vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

116 επισκέπτες, 4 χρήστες
I.P, giorgos1999, aragiannis, Buliwyf

Twitter

La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #870 στις: Ιουλίου 22, 2018, 21:36 »
Μετά από μια βδομάδα αραχτή και παραλία αύριο δουλειά...Να ανακατέψω λέτε το cavendish με CBD για αύριο το πρωί?  ;D
Σου αφήνω στο ντουλαπάκι την πρέπουσα... αγωγή, μιας και από αύριο λαμβάνω την θέση σου στην παραλία και δεν θα την χρειάζομαι άλλο. ;D

Υ.Γ. Το CBD πάει με Virginia.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 22, 2018, 21:41 από Κώστας Άλεξ »

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 723
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #871 στις: Ιουλίου 22, 2018, 23:20 »
Ατμίζω το μπουζούκι-bezuki ολη μέρα,χωρίς να κάνω κανένα άλλο υγρό,σε δυο unfollow(κλωνο v2 και γνήσιο v1 έκδοση).
Πιο έντονο στον αυθεντικό με κάνθαλ 0.3μμ,6 σπείρες,1.15ωμ(μπέϊκον prime και στους δυο) λίγο πιο αδύναμο στον κλώνο με 0.3μμ,ss σύρμα όμως,στα 0.5ωμ και 5 σπείρες.

Μη ζητάτε ακρίβεια στη συνταγή,έγινε η ανάμιξη στο περίπου πριν δώσει ο cp τις αναλογίες.....υπολογίζω τη νικοτίνη στο 3-4.

Έντονη γεύση,όντως καπνική,όχι με την έννοια του τσιγάρου που καίγεται,αφήνει μια πικρίλα στο στόμα που δεν φεύγει εύκολα,χρώμα ανοιχτό πρασινοκίτρινο(?)
Δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα η πικρίλα που έχει,ίσως και να την προτιμώ απο τη γλύκα που αφήνουν άλλα υγρά....
Το αραίωσα πριν λίγο με σκέτη βάση και έγινε λιγότερο έντονο όπως ήταν φυσικό και πιο ευχάριστο για ολοήμερη χρήση(για εμένα τουλάχιστον).

Δεν εχω τις ικανότητες του Cruiser ή άλλων ατόμων με ευαίσθητους γευστικούς κάλυκες,οπότε μη περιμένετε αναλυτική παρουσίαση του υγρού,αν και κατά τη ρινική εκπνοή κατάλαβα οτι στα φύλλα καπνού απο τα οποία βγήκε το δικό μου μπουκαλάκι είχε καθίσει μια χοντρή ακρίδα που είχε φάει καλαμπόκι απο διπλανή φυτεία. ::)

Αν θα δοκιμάσω και άλλες γεύσεις; Σίγουρα ναι!

Αυτά.

Και για να μη μου κολλάει ο drum,η Άννα και ο πρόεδρας,το Damask της Vaporificio το αγόρασα πέρυσι τέτοια εποχή απο κατάστημα nobacco,το bezuki μου μοιάζει με το damask και πουθενά δεν λέει οτι το damask είναι στημένο με βάση το latakia.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 23, 2018, 08:06 από Chris66 »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #872 στις: Ιουλίου 22, 2018, 23:51 »
Αγαπητό μου μέλος [member=18384]Chris66[/member] ([member=16630]e-spy[/member] καλά το πήγα;;;; )

Όπως έγραψα και στο ριβγιού μου, τα πικάντικα και άλλα αρωματικά στοιχεία του Bezuki θεριεύουν στην εβδομάδα της ωριμάνσεως και ως εκ τούτου, θα σε ταξιδέψουν πέρα από την Δαμασκό, στην μακρινή Ινδονησία.

Τότε, θα δεις και με μεγαλύτερη ακρίβεια την ακρίδα, αν και χοντρή ακρίδα στην Ινδονησία, δεν νομίζω να έζησε πολύ.

Αναμένω με ανυπομονησία την κριτική σου σκέψη και σε άλλα προϊόντα! :) :angel: 

Αποσυνδεδεμένος goran

  • **
  • 202
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #873 στις: Ιουλίου 23, 2018, 13:08 »
Και ένα χρήσιμο link από τη μαμά εταιρεία που περιέχει βασικές πληροφορίες για τα αρώματα, τρόπο παραγωγής των αρωμάτων, προτεινόμενη σύνθεσης βάσης όπως και ποσοστά αραίωσης για κάθε ένα από τα αρώματα, μάλιστα χωρίζει τα ποσοστά σε 2 κατηγορίες: TASTING vaping & ALL- DAY vaping, πως συμπεριφέρονται τα αρώματα σε έλεγχο θερμοκρασίας, σε ζουλιχτήρια κ.α.
Όρεξη να έχεις να διαβάζεις......

https://www.latabaccheria.net/en/la-tabaccheria-tobacco-extracts-guidelines-and-tips/

Αυτά που μου έκαναν εντύπωση είναι:
1) υποστηρίζουν ότι τα υγρά που θα φτιάξεις με αυτά τα αρώματα δεν αλλάζει το προφίλ τους με την πάροδο του χρόνου, παραμένουν ίδια είτε τα ατμίσεις κατευθείαν είτε μετά από καιρό, κοινός δεν χρειάζονται ωρίμανση,
2) συνιστούν βάση με προσθήκη αποσταγμένου νερού για να είναι λιγότερο ''γλυκά''.........
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 23, 2018, 13:17 από goran »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #874 στις: Ιουλίου 23, 2018, 18:49 »
Νομίζω το έχουμε ξαναγράψει πως αν ακολουθήσουμε τις οδηγίες του κατασκευαστή και αραιώσουμε με 10% wfi, δεν θα είναι και τόσο καλό το αποτέλεσμα καθώς ένα τέτοιο ποσοστό νερού είναι υπερβολικό σε οποιοδήποτε υγρό.
Ο κύριος λόγος που το γράφουν είναι για μείωση των καταλοίπων στην αντίσταση καθώς με νερό μειώνεται το σημείο βρασμού άρα καίγονται δυσκολότερα τα συστατικά.
Το ίδιο αποτέλεσμα επιτυγχάνεται και με αύξηση της PG και για μένα είναι προτιμότερο.

Για την μη ανάγκη ωρίμανσης όποιος έχει δοκιμάσει το 1 έτους latakia μου ας πει αν έχει διαφορά ωριμασμένο ή ατμιζόμενο άμεσα :)
Βεβαίως και ατμίζονται πολύ άνετα αμέσως τα συγκεκριμένα αρώματα. Αλλά με λίγο ή περισσότερο χρόνο, παίρνουν σημαντικά τα πάνω τους.


Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #875 στις: Ιουλίου 23, 2018, 20:45 »
Λατάκια από τα χέρια του Γιάννη. Αξία ανεκτίμητη. :)

Ισχύει αυτό που λέει ο Γιάννης, αλλά ισχύει κι αυτό που λένε οι Ιταλοί. Τα αρώματα δίνουν προφίλ από την πρώτη μέρα. Κοινώς δεν θέλουν ωρίμανση. Από την άλλη όμως "στρογγυλεύουν" με τον καιρό, δηλαδή ισχύει αυτό που λέει ο Γιάννης.

Στο Latakia τα αρωματικά στοιχεία ενσωματώνονται στην καπνική γεύση. Στο Bezuki, αντιθέτως, αναδεικνύονται και ξεχωρίζουν στην εβδομάδα τα αρωματικά στοιχεία.

Θέλει λίγο τριβή με το καθένα, προκειμένου να γνωρίζεις πως αντιδρά όπως ωριμάζει. Αυτό, βεβαίως, αφορά τους μίξερς που στο μέλλον θα φτιάξουν συνταγές με αυτά.

Όσον αφορά το WFI (και όχι αποσταγμένο) το έχουμε όντως ξαναγράψει. Προσφέρει μια μικρή ανακούφιση από την μάκα, αλλά είναι μικρή ανακούφιση. Εγώ έχω και με WFI και χωρίς WFI. Όντως γίνεται περίπου η ίδια δουλειά με PG. Αν κάποιος έχει WFI ας ρίξει. Αν δεν έχει, δεν πειράζει. Πάντως δεν θα το έλεγα "κακό" το αποτέλεσμα. 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 23, 2018, 20:53 από Κώστας Άλεξ »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #876 στις: Ιουλίου 23, 2018, 21:49 »
Προσωπικά το νερό μου χαλάει τελείως την αίσθηση όταν ατμίζω, σαν να γεμίζει η μύτη μου μια υγρασία αφόρητη.

Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #877 στις: Ιουλίου 24, 2018, 12:25 »
Μεγάλε μάγιστρε της στοάς Κωνσταντίνε,σου είναι εύκολο να τα βάλεις σε σειρά καθαρότητας σε αντιστάσεις και βαμβάκια γιατί βάζω παραγγελία; ;D
Virginia,Burley,Perique,Basma,Bezuki.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #878 στις: Ιουλίου 24, 2018, 12:39 »
Κατάρχας, εισερχόμενος στην στοά άσε πίσω τις ελπίδες της καθαρότητας. Κατά δεύτερον πιο καθαρό από όλα είναι το virginia και πιο βρώμικο το latakia, αλλά όλα εξαρτώνται και από το πόσο αραιώνεις. Κατά σειρά θα έλεγα virginia, bezuki, burley, perique, basma. Πάντα σύμφωνα με το τι έχω δει και δεν τα έχω όλα αραιωμένα το ίδιο.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 24, 2018, 12:45 από Κώστας Άλεξ »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #879 στις: Ιουλίου 24, 2018, 12:51 »
Καθαρό νετ = όνειρο θερινής νυκτός...

Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #880 στις: Ιουλίου 24, 2018, 12:55 »
Ναι εννοεται,αφου την έχω την εμπειρία από ΝΕΤ.Η ερώτηση γίνεται περισσότερο γιατί θέλω τα πιό καθαρά να τα βάζω σε τανκ και αυτά με τα περισσότερα υπολείμματα σε ντριπερ.

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 673
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #881 στις: Ιουλίου 24, 2018, 13:24 »
Σε ένα τανκατο 2 με 3μλ είναι οκ.

Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #882 στις: Ιουλίου 24, 2018, 14:31 »
Σταυρο με το Virginia της Black Note βγαζω άνετα 4-5 ml στον zest.Και 3-4 ml να μου βγάζει στα la tabaccheria είμαι ok.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #883 στις: Ιουλίου 24, 2018, 14:42 »
Στα 4 ml Virginia La Tabaccheria αραιωμένο σύμφωνα με τις προτάσεις του κατασκευαστή, στον Zest IIxVIII το βαμβάκι είχε πάρει χρώμα σαν του υγρού, λίγο πιο σκούρο και η αντίσταση ήταν πεντακάθαρη. Έβλεπες το μεταλλικό χρώμα των σπειρών πάνω από το βαμβάκι.

Αποσυνδεδεμένος goran

  • **
  • 202
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #884 στις: Ιουλίου 24, 2018, 15:13 »
Όσον αφορά το WFI (και όχι αποσταγμένο) .......
Έχεις δίκιο, μπερδεύτηκα...... :-[ :-[ :-[

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135566 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476082 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114547 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1265 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2329 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 903 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271005 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1490 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 843 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43143 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164929 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12305 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli