vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Digiflavor Siren V2 (22-24mm)

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1005 στις: Ιουλίου 20, 2018, 22:44 »
Το παθαίνω και εγώ αυτό.
Στα καλά του καθουμένου, αμολάει μια κατρούλα και μετά όλα καλά!

Αποσυνδεδεμένος teo

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1006 στις: Αυγούστου 02, 2018, 19:23 »
Λοιπόν παιδιά εγώ έλυσα μόνιμα το θέμα διαρροών / δακρύσματος στον Siren V2 τον μικρό. Άλλαξα το κάτω διάφανο o-ring στο γυαλί με ένα απο τα ανταλλακτικά. Προσέχτε, έβαλα το μικρότερο σε διάσταση από αυτό που φοράει κανονικά, το πομπέ όχι το φλάτ. Για δοκιμάστε....

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 532
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1007 στις: Αυγούστου 02, 2018, 20:51 »
Teo λυπαμαι που θα σε στεναχωρησω αλλα δε νομιζω οτι βρηκες τη λυση των διαρροων.
Οι διαρροες προερχονται απο τις τρυπες του αερα κατω απο την αντισταση που δραπετευει υγρο και οχι απο το λαστιχο της βασης.
Το κακο ειναι οτι συμβαινουν σε ανυποπτο χρονο χωρις καμια εμφανη αιτια, εκει που νομιζεις οτι ολα πανε καλα.
Εχω και τους δυο Siren (το μεγαλο και το μικρο) γιατι μου αρεσει η τζουρα τους και τους χρησιμοποιω καθημερινα αλλα το χω παρει αποφαση οτι ειναι ατμοποιητες που προοριζονται αποκλειστικα για οικιακη χρηση με το airflow παντα προς τα πανω και χαρτοπετσετα σε ετοιμοτητα.

Υ.Γ: Ηθελα απο καιρο να τα γραψω στο < Μεγαλες αληθειες στα μικρα μας ψεματα> του Joe.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 02, 2018, 21:04 από axilleaspro »

Αποσυνδεδεμένος teo

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1008 στις: Αυγούστου 02, 2018, 21:05 »
Τι να πω.... είναι η 4η η 5η μέρα χωρίς ίχνος διαρροής, ούτε καν σταγόνες υγρασίας. Σήμερα άλλαξα κ βαμβάκι κ συνεχίζω χωρίς ίχνος σταξίματος. Θα αφήσω να περάσει λίγος καιρός θα επανέλθω. Ειναι η πρώτη φορά μετά από κανα 5μηνο που τον έχω χωρίς στάλες υγρασίες κ διαρροές. Δεν λέω οτι είχα πολλές αλλά που κ που κάτι έσταζε...

Αποσυνδεδεμένος Ares

  • **
  • 228
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1009 στις: Αυγούστου 06, 2018, 12:33 »
Εγω δοκιμασα τη λυση που προτεινει ο φιλος τεο και λειτουργει μεχρι στιγμης. Εχω τον 24αρη και σταματησαν τα δακρυα και τα μπινελικια. Αλλαξα και αντισταση μετα απο τρεις μερες και ερημος σαχαρα ο ατμο απο εξω.
Τα υγρα που κανω ειναι 50-50. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1010 στις: Αυγούστου 07, 2018, 01:14 »
Αλλη μια κακη αγορα. Δακρυ,δακρυ και παλι δακρυ,παντα απο το airflow και παντα σε ανυποπτο χρονο. Απο γευση σιγα τα ωα,απο καταναλωση Ορεστης Μακρης.
 Μα τον Δια,στα ατμιστικα θεματα,εκανα καλες αγορες μονο οταν αυτοσχεδιασα. Οποτε ακουσα reviers πεταξα χρημα. 

Αποσυνδεδεμένος papcris

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1011 στις: Αυγούστου 07, 2018, 13:43 »
Έχω 2 και κανένας δεν έχει διαρροή.
Υπάρχουν όμως 2 περιπτώσεις που μπορεί να εμφανιστεί διαρροή από το airflow.
Α) Λίγο βαμβάκι
Β) Παραγέμισμα μέχρι επάνω υγρό με αποτέλεσμα όταν βιδώνουμε το καπάκι το υγρό συμπιέζεται και πλημμυρίζει το εσωτερικό.

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1012 στις: Αυγούστου 07, 2018, 14:33 »
 Ουτε το ενα,ουτε το αλλο. Δυστυχως στο ατμισμα,δεν μπηκαν ακομα οι μεγαλες εταιριες ηλεκτρονικων και ετσι νομοτελειακα εχουμε τον μονοδρομο της κινεζιας.
 Σε καθε γραμμη παραγωγης,αλλα βγαινουν καλα και αλλα μουφες.Δες και την κουβεντα για nautilus 2

Αποσυνδεδεμένος wannabe

  • **
  • 288
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1013 στις: Αυγούστου 07, 2018, 16:45 »
Άδικο δεν έχεις για τις κινεζιές.
Όμως, μην τον ακυρώνεις τον siren. Hi end φυσικά δεν είναι, όμως αν ασχοληθείς λίγο μαζί του θα τον ευχαριστηθείς.
Τα ίδια ακριβώς έλεγα κι εγώ τον πρώτο καιρό.
Στρίψε με 0.35 και πάνω, κάνε 3άρη πυρήνα και βαμβάκωσε με cb prime. Δάκρυα δεν θα έχεις οπότε αρχίζεις τις δοκιμές να βρεις τη γεύση που θέλεις  ;)

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1014 στις: Αυγούστου 07, 2018, 17:30 »
Ότι κάτι συμβαίνει με το στήσιμο και το βαμβάκωμα, είναι γεγονός.
Αλλά επίσης γεγονός είναι πως κάτι γίνεται και με το γέμισμα ή και το σφίξιμο.
Δεν μπορεί επί τρία-τέσσερα γεμίσματα να μην έχει βγάλει ούτε δάκρυ και στο επόμενο να χάνει κάμποσο υγρό.
Ή να μην δακρύζει καθόλου επί δύο ημέρες και όταν ξεσφίξω την καμπάνα να δω το βαμβάκι, μόλις τον κλείσω να κατουράει.
Πίεση, υποπίεση, κακή στεγανότητα του o-ring, όλα μαζί τα παραπάνω...

Αποσυνδεδεμένος wannabe

  • **
  • 288
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1015 στις: Αυγούστου 07, 2018, 17:54 »
Φίλε Λοξία, αφού ο siren δεν έχει κλείσιμο υγρών και ότι στάξει στην τρύπα του αέρα θα περάσει μοιραία κάτω και θα βγει από το airflow μόλις χαθεί η υποπίεση, προσέχω να κρατώ το deck ανάποδα μέχρι να βγάλω το βαμβάκι. Και για έλεγχο ακόμα. 

Υπερβολή θα μου πεις... χούι του θα σου πω κι εγώ. Πάντως έτσι, ούτε υποψία σταγόνας δεν υπάρχει.

Γενικά μου τη δίνει η υγρασία στους ατμοποιητές. Έχω μαλώσει με τα "φαινόμενα" για πάντα γι αυτό το λόγο (θα μετανιώσω γι αυτό που λέω, το ξέρω).
Αν υπάρχει λοιπόν τρόπος να τον κάνω απόλυτα στεγανό και αξίζει γενικά ο ατμοποιητής, του χαλαλίζω τις ιδιοτροπίες.

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1016 στις: Αυγούστου 07, 2018, 19:56 »
Όσοι λένε ότι δακρύζει έχουν δίκιο και όσοι λένε ότι είναι θεόστεγνος έχουν και αυτοί δίκιο ;D


Νομίζω ότι ο [member=481]teo[/member] και ο [member=4117]Ares[/member] έχουν βρει τη λύση αν και θα ήθελα να μάθω πως κατόρθωσε ο [member=4117]Ares[/member] να βάλει το πάνω o-ring του 24άρη στην κάτω βάση αφού είναι μικρότερο και δεν κάθεται καλά το τζαμάκι.

Έχω 2 siren, ένα 22άρη κι ένα 24άρη.
Με τον 22άρη δεν είχα ποτέ πρόβλημα, ούτε ίχνος υγρασίας. Με τον 24άρη το εντελώς αντίθετο. Δάκρυα σε ανύποπτο χρόνο. Συνήθως μετά το στήσιμο στεγνός και στο τέλος της ημέρας ή την επόμενη με πάνες.

Άλλαξα τα ο-rings με τα κόκκινα χωρίς αποτέλεσμα. Έβαλα τα πράσινα αλλά πάλι τα ίδια. Κατέληξα ότι το συγκεκριμένο κομμάτι είναι προβληματικό και το παρόπλισα.

Μέχρι πριν ένα μήνα που αναγκαστικά (είχα ξεχάσει τον εξοπλισμό μου αλλού) τον έστησα ξανά. Και φυσικά την επόμενη μέρα ξανά διαρροές. Κατά τύχη άλλαξα ξανά το λαστιχάκι της βάσης με το 2ο σετ από κόκκινα που είχε η συσκευασία.
Αποτέλεσμα: ούτε υποψία υγρού. Χωρίς να αλλάξω στήσιμο (ούτε καν υγρό). Από τότε τον έχω με το παλιό επάνω πράσινο λαστιχάκι και το νέο κόκκινο κάτω. Θεόστεγνος εδώ κι ένα μήνα.

Επομένως η συσκευασία είχε τουλάχιστον 3 προβληματικά o-ring βάσης. Αυτό που φορούσε, 1 κόκκινο και 1 πράσινο. Μου έχει μείνει ακόμα 1 πράσινο που ίσως έχει ή δεν έχει πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος slayer

  • **
  • 301
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1017 στις: Αυγούστου 07, 2018, 20:28 »
Αν σας πω τώρω(το έχω αναφέρει βέβαια πριν κάνα 7μηνο) ότι σε πλύσιμο κ μετά στήσιμο είχε φύγει το κάτω o ring κ δουλεύε κανονικά κ μετά πήρα γραμμή.. Καμία διαρροή κ φυσικά κ αργότερα, ποτέ τίποτα



Στάλθηκε από το VTR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1018 στις: Αυγούστου 07, 2018, 21:41 »
Κάτω o-ring εννοείς αυτό που είναι στην κάτω πλευρά του γυάλινου τανκ;

Click-->Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων<--Click



[member=18937]wannabe[/member]

Είναι πολύ καλός ατμοποιητής, γι' αυτό και δεν θέλω να τον εγκαταλείψω.
Όπως είχα γράψει πριν λίγες ημέρες που τον είχα λύσει εντελώς, ο μόνος δρόμος να περάσει υγρό, είναι από την τρύπα του αέρα. Άντε λοιπόν να μην έχεις καλό βαμβάκωμα και να υπάρχει υπερτροφοδοσία. Άντε να μην έχεις και σωστά watt και το υγρό στην αντίσταση να μην εξατμίζεται και να στάζει στην τρύπα του αέρα. Ε, τότε θα βγάλει κάποια δάκρυα ή αρκετές σταγόνες.
Πρόσεξε όμως.
Το να έχεις ατμίσει δύο τανκς χωρίς ένα δάκρυ, το τρίτο τανκ να βρίσκεται στο τέλος του και μάλιστα με το υγρό κάτω από την καμπάνα και ξαφνικά, ενώ το μοντάκι είναι πάνω στο γραφείο όρθιο, να βγάζει αρκετό υγρό που να το βλέπεις να τρέχει από το πλάι, ε είναι κάπως!!
Με το υγρό αρκετά κάτω από την καμπάνα, θα πρέπει να αναπτύχθηκε μεγάλη υποπίεση για να μπορέσει το υγρό να ανέβει από τα λούκια της καμπάνας και να χυθεί στην τρύπα!
Τι στα κομμάτια!
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 08, 2018, 01:47 από Buliwyf »

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1019 στις: Αυγούστου 08, 2018, 02:50 »
Ναι, αυτό το o-ring εννοώ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160016 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110817 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515441 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146503 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303314 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12807 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530879 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201490 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801698 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11092 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41018 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet