vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

246 επισκέπτες, 10 χρήστες
Alexander20, maprix, manoslykos, tapantari, tibolaso, Giannis.B, camber, Buliwyf, pasgko, goran

Twitter

La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)

Αποσυνδεδεμένος MDS

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1230 στις: Αυγούστου 17, 2018, 10:40 »
Καμία σχέση. Οι επιστημονικές έρευνες που έχουν παρατεθει στο νήμα διαφωνούν με το "προφανώς" που νομίζεις.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μήπως έχεις κάποιο λινκ , παραπομπή ή την πηγή τους , να ενημερωθώ και εγώ ? 
Ευχαριστώ 

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!

Αποσυνδεδεμένος nickstam

  • **
  • 233
  • Φύλο: Άντρας
  • Μην καθυστερείτε άλλο . . αναβάλλετε ΤΩΡΑ !
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1232 στις: Αυγούστου 17, 2018, 10:55 »
Πρώτη επαφή με τα La Tabaccheria (και τα ΝΕΤ γενικώτερα).
Bezuki 12%, 50/50 PVG, 0 WFI, 3mg/ml Nic.
Η δοκιμή έγινε σε dripper (Drop) με Framed Staple Twisted Ni80, 3mm ID, 4 ανοικτές σπείρες, 0.15 Ohm και CBP πάνω σε σωλήνα (Dreamer).
Το υγρό φτιάχτηκε εχτές το βράδυ και δοκιμάστηκε νωρίς με το πρώτο πρωινό καφεδάκι (Παντα ΣΚΕΤΟ, χωρίς ζάχαρες και άλλες γαλακτοκομικές π@π@ριές), δηλαδή μετά από ωρίμανση 6 ωρών περίπου.

Διαπιστώσεις:
1. Θ Ε Ι Κ Ο. Ότι πιο κοντινό σε πούρο έχω δοκιμάσει σε άτμισμα (δεν έχω δοκιμάσει και πολλά βέβαια :laugh1:). Δεν σε μπουκώνει όπως ένα κλασσικό πούρο και επιπλέον αφήνει μιά γλυκιά επίγευση. Αυτά τα ολίγα για περιγραφή καθώτι δε διαθέτω επαρκώς εκπαιδευμένους γευστικούς κάλυκες, δεν τα πάω πολύ καλά με γευστικές περιγραφές και επιπλέον έχει γίνει ήδη περιγραφή από τον Πρόεδρο και άλλα μέλη της Στοάς. Το υγράκι κατοχυρώθηκε !
  :101010:
2. Αν και γενικά κάνω βαθιές πνευμονικές τζούρες με αυτό το υγρό για πρώτη φορά οι τζούρες μου είναι πιο "κοφτές". Επίσης δεν με τραβάει να κάνω και πολλές συνεχόμενες τζούρες (chain vaping). Θέλει δηλαδή το χρόνο του μεταξύ πολλών συνεχόμενων εισποών. Μπορεί να έχει σχέση το ποσοστό 12%. Πάντως αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Η ικανοποίηση υπάρχει και ατμίζω λιγότερο. Δεν θα δοκιμάσω μικρότερο ποσοστό για ADV, όπως προτείνεται και στην ιστοσελίδα της La Tabaccheria γιατί φοβάμαι ότι θα μειωθεί η γεύση. 
3. Αν και αναφέρεται ότι το υγρό δεν απαιτεί ωρίμανση, και παρόλο που πέρασαν πάνω από 6 ώρες και αρκετά φραπεδιάσματα, διακρίνω στο πάνω μέρος ένα μικρό υπόλειμμα όπως φαίνεται και στις φώτο. Έχει παρατηρηθεί και από άλλους ?


Σίγουρα τα επόμενα ατμιστικά ευρώπουλα θα πάνε για τα υπόλοιπα υγρά της σειράς.
Αφού παρατηρώ τα τεκταινόμενα της Στοάς διακριτικά από την έναρξή της, ήρθε η ώρα να ύποβάλλω και επίσημο αίτημα ένταξης. Παρακαλείται ο Πρόεδρος ή ο Ταμίας να με ενημερώσουν επί του κόστους εγγραφής και συνδρομής (Θα προπληρώσω 5 έτη, μήπως υπάρχει καμμιά έκπτωση ?)  :D

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1233 στις: Αυγούστου 17, 2018, 11:04 »
Όσον αφορά τον δακτύλιο, όντως κάποια από τα υγρά, αναλόγως του ποσοστού αρώματος ή/και της ποσότητας pg στο διάλυμα αφήνουν έναν δακτύλιο που εξαφανίζεται σε κάποιο χρονικό διάστημα, το οποίο διαφέρει ανά υγρό. Εγώ το Bezuki το είχα κάνει 50/40/10 σε 10% και αυτός ο δακτύλιος ήταν ελάχιστος και εξαφανίστηκε σε 24 ώρες.

Αυτό που λέμε ότι "δεν απαιτείται ωρίμανση" σημαίνει ότι τα υγρά ατμίζονται ακόμα και από το πρώτο δευτερόλεπτο. Από κει και πέρα με τον καιρό συντελούνται μικροαλλαγές σε αυτά. Π.χ. στο Bezuki (τουλάχιστον στην δική μου εμπειρία) στην δεύτερη δοκιμή θεριέψανε τα μπαχάρια του, ενώ στην αρχή ήταν εξαιρετικά ήπιο. Αντίστοιχα στo Latakia, με τον καιρό στρογγυλεύουν οι νότες από τα βοτάνια και τα αρώματα, ενσωματώνονται στην καπνίλα.

Έχουμε και ταμία;  :dontknow:
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 17, 2018, 11:09 από Κώστας Άλεξ »

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1234 στις: Αυγούστου 17, 2018, 11:23 »
off topic
Χαίρομαι για το συγκεκριμένο νήμα, και την κίνηση που έχει, διότι παρατηρώ πολύ νέκρα τελευταία σε γενικές γραμμές στο φόρουμ.
Σε αντίθεση με τις παλιότερες εποχές, που δεν προλάβαινα να διαβάσω τα θέματα που παρακολουθούσα.

Αποσυνδεδεμένος MDS

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1235 στις: Αυγούστου 17, 2018, 11:44 »
http://www.mdpi.com/1660-4601/12/4/3439
Οκ , κατατοπιστικό το άρθρο αλλά τελικά δεν απαντάει στον αρχικό μου προβληματισμό . Οτι δηλαδή αφού μαυρίζει τόσο εύκολα η καμπάνα με κατάλοιπα , σίγουρα θα ανεβαίνουν κάποια από αυτά στον οργανισμό μας . 
Οπότε προφανώς , ο καθένας κρίνει από μόνος του για το τι μέλλει γενέσθαι .. 
 

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1236 στις: Αυγούστου 17, 2018, 11:51 »
Ο αρχικός προβληματισμός σου δεν αφορά τα ΝΕΤ, αλλά όλα τα υγρά, γιατί κατά τα άλλα το άρθρο που σου έστειλα απαντά για τα ΝΕΤ υγρά. 

Π.χ. το Virginia είναι κατά πολύ καθαρότερο από άλλα υγρά μη ΝΕΤ. Ας δώσω και συγκεκριμένο παράδειγμα. Δύο ίδιοι ατμοποιητές στημένοι. Ο ένας με Virginia και ο άλλος με VCT Private Reserve. Η κατάσταση της αντίστασης, του θαλάμου ατμοποίησης κλπ ήταν πολύ καλύτερη στο Virginia. 

Το ίδιο ισχύει και για άλλα υγρά που έχουν αναφερθεί ως "βρώμικα", όπως π.χ. η πορτοκαλόπιτα της Dinner Lady.

Ε, στον αρχικό προβληματισμό σου νομίζω ότι απαντάνε όλες οι υπόλοιπες έρευνες περί ατμίσματος.

Αποσυνδεδεμένος MDS

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1237 στις: Αυγούστου 17, 2018, 12:12 »
Για τα ΝΕΤ ήταν ο προβληματισμός μου , γιαυτό έγραψα εδώ .
Κανένα μη ΝΕΤ υγρό μέχρι τώρα δεν μου είχε μαυρίσει τις καμπάνες των ατμοποιητών  (ούτε το dinner lady (lemon tart), ίσως τυχαίο τελικά) . Πρώτη φορά μου συνέβει με το REDSKIN της Steampunk που από ότι λένε περιέχει NET υγρό σε μικρό ποσοστό .

Για όλα τα υπόλοιπα είμαι ενήμερος , η πολύ μαυρίλα της καμπάνας με προβλημάτισε .

Ευχαριστώ πάντως για τις άμεσες απαντήσεις σου  :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 17, 2018, 12:43 από MDS »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1238 στις: Αυγούστου 17, 2018, 12:46 »
Έχω βάλει πιο πριν στο νήμα 3 φωτογραφίες από την κατάσταση της αντίστασης με διάφορα υγρά La Tabaccheria. Μπορείς να δεις και να συγκρίνεις. Το Redskin δεν το έχω ατμίσει διεξοδικά για να ξέρω. Κάτι τζούρες σε ντρίπερ έχω πάρει μόνο.

Αποσυνδεδεμένος J1mmys13

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1239 στις: Αυγούστου 17, 2018, 20:50 »
Επανέρχομαι λοιπόν και αφού άκουσα το Κώστα παραπάνω κ μου είπε "μπουμπουνατο" είπα να το δοκιμάσω στον Eviva Dripper με 1.36Ohm στα 8W Kanthal 28αρι 2.5 πυρήνα και Koh gen Do... BALKAN MIXTURE 6% με Virginia 2% + 24ωρων steep
Απίστευτο! Δεν μπορώ να πιστέψω ότι υπάρχει τέτοιο άρωμα καπνού σε υγρό! Η αλήθεια είναι ότι είχα αρκετό καιρό να νιώσω το "τσιγάρο" η τασάκι αλλά έπαθα πλάκα!
Ιδιαίτερο, ξυλωδες με αρκετά έντονο στοιχείο ξηρού καπνού. Δεν πήρα νότες γλυκές αλλά πραγματικά δεν έχω λόγια..
Πρέπει να παίξω και με άλλα αρώματα της σειράς..
Αναμονή για το Virginia μόλις στεγνωσω το βαμβάκι με το Balkan προς δοκιμή..
Βάζω και φωτο με τα μπουκαλάκια (να δείτε χρώμα υγρού ωραίο καθαρό ξανθό) κ το στήσιμο..
Το ανοιχτόχρωμο είναι φυσικά το Virginia.


Sent from my Mi Note 2 using Tapatalk

Αν κάποιος φίλος είναι από τα μέρη μου και ενδιαφέρεται για δοκιμή μου στέλνει PM και κανονίζουμε ένα καφέ απογευματάκι για σταξιμο και espresso

Sent from my Mi Note 2 using Tapatalk

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 18, 2018, 15:56 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1240 στις: Αυγούστου 17, 2018, 21:06 »
Μου φαίνεται πρέπει να κανονίσουμε ταμπακιέρα ατμοσυναντηση. Θα βάλω μπριζες στο άλλο νήμα από Σεπτέμβρη

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ako

  • ***
  • 831
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1241 στις: Αυγούστου 17, 2018, 21:08 »
Με τον Κωνσταντίνο παρόντα, έτσι; 8)

Αποσυνδεδεμένος J1mmys13

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1242 στις: Αυγούστου 17, 2018, 21:08 »
Σπεσιαλ, θα έχει μεγαλώσει σίγουρα η ταμπακιέρα συλλογή όπως το βλέπω


Sent from my Mi Note 2 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1243 στις: Αυγούστου 17, 2018, 21:23 »
Με τον Κωνσταντίνο παρόντα, έτσι; 8)
Φυσικά. Ο υπέρτατος δοκιμαστής θα είναι κεντρικό πρόσωπο.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1244 στις: Αυγούστου 17, 2018, 21:26 »

Όπως ας πούμε θα ήταν κεντρικό πρόσωπο ο Ομπάμα σε μία συνάθροιση της Κου Κλαξ Κλαν, ε;  :laugh1:


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110467 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159702 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515254 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146445 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303199 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530717 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201449 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801570 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11037 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40966 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet