vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Joyetech eVic Primo Mini (eCig e-Box Mini 80W)

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Joyetech eVic Primo Mini (eCig e-Box Mini 80W)
« στις: Ιουνίου 11, 2017, 15:00 »
Το νέο Joyetech eVic Primo mini είναι ο διάδοχος του best seller eVic VTC/VTwo mini. Εδώ παρουσιάζω το eCig e-Box Mini 80W που είναι ακριβώς το ίδιο προϊόν αλλά με διαφορετικό branding.


Η συσκευασία περιλαμβάνει τα απολύτως απαραίτητα: Τη συσκευή, καλώδιο φόρτισης και οδηγίες χρήσης.

Με μια ματιά:
Μέγεθος: 25Χ39Χ80mm
Βάρος: 85.0g (χωρίς μπαταρία)
Ισχύς Εξόδου: 1-80W
Μέγιστο ρεύμα εξόδου: 25 A
Εύρος Αντιστάσεων: 0.05-1.5ohm σε λειτουργίες θερμοκρασίας, 0.1-3.5ohm σε λειτουργίες Power/Start/Bypass
Ρύθμιση Θερμοκρασίας: 100-315°C/ 200-600°F
Μπαταρία: Αφαιρούμενη μπαταρία 18650 (δεν περιλαμβάνεται)
Μέγιστο ρεύμα φόρτισης: 2.0 Α
Οθόνη OLED 1.3 ιντσών, ρολόι πραγματικού χρόνου, αναβαθμίσιμο firmware


Κάτοχος του VTC mini για 2 χρόνια και του VTwo για 1 χρόνο ομολογώ ότι τα λάτρεψα. Περίμενα με ανυπομονησία να πιάσω στα χέρια μου το Primo mini. Είναι όμορφο με στρογγυλεμένες άκρες και κάθεται πολύ καλά στο χέρι.




Είναι λίγο πιο κοντό και στενό από VTwo και VT75 nano. Είναι 1 πόντο πιο ψηλό από το Pico αλλά σχεδόν 1 πόντο στενότερο. Η πλευρά του ατμοποιητή έχει βάθος 25mm αλλά προοδευτικά στενεύει στα 22mm.


Επιτέλους αδυνάτισε! 129gr με μπαταρία είναι στα ίδιο βάρος με Pico (131gr). Το VTC/VTwo είναι 162gr δηλαδή το Primo ζυγίζει με μπαταρία όσο περίπου το VTC χωρίς. Αυτό δεν φαίνεται τόσο στο χέρι όσο στην τσέπη του πουκάμισου που δεν κινδυνεύει να ξηλωθεί.
Κάποια στιγμή θα πρέπει οι κατασκευαστές να λάβουν υπόψη όλους όσους πάνε γυμναστήριο αν θέλουν να κάνουν βάρη. Και τα υπόλοιπα mod της αγοράς είναι εξίσου βαριά με το VTwo. HCigar VT75 nano 160gr, Smok AL85 158gr κλπ. Υπάρχουν κι άλλα υλικά κατασκευής εκτός από το μπρούντζο.


Ο πόλος του VTC είχε δεχθεί πολλές κριτικές. Προσωπικά δεν είχα κανένα θέμα με τους ατμοποιητές που χρησιμοποιώ αλλά στο Primo mini σαφώς οι ατμοποιητές πατούν πιο καλά. Είναι εμφανές το πολύ μεγαλύτερο βάθος του 510. Μάλλον αυτόν τον ανασχεδιασμένο κονέκτορα θα βλέπουμε από δω και μπρος σε όλα τα νέα μοντέλα του ομίλου.


Όσους ατμοποιητές δοκίμασα εφαρμόζουν τέλεια. Δεξιά ο Joyetech Ornate στα 25mm δεν εξέχει καθόλου.
Οι ατμοποιητές που δοκιμάστηκαν: eGo One, Cubis, Ultimo, Ornate, Delta, Delta 2, Lemo, Lemo 3, Nautilus 2, Triton, Triton mini, Tsunami 24, Avocado, Kayfun Lite, Russia 91%, Odeon, Fishbone, Trident, Serpent mini, TFV8 baby, Goblin mini.


Χαράς ευαγγέλια! Το καπάκι δεν είναι πλέον μαγνητικό. Το μαγνητικό καπάκι του VTC ήταν ομολογουμένως μια χαρά αλλά για μένα το μεγαλύτερο μειονέκτημα. Λόγω επαγγέλματος στο γραφείο μου βρίσκονται πάντα δεκάδες βίδες και καλωδιάκια που φυσικά μάζευε το VTC στο διάβα του. Το νέο καπάκι ανοιγοκλείνει πανεύκολα με το ένα χέρι και φαίνεται αντοχής.


Το αυτοκόλλητο είναι λείο και έχει εμφάνιση ανθρακονημάτων. Θα προτιμούσα το αυτοκόλλητο του μεγάλου Primo που είναι ανάγλυφο και απομίμηση δέρματος. Πιο όμορφο και δεν γλιστράει στο χέρι.


Επιπλέον το αυτοκόλλητο εξέχει λίγο στην κάτω μεριά. Κάτι που το καταλαβαίνεις με το δάχτυλο και δεν ξέρω πόσο θα αντέξει σε βάθος χρόνου.


Η οθόνη είναι τεράστια. OLED 1.3" ευκρινής και φωτεινή. Θα προτιμούσα λίγο μικρότερη τη γραμματοσειρά των βατ που βγάζει μάτι και λίγο μεγαλύτερη της αντίστασης που δεν βλέπω χωρίς γυαλιά. Δεν χρειάζεται να βλέπουν από το απέναντι πεζοδρόμιο στα πόσα ατμίζω.Ευτυχώς είναι κάτι που διορθώνεται εύκολα μέσω firmware.
Το κουμπί είναι μεγάλο, στρογγυλεμένο με πολύ καλή αίσθηση και κλικ. Πατιέται άνετα είτε με τον αντίχειρα είτε με το δείκτη.


Σύμφωνα με τις προδιαγραφές φορτίζει ταχύτατα με 2Α. Εδώ έχει γονατίσει το τροφοδοτικό 1.5Α που διαθέτω οπότε δεν έχω κανένα λόγο να το αμφισβητήσω. Με το κατάλληλο τροφοδοτικό θα πιάνει τα 2Α.


Για έναν ανεξήγητο λόγο κυκλοφορεί ότι το VTC διαβάζει τις αντιστάσεις άλλα αντ' άλλων. Υπάρχει πράγματι μια απόκλιση σε μεγαλύτερες αντιστάσεις αλλά δεν επηρεάζει το άτμισμα καθώς σ' αυτά τα Ωμ ατμίζουμε με βατ. Σε έλεγχο θερμοκρασίας που οι αντιστάσεις είναι μικρές δεν τα πάει καθόλου άσχημα. Το Primo mini πάντως τα πάει σίγουρα καλύτερα.
Στο παραπάνω βίντεο δείχνω τον τρόπο που ελέγχω την ακρίβεια μέτρησης αντίστασης από τα μοντάκια. Το Primo mini διαβάζει τις αντιστάσεις υποδειγματικά και έχει μεγάλη ακρίβεια και σταθερότητα στο ρεύμα που δίνει. Για όσους βαριούνται, οι μετρήσεις του Joyetech eVic Primo Mini / eCig e-Box Mini 80W είναι από το 7 και μετά.

All in all ένας άξιος διάδοχος του VTC mini. Ελαφρύτερο, κάθεται πολύ καλά στην παλάμη, δέχεται ατμοποιητές 25mm και έχει πολύ καλό ανασχεδιασμένο 510 κονέκτορα, θαυμάσια μεγάλη οθόνη, εξαιρετική ακρίβεια στα ρεύματα και τη μέτρηση των αντιστάσεων.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 23, 2017, 22:25 από gipsy »

Αποσυνδεδεμένος chief79

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic Primo Mini (eCig e-Box Mini 80W)
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 11, 2017, 15:19 »
Εξαιρετικη παρουσιαση :bow:
Επειδη ειμαι  fan του evic vtc mini,
θα ηθελα να ρωτησω αν στα ζητηματα διαχειρησης μπαταριας (αυτονομιας) καθως και στην αποδοση των ρευματων παρουσιαζει διαφορες(αισθητες) με τον προκατοχο του.

* Για ατμισμα γυρω στα 15 W

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Joyetech eVic Primo Mini (eCig e-Box Mini 80W)
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 11, 2017, 15:42 »
Το έχω μόλις 4 μέρες στα χέρια μου οπότε δεν πρόλαβα να κάνω ακόμη πλήρεις μετρήσεις.
Όπως θα δεις στο τέλος του βίντεο τα ρεύμα είναι εξαιρετικά ακριβές όσο πρόλαβα να δω. Ο Busardo πάντως που το μέτρησε δεν είχε κανένα παράπονο.

Όσον αφορά την αυτονομία δείχνει να τα πάει λίγο καλύτερα από το VTC. Στα 14W έβγαλε 1ml περίπου παραπάνω. Ο χρόνος διάρκειας 1900+ sec. Τα ακριβή νούμερα δεν τα έχω αυτή τη στιγμή μαζί μου. Πάντως τα sec που έδειξε ήταν παραπάνω από του VTC.

Αποσυνδεδεμένος tfekman

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic Primo Mini (eCig e-Box Mini 80W)
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 11, 2017, 16:35 »
Το έχω κ εγώ στην κατοχή μου εδώ και λίγες μέρες.Πραγματικα είναι υπέροχο στο κράτημα.Αυτο που μ έχει εντυπωσιάσει είναι το πώς κάθεται οποιοσδήποτε ατμοποιητης πανω.Σε κανέναν από αυτούς που δοκίμασα δεν είχα θέμα στραβωβιδωματος ή να αφήνει κενό από κάτω.
Το ρεύμα που δίνει στους ατμοποιητες μου φαίνεται αρκετά πιο ομαλό απ ότι στο pico που δούλευα ως τώρα αν και στο cut της μπαταρίας στο τέλος νομίζω το pico και το istick 100tc που έχω την έκοβε λίγο πιο χαμηλά .Πάντως μία που παρατήρησα με έκοψε εντελώς στα 3.11V.



Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Joyetech eVic Primo Mini (eCig e-Box Mini 80W)
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 11, 2017, 17:35 »
[justify]Ασφαλώς μία υπέροχη παρουσίαση, και από πολύτιμο μέλος του φόρουμ. Μάλιστα να πω και κάτι δικό μου, απ’ το σύντομο βίντεο παραπάνω, κατάλαβα και τη δική μου ερώτηση σε άλλο νήμα, όσο αφορά και την εσωτερική αντίσταση στο σώμα ενός επισκευάσιμου.  [/justify]

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic Primo Mini (eCig e-Box Mini 80W)
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 11, 2017, 18:24 »
Θα περάσει σίγουρα από τα χέρια μου κάποια στιγμή, το είδα, το δοκίμασα, το ευχαριστήθηκα με το παραπάνω, οι ανάγκες όμως είχαν σε προτεραιότητα ένα squonking mod τώρα. Το μικρό εδώ είναι απίθανο, με την πρώτη ευκαιρία θα μπει χωρίς σκέψη στη συλλογή.

Καλοάτμιστο σε όλους να είναι και σύντομα στα δικά μας! :)

Αποσυνδεδεμένος doctor_pan

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic Primo Mini (eCig e-Box Mini 80W)
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 11, 2017, 19:52 »
Πολύ ωραία παρουσίαση και πολύ όμορφο μοντάκι.
Στις λίγες μέρες που το χρησιμοποιώ, μου έχει κάνει αρκετά θετική εντύπωση.
Μινιόν, πανάλαφρο, παίρνει και τους 25αρηδες μου χωρίς να προεξέχουν και με το ArcticFox ρυθμίζεται αρκετά.
Μέχρι και με TC άρχισα να παίζω, για πρώτη φορά! :))
Ένα μείον του που με ξενέρωσε αρχικά, ήταν αυτό που αναφέρεις με το αυτοκόλλητο.
Είχε αρχίσει να ξεκολλάει σε 2 γωνίες, με το που το πήρα.
Λίγη super glue κι όλα καλά.
Έχει μπει και δεύτερο σε παραγγελία.
Καλοάτμιστα! :bye:

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 537
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: Joyetech eVic Primo Mini (eCig e-Box Mini 80W)
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 11, 2017, 20:51 »
Κάτοχος και εγώ πάνω από ένα μήνα,  έστειλε το vt75 nano για πώληση, επιτέλους βρήκα αυτό που ήθελα,  τέλειο κράτημα, τέλεια οθόνη, κανένα σημάδι από ξεφτισμα,  γρατσουνιές, ( έχω το ασημί ), και με το arcticfox έχει απογειωθεί. 

Αποσυνδεδεμένος meyas1987

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic Primo Mini (eCig e-Box Mini 80W)
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 12, 2017, 01:14 »
Παρέλαβα 2 κομμάτια ένα κιτ με τον Ares και ένα σκέτο μοντακι. Έρχεται όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες μέσα σε ζελατίνα εκτός την εξωτερική ζελατίνα του πακέτου.
Στον Ares μπαίνουν και Coils της σμοκ, δοκίμασα τα Smok Q2 Dual Coil TFV8 και ταιριάζουν 100% και το αντίθετο με το ProC1 0.4ohm Dual Coil Atomizer Head, ΔΕΝ μπαίνει το RBA λόγω ύψους.

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος vassilisk

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
  • •ΑΦΟΒΟΝΟΘΕΟΣ• •ΑΝΥΠΟΠΤΟΝΟΘΑΝΑΤΟΣ•
Απ: Joyetech eVic Primo Mini (eCig e-Box Mini 80W)
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 12, 2017, 08:23 »
Κάτοχος και εγώ λίγο παραπάνω από μήνα. 
Το αυτοκόλλητο φαίνεται να ξεκολλημένο στην άκρη και στο δικό μου από την πρώτη μέρα. Κόλλα δεν έχω βάλει ακόμα αλλά και αυτό δε φαίνεται να ξεκολλάει παραπάνω.
Το βάθος του πόλου μου δημιούργησε πρόβλημα με τον eviva που δεν πάταγε καλά και δεν έκλεινε το κύκλωμα. Λύθηκε εφαρμόζοντας συμβουλή από εδώ μέσα (oring στη βίδα του πόλου του ατμο)
Γρατζουνιές: μετά από ένα μήνα χρήσης ελάχιστες! Οι περισσότερες γύρω από τη θύρα usb (πρώιμο πάρκινσον?). Το καλό είναι πως απλά γρατζουνιέται και δε φεύγουν φλούδες.

Φεράρι δε το λές, αλλά σαν τίμιο φιατάκι θα βγάλει πολλά πολλά χιλιόμετρα  8)

Αποσυνδεδεμένος xsad

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic Primo Mini (eCig e-Box Mini 80W)
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 12, 2017, 19:02 »
Περίμενα λίγο καιρό για ένα αξιόπιστο review στο forum και αφού έγινε (ευχαριστούμε camber!!) το πήρα κι εγώ μόλις σήμερα.
Οι πρώτες θετικές εντυπώσεις έχουν να κάνουν με το πολύ μικρό βάρος και μέγεθος καθώς και με την οθόνη (πιθανότατα κάποια στιγμή στο παρελθόν να είχαμε κινητά με τέτοια διάσταση οθόνης). Αφού έπαιξα με το primo mini για λίγο το έβαλα να φορτιστεί και γράφω τώρα πέρα από τις πρώτες εντυπώσεις και μια ερώτηση:
Το καπάκι της μπαταρίας δεν εφαρμόζει απολύτως με το σώμα του mod όταν έχουμε τη μπαταρία μέσα. Όχι κάτι τραγικό. Απλώς φαίνεται μια χαραμάδα από φως αν κοιτάξεις το κάτω μέρος μπροστά, ας πούμε, σε μια λευκή οθόνη. Ρώτησα στην Ecig και ο τεχνικός τους είπε πως και το δικό του είναι έτσι. Είναι και τα δικά σας έτσι και είναι φυσιολογικό ή πρόκειται για μια μικρή αστοχία;    

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic Primo Mini (eCig e-Box Mini 80W)
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 12, 2017, 19:31 »
Άμα δεν το διάβαζα δεν θα έπεφτε το μάτι μου πάνω του με τίποτα.
Μια σελίδα χαρτί χωράει να περάσει, δεύτερη δεν μπαίνει. Ακόμα και χωρίς μπαταρία και πιέζοντας το καπάκι, πάλι έχει ένα κενό ίσα ίσα που περνάει λίγο το φως.

Για μένα είναι οκ προβλεπόμενος τζόγος.

Αποσυνδεδεμένος doctor_pan

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic Primo Mini (eCig e-Box Mini 80W)
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 12, 2017, 19:36 »
Μπράβο λεπτομέρεια που πρόσεξες @xsad!!!
Ισχύει...
Καλύτερα, άλλο ένα ventilation port  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος xsad

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic Primo Mini (eCig e-Box Mini 80W)
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 12, 2017, 20:38 »
Ντροπή σας που με κάνετε να ντρέπομαι  :-[
Για μια χαραμάδα φωτός ρώτησα όχι για χάσμα χασμάτων. 
Απλώς περιεργαζόμουν το mod και μια που ήταν καινούργιο σκέφτηκα να ρωτήσω.
Κρατώ το extra ventilation :)) του μηχανήματος και συνεχίζω. 
Έχει τελειώσει και η φόρτιση (από το USB σε σχεδόν δύο ώρες) οπότε πάω να ρυθμίσω ώρα και ημερομηνία... Μα τι οθόνη είναι αυτή;;   

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Joyetech eVic Primo Mini (eCig e-Box Mini 80W)
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 13, 2017, 15:15 »
θα ηθελα να ρωτησω αν στα ζητηματα διαχειρησης μπαταριας (αυτονομιας) καθως και στην αποδοση των ρευματων παρουσιαζει διαφορες(αισθητες) με τον προκατοχο του.

* Για ατμισμα γυρω στα 15 W
Διέγραψε την προηγούμενη απάντηση μου. To Primo - όπως είχα πει - μου έδωσε πράγματι 1950sec στα 14W με καινούργια VTC6 αλλά στο VTwo είχα παλαιότερη VTC6 οπότε δεν μπορεί να γίνει σύγκριση.
Έκανα ξανά το πείραμα αλλά αυτή τη φορά με την ίδια μπαταρία (και φυσικά με τον ίδιο ατμοποιητή στα 14.5W).
To primo mini έβγαλε 77sec περισσότερα από το VTwo, άρα ουσιαστικά τα δύο mod έχουν ίδια αυτονομία.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110467 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159702 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515252 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146445 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303199 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530717 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201449 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801569 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11037 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40966 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet