vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

274 επισκέπτες, 4 χρήστες
tasos1976, costasibiza84, camber, manoslykos

Twitter

Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση

Αποσυνδεδεμένος konmac

  • **
  • 405
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2310 στις: Ιανουαρίου 14, 2018, 10:41 »
Τα λόγια είναι περιττά που λέει  και το ασμα(Image removed from quote.)(Image removed from quote.)(Image removed from quote.)(Image removed from quote.)

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το μπλε και το γκρι ποια μοντάκια ειναι; και από που αγοράστηκαν ; Ευχαριστώ 

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2311 στις: Ιανουαρίου 14, 2018, 11:42 »
Κάτι δεν καταλαβαίνω καλά αν έχουμε μικρότερη αντίσταση δεν θα ζητάει περισσότερα βατ και βασικά περισσότερα αμπέρ από την μπαταρια  η μια αντίσταση που με ss θα ήθελε ας πούμε 40 Watt με ni80 θα θέλει 30 γιατί αρπάζει πιο γρήγορα



Α και καλημέρα και καλά ζουληγματα
Kαλημέρα ,το  ni80 χρειάζεται αρκετά λιγότερο ρεύμα για να αρπάξει απο το ss316L.
Δεν καταλαβαίνω όμως απο την διατύπωση σου καλά τι θες να πεις  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2312 στις: Ιανουαρίου 14, 2018, 13:02 »
δηλαδή αν με ss clapton  (υποθετικά νούμερα) 5 σπείρες έχεις 0.7 ωμ και παίζεις στα 30 με ni80 5 σπείρες θα βγει 0.3 ωμ και θα παίζει στα 20 καλά το καταλαβαίνω 

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2313 στις: Ιανουαρίου 14, 2018, 13:21 »
Nαι σωστά το πας,δεν βγαίνει τόσο μεγάλη η ωμική διαφορά αλλά η ιδιότητα  που έχει  το Ni80 να αρπάζει αρκετά πιο εύκολα μας λύνει τα χέρια.Ειδικά στα μηχανικά

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2314 στις: Ιανουαρίου 14, 2018, 13:29 »
εκτός από το να αρπάζει πιο εύκολα, το ni80 κρυώνει και πιο εύκολα...
Παραγγειλα σύρματα να στριψω μερικά κλαπτον, έχω καιρό να στρίψω δικά μου και μου έλειψε :)

Αποσυνδεδεμένος spoon

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2315 στις: Ιανουαρίου 14, 2018, 13:52 »
δηλαδή αν με ss clapton  (υποθετικά νούμερα) 5 σπείρες έχεις 0.7 ωμ και παίζεις στα 30 με ni80 5 σπείρες θα βγει 0.3 ωμ και θα παίζει στα 20 καλά το καταλαβαίνω
Αναποδα, το ni80 εχει μεγαλυτερη ωμικη αντισταση απο το ss.
Χοντρικα το ni80 εχει το 75% της ωμικης αντιστασης του kanthal ενω το ss316l το 50%.

Αποσυνδεδεμένος vasilisgs

  • **
  • 211
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2316 στις: Ιανουαρίου 15, 2018, 11:46 »
@Konmac
Το μπλε είναι το palm bf των Mm vapors εδώ στην Ελλάδα. Υπάρχει και group στο Facebook και site νομίζω.
Το γκρι είναι ένα Φιλανδικο 3d printed allumide 20700 &18650 μπαταρίας και λέγεται wapari. Το βρίσκεις μόνο μέσα από την ιδίου  ονόματος ομάδα στο Facebook.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2317 στις: Ιανουαρίου 15, 2018, 11:51 »
Έργα τέχνης πράγματι.
Αλλά έχω υποσχεθεί την σπλήνα μου αλλού...


Αποσυνδεδεμένος vasilisgs

  • **
  • 211
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2318 στις: Ιανουαρίου 15, 2018, 12:04 »
Ο κλώνος δε της sxk είναι σίγουρα  καλύτερος από αυτόν της wismec
Και με drip tip μαζί.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος berbatov4

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2319 στις: Ιανουαρίου 16, 2018, 00:30 »
Λοιπον παιδιά καλησπερα και μια βοηθεια γιατι εχω πελαγωσει!
Δεν ειχα ποτε μου ντριπερ γιατι με απωθουσε το σταξιμο...
τωρα με την νεα μοδα των σκουονκ θελω να δοκιμασω το σπορ!!!
εχω καταληξει στο rsq ....
Το θεμα μου ειναι στον ντριπερ...
Ψάχνω κατι με λεφτα μεχρι 40-45 ευρω...
Οι επιλογες απειρες και θελω βοηθεια...
Σιγουρα θα στηνω μονο μονη αντισταση και θελω αερατο...δεν με βολευουν οι 2 αντιστασεις για πολλους λογους....
Οπότε απο το λιγο που το εχω ψαξει οι επιλογες που παιζουν καλα ειναι Wasp nano,Pulse 22,Hadaly clone SXK,Dead Rabbit sq..
Απο την άλλη εχουμε και 24αρηδες που παιζουν καλα και με διπλη και με μονη οπως pulse 24,Dead Rabbit 24...
Tι θα με συμβουλευατε να παρω με γνωμονα την καλή γευση και την νορμαλ καταναλωση υγρού;
Αν μπορει καποιος που εχει δοκιμασει τους ατμοποιητες που λεω να μου πει δεκτη μια βοήθεια ή κάποια αλλη προταση ντριπερ που μου εχει ξεφυγει!
ευχαριστω πολυ 

Αποσυνδεδεμένος Dim80

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2320 στις: Ιανουαρίου 16, 2018, 01:57 »
Οπότε απο το λιγο που το εχω ψαξει οι επιλογες που παιζουν καλα ειναι Wasp nano,Pulse 22,Hadaly clone SXK,Dead Rabbit sq..
Συγκρίνεις άτμο με διαφορετικά χαρακτηριστικά,άλλο αέρα,διαφορετικά deck,άλλα στησίματα για να σου αποδώσουν και σε διαφορετικά watt οπότε δεν είναι σωστό να σου προτείνει κάποιος κάτι αν δεν ξέρει τι θες..
μεταξύ wasp και hadaly εγώ θα πήγαινα hadaly με ένα ultem cap από άποψη τζούρας κ.α
Τους άλλους τους έχω άπλα δοκιμάσει σε ατμοσυνάντηση φίλων και προτιμώ τον λαγό αν και ο pulse 22 είχε πολύ ωραία γεύση,ο 24 δεν τρελλάθηκα..Θα σου πρότεινα να τους δοκιμάσεις για να μην βάζεις μετά αγγελία πώλησης..Φυσικά ο μεγάλος αδερφός του λαγού με την 2 δίνει περισσότερο νομίζω επειδή τον έχω άλλα άλλο στήσιμο,άλλα βατ,άλλη κατανάλωση και με το rsq θα ζοριστείς έως δεν θα παίξει καλά...

Απο την άλλη εχουμε και 24αρηδες που παιζουν καλα και με διπλη και με μονη οπως pulse 24,Dead Rabbit 24...
 Γενικά οι 24αρηδες δεν παίζουν το ίδιο καλά με μονή όπως με διπλή γιατί φτιάχτηκαν στην πλειονότητά τους για γκάζια,βατ,κοτετσοσύρματα και ντουμάνια..άρα και κατανάλωση..Στο rsq και γενικά σε μονομπάταρο squonq θα ζοριστείς..και δεν υπάρχουν μόνο αυτοί..π.χ bonza,drop στα λεφτά που λες..
Tι θα με συμβουλευατε να παρω με γνωμονα την καλή γευση και την νορμαλ καταναλωση υγρού;
rda και normal κατανάλωση υγρού δεν υπάρχει..Αν χρησιμοποιείς μόνο dripper όλη μέρα ειδικά με τους 24αρηδες που λες normal 10 ml τα έχεις για πλάκα..καλή γεύση είναι σχετικό για τον καθένα σε σχέση με τα στησίματα που θέλει να κάνει,τα ντουμάνια άρα και τον αέρα που έχει ο άτμο,τα βατ,τροφοδοσίες....
Για εμένα δοκίμασε εσύ από ατμομάγαζο,από φίλους....από όπου μπορείς!!
Μόνο εσύ ξέρεις τι σε καλύπτει..

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2321 στις: Ιανουαρίου 16, 2018, 07:53 »
Έτσι είναι. Να προσθέσω τις δικές μου εμπειρίες.
Hadaly. Μόνη αντίσταση. Αερατος μέχρι ένα σημείο. Πολύ καλή απόδοση γευσης. Θέλει όμως το ultem cap.
Dead Rabbit 24mm. Διπλή αλλά και μόνη. Τον έχω επάνω στο μηχανικό σκουονκ με μονή clapton N80 και σπέρνει. Τον είχα δοκιμάσει και με άλλα συρματα αλλά με το Ν80 πήρα την καλύτερη απόδοση αλλά ξαναλέω σε μηχανικό.
Δεν έχω δοκιμάσει τους υπόλοιπους. Ακούω πολύ καλά λόγια για τον wasp αλλά με τρελή καταναλωση.
Δοκίμασε από φίλους ή σε ατμομαγαζο και η δική μου πρόταση αν και δεν ξέρω σε τι τανκατους ατμιζεις για να έχω μια σύγκριση είναι ο hadaly. Είναι καλός φθηνός και αν δεν σου αρέσει τον πουλάς σε χρόνο dt.

Sent from my P9000 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2322 στις: Ιανουαρίου 16, 2018, 08:19 »
Λοιπον παιδιά καλησπερα και μια βοηθεια γιατι εχω πελαγωσει!
Δεν ειχα ποτε μου ντριπερ γιατι με απωθουσε το σταξιμο...
τωρα με την νεα μοδα των σκουονκ θελω να δοκιμασω το σπορ!!!
εχω καταληξει στο rsq ....
Το θεμα μου ειναι στον ντριπερ...
Ψάχνω κατι με λεφτα μεχρι 40-45 ευρω...
Οι επιλογες απειρες και θελω βοηθεια...
Σιγουρα θα στηνω μονο μονη αντισταση και θελω αερατο...δεν με βολευουν οι 2 αντιστασεις για πολλους λογους....
Οπότε απο το λιγο που το εχω ψαξει οι επιλογες που παιζουν καλα ειναι Wasp nano,Pulse 22,Hadaly clone SXK,Dead Rabbit sq..
Απο την άλλη εχουμε και 24αρηδες που παιζουν καλα και με διπλη και με μονη οπως pulse 24,Dead Rabbit 24...
Tι θα με συμβουλευατε να παρω με γνωμονα την καλή γευση και την νορμαλ καταναλωση υγρού;
Αν μπορει καποιος που εχει δοκιμασει τους ατμοποιητες που λεω να μου πει δεκτη μια βοήθεια ή κάποια αλλη προταση ντριπερ που μου εχει ξεφυγει!
ευχαριστω πολυ
0
Δεν λες κάτι πολύ βασικό.Τι σύρματα θες να παίξεις(θα χρησιμοποιείς έτοιμες αντιστάσεις ή θα πάρεις καρούλι και θα παλέψεις να μάθεις ;),στησίματα,αέρα που προτιμάς στην τζούρα,θερμοκρασία ατμού,τι deck σου αρέσει κτλ κτλ..
O Dim80 και ο majoraji ήδη σου γράψανε μια γενική εικόνα αν δοκιμάσεις κάποιους και κατασταλάξεις στο τι θες εδώ είμαστε

Αποσυνδεδεμένος vasilisgs

  • **
  • 211
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2323 στις: Ιανουαρίου 16, 2018, 09:51 »
Άποψη μου με σειρά προτεραιότητας...κλώνους κλπ
1.Haku ψιλά χοντρά σύρματα, ωραία σχετικά σφιχτή πνευμονική, top γεύση.
2. Hadaly τα ίδια με ποιο πάνω λίγο λιγότερο αέρα και γεύση.
3. Gorge ποιο χοντρά λίγο σύρματα και ποιο πολύ αέρα. Πολυ καλή γεύση.
4. Supersonic τα ίδια με Gorge απλά λιγότερο αέρα Όχι τόσο μπουκωτικη αλλά ποιο αναλυτική γευση.
Και οι 4 εύκολα deck και στήσιμο με ωραίο αέρα και πολύ καλή γευση. Σημαντικό ότι κάνεις πολλές τζούρες πριν το επόμενο ζουληγμα....
Οι 2 πρώτοι 22αριδες και οι υπόλοιπο 2 είναι 24αρηδες.
Και αν θες και την τελική μου γνώμη πάρε οπωσδήποτε Haku clone και μετά όποιον 24αρι θες....με 45-50 θα έχεις 2 σε ένα.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος berbatov4

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Squonking - Ερωτήσεις express και γενική συζήτηση
« Απάντηση #2324 στις: Ιανουαρίου 16, 2018, 14:45 »
Σας ευχαριστω πολύ όλους παιδιά,καποιες διευκρινίσεις που μου ζητησατε.
Δουλευω επισκευασιμους γυρω στα 2 χρονια με συρματα clapton 26/32,alien demon killer και 40ρι kanthal και ss.
Eχω ατμοποιητες απο μετριους αερατους serpent mini,μεχρι αρκετα αερατους εως πολυ merlin mini,el diablo,exo αλλα έχω σαν καθημερινο μου τον serpent γιατι μου αρεσει πιο πολυ..
Εχω καταληξει οτι θελω να ατμιζω μονο με μονη αντισταση λογω πιο ευκολου στησιματος και λιγότερης καταναλωσης αφου η διαφορα στην γευση δεν ειναι και τοσο μεγαλη.
Απο το διαβασμα που εχω ρίξει έχω καταλάβει ότι θα πρεπει να παρω σιγουρα NI80 ή SS γαιδουρακια συρματα αφου αρπαζουν πιο γρηγορα και θελουν λιγοτερα watt.Aλλα και εκει εχω ενα μπερδεμα αφου καθε εταιρεία για σχεδον το ιδιο συρμα έχει άλλες ονομασιες!!!Άλλες λενε το ιδιο συρμα fused clapton,αλλες flat clapton κτλ.
Εχω στο προγραμμα ή να παρω από crazy wire ή να παρω το fused clapton 30x3 38 geekvape ή γενικά  ότι χρειαστει,δεν θα περιοριστω στην αγορα rda με βαση τα συρματα που εχω..
Ομολογω τον haku τον κλωνο δεν τον ειχα δωσει σημασια που μου γραψανε δυο φιλοι και θα αρχισω το ψαξιμο....Να σας πω την αληθεια ημουν πιο κοντα σε λαγο είτε 24ρη ειτε 22ρη γιατι λενε ολοι καλα λογια
αλλα δεν εχω δοκιμασει ποτε πχ τον 24ρη με μονη αντισταση για να εχω αποψη
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 16, 2018, 14:52 από berbatov4 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110678 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159886 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515348 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146482 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303278 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12798 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530812 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201476 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801640 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11068 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40996 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet