vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

350 επισκέπτες, 8 χρήστες
gstamatos, maprix, manoslykos, I.P, Jorge, Buliwyf, lounik, tibolaso

Twitter

Αρωματα Flavourist

Απ: Αρωματα Flavourist
« Απάντηση #240 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2017, 13:07 »
Νομίζω ότι για το 12% έχεις δίκηο
αν και καλύτερα να περιμένουμε 30+ ημέρες
πριν αποφασίσουμε να αυξήσουμε το ποσοστό.
Τα καπνικά μετά τον μήνα ωριμάζουν καλά.

Αποσυνδεδεμένος serpe7

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρωματα Flavourist
« Απάντηση #241 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2017, 13:43 »
Σκέτη βάση+toasted almond. Δεν υπάρχει καλύτερο και πιο νόστιμο ξηροκαρπικό που να γίνεται adv κιόλας. Όλα αυτά τα τριμπεκοειδή γενικώς δε με έχουν ενθουσιάσει μέχρι τώρα ιδιαίτερα, ακόμη και το soho που είναι άτονο και στο 15%. Η μεγάλη δοσολογία τους είναι ένα μείον. Το Bronx δε θα το πάρω, απ' ό,τι κατάλαβα είναι μία από τα ίδια. Θα πρέπει να βρω, πάντως, κάνα κατάστημα που να τα έχει για δοκιμή έστω σε μέτριους άτμο.

Το Kings όπως λέει ο φίλος πάνω δυστυχώς έτσι είναι, μενθολοειδή γλυκόριζα. Ίσως η εταιρία να πρέπει να αναθεωρήσει την περιγραφή αυτού και του Boulevard μιας και δεν έχουν ουδεμία σχέση με ό,τι υποτίθεται πως περιέχουν και παραπλανάται ο κόσμος.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Αρωματα Flavourist
« Απάντηση #242 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2017, 13:50 »
Τελικα, διαπίστωση μου είναι ότι ορισμενα απο τα flavourist θελουν μεγαλη υπομονή.
Απο όσα δοκίμασα:

Τα "γρηγορα"
Το Holy Custard ήταν πολύ καλό απο την αρχή και βελτιώνεται συνεχως
Το Western ήταν ΟΚ απο τις πρωτες 2-3 μερες και βελτιώνεται όσο παει ο καιρός
To Mecca σε μια εβδομαδα ηταν ΟΚ

Τα "μεσαία"
Το Boulevard και το Bronx που αρχικά δεν μου άρεσαν καθόλου μετα απο 15 ημέρες εισης πολύ καλά

Τα "αργα"
Το Solo εγινε πολύ καλό μετά απο 35 ημέρες (και πηρε ένα χρωμα πολύ σκουρο καφέ)
Το Seven stars στις 15 ημερες μου βγαζει ακομη μια "λαδιλα" που μειώνεται, μαλλον παει και αυτο για μηνα
Το Americano, στις 15 ημερες ακομη μου θυμίζει... χαμομήλι, παει και αυτο για μηνα, εκτος και αν έτσι είναι η γευση του και φταιω εγω που δεν μου αρέσει.
Το Kings βελτιώθηκε (η "μενθόλη" έγινε κτυπημα σαν τραχιου πουρου), οι άλλες γευσεις όμως ακομη δεν φανηκαν, οπότε περιμενω, πάει και αυτό για μηνα.


Αποσυνδεδεμένος SpyroT

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρωματα Flavourist
« Απάντηση #243 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2017, 02:12 »
Καλησπέρα!

Το Solo είναι πολύ νόστιμο! Όλα τα αρώματα έρχονται σε ισορροπία στις 21 ημέρες ωρίμανσης. Σίγουρα παίρνει κι' άλλο steeping.
Το Mamas Cookie επίσης στις 21 ημέρες ωρίμανσης για τα γούστα μου, πολύ μέτριο άρωμα.

Η δοκιμή έγινε σε Merlin Mini με σύρμα Kanthal 51mm(24ga) σε 3άρη πυρήνα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 22, 2017, 02:22 από SpyroT »

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Απ: Αρωματα Flavourist
« Απάντηση #244 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2017, 08:15 »
Πρώτη δοκιμή και για το Boulevard μετά από 14 μέρες ωρίμανση σε 50/50 με 6 mg νικοτίνη με την αραίωση που προτείνει ο κατασκευαστής "αρωματική, γλυκιά, πικάντικη γεύση καπνού με νότες ξηρών καρπών"  λέει ο κατασκευαστής εγώ δεν κατάλαβα τίποτα από αυτά, δεν είμαι κανένας γευσιγνώστης βέβαια και συγχωρνάτε με αλλά πραγματικά δεν μπορώ να περιγράψω τι γεύση μου έβγαλε, ότι και να μούβγαλε με απογοήτευσε για την ώρα. Θα επανέλθω μετά από 10 μέρες μήπως σωθεί το πράγμα.

Αποσυνδεδεμένος dio-vape

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρωματα Flavourist
« Απάντηση #245 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2017, 01:50 »
καλησπέρα! έχω ένα προβληματάκι με το yellow tart το έχω σε ωρίμανση και το δοκίμασα σήμερα στις 14 μέρες ακριβώς και δεν μου έβγαλε την ίδια γεύση με την μυρωδιά, για την ακρίβεια με χάλασε πολύ και δεν το περίμενα! :-\ :'( :'( το λεμονί του σαν να έχει ξεθυμάνει όλα τα υπόλοιπα κάπως φαίνονται άλλα... για κάποιο λόγο το "χτύπημα" είναι δυνατό για 2,7mg (το οποίο είναι παράξενο γιατί εκτός από χτύπημα νιώθω και πνίξιμο) και αν ανεβάσω τα W πάνω από τα 50 παίρνω για γεύση κάτι σαν καμένο λάδι σαν να άρπαξε στο φούρνο (wtf??) (μπορεί να φαίνεται αστεία η περιγραφή άλλα δεν μπορώ να πω διαφορετικά γιατί έτσι το καταλαβαίνω. Μήπως είναι για mtl μόνο? λέω χαζομάρες? για να έχετε και μια καλύτερη εικόνα έχουμε και λέμε: 2,7mg,            70/30 vg/pg, VG+PG+nic όλες P.M., το άρωμα 9%, clapton double coil στα 0,39 Ω kanthal και οι 2 μαζί, griffin 25, smoant charon στα 42W αναγκαστικά γιατί αν ανεβώ μου βγάζει λαδίλα καμένη   :-\ :wall:

Αποσυνδεδεμένος serpe7

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρωματα Flavourist
« Απάντηση #246 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2017, 02:04 »
Δεν έχω κάνει ποτέ πνευμονικές και ούτε πρόκειται. Μόνο που διάβασα τα βατ που αναφέρεις τρόμαξα. Σε mtl πάντως με 1ohm, kanthal, 13-15W μια χαρά γεύση έχει και πολύ ισορροπημένη. Σήμερα μάλιστα συνέχισα το yellow tart αυτήν τη φορά σε doggy. Νομίζω ότι μου έδωσε καλύτερα αποτελέσματα (ίσως είναι και placebo) σε σχέση με fodi και ανέδειξε λίγο παραπάνω το λεμόνι όπως ήθελα. Η ζύμη παρούσα όπως πάντα, αγκαλιάζει λεμόνι και κρέμα σε όλη τη διάρκεια εισπνοής/εκπνοής.

Παρά τη νοστιμιά του πάντως είναι λιγωτικό και σε κουράζει γρήγορα. Adv με τπτ. Ούτε πιπίλα μπορείς να το κάνεις μιας και χάνεται εντελώς το λεμόνι με απανωτές τζούρες. Μην το φτιάχνετε πάνω από 6-7% ακόμα και σε high vg είναι αρκετά έντονο, ίσως εκεί οφείλεται το ότι κάποιοι συνατμιστές δεν κατάλαβαν τη ζύμη. Μετά τον μήνα ειδικά έχει γίνει μπόμπα κι έχει πάρει πιο κιτρινωπό χρώμα.

Αποσυνδεδεμένος christz

  • **
  • 221
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρωματα Flavourist
« Απάντηση #247 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2017, 09:26 »
2.7mg νικοτίνη σε πνευμονικό στήσιμο μήπως είναι υπερβολικό,πόλι νικοτίνη
6%-8% του δινει κατασκευαστής


Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Αρωματα Flavourist
« Απάντηση #248 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2017, 10:52 »
καλησπέρα! έχω ένα προβληματάκι με το yellow tart το έχω σε ωρίμανση και το δοκίμασα σήμερα στις 14 μέρες ακριβώς και δεν μου έβγαλε την ίδια γεύση με την μυρωδιά, για την ακρίβεια με χάλασε πολύ και δεν το περίμενα! :-\ :'( :'( το λεμονί του σαν να έχει ξεθυμάνει όλα τα υπόλοιπα κάπως φαίνονται άλλα... για κάποιο λόγο το "χτύπημα" είναι δυνατό για 2,7mg (το οποίο είναι παράξενο γιατί εκτός από χτύπημα νιώθω και πνίξιμο) και αν ανεβάσω τα W πάνω από τα 50 παίρνω για γεύση κάτι σαν καμένο λάδι σαν να άρπαξε στο φούρνο (wtf??) (μπορεί να φαίνεται αστεία η περιγραφή άλλα δεν μπορώ να πω διαφορετικά γιατί έτσι το καταλαβαίνω. Μήπως είναι για mtl μόνο? λέω χαζομάρες? για να έχετε και μια καλύτερη εικόνα έχουμε και λέμε: 2,7mg,            70/30 vg/pg, VG+PG+nic όλες P.M., το άρωμα 9%, clapton double coil στα 0,39 Ω kanthal και οι 2 μαζί, griffin 25, smoant charon στα 42W αναγκαστικά γιατί αν ανεβώ μου βγάζει λαδίλα καμένη   :-\ :wall:
πιθανότατα χάνει το λεμόνι όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία. Δηλαδη αν έπαιιζες σε 20 βαττ μέ άλλον ατμοποιητή βέβαια να είχες και το λεμόνι. Λογικά θα σου βγάζει εντονότερη την τάρτα σε αυτά τα βαττ. Τώρα για το πνίξιμο δεν μπορώ να σου πώ, υποθέτω ότι σε αυτό το στήσιμο παίζεις και με άλλα υγρά και με ίδια νικοτίνη, οπότε αν σε πνίγει αυτο μόνο τότε με κάποιο συστατικό του μπορεί να έχεις θέμα.
Σήμερα μάλιστα συνέχισα το yellow tart αυτήν τη φορά σε doggy. Νομίζω ότι μου έδωσε καλύτερα αποτελέσματα (ίσως είναι και placebo) σε σχέση με fodi και ανέδειξε λίγο παραπάνω το λεμόνι όπως ήθελα. Η ζύμη παρούσα όπως πάντα, αγκαλιάζει λεμόνι και κρέμα σε όλη τη διάρκεια εισπνοής/εκπνοής.

.... Μην το φτιάχνετε πάνω από 6-7% ακόμα και σε high vg είναι αρκετά έντονο, ίσως εκεί οφείλεται το ότι κάποιοι συνατμιστές δεν κατάλαβαν τη ζύμη. Μετά τον μήνα ειδικά έχει γίνει μπόμπα κι έχει πάρει πιο κιτρινωπό χρώμα.
1. στον φόντι παίρνεις αυτό που πραγματικά έχει το υγρό... στον ντογκι αυτό που νομίζεις οτι έχει... :)
2. καλό είναι να λέμε σε τι ποσοστό αραίωσης μας αρέσει εμάς. Είναι θέμα προσωπικού γούστου καθαρά.

2.7mg νικοτίνη σε πνευμονικό στήσιμο μήπως είναι υπερβολικό,πόλι νικοτίνη
6%-8% του δινει κατασκευαστής
:confused1: :confused1:

Αποσυνδεδεμένος christz

  • **
  • 221
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρωματα Flavourist
« Απάντηση #249 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2017, 11:11 »
λάθος Μ νόμιζα πως έλεγε 20.70 :-[

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Αρωματα Flavourist
« Απάντηση #250 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2017, 11:57 »
λογικός ο συνειρμός σου, κανονικά θα έπρεπε να γράφουμε 0,27ή μήπως 2,7 ?  μπερδεύτηκα... :)) :))

Αποσυνδεδεμένος serpe7

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρωματα Flavourist
« Απάντηση #251 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2017, 12:07 »
Στο 6% το κάνω εγώ Νίκο σε βάση 60-40vg-pg και το θεωρώ ιδανικό (4mg). Ίσως λίγο πιο έντονο απ' ό,τι πρέπει, σε παραπάνω pg θα έβαζα κάπου 4-5% για τα γούστα μου. Ταιριάζει και με τον καφέ τελικά (το ατμίζω τώρα  :)))

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Αρωματα Flavourist
« Απάντηση #252 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2017, 12:45 »
κι εγώ δεν είμαι του πολύ αρώματος (γενικά τελευταία έχω μπουχτίσει) και αραιώνω τα υγρά μου αρκετά.
και μετά το φαγητό είναι ωρααίες οι ελαφριές τάρτες γενικά....για επιδόρπιο :)) :))



Αποσυνδεδεμένος dio-vape

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρωματα Flavourist
« Απάντηση #253 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2017, 15:22 »
Δεν έχω κάνει ποτέ πνευμονικές και ούτε πρόκειται. Μόνο που διάβασα τα βατ που αναφέρεις τρόμαξα. Σε mtl πάντως με 1ohm, kanthal, 13-15W μια χαρά γεύση έχει και πολύ ισορροπημένη. Σήμερα μάλιστα συνέχισα το yellow tart αυτήν τη φορά σε doggy. Νομίζω ότι μου έδωσε καλύτερα αποτελέσματα (ίσως είναι και placebo) σε σχέση με fodi και ανέδειξε λίγο παραπάνω το λεμόνι όπως ήθελα. Η ζύμη παρούσα όπως πάντα, αγκαλιάζει λεμόνι και κρέμα σε όλη τη διάρκεια εισπνοής/εκπνοής.

Παρά τη νοστιμιά του πάντως είναι λιγωτικό και σε κουράζει γρήγορα. Adv με τπτ. Ούτε πιπίλα μπορείς να το κάνεις μιας και χάνεται εντελώς το λεμόνι με απανωτές τζούρες. Μην το φτιάχνετε πάνω από 6-7% ακόμα και σε high vg είναι αρκετά έντονο, ίσως εκεί οφείλεται το ότι κάποιοι συνατμιστές δεν κατάλαβαν τη ζύμη. Μετά τον μήνα ειδικά έχει γίνει μπόμπα κι έχει πάρει πιο κιτρινωπό χρώμα.
Είναι στα αμεσα σχεδια να παρω τσιγαρισιο ατμο εχω βαλει στο ματι tobecco kayfun 5 αν το λεω σωστα για να το δω και εκει αλλα μπορει να αργησει αυτο, 

πιθανότατα χάνει το λεμόνι όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία. Δηλαδη αν έπαιιζες σε 20 βαττ μέ άλλον ατμοποιητή βέβαια να είχες και το λεμόνι. Λογικά θα σου βγάζει εντονότερη την τάρτα σε αυτά τα βαττ. Τώρα για το πνίξιμο δεν μπορώ να σου πώ, υποθέτω ότι σε αυτό το στήσιμο παίζεις και με άλλα υγρά και με ίδια νικοτίνη, οπότε αν σε πνίγει αυτο μόνο τότε με κάποιο συστατικό του μπορεί να έχεις θέμα.1. στον φόντι παίρνεις αυτό που πραγματικά έχει το υγρό... στον ντογκι αυτό που νομίζεις οτι έχει... :)
2. καλό είναι να λέμε σε τι ποσοστό αραίωσης μας αρέσει εμάς. Είναι θέμα προσωπικού γούστου καθαρά.
 :confused1: :confused1:

αυτο που δεν ειπα ειναι πως εκανα δοκιμη στις 4 μερες οριμανσης ετσι για να παρω μια ιδεα και το λεμονι ηταν αυτο που υπερίσχυε, ολα τα υπολοιπα μια ιδεα (λογικοτατο γιατι το λεμονακι ειναι φρουτο και τα αλλα ειναι κρεμες και ζυμες) (απο εμπειρια ξερω οτι φρουτενιες γευσεις σε 2 βδομαδες ειναι οκ, ενω κρεμες και ζυμες θελουν μηνα+ ξεκαθαρα)  
αυτο που θα κανω ειναι υπομονη, να το αφησω να οριμασει και αλλο και δοκιμη εκ νεου. Αν και παλι εχω τα ιδια αποτελεσματα θα του ανεβασω την νικοτινη και θα το βαλω σε τσιγαρισιο οταν θα αγορασω εναν (θελω να πιστευω μεσα στο μηνα) γιατι τα εχω διαβασει ολα τα μηνυματα εδω και βλεπω πως δουλευει καλα εκει, τωρα μετα απο αυτο αν νιωθω παλι πνιξιμο θα κανω ενα ωραιοτατο δωρακι yellow tart 150ml γιατι περιπου τοσο εφτιαξα (ναι το εφτιαξα ολο μονομιας (sic)) σε καποιον που το θελει και του κανει,  βλεπουμε :) 


σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας :)

υ.γ. μαζι με αυτο πηρα και το holy custard το εφτιαξα στο 9% την ιδια μερα με το αλλο και εχω να πω πως δεν ειχα το πνιξιμο του yellow tart, σιγουρα θελουν οριμανση και τα 2, αλλα προς το παρον η γευση του δεν με τρελανε οπως του nice custard απο chefs flavours που το εχω λατρεψει, ωστοσο ειναι μια καλη απαλη ηπια κρεμουλα, holy δεν την λες για κανενα λογο.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Αρωματα Flavourist
« Απάντηση #254 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2017, 20:26 »
Δεν έχω κάνει ποτέ πνευμονικές και ούτε πρόκειται. Μόνο που διάβασα τα βατ που αναφέρεις τρόμαξα. Σε mtl πάντως με 1ohm, kanthal, 13-15W μια χαρά γεύση έχει και πολύ ισορροπημένη.
Να μην τρομάζεις από τα W, να τρομάζεις από τα λάθος W για τα Ω της κάθε αντίστασης.
Στο 1Ω με Kanthal και εγώ 15 θα ατμίσω. Στο 0.3 με αντίσταση στυλ staggered fused clapton, τα 15W δεν φτάνουν ούτε για dry burn για να φύγουν τα hotspots :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110798 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159985 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515427 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146501 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303305 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12807 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530861 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201483 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801690 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11090 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41016 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet