά ότι μπορώ κάνω ορίστε μερικές φωτογραφίες










Αποσυνδεδεμένος eckotek

  • ***
  • 522
  • Φύλο: Άντρας
  • MAKE LOVE NOT WAR
Απ: Vaporesso SWAG mod
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 20:40 »
Πανέμορφο μοντ. Να ρωτήσω κάτι και εγώ. Στον έλεγχο θερμοκρασίας μπορώ να βάζω όσα βατ θέλω η μόνο τους βαθμούς κελσίου? Δηλ σε ss βάζω πχ 210 και μάχιμουμ βατ 16, γιατί σε κάποια κινέζικα τελευταία που είδα έβαζα μόνο θερμοκρασία και αυτό ανέβαζε τα βατ όπου ήθελε.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33726 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534230 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59589 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8053 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236943 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 417 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13962 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136008 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084760 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35177 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9813 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478132 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy