vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

επιθυμία για κ.τ.

Αποσυνδεδεμένος Mr.R0bot

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
  • #ComeToTheVapeSide
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1800 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2016, 13:32 »
Linsya: ούτε να κανεις ποτε τσιγάρο κανονικό μακριά πραγματικά σου μιλάω...  και εγώ βλακεία μου αλλα δεν εθίζομε σε αυτή την συνήθεια...! οποτε θέλω το σταματάω δεν έχω ούτε στερητικά συμτώματα ούτε τίποτα...!  :)

όταν θέλουμε να καταφέρουμε κάτι πραγματικά το καταφέρνουμε.. διότι όλα είναι στο μυαλό...!!  

εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να πάω να μου φέρουνε τώρα τον φορτιστή.. ούτε εδώ έχει κάποιο μαγαζί κοντά...! είμαι σε βουνό..  

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1801 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2016, 14:05 »
Όλα στο μυαλό είναι, εδώ το έκοψα εγώ με τη μία, εγώ που δεν έκανα ούτε μια προσπάθεια, που το τσιγάρο μου άρεσε και έλεγα δεν θα το κόψω. Στη διακοπή παίζει ρόλο και η επιλογή του υγρού. Δεν μιλάω τόσο για τη νικοτίνη, αν θα είναι 12άρα ή μικρότερη-μεγαλύτερη, στην τελική θα ατμίσεις παραπάνω υγρό για να πάρει ο οργανισμός τη νικοτίνη που χρειάζεται, μιλάω για τη γεύση. Το θέμα με τη γεύση το θεωρώ σημαντικότερο  για το νέο ατμιστή, ειδικά με τον καφέ ή μετά το φαγητό. Πιστεύω ότι για αρχή απαραίτητο είναι ένα καπνικό υγρό, για μένα ήταν το Eastern Blend της T-Juice και μάλιστα 9άρι, νόμιζα ότι έκανα Camel, δεν μου έλειψε ούτε μια φορά το τσιγάρο, αν έκανα στην αρχή φρουτένια ή γλυκιά γεύση πιστεύω θα ξανακάπνιζα. Παίζει ρόλο κι ο πρώτος ατμοποιητής, πρέπει να είναι τσιγαρίσιος. Nautilus, GS-Tang, GS-M πιστεύω είναι ιδανικοί, τουλάχιστον αυτούς έχω δοκιμάσει εγώ. Σε τέσσερις-πέντε φίλους και γνωστούς που τους πρότεινα pico με GS-Tang και το παραπάνω υγρό κανείς μέχρι τώρα δεν ξανακάπνισε, με τον πρώτο να κλείνει τρίμηνο.  
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 28, 2016, 14:28 από ati »

Αποσυνδεδεμένος Len11

Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1802 στις: Οκτωβρίου 01, 2016, 14:27 »
και εγώ βλακεία μου αλλα δεν εθίζομε σε αυτή την συνήθεια...! οποτε θέλω το σταματάω δεν έχω ούτε στερητικά συμτώματα ούτε τίποτα...!  :) 
και πιο πριν γραφεις
για  ακομα άλλη μια φορα  έκανα τσιγάρο :( επειδή δεν με κάλυπτε για κάποιο λόγο η νικοτίνη 6MG αυτή την φορα... τώρα θέλω να σταματήσω τα παντα για ένα διάστημα και το ατμισμα γιατί νιώθω πολύ κουρασμένος σωματικά και ψυχικά...  μου είναι πολύ δύσκολο  τι θα κανω;
Μας μπερδεψες. Την μια είσαι κουλ κι όποτε θελεις το σταματας και την άλλη "πολύ κουρασμένος σωματικά και ψυχικά, σου είναι πολύ δύσκολο και δεν ξερεις τι θα κανεις".
Τέλος πάντων.

Κάθε περίπτωση είναι μοναδική. Άλλος καπνίζει 10 τσιγάρα τη μέρα στις εξόδους του κι άλλος 2 πακέτα πάνω από τον υπολογιστή. Άλλος κάνει σλιμ κι άλλος βαριά. Κάποιοι κόβουν το κάπνισμα μαχαίρι χωρίς ΗΤ και άλλοι δεν μπορούν όσες προσπάθειες και να κάνουν.

Οι περισσότεροι κουνάνε το δάχτυλο στους άλλους και νομίζουν ότι οι ίδιοι ξέρρουν τι κάνουν.

Πρώτα από όλα θεωρώ τρελή υποκρισία την αντικαπνιστική υστερία ορισμένων ("το κ@λ@τσίγαρο", "το μισώ", "ούτε να το μυρίσω" κλπ.). Σαν Χριστίνες Λουκά του ΗΤ. Και στην τελική και το ΗΤ είναι εξάρτηση - αν δεν είναι κοφτο. Θεωρώ υποκριτικό να κουνάει το δάχτυλο η μία εξάρτηση στην άλλη και πρώην καπνιστής να κάνει τον έξυπνο σε νυν καπνιστή. Ας χαλαρώσουμε. Γενικά έχουμε την τάση να βλέπουμε την καμπούρα του άλλου, να συμβουλεύουμε και να μη βλέπουμε το δικό μας πρόβλημα. Σαν ένα φίλο μου που μου έκανε κύρηγμα όταν έχασα 500 ευρώ στο καζίνο, ξεχνώντας ότι εκείνος είχε χάσει 500.000 ευρώ στο χρηματιστήριο.

Προσωπικά ήμουν πολύ βαρύς καπνιστής. Έχω κάνει διάφορες προσπάθειες, περιλαμβανομένου και ητ το 2010 (κάτι βλακείες της nobacco) με απόλυτη αποτυχία. Είπα να πάρω πάλι ΗΤ πριν κανα δυο μήνες, όχι για να το κόψω αλλά για να μειώσω το κάπνισμα στο σπίτι, να μη βρωμάει. Η πρόοδος στην ποιότητα γευσης και τζούρας των ΗΤ σε σχέση με εκείνα τα παλιά nobacco με εντυπωσίασε - δεν το περίμενα. Τώρα κάνω λιγότερα τσιγάρα τον μήνα από όσα έκανα σε μια μέρα, πιο πολύ για να συγκρίνω την αίσθηση και όχι από τρελή επιθυμία. Είμαι εντυπωσιασμένος από το αποτέλεσμα.

Μια συμβουλή που μπορώ να δώσω στους τσιγαροεξαρτημένους είναι η εξής:
Αν θέλετε να κάνετε τσιγάρο κάντε το, αλλά πιο πριν πάρτε τη νικοτίνη από το ΗΤ. Κάντε πρώτα δυνατές τσούρες από ΗΤ να πάρετε τη νικοτίνη και μετά θα δείτε ότι το τσιγάρο φαίνεται αδιάφορο ή και χάλια. Η πρόσληψη νικοτίνης δίνει την ικανοποίηση. Αποφύγετε να κάνετε τσιγάρο όταν σας λείπει η νικοτίνη. Χρησιμοποιήστε (στη αρχή τουλάχιστον) υγρά με υψηλή νικοτίνη.


Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2810
  • Φύλο: Άντρας
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1803 στις: Οκτωβρίου 01, 2016, 15:42 »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1804 στις: Οκτωβρίου 01, 2016, 18:00 »
Len, μια ένσταση έχω σε κάτι που έγραψες, το οποίο θεωρώ υπερβολικό: Γιατί ακριβώς είναι υποκριτικό και υστερικό το ότι κάποιος πλέον δεν μπορεί να μυρίσει τσιγάρο?

Εκτός αν αναφέρεσαι σε ακραίες συμπεριφορές, του στυλ να βλέπεις κάποιον να καπνίζει στα 50 μέτρα και να αρχίζεις να βήχεις, οπότε πάω πάσο.

Αλλά θεωρώ υπερβολικό το να χαρακτηρίζεις υστερική και υποκριτική την επιθυμία κάποιου πρώην καπνιστή να μυρίζει το σπίτι του, τα ρούχα του, το αμάξι του και τα ρουθούνια του τσιγάρο.

Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος Len11

Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1805 στις: Οκτωβρίου 01, 2016, 18:31 »
Cruiser79,
Μουχει τύχει και μένα να με ψιλοενοχλήσει καπνος τσιγάρου και μάλιστα στο δρόμο. Αλλά πριν πω μέσα μου "κοίτα πώς βρωμάει", "πώς αντέχει και το κάνει αυτό το πράγμα" κλπ. θυμήθηκα ότι εγώ κάπνιζα φανατικά 20 χρόνια και συμμαζευτηκα (μέσα μου). 

Εσένα δεν σου φαίνεται "κάπως" ένα πρωην καπνιστής να γίνεται φανατικός αντικαπνιστής; Ειδικά δε οταν δεν εχει απεξαρτηθεί εντελώς αλλά έχει πάει στο άτμισμα, εμένα μου φαίνεται αστείο. Όλος αυτός ο τρόμος ή το μίσος κατά του τσιγάρου κάποιο σύμπλεγμα κρύβει.

Υπάρχουν πολλοί που δεν έχουν κάνει ποτέ τσιγάρο και είναι κουλ με τους καπνιστές και το κάπνισμα. Εμείς δεν έχουμε έναν λόγο παραπάνω να δείχνουμε κατανόηση;

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1806 στις: Οκτωβρίου 01, 2016, 18:51 »
Είναι τελείως διαφορετικό , κάποιος που δεν έχει καπνίσει ποτέ με εμένα που κάπνιζα 25 χρόνια και ανακάλυψα ΞΑΝΑ τη γεύση και όσφρηση σε υπερθετικό βαθμό.

Και ναι , με ενοχλεί αφάνταστα πιά η οποιαδήποτε μυρωδιά έχει να κάνει με τσιγάρο και ευτυχώς για όλους μας η ομήγυρή μου το σέβεται απόλυτα.

Δεν αντιδρούμε όλοι με τον ίδιο τρόπο σε αυτά που μας ενοχλούν

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1807 στις: Οκτωβρίου 01, 2016, 19:07 »
Άλλο το να δείχνεις κατανόηση, και άλλο το να υπομένεις κάτι το οποίο σε κάνει να νιώθεις δυσάρεστα. Και εγώ επιτρέπω το κάπνισμα στο γραφείο μου και δεν με ενοχλεί το τσιγάρο σε μαγαζιά, σε φυσιολογικά όρια βέβαια. Αλλά στο σπίτι μου και στο αμάξι μου, δεν το επιτρέπω. Επιπλέον, όχι, δεν θεωρώ ίδια την εξάρτηση στο κάπνισμα με το άτμισμα. Σε κανένα σημείο.

Ίσως φταίει ότι είμαι από τους τυχερούς που δεν τους έλλειψε ποτέ το τσιγάρο.

Προφανώς και είμαι αντίθετος σε κάθε ακραία συμπεριφορά. Δεν θεωρώ όμως τέτοια το να το πεις κωλοτσίγαρο, γιατί ακριβώς αυτό είναι.

Επίσης, θεωρώ ότι επειδή είχα μια κακή συνήθεια επί είκοσι χρόνια, δεν είμαι υποχρεωμένος να συνεχίσω να εκτίθεμαι σε αυτήν από τη στιγμή που επέλεξα να τη σταματήσω. Το ότι επιλέγω να μην έχω πρόβλημα με το τσιγάρο των άλλων σε μια ταβέρνα, είναι άλλο θέμα. Εννοείται Φυσικά, ότι αν ο καπνιστής επιλέγει να καπνίζει σανό και να το φυσάει και στα μούτρα μου σβήνοντας και τη γοπα στο πιάτο, κλασσική ελληνική συνήθεια, ΘΑ τα ακούσει. Χοντρά.

Δεν με θεωρώ αντικαπνιστή, ούτε σταυροφόρο κατά του καπνίσματος ή υπέρ του ατμίσματος. Ο καθένας έχει την ελεύθερη βούληση να επιλέξει.

Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1808 στις: Οκτωβρίου 01, 2016, 23:37 »
δεν ξερω αν ετυχε μονο σε εμενα αλλα και οντας καπνιστης ειχα θεμα οταν καπνιζαν οι αλλοι κ ετρωγα τον καπνο στου μουρη(τυχαια παντα)με ενοχλουσε η μυρωδια και ας καπνιζα καιγω.τωρα μετα απο 8 μηνες ατμισματος δεν το συζητω..δεν μπορω να αναπνευσω καθολου.με ενοχλει τα μαλα αλλα δεν το κανω θεμα μιας και αντιλαμβανομαι ποσο εθιστηκο ειναι το τσιγαρο (εκτως και αν γινει επιτηδες που τοτε κατεβαζω μητροπολιτες)

Αποσυνδεδεμένος V2g

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1809 στις: Αυγούστου 05, 2017, 04:04 »
Ατμιζω εδώ και 8 μήνες και τώρα τελευταία μου ψιλόερχεται η επιθυμία για κτ αλλά εντάξει δεν υπάρχει περίπτωση τόσους μήνες και ακόμα.. πάντως βλέπω με ενοχλεί πλέον και ο καπνός του κτ όχι σε σημείο υστεριας.. 

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1810 στις: Μαρτίου 06, 2018, 14:20 »
Μου έχει έρθει τώρα... Έντονα όμως.. Μετά από τόσα χρόνια κ το γμνο εκεί, να με διαολιζει. 
σιχτηρ 

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1811 στις: Μαρτίου 06, 2018, 14:21 »
Ποτέ δεν θα μας αφήσει, Κώστα. Ο πατέρας μου που το είχε κόψει μαχαίρι ύστερα 4/ημέρα πακέτα Marlboro μου είχε πει ότι ακόμα και 30 χρόνια μετά το κόψιμο, του ερχόταν η τρέλα να ανάψει ένα. Απλά το έπνιγε για μερικά λεπτά και μετά έφευγε.

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1812 στις: Μαρτίου 06, 2018, 14:30 »
μονο στο στο κεμπαπ και στον παστουρμα μου ερχεται η επιθυμια να αναψω,το παλευω ομως

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1813 στις: Μαρτίου 06, 2018, 14:31 »
Κάνε 2 τζούρες από ότι υγρό κάνεις, σε περιεκτικότητα +3mg/ml από το συνηθισμένο σου και θα στανιάρεις...

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1814 στις: Μαρτίου 06, 2018, 14:32 »

μονο στο στο κεμπαπ και στον παστουρμα μου ερχεται η επιθυμια να αναψω,το παλευω ομως
Μας γμσες λέμε .. Πεινάω βρε συ. :))
Κάνε 2 τζούρες από ότι υγρό κάνεις, σε περιεκτικότητα +3mg/ml από το συνηθισμένο σου και θα στανιάρεις...
Το υγρό που με "πιάνει" εμένα μικρέ είναι σε έλλειψη.. Ευχαριστώ πάντως  :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 956 110859 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:36
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160096 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515468 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146509 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303345 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12820 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 193 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530906 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201501 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801718 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11097 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41036 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet