vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Perception RDTA by Hera Engineering

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Perception RDTA by Hera Engineering
« στις: Μαΐου 31, 2017, 15:19 »


Μόλις κυκλοφόρησε ένας νέος ατμοποιητής, ελληνικός στη σχεδίαση αλλά κινέζικος στην κατασκευή. Είναι ο πρώτος ελληνικής έμπνευσης rdta της αγοράς και ο πρώτος αυτής της κατηγορίας που πιάνω στα χέρια μου. Δεν είχα ποτέ avogado, fodi, limitless και όποιοι άλλοι κυκλοφορούν εκεί έξω. Ούτε τώρα έχω. :laugh1:
Ο ατμοποιητής ανήκει σε μέλος του φόρουμ και μέχρι να πάρει το κατάλληλο μοντάκι για να τον χαρεί, μου τον παραχώρησε για δοκιμή στη χτεσινή συνάντηση των νοτίων. :respect:


Υλικά Κατασκευής:
  • Ανοξείδωτο ατσάλι αγνώστου ποιότητας (δεν αναφέρεται πουθενά)
  • Τανκ: ένα πολυκαρβονικό κι ένα ατσάλινο
  • O-rings: δεν αναφέρεται υλικό
  • Μονωτικά: δεν αναφέρεται υλικό

Χαρακτηριστικά:
  • Δυνατότητα μονής ή διπλής αντίστασης (με τάπα για να κλείνει η μια εισαγωγή)
  • Αναπλήρωση από το ντεκ, αφαιρώντας την τάπα αναπλήρωσης
  • Ρύθμιση ροής αέρα
  • Σύνδεση 510 με ρυθμιζόμενο πόλο που μοιάζει επίχρυσος αλλά δεν αναφέρεται τίποτα σχετικά με το υλικό.

Διαστάσεις:
  • Ύψος: 49,6mm μαζί με το βιδωτό drip tip)
  • Διάμετρος: 24 χιλιοστά
  • Βάρος: ~ 49 gr
  • Χωρητικότητα: 5ml

Το πακέτο περιλαμβάνει:
  • Πλαστικό, κλασικό κινέζικο κουτί
  • Ατμοποιητής με drip tip και το πολυκαρβονικό τανκ
  • Ανταλλακτικό set orings, βιδάκια, αλενόκλειδο, δεύτερο κάπως στενότερο drip tip
  • Ατσάλινο τανκ
  • Ελαστικό παρέμβυσμα δεξαμενής που μειώνει τη χωρητικότητα στα 2ml, ελέω TPD. Χωρίς αυτό φτάνει τα 5ml.
  • Βιβλιαράκι στα ελληνικά, με κάθε είδους οδηγία για χρήση, προφυλάξεις, αποθήκευση κ.λπ. κ.λπ. σαν να πρόκειται για αντιβιοτικό, αλλά χωρίς ΚΑΜΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ για τα χαρακτηριστικά του ατμοποιητή (διαστάσεις, υλικό κ.λπ.) :eyesplash:




Εντυπώσεις:
Το πρώτο στήσιμο ήταν πολύ πρόχειρο
με kanthal 0,5mm, μονή αντίσταση. Βγήκε 0,7Ω, σε 3mm πηρύνα. Σπείρες δε μέτρησα γιατί δεν έβλεπα στην ψησταριά που βρισκόμασταν. :laugh1: Τον δοκίμασα ως ντρίπερ, εγώ κι άλλοι 5-6 νοματαίοι. Οι εντυπώσεις ήταν πολύ καλές. Αρκετά καλή γεύση και υπερπλούσιο ντουμάνι.
Από το πρωί τον έχω στήσει με διπλή alien clapton στα 0,22Ω και παίζω στα 70-80W. Πιο πάνω δεν αντέχω να ανέβω γιατί δεν έχω υγρό με λιγότερη από 5mg νικοτίνη, το χτύπημα είναι μεγάλο και επιπλέον δεν μου αρέσει αυτό το στυλ ατμίσματος και οι πνευμονικές αυτού του επιπέδου.

Στα υπόλοιπα τώρα. Ωραίο το velocity deck, κανένα πρόβλημα με τις βίδες που πιάνουν σταθερά και τα πιο χοντρά σύρματα. Με δυσκόλεψε να τοποθετήσω την τάπα αναπλήρωσης στο ντεκ μετά το γέμισμα. Είναι από άγνωστο πλαστικό και γλιστράει και θα την προτιμούσα από σιλικόνη.
Ένα άλλο θέμα είναι ο επίχρυσος(?) θετικός πόλος ο οποίος βιδώνει στον αντίστοιχο πόλο στο ντεκ. Αν τον σφίξεις στο τέρμα, δεν κάνει επαφή στο μοντ κι έτσι δεν ρευματοδοτείται. Αν τον ξεσφίξεις ώστε να μακρύνει, δουλεύει μια χαρά αλλά έχει την τάση να ξανασφίγγει κατά το βίδωμα του ατμοποιητή στο μοντ. Οπωσδήποτε θα έπρεπε να είναι πιο σφιχτό το βίδωμά του και να στεθεροποιείται καλύτερα εκεί που τον θες.
Διαρροές δεν είχα καθόλου και η τροφοδοσία του δεν με προβλημάτισε πουθενά.
Αυτά παρατήρησα εγώ μέχρι τώρα, όμορφος είναι για μένα, συγκρίσεις στο άτμισμά του δεν μπορώ να κάνω με κανέναν άλλο του είδους όπως είπα, ό,τι θέλετε ρωτάτε κι όπου μπορώ θα απαντήσω.

Το θέμα της διάθεσής του στην αγορά πάντως θα έπρεπε να το διαχειριστεί με καλύτερο τρόπο ο κατασκευαστής, γιατί αυτά που συμβαίνουν είναι για γέλια και για κλάματα μαζί!
Δε γίνεται κύριε το ένα μαγαζί να τον δίνει 42€, το άλλο 45 και το τρίτο 69,80€. Αν στην πρώτη σου κατασκευαστική προσπάθεια σε καβαλάει ο έμπορος για να κερδίσει αυτός, τότε εσύ πιάνεσαι κορόιδο και ο καταναλωτής αισθάνεται μ@λ@κας και θα σου γυρίσει την πλάτη, δεν το καταλαβαίνεις? :idiot1:




Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Απ: Perception RDTA by Hera Engineering
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 31, 2017, 19:43 »
Γιωργο σ ευχαριστουμε πολυ για την πολυ ωραια και αναλυτικη παρουσιαση για μια ακομη φορα.
Απ το λιγο που τον δοκιμασα στη συναντηση χθες οντως με το προχειρο στησιμο, ο ατμο εχει φοβερο ντουμανι για μενα και πολυ καλη γευση, αλλα ειναι πρωτες γρηγορες εντυπωσεις και εχουμε δρομο μπροστα μας.


Στο θεμα της τιμολογησης του προιοντος ειναι οπως ακριβως το ανεφερες. και ειναι μεγαλο θεμα για το τι γινεται μεταξυ κατασκευαστών και καταστηματων με θυμα τον ατμιστη...
Φανταζομαι με αφορμη τον συγκεκριμμενο, παρομοια πραγματα θα γινονται και σε αλλους ατμο και προιοντα.


Βρηκα και παραθετω τα υλικα του Perception, απ την σελιδα του προιοντος ατο facebook

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perception RDTA by Hera Engineering
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 31, 2017, 20:53 »
Ωραία παρουσίαση Γιώργο :thumpup:. Ο άτμο είναι αποκλειστικά για πνευμονικές και πολλά watt?

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Perception RDTA by Hera Engineering
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 31, 2017, 21:25 »
Έτσι ακριβώς Μάνο, καθαρά πνευμονικός. Ως τέτοιον τον βρίσκω πολύ καλό, χωρίς όμως να έχω και ιδιαίτερη εμπειρία στην κατηγορία.
Αυτό το 304F πρώτη φορά το ακούω, τι σόι ατσάλι είναι? Ας μας πει όποιος γνωρίζει.

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: Perception RDTA by Hera Engineering
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 31, 2017, 22:21 »
Ίσως καλύτερα θα ήταν μια ερώτηση στο  http://www.hera-engineering.com/contact/

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 834
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Perception RDTA by Hera Engineering
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 31, 2017, 22:50 »
Τι είναι στο περίπου το ατσάλι F304
Είναι ένας ανοξείδωτος χάλυβας Austenitic Cr-Ni. Αυτός ο τύπος είναι ο πιο ευπροσάρμοστος και ευρέως χρησιμοποιούμενος από όλους τους ανοξείδωτους χάλυβες και συνήθως αναφέρεται ως 18/8 και προέρχεται από την ονομαστική χημική σύνθεση 18% Cr και 8% Ni.
Το υλικό δεν μπορεί να σκληρυνθεί με θερμική επεξεργασία και κατά συνέπεια παρέχεται πάντοτε στην κατάσταση ανόπτησης διαλύματος.
Αυτό το υλικό είναι ο κυρίαρχος βαθμός (F304) που χρησιμοποιείται σε εφαρμογές τέτοιες, όπως νεροχύτες και μαγειρικά σκεύη, αλλά και εφαρμογές στον τομέα της ζυθοποιίας, της επεξεργασίας τροφίμων, της γαλακτοκομικής και της φαρμακευτικής βιομηχανίας
Μεταξύ άλλων.
Αναλυτικά εδώ.

Αποσυνδεδεμένος georgegeo

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perception RDTA by Hera Engineering
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 31, 2017, 23:21 »
Πολύ καλή η παρουσίαση Ribot,
Θα ήθελα να σταθώ στο tank που αναφέρεις σαν "πολυκαρβονικό".
Στον πίνακα που παραθέτει ο cloak αναφέρεται σαν "high borosilicate glass".
Τελικά πρόκειται για γυάλινο tank ή πλαστικό;

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Perception RDTA by Hera Engineering
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 01, 2017, 00:16 »
Ευχαριστώ Γιώργο. Αφού κατάφερε ο cloak και βρήκε τα στοιχεία, τότε έτσι θα είναι. :dontknow:
Εγώ έγραψα πολυκαρβονικό γιατί αυτό γράφει στη σελίδα του το ένα από τα καταστήματα που τον πουλάει. Απ' όσα γνωρίζω μέχρι σήμερα στο γυαλί δεν γίνεται να υπάρχει σπείρωμα. Το τανκ έχει σπείρωμα και βιδώνει στη βάση, οπότε γυαλί δεν το λες.
Παρεμπιπτόντως, επειδή ξέχασα να το αναφέρω, όλα τα σπειρώματα και τα orings λειτουργούν άψογα.

Αποσυνδεδεμένος its

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perception RDTA by Hera Engineering
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 01, 2017, 00:31 »
Ενδιαφέρον ο ατμο... 
Εξαιρετικος όπως πάντα ο Ribot στην παρουσίαση. 
Τώρα σε ότι έχει να κάνει με τα υλικά καλό θα είναι ο κατασκευαστής να τα παραθέτει άμεσα. 
Από την άλλη βέβαια να πω πως σε κανέναν μα σε κανέναν high end ατμοποιητη Έλληνα ή ξένου κατασκευαστή έχω στην κατοχή μου (και έχω αρκετούς) πότε δεν πήρα μαζί με την αγορά πιστοποιητικό των υλικών κατασκευής.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Perception RDTA by Hera Engineering
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 01, 2017, 01:17 »
Μα εγώ δεν ζήτησα πιστοποιητικά, απλώς τα χαρακτηριστικά του, όπως λες κι εσύ. Στο περιεχόμενο booklet γράφει ολόκληρα κατεβατά με οδηγίες για την προφύλαξη του χρήστη, οδηγίες αποθήκευσης, οδηγίες ασφαλείας, προειδοποιήσεις για ομάδες κινδύνου, αντενδείξεις, ανεπιθύμητες ενέργειες και πολλά ακόμη!
Πολύ καλά κάνει και τα έχει όλα αυτά, αλλά να μην έχει ένα βάρος, ένα ύψος? Ούτε διάμετρο δεν έχει! Δηλαδή πρέπει να βγάλω παχύμετρο εγώ να τον μετρήσω? Και στα καταστήματα οι πληροφορίες πολύ φτωχές. Εμένα αυτό δε μου άρεσε και όφειλα να το πω. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος its

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perception RDTA by Hera Engineering
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 01, 2017, 01:31 »
Όχι αδερφέ μου μην παρεξηγηθώ... 
Δεν σου είπα ότι ζήτησες πιστοποιητικα. 
Καλά κάνεις και τα λες απλά εχω βαρεθεί από πολλούς Έλληνες και ξένους κατασκευαστες να λένε (το τερματίζω τώρα) ότι ο ατμοποιητης τους είναι ο καλύτερος και από τα πιο τέλεια υλικα, φτιαγμένος λες και είναι  από 'χρυσό'... Ναι ρε μάστορα σύμφωνω μόνο που δεν μπορώ εύκολα να το αποδείξω και απλά δέχομαι αυτό που μου λες. Έεε είδα που επέμεινες στις ελλείψεις του κατασκευαστή προς την ενημέρωση των υλικών κατασκευής, (και καλά έκανες) και βρήκα και εγώ την ευκαιρία να βγάλω το παράπονο μου γενικώς   :)

Αποσυνδεδεμένος mixalis90

  • ***
  • 822
  • Φύλο: Άντρας
  • !ΣΥΝΝΕΦΑ ΑΤΜΟΥ!
Απ: Perception RDTA by Hera Engineering
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 01, 2017, 03:59 »
Απο που μπορουμε να τον αγορασουμε;

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Απ: Perception RDTA by Hera Engineering
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 01, 2017, 18:09 »
δες στο Activape στην βουλιαγμενης και στο vape pro στην αγ. δημητριου................που μαλλον οχι.

Μετα στην Vapormania δυστυχως,...

Αποσυνδεδεμένος mixalis90

  • ***
  • 822
  • Φύλο: Άντρας
  • !ΣΥΝΝΕΦΑ ΑΤΜΟΥ!
Απ: Perception RDTA by Hera Engineering
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 02, 2017, 20:35 »
Το βαμβακι στην hera θελει μεχρι κατω;η εκει που αρχιζει το τζαμακι;

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Απ: Perception RDTA by Hera Engineering
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 10, 2017, 14:40 »
Ειμαι MTL ατμιστης, αλλα ηθελα κι ενα πνευμονικο στη μικρη συλλογη μου.........

Συμβιώνοντας 10 μερες μαζι του ως νεος ατμιστης εχω να πω οτι τον απολαμβανω.
ειναι εννοειται καθαρα πνευμονικος με ωραια γευση και πολυ ντουμανι. τον εχω στησει με μονο  και διπλο 0,50 mm kanthal σε 2,5 πυρηνα 6 σπειρες.

το atomizer check που σωστα ανεφερε ο Γιωργος ισχυει αλλα ξεβιδωνοντας λιγο το πολο λυνεται.
Να συμπληρωσω κατι που για μενα ειναι σημαντικο. δεν υπαρχουν διαρροες ουτε στο ελαχιστο οπως και να τον εβαλα

@mixalis90. τα βαμβακια τα βαζω εως την αρχη του τανκ να φαινονται λιγο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 10, 2017, 15:01 από cloak »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 952 110575 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:21
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159796 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515308 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146458 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303244 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530751 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201469 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801602 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11051 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40988 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet