vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

242 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, Jorge, giorgos1999

Twitter

Joyetech CUBIS 2

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Joyetech CUBIS 2
« στις: Ιουλίου 05, 2017, 13:00 »
Αρχικά να δηλώσω πως μέχρι χθες, ήμουν απογοητευμένος Τζοϋτεκάκιας. Ως προς τους τσιγαρίσιους ατμοποιητές τουλάχιστον. Τα μοντάκια, άλλο καπέλο.
Μετά τη σειρά ατμοποιητών Delta, σκέτη μετριότητα οι ατμοποιητές της. Ακόμη και ο πρώτος Cubis που εισήγαγε το top airflow είχε τα θεματάκια του με μπουρμπουλήθρες του κατά το γέμισμα, που με έκαναν τελικά να τον παρατήσω. Εξαίρεση οι ατμοποιητές της σειράς Ego One που η επισκευάσιμη κεφαλή τους βρίσκεται ακόμα σε υψηλά στανταρ.

Παρέλαβα δωράκι από φίλο λοιπόν χθες, τον Cubis 2 και τον δοκίμασα με επιφυλάξεις. Ήμουν σχεδόν σίγουρος πως είναι άλλη μια μετριότητα.

Διαψέυστηκα όμως, οπότε αποφάσισα να ξαναμπω στην ενεργό δράση και να κάνω ένα μίνι ριβιουδάκι. H τιμή του στην αγορά είναι γύρω στα 25 Euro.

1. ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑΣ

Λαστιχάκια διάφορα, ντριπτιπάκι - καπέλο, τζαμάκι έξτρα, ανταλλακτική κεφαλή έξτρα, ξυστό για το ορίτζιναλ του πράγματος και χαρτούρα.

Ερχεται με 2 Χ 0.6Ω ProC-BFL κεφαλές που ενώ στο σάιτ τους λένε πως είναι με σύρμα ss, τελικά είναι κανθαλάκι.
Ευτυχώς για εμένα που είμαι αλλεργικός στο ss και κλείνει ο λαιμός μου.

Με τις ProC-BFL κεφαλές θα έχετε χωρητικότητα 2ml ενώ με τις ProC-BF θα έχετε 3,5ml. Tρελή πατέντα για να είναι νομοθετικά σωστοί.

2. ΕΜΦΑΝΙΣΗ - ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ

ΣΚΙΖΕΙ!!! Μικρός, με καλά υλικά, μοντέρνες απλές γραμμές. Εντυπωσιάζει το πως γεμίζει.



3. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ

Δοκίμάζω προς το παρόν μια Pro-C BF 1,5Ω κλάπτον στα 16-17W και παίρνω πολύ καλό αποτέλεσμα για τα γούστα μου.

Πολύ σημαντικό το γεγονός πως στο γέμισμα δεν υπάρχει ίχνος μπουρμπουλήθρας!

Γεύση πολύ καλή για εργοστασιακό, ντουμάνι σωστό, χτύπημα προβλεπόμενο. Τον έχω ξετινάξει λίγο όμως και ζεσταίνεται κάπως.
Το ντριπτιπάκι του ίσως είναι λίγο φαρδύ και άκυρο για τσιγαρίσιο ατμοποιητή, αλλά βάζεις πάνω του οποιοδήποτε άλλο δικό σου θες.
Ο αέρας του σου επιτρέπει από νορμάλ έως αεράτες τσιγαρίσιες τζούρες. Κάνεις όμως και περιορισμένες πνευμονικές.
Επίσης, παρατηρώ κατανάλωση σε κανονικά επίπεδα για το είδος της αντίστασης και τα βαττ.

UPDATE 6/7: Δοκίμασα 2 διαφορετικές αντιστάσεις. Την 1.5 clapton και την 0.6 kanthal του πακέτου. Η δεύτερη μου φαίνεται να έχει καλύτερη απόδοση.
Παρατηρώ όμως κάποια στεγνώματα των αντιστάσεων που και που. Με από ένα πιο δυνατό ρούφηγμα χωρίς πάτημα του κουμπιού, τα πράγματα στρώνουν πάλι...

UPDATE 7/7: Σήμερα κατάφερα να υπερτροφοδοτήσω μια αντίσταση. Το επιδίωξα όμως.
Άλλαξα αντίσταση με γεμάτο το τανκ.
Και πάλι όμως, μετά από 5-6 τινάγματα έφυγε το έξτρα υγρό και επανήλθε άμεσα, πράγμα που δε μου συνέβαινε με τον πρώτο cubis.
Όσο για τις αντιστάσεις, σαφώς προτιμώ τελικά την 0.6. Πιο καλή γεύση.
Τα στεγνώματα μειώνονται όσο περνάει ο καιρός και στρώνει η αντίσταση. Δεν είναι κάτι το φοβερά ενοχλητικό. Συνήθως συμβαίνουν προς το τέλος του υγρού. Το ίδιο μου συμβαίναι και με τον Nautilus 2 κάποιες φορές.
Όλα καλά λοιπόν...


ΠΡΟΣΟΧΗ: Αν βιδώσετε αντίσταση ενώ το καπάκι αναπλήρωσης το έχετε ανοικτό, μετά δεν κλείνει.
Μη το σπρώξετε πολύ και το σπάσετε. Ξεβιδώστε την αντίσταση, κλείστε το καπάκι και μετά βιδώστε τη πάλι σφιχτά.


4. ΠΡΩΤΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ - ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
Το μπιμπερό Ναυτίλος 2 εάν όχι ξεπεράστηκε, βρήκε έναν ΠΟΛΥ δυνατό αντίπαλο, που έχει ευκολότερο γέμισμα, μεγαλύτερη χωρητικότητα και καλύτερη εμφάνιση.
Μπουρμπουλήθρες ΠΑΡΕΛΘΟΝ.

Ζήτω ο CUBIS 2!


















« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 07, 2017, 14:00 από Stepeha »

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS 2
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 05, 2017, 13:15 »
Τον πουλανε και στα εγχωρια μαγαζια?
Εριξα μια ματιά και δεν ειδα κατι σχετικο με διαθεσιμότητα

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Joyetech CUBIS 2
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 05, 2017, 13:18 »

Αποσυνδεδεμένος Dhmfot

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS 2
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 05, 2017, 13:32 »
Ωραια παρουσιαση.
Κερδισα ενα CuAIO απο Heavengift που τον εχει μεσα. Ευτυχως που ειναι τσιγαρισιος.
Παρειγγειλα χτες και 5 αντιστασεις (αυτες χωρις την φουστα που μειωνουν την χωρητικοτητα) 1ohm SS και περιμενω να τον δοκιμασω. Παρολο που ειναι ποιο πολυπλοκες απο τις αλλες (διπλο τοιχωμα για τον αερα), η τιμη τους ειναι πολη καλή
Μου αρεσει ο αερας απο πανω, δεν θα εχει ποτε διαρροη.
Μαλλον θα φυγει για δωρο σε κανενα φιλο καπνιστη.

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Joyetech CUBIS 2
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 06, 2017, 12:39 »
Προστέθηκε update στο αρχικό πόστ.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Joyetech CUBIS 2
« Απάντηση #5 στις: Ιουλίου 06, 2017, 12:48 »
δηλαδή....εγώ που ήμουν cubakias....τον παίρνω σφαίρα...;   ....στέφανε :))

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Joyetech CUBIS 2
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 06, 2017, 12:59 »
Είναι σαφώς καλύτερος σα συνολική εμπειριά χρήσης. 
Τα στεγνωματάκια παρακολουθώ λίγο... 

Αποσυνδεδεμένος lesarros

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS 2
« Απάντηση #7 στις: Ιουλίου 06, 2017, 21:30 »
Τον περιμένω αύριο μάλλον από dotshop.

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Joyetech CUBIS 2
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 06, 2017, 21:55 »
Μια ιδέα του μεγέθους του:


Απ: Joyetech CUBIS 2
« Απάντηση #9 στις: Ιουλίου 06, 2017, 21:59 »
Καταπληκτικό μέγεθος γαι εμένα που μου αρέσουν τα μικρά..Θα τον χτυπήσω και εγω..

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Joyetech CUBIS 2
« Απάντηση #10 στις: Ιουλίου 06, 2017, 22:04 »
Με το pico θα είναι τρελό συνολάκι...

Αποσυνδεδεμένος Dhmfot

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS 2
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 06, 2017, 22:09 »
Βαλε και το drip tip στη φωτο

Αποσυνδεδεμένος Dumouriez

  • **
  • 249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS 2
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 06, 2017, 22:28 »
πόσο κοστίζουν οι αντιστάσεις? Ξέρουμε?

Αποσυνδεδεμένος lesarros

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech CUBIS 2
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 06, 2017, 22:43 »
Στο dotshop 3 ευρώ τη μια τις έχει.

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Joyetech CUBIS 2
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 06, 2017, 23:07 »
Βαλε και το drip tip στη φωτο
Με το έξτρα ντριπτιπ φτάνει περίπου στο ύψος του Ναυτίλου 2. Αύριο η φωτο... Έκλεισε το "μαγαζί". :)

Ντάλτονς...



Δοκιμών συνέχεια...

Σήμερα κατάφερα να υπερτροφοδοτήσω μια αντίσταση. Το επιδίωξα όμως.
Άλλαξα αντίσταση με γεμάτο το τανκ.
Και πάλι όμως, μετά από 5-6 τινάγματα έφυγε το έξτρα υγρό και επανήλθε άμεσα, πράγμα που δε μου συνέβαινε με τον πρώτο cubis.
Όσο για τις αντιστάσεις, σαφώς προτιμώ τελικά την 0.6. Πιο καλή γεύση.
Τα στεγνώματα μειώνονται όσο περνάει ο καιρός και στρώνει η αντίσταση. Δεν είναι κάτι το φοβερά ενοχλητικό. Συνήθως συμβαίνουν προς το τέλος του υγρού. Το ίδιο μου συμβαίνει και με τον Nautilus 2 κάποιες φορές.

Όλα καλά λοιπόν...

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 08, 2017, 14:02 από Cruiser79 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135818 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084264 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34971 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 110 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9491 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476593 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114728 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1304 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2356 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 923 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271216 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1515 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos