vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

281 επισκέπτες, 7 χρήστες
tony1976, zalaros, Doubt, lagoudakis, tibolaso, manoslykos, nightdream

Twitter

Nitecore Flavor Factory NFF01 μαγνητικός αναδευτήρας με θέρμανση

Δεν βρήκα κάπου αλλού να γίνεται κάποια συζήτηση για το συγκεκριμένο προιόν,οπότε άνοιξα νέο θέμα για απορίες,σχόλια,παρατηρήσεις,διαπιστώσεις.

Μια απορία από εμένα:Τον χρησιμοποιώ με τα γυάλινα καφέ σκούρο μπουκαλάκια(φαρμακείων).Παρατηρώ οτι δεν θερμαίνονται ικανοποιητικά και σκέφτηκα μήπως πρέπει να αγοράσω ένα ποτήρι ζέσεως,που λογικά θα έχει ένα πιο θερμοαγώγιμο γυαλί αφού προορίζεται για τη δουλειά αυτή.Θα ήθελα κάποιο που η διάμετρος του να ταιριάζει όσο το δυνατον με τη θερμαντική πλάκα ώστε να εκμεταλλεύομαι όσο το δυνατόν περισσότερη θερμότητα.
Οι κάτοχοι αυτής της συσκευής τί ποτήρι ζέσεως έχετε?

Ευχαριστώ

Απ: Nitecore Flavor Factory NFF01 μαγνητικός αναδευτήρας με θέρμανση
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2017, 13:38 »
Μήπως το μπουκαλακι που χρησιμοποιείς είναι κοίλο απο κάτω και έτσι η επιφάνεια που ακουμπάει στη θερμαντική πλάκα είναι πολλή μικρή.

Απ: Nitecore Flavor Factory NFF01 μαγνητικός αναδευτήρας με θέρμανση
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2017, 14:25 »
Πάααααααρα πολύ σωστός!!!  :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος vassilisk

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
  • •ΑΦΟΒΟΝΟΘΕΟΣ• •ΑΝΥΠΟΠΤΟΝΟΘΑΝΑΤΟΣ•
Απ: Nitecore Flavor Factory NFF01 μαγνητικός αναδευτήρας με θέρμανση
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 19, 2017, 10:32 »
φίλε [member=20888]tankwart[/member] μιας και τον έχεις τον λεγάμενο, μέχρι πόσα ml δουλεύει ικανοποιητικά; Τα μισά reviews που έχω δει τον θάβουν (ως αδύναμο).
Με το ζέσταμα τελικά τι έκανες; ζεσταίνει με δοχείο που έχει ίσιο πάτο;

Απ: Nitecore Flavor Factory NFF01 μαγνητικός αναδευτήρας με θέρμανση
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 19, 2017, 10:54 »
Καλημερα Βασιλη,μεχρι στιγμης τον εχω δουλεψει μονο με τα καφε γυαλινα μπουκαλακια (καραμελέ) 150 και 200 ml.Εχω ηδη αγορασει ποτηρια ζεσεως flat αλλα δεν εχω προλαβει ακομα να δοκιμασω ωστε να απαντησω για το θεμα θερμανσης.Πολυ συντομα ομως...

Τωρα για το θέμα της ανάδευσης.
Επειδη αυτά είναι ψιλόλιγνα,και επειδή δεν κάνει δίνη(σαν ανεμοστροβιλος) είχα και εγώ την υποψία μήπως είναι αδύναμος.Ομως κουνωντας λιγο τα μπουκαλακια με το χερι ελαφρα μεχρι να γινουν οι πολυ μικρες φυσσαλιδες,και επανατοποθετωντας το μπουκαλακι στον αναδευτηρα,παρατηρησα οτι ΟΛΕΣ οι φυσαλλιδες κινουνται μεσα στο μπουκαλι...σαν να λεμε οτι κανει τη δουλεια του ησυχα...πιστευω ομως οτι την κανει...και με τα υγρα μου ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Μεχρι στιγμης ειναι μια αγορα που δεν εχω μετανιωσει καθολου(ειδικα αν φτιαχνεις αρκετες συνταγες σου λυνει τα χερια)

Θα επανελθω με το θεμα της θερμανσης

EDIT:ευτυχως που εχω tapatalk στο κινητο και με ειδοποιησε για το μηνυμα σου μαλλον επειδη εβαλες [member=20888]tankwart[/member].Αλλιως δε θα ειχα παρει χαμπαρι.Στο pc δε γινεται αυτο με καποιο τροπο να βλεπεις απαντησεις και ποστς που εχει γινει tag το ονομα σου?αν καποιος ξερει ας απαντησει με Π.Μ
off topic end

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Nitecore Flavor Factory NFF01 μαγνητικός αναδευτήρας με θέρμανση
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 19, 2017, 11:42 »
Γίνεται και στο pc. Δες εδώ... :)


ΥΓ. Το έγραψα στο νήμα μήπως ενδιαφέρεται και κανένας άλλος...

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Nitecore Flavor Factory NFF01 μαγνητικός αναδευτήρας με θέρμανση
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 19, 2017, 11:53 »
Αν ο αναδευτήρας δεν έχει δύναμη να κάνει στρόβιλο, τότε με τη θέρμανση στους 30-45C θα "αραιώσει" αρκετά το υγρό και θα δημιουργήσει στρόβιλο εκτός πια κι αν είναι τελείως ψόφιος.
Το παρατηρώ στον δικό μου diy αναδευτήρα, όταν βάζω κρύα βάση απ΄ ευθείας από το ψυγείο ότι στα πρώτα λεπτά δεν κάνει δίνη.
Μετά από λίγο που έρχονται τα υγρά σε θερμοκρασία δωματίου, η δίνη πιάνει πάτο.

Επειδή λες ότι θα πάρεις ποτήρι ζέσεως, καλό θα είναι να το καπακώνεις με νάυλον φύλλο πιασμένο με λαστιχάκι περιμετρικά για να μην έχεις απώλειες αρώματος λόγω εξάτμισης.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 19, 2017, 12:03 από thenetpoet »

Απ: Nitecore Flavor Factory NFF01 μαγνητικός αναδευτήρας με θέρμανση
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 19, 2017, 18:16 »
Αλλη μια ιδεα που ειχα:τα μαγνητακια που ερχονται πακετο(2) ειναι μικρα σε μηκος,μαλλον για να στριφογυριζουν και σε μικροτερα μπουκαλακια.Ενδεχεται η αγορα καποιου μεγαλυτερου να δινει περισσοτερη δινη αναδευσης...

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Nitecore Flavor Factory NFF01 μαγνητικός αναδευτήρας με θέρμανση
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 21, 2017, 18:22 »
Η ετεροχρονισμένη περιγραφή, επειδή ρωτάτε τι διάλα είναι αυτό που συζητάνε αυτοί εδώ ρε συ.

Προγραμματιζόμενος ΘερμοΜαγνητικός Αναδευτήρας Υγρών
 

 
Ο NFF01 κάνει μαγνητική ανάδευση και θέρμανση στα υγρά μας.
Τα ατμιστικά!
Για να δουλέψει πρέπει στο δοχείο με το υγρό να ρίξουμε τον μαγνήτη που περιλαμβάνεται στη συσκευασία.
Η αρχή λειτουργίας είναι ίδια με τον γνωστό μας αναδευτήρα.
Μπορούμε να ρυθμίσουμε τις στροφές από 70 έως 1200 ανά λεπτό.
Ρυθμίζουμε (αν θέλουμε) την θερμοκρασία από 35 έως 70οC με βήμα 5ο (δεν κάνει θέρμανση χωρίς ανάδευση).
 
Έχει 2 προγράμματα λειτουργίας.
Στο πρώτο (SMM) ρυθμίζουμε στροφές και θερμοκρασία.
Λειτουργεί μέχρι να του πούμε να σταματήσει.
Στο δεύτερο (PMM) προγραμματίζουμε έως 3εις χρονικές ζώνες λειτουργίας.
Στην κάθε ζώνη μπορούμε να έχουμε διαφορετική ρύθμιση στροφών και θερμοκρασίας.
Μπορούμε να ρυθμίσουμε έως 14ις ημέρες λειτουργίας.
 
Τεχνικά χαρακτηριστικά:
Η βάση είναι από SS304
Το θερμαντικό είναι από κεραμικό
Κατανάλωση μοτέρ 3W
Κατανάλωση θερμαντικού 30W
Τροφοδοτικό 12V 3A.
70 - 1200 R.P.M.
35 – 70oC ανάλυση 5oC
Χωρητικότητα υγρού 30 – 1000ml,  προτεινόμενη 30 – 200ml
161 Χ 145 Χ 53mm  486gr 
Τιμή γύρω από τα 120€ σε Ελλάδα και Ευρώπη
 
Στη συσκευασία περιλαμβάνεται το τροφοδοτικό, 2 μαγνήτες και ένα μαγνητικό αποτέτοιο για να βγάζουμε το μαγνήτη απτό υγρό.

http://charger.nitecore.com/ACCESSORIES/NFF01/

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Nitecore Flavor Factory NFF01 μαγνητικός αναδευτήρας με θέρμανση
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 21, 2017, 22:05 »
εγώ δεν θέλω να βγάζω τα μαγνητάκια μέσα από το υγρό με αποτέτοιο :)

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Nitecore Flavor Factory NFF01 μαγνητικός αναδευτήρας με θέρμανση
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 22, 2017, 00:52 »
Πω ρε φίλε...
Είστε περίεργοι εσείς οι ατμιστές.

Εσύ θα πάρεις αποτέτοιο:


Απ: Nitecore Flavor Factory NFF01 μαγνητικός αναδευτήρας με θέρμανση
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 22, 2017, 01:20 »
Παντος εγώ αυτό που έχω παρατηρήσει χωρίς να έχω τον συγκεκριμένο αναδευτηρα αλλά έφτιαξα μόνος μου είναι ότι δημιουργώντας δίνει μέχρι τον πάτο μου αρεωσε το υγρό. Δηλαδή μου το έκανε πιο νερουλο. Δεν ξέρω αν έγινε τυχαία αλλά πέρα από αυτό ανββλεπεις τις φυσαλίδες να κατεβαίνουν μέχρι κάτω ε τότε κάνει δουλειά :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος vassilisk

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
  • •ΑΦΟΒΟΝΟΘΕΟΣ• •ΑΝΥΠΟΠΤΟΝΟΘΑΝΑΤΟΣ•
Απ: Nitecore Flavor Factory NFF01 μαγνητικός αναδευτήρας με θέρμανση
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 22, 2017, 10:54 »
έπεσε το ιξώδες του υγρού λόγο θέρμανσης, άμα πέσει η θερμοκρασία του θα ξε-γίνει νερουλό.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Nitecore Flavor Factory NFF01 μαγνητικός αναδευτήρας με θέρμανση
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 22, 2017, 11:02 »
Παντος εγώ αυτό που έχω παρατηρήσει χωρίς να έχω τον συγκεκριμένο αναδευτηρα αλλά έφτιαξα μόνος μου είναι ότι δημιουργώντας δίνει μέχρι τον πάτο μου αρεωσε το υγρό. Δηλαδή μου το έκανε πιο νερουλο. Δεν ξέρω αν έγινε τυχαία αλλά πέρα από αυτό ανββλεπεις τις φυσαλίδες να κατεβαίνουν μέχρι κάτω ε τότε κάνει δουλειά :thumpup:
Δεν είναι ο καλύτερος τρόπος ανάδεσης να γεμίζει το υγρό με φυσαλίδες αέρα. Καλό είναι η δίνη να μην πιάνει πάτο.

Αποσυνδεδεμένος vassilisk

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
  • •ΑΦΟΒΟΝΟΘΕΟΣ• •ΑΝΥΠΟΠΤΟΝΟΘΑΝΑΤΟΣ•
Απ: Nitecore Flavor Factory NFF01 μαγνητικός αναδευτήρας με θέρμανση
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 22, 2017, 11:35 »
εγώ γιατί είμαι οφτόπικ Κε Δικτυοποιητά;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160043 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110825 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515448 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146504 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303336 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12812 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530893 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201499 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801710 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11097 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41024 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet