vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

207 επισκέπτες, 3 χρήστες
Christos Z, Alexander20, tibolaso

Twitter

La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« στις: Οκτωβρίου 20, 2017, 14:37 »
Ξεκινάω αυτό το νήμα σχετικά με τα αρώματα La Tabaccheria, ιταλικής κατασκευής, που προέρχονται από εκχυλίσματα καπνών.

Ένα μικρό background. Ο γράφων από την στιγμή που έκανε δοκιμαστικά για πρώτη φορά τα περίφημα εκχυλίσματα καπνού Black Note, δεν μπορούσε να κάνει σχεδόν κανένα άλλο καπνικό. Αυτό σε συνδυασμό με το κόστος των συγκεκριμένων έτοιμων υγρών οδήγησε στην ανάγκη εύρεσης μιας φτηνότερης λύσης, η οποία να παραμένει σε υψηλά επίπεδα ποιότητας και να μην με μετατρέψει σε μάγειρα. Η αναζήτηση αυτή έφτασε στα εν λόγω αρώματα.

Πριν πω το οτιδήποτε άλλο αρχίζοντας μία μικρή παρουσίαση θα ήθελα να ευχαριστήσω τους συνατμιστές [member=7454]Cruiser79[/member] και [member=12562]thenetpoet[/member], οι οποίοι έχουν ατμίσει ένα τουλάχιστον από τα υγρά που προέρχονται από τα αρώματα της εν λόγω εταιρείας και έτσι μπορούσαν (και το έπραξαν) να απαντήσουν σε κάποιες διευκρινιστικές ερωτήσεις μου, όπως την προτεινόμενη αραίωση, αλλά και την προτεινόμενη ωρίμανση του υγρού. Επίσης να ευχαριστήσω τον Μάριο από Gus Mods, ο οποίος όταν πάνω σε συζήτηση του είπα ότι θέλω να ψαχτώ σε τέτοια υγρά μου είπε ότι έχει 2 μπουκάλια και απλά μου τα έδωσε.



Η πρώτη παρουσίαση θα γίνει για το Latakia της συγκεκριμένης εταιρείας, το οποίο έφτιαξα σε αραίωση 10%, 60VG/40 PG σε νικοτίνη 6mg/ml, η οποία υποθέτω ότι έγινε 6,18mg/ml αφού η εταιρεία προειδοποιεί ότι τα αρώματά της, όντας εκχυλίσματα περιέχουν ποσότητα νικοτίνης μικρότερη ή ίση του 1,8mg/ml.

Η πρώτη δοκιμή έγινε στις 20 ημέρες ωρίμανσης σε Le Concorde SXK. Σύρμα 0,25mm σε 3mm πυρήνα, 5 ½ σπείρες στα 1,967Ω, 13W, στην 1 τρύπα του air flow. Η γεύση είναι καθαρά και ξάστερα Latakia, υψηλότατης ποιότητας. Η μόνη ουσιαστική σύγκριση που μπορεί να γίνει είναι με το Quartet της Black Note. Ανίχνευσα την πιθανή παρουσία μεγαλύτερης συγκριτικά ποσότητας μπαχαρικών και αρωματικών βοτάνων, καθότι ο ατμός εμφανίζεται ελαφρώς πιο «πιπεράτος».

Η δεύτερη δοκιμή έγινε στις 25 μέρες ωρίμανσης σε Phenomenon Lite. Σύρμα 0,25mm σε 2mm πυρήνα στα 1,58Ω, 10-11W στην 1 τρύπα του air flow.

Το υγρό είναι πολύ σκούρο κόκκινο – καφέ και η γεύση στο τανκ είναι λιγότερο των αρωματικών βοτάνων που ανίχνευα στον dripper και περισσότερο η σκληρή καπνική «πιπεράτη» γεύση του Latakia. Το υγρό πλέον έχει πλησιάσει σε πολύ μεγάλο ποσοστό το αντίστοιχο της Black Note, γεγονός το οποίο σε συνδυασμό με την τιμή του (μου βγήκε περίπου 2,5€/10ml) το κάνει ένα υγρό πολύ πιο ανταγωνιστικό από τον έτοιμο αδερφό του, ο οποίος κυμαίνεται σε περίπου τετραπλάσιες τιμές.

Σε κάθε περίπτωση πρόκειται για ένα εξαίσιο καπνικό, το οποίο βεβαίως, ως καπνικό ΝΕΤ, έχει την ικανότητα να "πυροβολάει" και να "σκοτώνει" αντιστάσεις σε ελάχιστα ml. Στον Phenomenon Lite ήδη είχα πολύ άτονη γεύση (δείγμα αντίστασης που ψυχορραγεί) στα 3 - 3,5ml. Πάλι καλά ο ατμοποιητής χωράει 4ml, οπότε μικρή η "ζημιά".

Μία λεπτομέρεια που ίσως να είχε ουσιαστική επίδραση ή ίσως απλά έπαιξε ψυχολογικό ρόλο ήταν η χρήση ενός ξύλινου drip tip που έχει το διπλάσιο μήκος από το αυθεντικό SS Gus drip tip και αγοράστηκε ειδικά για χρήση με τέτοιου είδους καπνικά.

Εκκρεμεί και μία δοκιμή στον Le Papillon για πιο αεράτες καταστάσεις, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα μου πεταχτούν τα μάτια έξω από την γεύση. Με την καλή έννοια, που θα έλεγε και ο Ψινάκης.

Τις επόμενες ημέρες θα επανέλθω με παρουσίαση του English Mixture, το οποίο ωριμάζει στα κελάρια ή να τα πω καλύτερα μπουντρούμια; Γουοτέβερ που θα λέγανε και οι "φίλοι" μας οι αγγλοσάξωνες.

Υ.Γ. Δεν το έχω ακόμα, αλλά αξίζει να πω ότι διαθέτουν Μπασμά (ακούς [member=7454]Cruiser79[/member] ?). Και όχι μόνο διαθέτουν, αλλά τον χαρακτηρίζουν, ορθότατα, Ελληνικό, σε αντίθεση με άλλους που χρησιμοποιούν τον χαρακτηρισμό "ανατολίτικος" (παντελώς άστοχο) ή ακόμα και "τούρκικος"! Το έχω παραγγείλει ήδη το αρωματάκι και είναι στον δρόμο.



Παρουσιάσεις:



Χρήσιμες πληροφορίες:


* Νέες προσθήκες


Ενημέρωση - διόρθωση των συνδέσμων (links)
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 19, 2022, 22:19 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3445
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 20, 2017, 14:44 »
Που μπορουμε να τα βρουμε αυτα τα υγρα;

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 20, 2017, 14:50 »
Έχω πάρει μόνο λίγες τζούρες από κάποιες γεύσεις τους, οπότε η γνώμη μου είναι περιστασιακή και πολύ γενική. Όμως εντυπωσιάστηκα! Είμαι φίλος των καπνικών και κάπου φτάνουν όλα να μοιάζουν. Τα δικά τους μου άφησαν ιδιαίτερη αίσθηση ποιότητας. Ενώ πια αποφεύγω τα εκχυλίσματα καπνού, εδώ θα έκανα εξαίρεση και θα τα ήθελα για ιδιαίτερες στιγμές.
:)

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 20, 2017, 14:51 »
Δεν λένε "να ζεις την κάθε σου μέρα, σαν να ήταν η τελευταία"; Ε γι' αυτό και εγώ έφτιαξα 200ml για... αρχή, ώστε η κάθε μέρα να είναι μια ιδιαίτερη περίσταση. Το κακό είναι ότι αυτό σημαίνει και στήσιμο κάθε μέρα. Μου φαίνεται θα προσλάβω κάποιον να στήνει 


Τα αρώματα τα έχει φέρει ένα κατάστημα στην Ελλάδα (αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω, συμπληρώνει) και σου παραθέτω τον σύνδεσμο: La Tabacchiera

Ενδιάμεσα ψήνω άλλο ένα κατάστημα, όταν έχω νέα εννοείται θα ενημερώσω, να φέρει υλικό.

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 20, 2017, 19:23 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 20, 2017, 14:55 »
Ενα πουστίνι θες δλδ  :))

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3445
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 20, 2017, 14:55 »
Τα αρώματα τα έχει φέρει ένα κατάστημα στην Ελλάδα (αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω, συμπληρώνει) και σου παραθέτω τον σύνδεσμο: La Tabacchiera Ενδιάμεσα ψήνω άλλο ένα κατάστημα, όταν έχω νέα εννοείται θα ενημερώσω, να φέρει υλικό.

Το ειδα,ευχαριστω!Αν καταλαβα σωστα δεν χρειαζονται μεγαλο διαστημα αναμονης για ωριμανση...

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 20, 2017, 14:57 »
Στην σελίδα γράφει... 10 λεπτά. Εγώ δεν θα το υπέγραφα αυτό. Σίγουρα θα πάρεις ικανοποιητική γεύση άμεσα. Εγώ, πάντως, περίμενα 20 μέρες για την πρώτη δοκιμή. Και από την 20η μέρα στην 25η είδα διαφορά. Διαφορά, που βεβαίως μπορεί να οφείλεται και στην αλλαγή ατμοποιητή. 

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3445
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 20, 2017, 14:59 »
Το καταστημα μου προτεινε αυτο οταν τους ειπα τι αρωματα ατμιζω

http://www.smokecentre.gr/products/la-tabaccheria-aroma-black-cavendish-10ml-premium-apostagma-apo-fysika-kapna/

καμια γνωμη;

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 20, 2017, 15:04 »
Η γνώμη του στροβιλιστικού διαχωριστήρα γεύσεων, pugsang ;) Ορθότατον, το έχω επίσης στον δρόμο, θα το παρουσίασω όταν θα ετοιμαστεί και θα ωριμάσει.

Αποσυνδεδεμένος valerou

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 20, 2017, 15:32 »
[member=3427]Κωστας[/member] Αλεξ σ:ου έχω άτομο έτοιμο και έμπειρο, [member=12562]thenetpoet[/member]. Καθε μέρα στήνει 5-6 (μαζί και της πεθεράς), τι είναι άλλος ένας?  :)) :))
Με την πρώτη ευκαιρία θα τα δοκιμάσω γιατί το Gandalf βάρυνε λίγο στην τσέπη.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 20, 2017, 15:48 »
Άμα στήνει της πεθεράς δεν θα τον ζορίσω, γιατί στο τέλος θα τον χάσουμε... Θα του ρίξει δηλητήριο στο Shisha του! Το κώνειο να δρα δια της εισπνοής;  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 20, 2017, 16:45 »
Να ρωτήσω τους συνατιμστες που το δοκίμασαν αν έχει τυχει όταν ήταν ακομη καπνιστες να καπνίσουν καπνο με λατάκια (συνήθως σε καπνους πιπας τον αναμιγνυαν, πολύ σπανια ή καθόλου σε τσιγάρο) και αν ετυχε να έχουν καπνισει τετοιο, αν τους τον θυμίζει καθόλου (στην οσμη ο καπνος λατακια είχε μια βαρια καπνιστη μυρωδια που θυμιζε  καπνιλα απο κεδρο που καιγεται, αν έχετε επισης βρεθεί σε δασική πυρκαϊα με πευκα (είχα την ατυχία) υπάρχει και με εκει καποια ομοιότητα.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 20, 2017, 16:52 »
Δεν είχα την τύχη να καπνίσω τόσο καλό καπνό, όταν ήμουν καπνιστής. Δεν είχα την ατυχία της περιστάσεως στην οποία βρέθηκες, αλλά σου επιβεβαιώνω την καπνιστή μυρωδιά ξύλου που καίγεται, χωρίς την αποπνικτική ατμόσφαιρα ή την μαυρίλα στην καμινάδα (βασικά στην καμινάδα του ατμοποιητή, αφήνει μαυρίλα, οπότε άκυρο). Συν κάποια αρωματικά και μπαχάρια που έπιασα, αλλά δεν μπορώ να προσδιορίσω γιατί δεν με λένε Τρύφωνα. 

Αν είσαι Αθήνα, το κανονίζουμε να μου πεις αν σου μυρίζει το ίδιο. 

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 20, 2017, 16:59 »
Επειδή ψωνίζω από το συγκεκριμένο μαγαζί κι έχω δοκιμάσει 
Miscela Barrique
Piloto Cubano
είναι και τα δυο ωραία βαριά καπνικά με πολύ δυνατή κι έντονη γεύση τσιγάρου, βέβαια τα κάνω σε zest με καπνική καμπάνα!
Απλά επειδή είναι NET καταλαβαίνετε πως είναι γέμισμα και αλλαγή αντίστασης....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110441 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159663 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515244 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146419 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12778 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 178 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530700 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201449 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801532 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11030 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40965 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet