vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)

Αποσυνδεδεμένος ako

  • ***
  • 831
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #360 στις: Ιουνίου 22, 2018, 01:05 »
 Και μην ξεχνάμε και τα ραντίσματα, τίγκα στο round up...

Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #361 στις: Ιουνίου 22, 2018, 01:09 »
μονο εγω τα ατμιζω κατευθειαν?  8)
Κι εγώ αρχίζω σχεδόν αμέσως.
Οι ετικέτες έχουν ημερομηνία για να έχω σημείο αναφοράς, και για να βλέπω τυχόν αλλαγές με την πάροδο των ημερών.
Το virginia δεν περίμενα να μου αρέσει τόσο πολύ,και έχει σίγουρα καλυτερέψει,στίς 5-6 μέρες.
Χθες βράδυ έσταξα επίτηδες το prelude,μιας και είχα ακόμα νωπό το virginia της tabacceria από το βραδυνό καφεδάκι,και μ'άρεσε καλύτερα το virginia.
Ευχάριστη έκπληξη,μιας κι έχω ακόμα 6 ml άρωμα
Όσο για τον joe τι να πει κανείς.
Έχει μαζέψει την αφρόκρεμα των mtl άτμο και δε θέλει  να δοκιμάσει ΝΕΤ,μην τυχόν λέει και ξαναπέσει στο τσιγάρο.
Εμ τότε είναι βρε joe που ΔΕΝ θα ξαναπέσεις.
Τόσο καιρό μας το γυροφέρνεις ότι θες να φουμάρεις.
Και αν θυμάμαι καλά ξανακύλισες για λίγο.
Σε διαβάζω από τότε που έγραφες για τον Ναυτίλο.
Παράγγειλε μερικά , Black note για αρχή και μετά δες το βίντεο του βικ πριν κάνα δυο χρόνια για τα Black note κυριολεκτικά χεσμένος από τη χαρά του


Στάλθηκε από το Lenovo A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #362 στις: Ιουνίου 22, 2018, 01:14 »
πολυ καλο το βιρτζινια.
το ειχα παρατησει δυο μερες κ το ξαναπιασα αποψε σε δριπερ.
σκιζει λεμε..  μου θυμιζει το λεγκατο απο Black Note, ανα θυμαμαι καλα τη γευση του....

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #363 στις: Ιουνίου 22, 2018, 06:48 »
[member=22251]knstn[/member]
Το μαύρισμα της αντίστασης προέρχεται από διάφορους παράγοντες. Οι πλέον συχνοί είναι η αυξημένη περιεκτικότητα σε VG, τα γλυκαντικά (και ιδιαίτερα η ζάχαρη ή άλλοι υδατάνθρακες) και τα υγρά τύπου ΝΕΤ. Τα τελευταία (αφού γι' αυτά γίνεται λόγος), είναι αφιλτράριστα εκχυλίσματα φυσικού καπνού και γι' αυτό περιέχουν πολλά μικροσωματίδια. Αυτά, όταν έρθουν σε επαφή με την αντίσταση, καίγονται (εν μέρει γιατί βρίσκονται μέσα σε υγρό) και κάθονται πάνω της δημιουργώντας αυτή τη μαυρίλα. Αυτά που περνάνε στον ατμό είναι κατά κύριο λόγο στην αρχική τους μορφή. Το πραγματικό ερώτημα επομένως είναι αν αυτά τα σκουπιδάκια προκαλούν κάτι στους πνεύμονες. Είναι αντίστοιχο με το καραμέλωμα της αντίστασης από τη ζάχαρη που σταδιακά αφαιρείται από τα υγρά λόγω του φόβου που υπάρχει για τις επιπτώσεις της στους πνεύμονες και την αντικατάστασής της από άλλες γλυκαντικές ουσίες.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #364 στις: Ιουνίου 22, 2018, 08:15 »
Για να είμαστε και απολύτως συγκεκριμένοι:

"NET liquids contained somewhat higher levels of tobacco-derived toxins compared to conventional e-liquids, but the levels were still significantly lower compared to tobacco. Deviation from labelled nicotine content was on average 5.9% for conventional e-liquids and 1.5% for NETs, with maximum deviation being 22.1%. Interestingly, no difference between conventional liquids and NETs were observed, indicating that the flavor extraction process does not lead to extraction of nicotine from the tobacco leaves."

Από ανάρτηση του Δρος. Φαρσαλινού
[member=20409]redortho[/member]

Θα σου διορθώσω μόνο την λέξη "αφιλτράριστα", αφού περνάνε 1000 φίλτρα και θα παραθέσω επί σκοπώ την έρευνα του δρος. Φαρσαλινού.

Και θα την παραθέσω ΚΑΙ ΠΑΛΙ, διότι το έκανα σε προηγούμενη συζήτηση με το εν λόγω άτομο που προσπαθείς να συνεννοηθείς πριν από μερικές σελίδες του νήματος. Δεν χαμπάριασε γιατί η άποψή του είναι εξαιρετικά πολύτιμη για να αντικρουστεί από επιστημονικά δεδομένα. Γυρνώντας μερικές σελίδες πίσω μπορείς να απολαύσεις την δική μου απεγνωσμένη προσπάθεια για συνεννόηση.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #365 στις: Ιουνίου 22, 2018, 08:43 »
Κι εγώ αρχίζω σχεδόν αμέσως.
Οι ετικέτες έχουν ημερομηνία για να έχω σημείο αναφοράς, και για να βλέπω τυχόν αλλαγές με την πάροδο των ημερών.
Το virginia δεν περίμενα να μου αρέσει τόσο πολύ,και έχει σίγουρα καλυτερέψει,στίς 5-6 μέρες.
Χθες βράδυ έσταξα επίτηδες το prelude,μιας και είχα ακόμα νωπό το virginia της tabacceria από το βραδυνό καφεδάκι,και μ'άρεσε καλύτερα το virginia.
Ευχάριστη έκπληξη,μιας κι έχω ακόμα 6 ml άρωμα
Όσο για τον joe τι να πει κανείς.
Έχει μαζέψει την αφρόκρεμα των mtl άτμο και δε θέλει  να δοκιμάσει ΝΕΤ,μην τυχόν λέει και ξαναπέσει στο τσιγάρο.
Εμ τότε είναι βρε joe που ΔΕΝ θα ξαναπέσεις.
Τόσο καιρό μας το γυροφέρνεις ότι θες να φουμάρεις.
Και αν θυμάμαι καλά ξανακύλισες για λίγο.
Σε διαβάζω από τότε που έγραφες για τον Ναυτίλο.
Παράγγειλε μερικά , Black note για αρχή και μετά δες το βίντεο του βικ πριν κάνα δυο χρόνια για τα Black note κυριολεκτικά χεσμένος από τη χαρά του


Στάλθηκε από το Lenovo A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[justify][member=20258]Οβαλιου Φορμανης[/member], καλημέρα. Μα ναι, έχεις απόλυτο δίκιο σε όσα λες, δεν νιώθω άβολα σε κανένα σημείο, έτσι είναι. Η αφεντιά μου έσπασε το άκαπνο σερί της με ένα τσιγάρο πριν κάμποσο καιρό, (ναι, στεναχωρήθηκα είναι αλήθεια), μάλιστα, αν θέλεις περιληπτικά και τη δική μου γνώμη θα πω πως, όσο αφορά τα ΝΕΤ, δεν είναι για όλους τους ατμιστές, είναι για λίγο πιο έμπειρους και που αγαπάνε αλλά και μπορούν να εκτιμήσουν τα καπνικά. Προσωπικά, συμφωνώ με τον νηματοθέτη: ρίχνεις τα αγαπημένα σου σε Phenomenon και ολοκληρώθηκες ως άντρας. Ούτε πλέγμα δεν θα πω, ούτε καλύτερες οι χημείες, ούτε ζημιές σε αντίσταση ούτε τίποτα. / Εκεί που για μένα ήταν η οριστική αποχή, όταν έπεσε El Toro σε Εστία. Απίστευτη εμπειρία και στοπ. Ούτε Black Note ούτε τίποτα. Αν συνέχιζα θα έψαχνα για αναπτήρα από τα χεράκια όμορφης Κουβανέζας. Δεν φταίνε τα υγρά για το αιώνιο φονικό του περιπτερά, φταίει το ξερό μου το κεφάλι. [/justify]


Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #366 στις: Ιουνίου 24, 2018, 23:47 »
Mata Fina, 50PG/40VG/10WFI, 10%, 6 mg/ml, δοκιμή σε Phenomenon Zest IIxVIII, Ni80, 2mm, 6 ανοιχτές σπείρες

Το συγκεκριμένο άρωμα ήταν μία σημαντική πρόκληση, αφού σύμφωνα με τον κατασκευαστή πρόκειται για φύλλα καπνού μεγαλωμένα στην Βραζιλία, τα οποία προορίζονται για το περιτύλιγμα πούρων υψηλής ποιότητας.



Με γνώμονα το γεγονός ότι πριν από λίγο καιρό ενθουσιάστηκα και έκανα κριτική στο Piloto Cubano της ίδιας εταιρείας, που προέρχεται από φύλλα καπνού μεγαλωμένα λίγο παραδίπλα και συγκεκριμένα στην Κούβα, τα οποία προορίζονται για το γέμισμα των πούρων, υπήρχε το ενδεχόμενο παρόμοιων γεύσεων.

Η πρώτη δοκιμή πραγματοποιήθηκε στις τρεις ημέρες ωριμάνσεως και ο χειρότερός μου εφιάλτης ζωντάνεψε, αφού το υγρό μοιάζει εκπληκτικά με το Piloto Cubano. Ακόμα και το χρώμα των δύο υγρών είναι πανομοιότυπο. Ποια είναι, λοιπόν, η διαφορά του γεμίσματος από το περιτύλιγμα;

Η διαφορά είναι εξαιρετικά μικρή, αλλά εντοπίζεται σε μία αυξημένη αλκοολική αίσθηση, που είχε περιγραφεί και στο Piloto Cubano, αλλά εδώ φαίνεται πιο έντονη. Μάλιστα, κατά την δεύτερη δοκιμή που έγινε στις 11 ημέρες ωριμάνσεως αυτή η διαφορά έγινε πιο έντονη, ενώ στην αρχή ήταν ανεπαίσθητη, παρέμεινε όμως μικρή.

Εν τέλει, επειδή οι διαφορές είναι εξαιρετικά ελάχιστες στον μήνα ωριμάνσεως επιστρατεύτηκαν τα μεγάλα μέσα, για να μιλάμε εντελώς συγκεκριμένα. Το μεν Mata Fina μπήκε στον Zest μου με το προαναφερόμενο στήσιμο, ενώ το Piloto Cubano το έσταξα ταυτοχρόνως στον Le Concorde σε στήσιμο 2,5mm ID, 0,28mm Kanthal A1 στα 1,5Ω, 12W. Εναλλάξ τζούρες και το αποτέλεσμα είναι πραγματικά πάρα πολύ κοντά, με εξαίρεση την ελάχιστη παραπάνω αλκοολική αίσθηση του Mata Fina. Ή μήπως ήταν το Piloto Cubano; Ποιο έβαλα που;  :laugh1:

Πέρα από την πλάκα, σε όποιον δοκίμασε το Piloto Cubano θα του αρέσει κι αυτό και το αντίστροφο.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #367 στις: Ιουνίου 25, 2018, 10:13 »
[member=20916]Κώστας Άλεξ[/member] από τις μέχρι τώρα δοκιμές σου, πιστεύεις ότι latakia, basma, burley, black cavendish είναι τα πιο δυνατά τους καπνικά?

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #368 στις: Ιουνίου 25, 2018, 10:22 »
Δύσκολα μου βάζεις, Γιάννη, σε μια σειρά με απίθανα καπνικά. Λοιπόν, προσωπική άποψη: Latakia, Black Cavendish, Piloto Cubano - Mata Fina είναι αυτά που έχουν κολλήσει στους ατμοποιητές μου. Επίσης στην λίστα βάζω και το Virginia για τους φίλους του. 

Μπασμάς και Burley είναι επίσης εξαιρετικά, όπως και η υπόλοιπη σειρά so far. Επίσης άψογος καπνός πίπας είναι το English Mixture, δεν θα το έβγαζα από λίστα με δυνατά καπνικά.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #369 στις: Ιουνίου 25, 2018, 10:35 »
[member=7454]Cruiser79[/member]
εσύ Τρύφωνα θα σκεφτόσουν κάποιους συνδυασμούς με αυτά τα αρώματα?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #370 στις: Ιουνίου 25, 2018, 15:25 »
Θα σου πω σε περίπου 4 μπύρες.

 Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #371 στις: Ιουνίου 28, 2018, 11:02 »
Πληροφοριακά, το θέμα διαθεσιμότητας διευθετήθηκε. Ο υποφαινόμενος σερβιρίστηκε ήδη ;)

Αποσυνδεδεμένος billias7815

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #372 στις: Ιουνίου 28, 2018, 11:04 »
Επιβεβαιώνω και εγώ με την σειρά μου την διαθεσιμότητα...Παρήγγειλα ένα Black Cavendish ..μόλις παραλάβω θα σας συμβουλευτω για την προτεινόμενη αραίωση.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #373 στις: Ιουνίου 28, 2018, 11:08 »
Για την ακρίβεια, από την εταιρεία δίνονται δύο πίνακες ποσόστωσης των αρωμάτων της - All day & Tasting.

“ALL DAY” Flavouring Table – Concentrates of the Tobacco Extract Line / Barrique Blends / Elite Line / Hell’s Mixtures

Starter Point (initial dilution)
Virginia 7%, Burley 7%, Oriental 6%, Kentucky 5%, Latakia 3-5%, Perique 5%, Black Cavendish 6%.
American Blend 7%, English Mixture 5%, Balkan Mixture 5%, La Tabaccheria N.1 Mixture 6%.
Bezuki 6%, Piloto Cubano 6%, Mata Fina 6%, Maryland 7%, Kentucky USA 5%, Basma 5%.
Baffometto 6%, N.759 Mixture 6%.

“TASTING” Flavouring Table – Concentrates of the Tobacco Extract Line / Barrique Blends / Elite Line / Hell’s Mixtures
Starter Point – Max
Virginia 10-15%, Burley 10-15%, Oriental 10-12%, Kentucky 10%, Latakia 8-10%, Perique 10%, Black Cavendish 10-12%.
American Blend 10-15%, English Mixture 10%, Balkan Mixture 10%, La Tabaccheria N.1 Mixture 10-12%.
Bezuki 10-12%, Piloto Cubano 10-12%, Mata Fina 10-12%, Maryland 10-15%, Kentucky USA 10%, Basma 10%.
Baffometto 10-12%, N. 759 Mixture 10-12%.
[member=22244]billias7815[/member] Οι προτεινόμενες αραιώσεις από τον κατασκευαστή είναι οι παραπάνω. Η προτεινόμενη, από τον κατασκευαστή, βάση αραίωσης είναι 50PG/40VG/10 WFI. Κάποιοι αντιτείνουν το επίσης πανέμορφο 60PG/40VG, επί του οποίου δεν υπάρχει καμία αντίρρηση.

Αποσυνδεδεμένος billias7815

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #374 στις: Ιουνίου 28, 2018, 11:11 »
Σε ευχαριστώ πολύ Κώστα για την βοήθεια.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 952 110570 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:21
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159794 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515304 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146455 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303240 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530747 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201468 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801600 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11050 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40987 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet