vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

90 επισκέπτες, 6 χρήστες
grag, swtos, xsad, lagoudakis, zamploutos, tibolaso

Twitter

La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1860 στις: Οκτωβρίου 19, 2018, 00:10 »
Επειδή είναι Γαλλικής προελεύσεως και τα δύο (Gitane-gauloise)
Είναι από την ίδια ποικιλία και μου φαίνεται πως αυτη η ιδιαίτερη γεύση ήταν γιατί στο έδαφος που καλλιεργούνταν τα συγκεκριμένα καπνά χρησιμοποιούσαν κοπριά αλογίσια..

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 755
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1861 στις: Οκτωβρίου 19, 2018, 00:44 »
Και εμενα οταν καπνιζα μου φαινοντουσαν πολυ κοντα αυτα τα δυο. Βασικα, ισως ο κυριοτερος λογως που εκοψα το καπνισμα, ηταν γιατι δεν εβρισκα πια τα Gauloises τα γαλαζια τα κοντα που ηταν η μαρκα μου. Οντως μοιαζει το Piloto; Αν ναι το τσιμπησα αμεσως

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1862 στις: Οκτωβρίου 19, 2018, 07:58 »
Caporal, ήταν τα Gitanes αν δεν κάνω λάθος. Γερό στούκας, είχε αρκετές ομοιότητες με τα Gauloises τα μισόφιλτρα και τα σκέτα. Αν και μύριζε λίγο ρέγγα...
Και τα Gauloises, με σκούρα caporal καπνά ήταν, έκανες ένα πακέτο και έκλεινε ο λαιμός για μια βδομάδα... :D 



Επί του θέματος, μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει τα American Blend και Baffometto με αραίωση 8% και 7% αντίστοιχα, στα 6 mg νικοτίνης, με βάση Pink Mule 50/50.
To American Blend μου φάνηκε συμπαθητικό, αλλά με ενοχλεί η ξυλώδης επίγευσή του, ενώ το Baffometto είναι σκέτο τασάκι, σαν ξεχασμένες γόπες μουσκεμένες αποβραδίς σε ποτήρι.
Θεωρώ ότι τα Black Note (ειδικά τα Legato και Forte) είναι ανώτερα σαν υγρά, με σαφώς πιο ραφιναρισμένες νότες.
Ίσως να μην επέλεξα τα κατάλληλα για το γούστο μου, ίσως πάλι να φταίει εν μέρει το ποσοστό αραίωσης.
Θεωρώ υπερβολικά τα ποσοστά που προτείνει ο κατασκευαστής. κατά τη γνώμη ένα 3-5% ανάλογα με το άρωμα είναι υπεραρκετό, βοηθώντας στο στρογγύλεμα του μπρούσκου χαρακτήρα τους με επιπλέον κέρδος την επιμήκυνση της ζωής των αντιστάσεων.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1863 στις: Οκτωβρίου 19, 2018, 08:05 »
Μηδενα προ του τέλους μακάριζε. Ιδιαίτερα όταν δεν έχεις δοκιμάσει τα δημοφιλή από tabaccheria.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1864 στις: Οκτωβρίου 19, 2018, 08:39 »
Συμφωνώ με τον Πρόεδρο...έτσι έλεγα κι εγώ για το legato...μετά ξεκίνησε η κατρακύλα...δοκίμασε κάνα cavendish ,burley και τα ξαναλέμε...θέληση να έχεις..είμαστε και ωραίοι τύποι εδώ,παίζει κι αυτό ρόλο..να τα λέμε κι αυτά

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 755
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1865 στις: Οκτωβρίου 19, 2018, 17:47 »
Και τα Gauloises, με σκούρα caporal καπνά ήταν, έκανες ένα πακέτο και έκλεινε ο λαιμός για μια βδομάδα... :D

(Image removed from quote.)


:nope: :nope: :nope:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1866 στις: Οκτωβρίου 20, 2018, 00:32 »
[member=17390]kkoumas[/member]

Και το παιζα εγώ καμπόσος με τον Άσσο το σκέτο?  :))

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1867 στις: Οκτωβρίου 20, 2018, 00:50 »
Three Blonde Nuns of Baffomet, 60PG/40VG, 10%



Μια δική μου συνταγή, εμπνευσμένη από τον διάσημο καπνό The Three Nuns. Προεξαγγελτικά σας λέω ότι τον καπνό δεν τον έχω δοκιμάσει ποτέ, οπότε το υγρό δεν αποτελεί προσπάθεια απομίμησής του εξου και η διαφοροποίηση στον τίτλο. Απλώς μου άρεσαν τα περιεχόμενά του ως υγρά και συνεπώς προσπάθησα να μιξάρω κάτι με αυτά τα περιεχόμενα και με βάση το δικό μου γούστο. Το μόνο που διατήρησα ζωντανό από τον χαρακτήρα των καπνών αυτών ήταν ότι προσανατολίστηκα στο να φτιάξω κάτι που να θυμίζει καπνό πίπας.



Πάμε τώρα στην συνταγή. Έχουμε και λέμε:

1,5% Virginia
2,7% Burley
2,7% Perique
3,1% Solo Kentucky

Στην πορεία δημιουργίας του υγρού υπήρξαν διάφορες εκδόσεις, μερικές εκ των οποίων είχαν αρκετά διαφορετικό χαρακτήρα. Ενδεικτικά να αναφέρω για την ιστορία ότι έβγαλα ένα σχετικά καλό τσιγάρο από αυτή την ιστορία, το οποίο στο μέλλον θα του βγάλω τα μάτια και θα το κάνω άλλη συνταγή τσιγαρίσια.

Τώρα, τι προσπάθησα να καταφέρω σε αυτό το υγρό και πιστεύω πως πέτυχα. Έχουμε μία καπνική βάση, η οποία πλαισιώνεται κυρίως από το Burley και δευτερευόντως από το Virginia. Επάνω σε αυτή την καπνική βάση έχουμε την πουρίσια γλυκάδα του Solo Kentucky και την όξινη γεύση του Perique. Στην εκπνοή γίνεται πραγματικό πάρτι, αφού η γλυκόξινη εισπνοή ακολουθείται από μία πικάντικη οξύτητα που δίνουν οι διάφορες νότες του Perique και του Kentucky, συνδυασμός που αξίζει να σημειωθεί δεν παραμένει σταθερός, αλλά συνεχώς αλλάζει, ελαφρώς βέβαια. Τουλάχιστον αυτό συνέβαινε σε μένα που τα άτμιζα ανώριμα. Αν το αφήσετε να ωριμάσει μπορεί να σταθεροποιηθεί. Εγώ γούσταρα αυτό το παιχνίδι.



Όπως προείπα, δεν προσπάθησα να αντιγράψω τον καπνό Three Nuns. Γι’ αυτό και στην προκειμένη περίπτωση έχουμε τις… ξανθιές καλόγριες του Μπαφομέτ. Οσονούπω θα φτιάξω και τις… μελαχρινές, αλλά και τις κοκκινομάλλες καλόγριες του Μπαφομέτ. Μάγκας, κιορατάς είναι, ό,τι γουστέρνει έχει.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 20, 2018, 02:03 από Κώστας Άλεξ »

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1868 στις: Οκτωβρίου 20, 2018, 02:19 »
Μηδενα προ του τέλους μακάριζε. Ιδιαίτερα όταν δεν έχεις δοκιμάσει τα δημοφιλή από tabaccheria.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Παράθεση
Συμφωνώ με τον Πρόεδρο...έτσι έλεγα κι εγώ για το legato...μετά ξεκίνησε η κατρακύλα...δοκίμασε κάνα cavendish ,burley και τα ξαναλέμε...θέληση να έχεις..είμαστε και ωραίοι τύποι εδώ,παίζει κι αυτό ρόλο..να τα λέμε κι αυτά
Εννοείται ότι θα τους δώσω κι άλλη ευκαιρία παιδιά, τα επόμενα στη λίστα μου είναι Black Cavendish, Burley και Perique, ελπίζω κάποιο να μου δώσει αυτό που θέλω, χωρίς καμένα ή φρεσκοκομμένα ξύλα, χορταρίλες κλπ. Θα δοκιμάσω να αραιώσω περισσότερο και αυτά που έχω ήδη, θέλω να πιστεύω πως έτσι θα γίνουν αισθητά καλύτερα.
Net ατμίζω κυρίως με τον πρωινό καφέ και μετά το φαγητό (τις στιγμές που το μυαλό ζητάει τσιγάρο, 3 πακέτα Marlboro κατοστάρια έκανα...), την υπόλοιπη μέρα βολεύομαι μια χαρά με Tribeca και ενίοτε με κάποια πιο "gourmet" για χαλάρωμα το βράδυ.

[member=17286]annastas[/member], το ότι είστε ωραίοι τύποι είναι σίγουρο, το νήμα της Tabaccheria (και της Στοάς βέβαια.. :))) εκτός από τις αναλυτικές παρουσιάσεις και χρήσιμες πληροφορίες, έχει πάντα ωραίο χιούμορ και καλώς εννοούμενο χαβαλέ :D

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1869 στις: Οκτωβρίου 20, 2018, 12:15 »
Αντε  όλα καλά και ωραία ...εγώ που δεν έχω kentucky πως θα κάμω ξανθιά nun? Λες πρόεδρε να είναι καλύτερο απο το don bastiano?  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

  • ***
  • 509
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1870 στις: Οκτωβρίου 20, 2018, 12:30 »
Πρόεδρα πρόσεξε τι θα ξεστομίσεις... για τον ξεΜπαστιάνο πηγαινα... αν ειναι να ξερω να παω κατευθειαν στις κωλόγραιες...

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1871 στις: Οκτωβρίου 20, 2018, 12:41 »
Μην αλλάξεις δρόμο...πήγαινε κατευθείαν προς don...μετά φτιάχνεις και καλόγρια, λες να πάνε χαμένα? 

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1872 στις: Οκτωβρίου 20, 2018, 13:05 »
Δεν μπορώ να πω... Ας πει ο δραμ που τα έχει δοκιμάσει και τα δύο. Εσένα Άννα σου δωκω εγώ.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

  • ***
  • 509
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1873 στις: Οκτωβρίου 20, 2018, 13:07 »
Που βοσκάει μεσιέ δραμ? καταδρομική σε περίφτερα κάμει?

Αποσυνδεδεμένος nickgr

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Spiro Vapo
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1874 στις: Οκτωβρίου 20, 2018, 13:15 »
Ερώτηση προς Κώστα Αλεξ και λοιπούς ΝΕΤαδες

Εχω διαβάσει κατά καιρούς τα ΝΕΤ θρεντς αποσπασματικά αλλά είναι τόσο ενεργά που έχω χάσει επεισόδια
Ατμίζω κυρίως (κατά 80% και πάνω)  Castle Long και GrandMaster
Αν προλάβω σήμερα θα κατέβω στο  esmokers να πάρω δοκιμάσω αυτο


https://www.e-smokers.gr/shop/svoemesto-2/kayfun-prime-nozzle-kit/

και λέω με την ευκαιρία  να βάλω στους ΚΑΔ μου  και τα  ΝΕΤ

Ποιό υγρο NET να πάρω να δοκιμάσω? Ποιο θα μου αρέσει με δεδομένη την προτίμηση μου στο Castle Long και GrandMaster ?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4678 475216 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:06
από kyrgiannis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114255 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1225 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2293 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 879 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 270869 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1460 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 809 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43058 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164739 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12275 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1519951 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap