vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

233 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, mathimatikos1966, bloodlessz, Jorge

Twitter

Κάβειρος by GreekVapes

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #90 στις: Απριλίου 22, 2017, 23:11 »
[justify]Πάντως είσαι πολύ σωστός με όσα λες, Ribot.(...) Λάθη που μπορούν να διορθωθούν. [/justify]
Ε τι, να το παίζουμε αλάνθαστοι? Αφού όλοι θα την κάνουμε τη λαλακία, αργά ή γρήγορα, τουλάχιστον να μαθαίνουν κι οι νεώτεροι να προφυλάσσονται. Άσε που πολλές φορές οι έμπειροι την πατάνε ευκολότερα γιατί έχουν χάσει τα αντανακλαστικά τους λόγω υπερβολικής σιγουριάς! Έλεγα το πάθημά μου στον Μιχάλη, τον κατασκευαστή του Κάβειρου και γέλαγε και μου έλεγε ιστορίες με ανάλογα παθήματα δικά του, μέσα στο αμάξι, σε ταξίδι με τον συχωρεμένο τον Leo. :(

Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #91 στις: Απριλίου 23, 2017, 02:32 »
αφού τη γλίτωσες πάλι καλά, και μπράβο για την αντιμετώπιση του Μιχάλη.
προσωπική γνώμη, άσε τα test με αυτή την μπαταρία και στείλτην  ανακύκλωση    

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 602
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #92 στις: Απριλίου 23, 2017, 08:48 »
@ Ribot. Γιωργο καλημερα, ξερω το συναισθημα. Ευτυχως για σενα που μπορεσες και επισκευασες. ( εγω πριν 2,5 χρονια, εριξα στο γκουβα, caravella, μπαταρια και kayfun). Για το Μιχαλη συμφωνω !!!! Και χρονια πολλα για σημερα !!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 23, 2017, 10:36 από ThioVag »

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #93 στις: Απριλίου 23, 2017, 09:31 »
συμφωνω και εγω για το πεταμα της μπαταριας.
μπορει να ειναι οκ στο θεμα αποδοσης, αλλα στο θεμα ασφαλειας την εκανε την δουλεια της μια φορα και δεν ξερω αν μπορει να την ξανακανει σωστα.
καλο ειναι να ρωτησεις και καποιον που ξερει καλα

Αποσυνδεδεμένος Giannis.B

  • **
  • 367
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #94 στις: Απριλίου 25, 2017, 13:08 »
Βρηκα αυτο το βιντεακι απο τον Κωστα.


Αποσυνδεδεμένος vasilisgs

  • **
  • 211
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #95 στις: Απριλίου 25, 2017, 23:22 »
Ειμαι απο επαρχια
Αν έχεις fb μήνυμα σε έναν από τους 2 κυρίουςκαι σε 24 ώρες σε τακτοποίηαν!
https://www.facebook.com/karadagis.dimos
https://www.facebook.com/michael.gerakios1

Τρομερός ο kaviros...εδώ μια μίνι παρουσίαση και στήσιμο δικό μου...
https://www.facebook.com/groups/1776362749292881/permalink/1832009297061559/

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #96 στις: Απριλίου 26, 2017, 00:18 »
[justify]@Ribot, καλησπέρα. Κάτι που εγώ ξέχασα να σε ρωτήσω. Το επιστόμιο είναι 15mm x 5mm ή 4mm; / ρωτάω γιατί, (άσχετο / επίσης διαφωνώ και με όσους διαπιστώνουν άσχημο επιστόμιο), το αποκλείω να μην δίνει ένα πολύ πολύ καλό συν στη γεύση. Αν και φαίνεται λεπτομέρεια το 1 χιλιοστό, πιστεύω πως τα 4mm γέρνουν σε πιο τσιγαρίσια εισπνοή ενώ τα 5mm και πάνω πάμε σε πιο άνετες εισπνοές. / π.χ., στην Εστία, δοκίμασα αρκετά τέτοια ss επιστόμια και ο διαχωρισμός τους ήταν αρκετά καθαρός. / θέλω να πω δηλ. πως και τα μεγάλα σε ύψος επιστόμια έχουν βασικότατο ρόλο στην απόδοση γεύσης, κι αν η επιλογή στη διάμετρο είναι η ιδανική, τότε βλέπω πολλά σπουδαία πράγματα. / κάτι τελευταίο. Πρέπει να είμαι ειλικρινής. Αν και με διαφορετικό σκεπτικό, πρέπει να συμφωνήσω π.χ. με τον αγαπημένο φίλο stavraetos (και να διαφωνήσω με το παραπάνω βίντεο), τον Κάβειρο, δεν θα τον έλεγα καθαρό τσιγαρίσιο. Γίνεται και τσιγαρίσιος, όμως δεν είναι τσιγαρίσιος. Λειτουργεί απίστευτα σε άνετες εισπνοές, δηλ. αρκετά άνετες τσιγαρίσιες. Και βέβαια, καταπληκτική γεύση. [/justify]


Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #97 στις: Απριλίου 26, 2017, 11:37 »
Η εσωτερική διάμετρος του drip tip είναι 4,83χιλ. Εγώ χρησιμοποιώ ένα του gg με διάμετρο 4,11. Διαφορές δεν καταλαβαίνω και δεν δίνω καν σημασία σε τέτοιες λεπτομέρειες, διότι δεν αποτελούν κριτήρια επιλογής για μένα. Πιο σημαντικό θέμα είναι πως το τμήμα του "μαμά" drip tip που εισέρχεται μέσα στην καμπάνα είναι 6,57χιλ, ενώ σ' αυτό που χρησιμοποιώ εγώ είναι 4,48χιλ, οπότε δεν πατάει στο τέρμα κι έτσι μαζεύει πιο εύκολα υγρασία.
Για την ιστορία, δεν είπα ποτέ ότι είναι άσχημο το drip tip αλλά ότι είναι μακρύ!

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #98 στις: Απριλίου 26, 2017, 12:27 »
[justify]Καλημέρα, Ribot. Μ’ αρέσει η ακρίβειά σου στα επιστόμια, (θέλω να ξέρω και στις εισαγωγές, 1.8 ή 1.9mm είναι; ) ;D. Πέρα απ’ την πλάκα, δεν έγραψα ως ψωνισμένος, μπορώ να κάνω προσπάθεια τεκμηρίωσης. Από νωρίς στο άτμισμα, έτυχε -κυριολεκτικά- να δω εντυπωσιασμένος τις μεγάλες διαφορές που μπορούν να δώσουν τα επιστόμια, σε πολλές περιπτώσεις άλλαζαν τα πάντα στην απόδοση. Κάποια στιγμή, λοιπόν, έτυχε -κι εδώ κυριολεκτικά- να βομβαρδίζω με ερωτήσεις έναν κατασκευαστή. Αφού σταμάτησε να γελάει, μου απάντησε ένα ξερό "ναι”. Με κάθισε κάτω κι άρχισε να εναλλάσσει επιστόμια σε συγκεκριμένο ατμοποιητή. Τρελάθηκα, (αν και είχα δει νωρίτερα το τι μπορούν να κάνουν τα επιστόμια). Πρόσφατα, έγινε τυχαία, μία ίδια συζήτηση, με διαφορές των 4mm και 5mm στα μεγάλα σε ύψος επιστόμια, (επάνω σε τσιγαρίσιο επισκευάσιμο). Απλά, έφυγα εντυπωσιασμένος (και σκέψου, έτυχε και τα είχα δει τα περισσότερα εδώ και καιρό). [/justify]

[justify]Για το άλλο που αναφέρεις, (6.57mm και 4.48mm), αυτό, δυστυχώς, το έχω πάθει σε αρκετούτσικες περιπτώσεις, πράγμα που ήταν απαγορευτικό για κάποια επιστόμια που ήθελα, κι αναγκαστικά δεν μπήκαν ποτέ. / (για την ιστορία, λατρεύω να συζητάω μαζί σου). [/justify]

« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 26, 2017, 12:34 από JoeBarTeam »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #99 στις: Απριλίου 26, 2017, 12:39 »
6,57 παρακαλώ, όχι 6,75 :laugh1: :laugh1:
Ε μα τι να κάνω αδερφέ μου, αφού με βάζεις να μετράω διαμέτρους σου γράφω ότι δείχνει το παχύμετρο. Εγώ πάντως ψιλοδιαφορές ίσως να μπορώ να καταλάβω στα επιστόμια, μεγάλες διαφορές όμως δεν έχω διαπιστώσει. :dontknow:
Αυτά που κοιτάζω βασικά, είναι η αίσθηση στα χείλη, η θερμοκρασία και η αισθητική, αποφεύγοντας πάντα τα μεγάλα ύψη.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #100 στις: Απριλίου 26, 2017, 12:45 »
[justify]Το διόρθωσα  ;D, μου έβγαλε κι εμένα το μάτι... [/justify]

[justify]Ναι, ναι, ναι. Έχεις απόλυτο δίκιο. Σε πολλές περιπτώσεις οι διαφορές δεν μπορούν να φανούν, σε εξίσου πολλές όμως, μπορούν να φανούν τόσο έντονα που σε κάνουν να χαμογελάς με την τόσο λάθος επιλογή σου σε επιστόμια. Τουλάχιστον, όσα εγώ έτυχε να δω. [/justify]

Αποσυνδεδεμένος panosnm

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #101 στις: Απριλίου 26, 2017, 18:37 »
Η έννοια τσιγαρισιος είναι λίγο παρεξηγημένη και για μένα ο kaviros δεν είναι καθαρόαιμος mtl όπως πχ ο klp και ο phenomemon zest ( άντε και ο lite ). Είναι για σφιχτές πνευμονικές και η αλήθεια να λέγεται, τις κάνει με επιτυχία.
Τις τελευταίες 10 μέρες τον στήνω με 0.32mm kanthal σε 3αρι πυρήνα και παιζει πολύ όμορφα.

Στάλθηκε από το HUAWEI GRA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #102 στις: Απριλίου 27, 2017, 10:54 »
σε τι ευρος συρματων παιζει και ποιο ειναι το ιδανικο για καλυτερη γευση?
επισης ειναι ατμο για πολλα ή λιγα ρευματα?

Αποσυνδεδεμένος D.R.A.M.

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #103 στις: Απριλίου 27, 2017, 12:55 »
Ο kaviros παίζει απο σύρμα 0,20mm μέχρι και 0,52mm που το έχω δοκιμάσει ο ίδιος. Και πάλι προσωπικά το λέω ότι παίζει απο 0,35 έως 0,45 υπέροχα. Όσο για τις χαμηλές αντιστασεις δεν χρειάζεται πολλά βατ γιατί δίνει γεύση και δεν θα σου κάνει υπερτροφοδοσια. Δοκίμασα για μια ώρα για τεστ 0,53Ω με 24ga kanthal 2,5 πύρινα στα 9,5 watt. Λίγο ντουμάνι γεύση ανάλογη των watt αλλά πουθενά υπερτροφοδοσια. Ανοιχτός φουλ αέρας.

Αποσυνδεδεμένος vasbillaros

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κάβειρος by GreekVapes
« Απάντηση #104 στις: Απριλίου 27, 2017, 20:10 »
Ευτυχισμένος κατοχος και εγω του καβειρου να πω την γνωμη μου. Ο ατμοποιητης εκ πρωτης οψεως εχει πολυ καλο φινιρισμα και καλα σπειρωματα. Δεν στραβωπιανει τιποτα δεν κολλαει τιποτα. Σαν γευση εμεινα ευχαριστημενος. Δεν ειναι ο σφιχτος τσιγαρισιος ειναι ανετος τσιγαρισιος ακομα και στην μια τρυπα του. Δλδ δεν σου φευγει το σαγονι για νανα κανεις μια τζουρα. Η τροφοδοσια του υπεροχη και δεν εχει καθολου διαρροες οθτε και σφυριγματα. Γενικα ειναι ηστχος. Και κατι τελευταιο ο Μιχαλης στην τληλεφωνικη επικοινωνια αψογος χωρις να με ξερει και χωρις να εχω παραγγειλει ποτε κατι απο αυτον. Οσο για το drip tip εμενα με βολεψε αν και μου εστειλε και ενα επιπλεον οΜιχαλης. Ασε που εχουμε γεμισει drip tipakia. Αυτα για τον ατμοποιητη ειναι μοα πολυ τιμια επιλογη και θα αφησει ευχαριστημενο οποιον τον παρει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 184 13661 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:10
από Christos Z
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 1 156 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:09
από Tem
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135857 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084338 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34998 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9530 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476898 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114748 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1313 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2365 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 931 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271275 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR