vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Το πρώτο βιβλίο για το Ηλεκτρονικό Τσιγάρο στην Ελλάδα!

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Παρά το γεγονός ότι διέκοψα και το άτμισμα, εξακολούθησα να έχω μια ανεξήγητη επιθυμία να ασχολούμαι με τον χώρο, να ενημερώνομαι για τις εξελίξεις και να εμπλουτίζω τις γνώσεις μου γύρω από αυτό (γεγονός που εξηγεί και την παρουσία μου εδώ). Παράλληλα, δεδομένης της εμπειρίας που απέκτησα, θεώρησα χρέος μου να προσπαθήσω να μεταδόσω τις γνώσεις μου σε όποιον τις χρειαζόταν. Όταν ξεκίνησα να ασχολούμαι πιο επισταμένα με το ΗΤ, είχα δυσκολευτεί πολύ με τις διάφορες έννοιες και ορολογίες. Οι πληροφορίες που αφορούσαν είτε σε επιστημονικές έρευνες είτε στην ονοματολογία και στη λειτουργία των επιμέρους στοιχείων του ΗΤ ήταν διάσπαρτες, με αποτέλεσμα να χρειάζομαι αρκετό χρόνο και κόπο για να τις συλλέξω, να τις κατανοήσω και να τις φιλτράρω. Συνειδητοποιώντας ότι το ίδιο μπορεί να συμβεί και σε άλλους, αποφάσισα να σχεδιάσω έναν «χάρτη» για το ΗΤ, ενημερωμένο με όλες τις τελευταίες εξελίξεις, έχοντας την ελπίδα ότι θα γίνει ένα χρήσιμο εργαλείο σε όποιον αποφασίσει να εμβαθύνει σε αυτό.
Έτσι προέκυψε το πρώτο βιβλίο για το Ηλεκτρονικό Τσιγάρο στην Ελλάδα!







ISBN: 978-960-93-8757-6
Σελίδες: 128
Εξώφυλλο: Μαλακό
Έκδοση: Μάρτιος 2017




Κείμενο από το οπισθόφυλλο:

Το Ηλεκτρονικό Τσιγάρο είναι μία από τις πιο παρεξηγημένες εφευρέσεις της εποχής μας. Η επιστημονική κοινότητα στέκεται διχασμένη απέναντί του, οι σχετικές μελέτες που δημοσιεύονται φαίνονται αντικρουόμενες και αντιφατικές, ενώ οι διαδόσεις που κυκλοφορούν από στόμα σε στόμα οργιάζουν. Για να μπορέσει κάθε καπνιστής να ξεπεράσει τον φόβο και την καχυποψία και να αποφασίσει υπεύθυνα αν θα το χρησιμοποιήσει, είναι απαραίτητο να έχει σχηματίσει εμπεριστατωμένη άποψη για το τι ακριβώς πρόκειται, πώς λειτουργεί και τι περιέχει.
Το βιβλίο που κρατάτε στα χέρια σας, βασιζόμενο σε έρευνες και παρατηρήσεις, καταγράφει τις μέχρι τώρα γνώσεις για το Ηλεκτρονικό Τσιγάρο και αναλύει τους φόβους και τις ανακρίβειες γύρω από αυτό. Επίσης, περιγράφει λεπτομερώς τον τρόπο λειτουργίας των συσκευών, «βάζει στο μικροσκόπιο» τα συστατικά των υγρών που χρησιμοποιούν και εξηγεί την εξειδικευμένη -πολλές φορές περίπλοκη- ορολογία που τα συνοδεύει. Έτσι, είναι πολύ πιθανό να φανεί ιδιαίτερα χρήσιμο και σε χρήστες που έχουν τη διάθεση να εμβαθύνουν αλλά, γιατί όχι, και σε έμπειρους ατμιστές.
Το περιεχόμενο του βιβλίου αυτού απευθύνεται αποκλειστικά σε ενηλίκους, όπως άλλωστε και τα τσιγάρα -ηλεκτρονικά ή συμβατικά.
Εάν δεν καπνίζετε ήδη, καλύτερα μην ξεκινήσετε ποτέ ούτε Κανονικό αλλά ούτε και Ηλεκτρονικό Τσιγάρο.




Περισσότερες πληροφορίες στο www.atmizo-book.gr
 
 
 
Σημείωση: Όσον αφορά στη διαθεσιμότητα του βιβλίου σε φυσικά σημεία, αυτή τη στιγμή υπάρχει μόνο στο The Vapers Boutique (Δημοσθένους 33, Καλλιθέα). Σύντομα θα υπάρχει σε αρκετά περισσότερα καταστήματα με ατμιστικά είδη καθώς και σε βιβλιοπωλεία. Θα προσπαθήσω να προσθέσω και να ενημερώνω μια σχετική λίστα εδώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 26, 2017, 13:56 από domaze »

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Συγχαρητήρια για την κίνησή σου, αλλά πάνω απ' όλα για την διάθεσή σου!

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Συγχαρητήρια Domaze  :thumpup: :respect_hat: :bow:

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Διάβασα ήδη το βιβλίο, σχεδόν μονορούφι.  :)

Είναι ένας πολύ χρήσιμος οδηγός, με ωραία δομή που σου επιτρέπει να πηγαίνεις εύκολα στο κεφάλαιο και στο θέμα που σε ενδιαφέρει ανά πάσα στιγμή.

Περιλαμβάνει όρους και εξηγήσεις από τα χρόνια των ατμιστικών συσκευών έως σήμερα. Για να είμαι ειλικρινής ίσως να προτιμούσα περισσότερο βάρος στο "σήμερα" και λιγότερο στις ορολογίες και τις τεχνολογίες που πλέον χρησιμοποιούνται σπάνια ή καθόλου, μιας και θεωρώ πως ένα τέτοιο βιβλίο θα είναι πολύ πιο χρήσιμο στους νεοεισερχόμενους στο άτμισμα, στους καπνιστές που το σκέφτονται και τους σχετικά αρχάριους ατμιστές ή αυτούς που βαριούνται να ψάχνουν χαοτικές βάσεις δεδομένων (όπως ένα φόρουμ για παράδειγμα). Οι έμπειροι και "ψαγμένοι" (που τους θεωρώ ελάχιστη μειοψηφία σε σχέση με το ευρύ σύνολο των ατμιστών) θα δουν καταγεγραμμένα πράγματα που ήδη γνωρίζουν λογικά.

Σε κάθε περίπτωση, η γλώσσα είναι απλή και κατανοητή, όλοι οι όροι αναγράφονται και στα ελληνικά και στα αγγλικά, έχει γλωσσάρι που είναι χρησιμότατο, και είναι μάλλον σπάνιο ή εξαίρεση το να μην καταλάβεις κάτι, όσο άσχετος κι αν είσαι με την ατμιστική ορολογία.

Ο συγγραφέας κρατά μια ουδέτερη και πολύ προσεκτική στάση στα θέματα που έχουν να κάνουν με τις έρευνες, την ασφάλεια και τους αστικούς μύθους, πράγμα που προσδίδει στο βίβλιο κύρος και βαρύτητα.

Είναι παραπάνω από εμφανές πως το βίβλιο γράφτηκε από έναν άνθρωπο με μεράκι, ενθουσιασμό, πολλές γνώσεις και αστείρευτο κέφι, μα πάνω από όλα με σαφή διάθεση να προσφέρει σε αυτό που ονομάζουμε ατμιστική κοινότητα στην Ελλάδα.

Γιάννη, σε ευχαριστώ. 

:thank_you2:

Αποσυνδεδεμένος mfk

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
  • dream on...
Μπραβο για την πρωτοβουλία σου αυτή και καλοταξιδο το βιβλίο. Θαυμάζω τους ανθρωπους με μερακι και διαθεση να μοιράζονται την γνωση κ εμπειρια τους.
Καλό το ιντερνετ αλλα το χαρτί εχει αλλη αξία και γοητεία. Μακαρι αυτή η κίνηση να βοηθήσει κοσμο να απομακρυνθει απο το κτ και να ανακαλυψει τον εναλλακτικο τροπο του ατμισματος.

Στάλθηκε από το SAMSUNG-SM-N915A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Ξεκινώντας θα ήθελα καταρχήν να προσθέσω ότι με το Γιάννη Δομαζάκη (domaze) είμαστε συνοδοιπόροι στο άτμισμα και έχουμε
ακολουθήσει σχεδόν την ίδια πορεία μέχρι την πλήρη διακοπή και του ατμίσματος.
Δεν έχουμε γνωριστεί από κοντά αν και πολύ θα το ήθελα τόσο εγώ όσο και εκείνος όπως το έχει δηλώσει πολλές φορές
σε τούτο το φιλόξενο και αγαπημένο φόρουμ.
Ελπίζω κάποια στιγμή να συμβεί.

Για το βιβλίο τώρα.
Βάσει της πορείας μας πιστεύω ότι είναι από αυτούς που μπορούν να πουν πολλά για το άτμισμα.
Τα συγχαρητήρια και από εμένα Γιάννη. :thumpup:

Εύχομαι το βιβλίο σου να έχει την ανταπόκριση που πρέπει γιατί εκεί έξω υπάρχουν πάρα πολλοί ατμιστές που δεν ξέρουν
τίποτε για το η.τ.
Δυστυχώς πολλοί από αυτούς πέφτουν και σε ανίδεους ειδικούς που υπάρχουν σε πολλά ειδικιά μαγαζιά η.τ. και με τις
συμβουλές τους αντί να τους κάνουν ατμιστές τους ξαναστέλνουν πίσω στο κάπνισμα.
Εύχομαι και ελπίζω το βιβλίο σου να βρεθεί στο δρόμο πολλών από αυτούς γιατί θα μάθουν για το άτμισμα πολλά πράγματα
από κάποιον που σώθηκε από το κακή συνήθεια του καπνίσματος και ίσως σωθούν και αυτοί.

Καλή επιτυχία και πάλι.

Edit.Πιθανώς άσχετο αλλά ένα IQOS βρέθηκε και φιλοξενείται στις πρώτες σελίδες του φόρουμ μας και μάλιστα στις πρώτες
θέσεις  (μου θυμίζει τα επιτυχημένα σίνγκλ του Μάικλ Τζάκσον) για πολές μέρες.
Δεν είχε κάπου κάποια καλίτερη θέση και για το βιβλίο του συμφουρμίτη που τόσο σχετικό είναι με το άτμισμα;;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 01, 2017, 06:06 από papoys »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4511
  • Φύλο: Άντρας
Ο Ιωαννης Δομαζακης (Domaze) καταφερε τελικα να τελειωσει μια πραγματικα σημαντικη δουλεια στο χωρο του ατμισματος .
Ειναι ενα εργο που αναφερεται στο ατμισμα μεχρι σημερα , μεσα απο ερευνες για την υγεια των ατμιστων απο επιστημονες που πραγματικα εχουν κανει σοβαρη ερευνα , αναφορα στις ατμιστικες συσκευες μεχρι σημερα , τις διαφορες τους , τα ειδη ατμιστικων συσκευων , μετα απο ερευνα εχει γινει αναφορα στο ρευμα και την επιδραση που εχει στο ατμισμα γενικα , στους συσσωρευτες ηλεκτρικης ενεργειας (μπαταριες) και τα ειδη των συσσωρευτων που υπαρχουν , αναφορα στα συρματα τα οποια χρησιμοποιουνται στο ατμισμα , τις διαφορες τους και τις ιδιαιτεροτητες τους και αλλα πολλα τα οποια αξιζει να διαβασει καποιος σ' αυτο το πολυ καλο εργο
Ειμαι στην ευχαριστη θεση να εχω στα χερια μου το εργο του απαπητου φιλου στην τελικη του μορφη  και πραγματικα αξιζει το λιγοτερο ενα μεγαλο μπραβο απο ολους μας , γιατι εδω και δυο χρονια ο Ιωαννης δουλευει με ζηλο για να καταφερει να εκδωσει αυτη την αξια επαίνου δουλεια.

Εχω διαβασει ηδη μεγαλο μερος του , μου εφερε μνημες θαμενες στο παρελθον , αλλα και μια αισθηση χαρας και ικανοποιησης μπορω να πω οσο αφορα την εξελιξη που ειχε το ατμισμα .

Μια δουλεια που αξιζει να εχει στα χερια του ο καθε ατμιστης .

Μπραβο Γιαννη. 
Αν και ειναι πολυ λιγο ενα μπραβο για την τοσο καλη δουλεια .......

Αποσυνδεδεμένος perelevas

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Γιάννη Δομαζάκη σ'ευχαριστούμε !!!

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Δεν έχει έρθει ακόμα στα χέρια μου, Γιάννη.
Αλλά γνωρίζοντας την πορεία και τον λόγο σου, είμαι σίγουρος πως είναι ένα πολύτιμο -και μοναδικό- βοήθημα για όλους (ατμιστές και μη).
Σ' ευχαριστώ!

:bow:

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Μακάρι Γιάννη να βρει την απήχηση που πρέπει.

Θα πρότεινα και με τη βοήθεια του Συλλόγου αν είναι δυνατόν να γίνουν ενέργειες ώστε να τοποθετηθεί σε
εμφανές μέρος όσο το δυνατόν περισσότερων καταστημάτων πώλησης ατμιστικών προιόντων.

Θα βοηθήσει πολλούς ατμιστές που ελάχιστα γνωρίζουν και πάνε να αγοράσουν χωρίς να έχουν ιδέα τι ψωνίζουν,
ενδεχομένως και κάποιους πωλητές. :yes:

Πιστεύω πως το αξίζει αυτό ο συμφουρμίτης.
Επίσης θα είναι και μία διαφήμιση για το άτμισμα και το ηλεκτρονικό τσιγάρο γενικότερα.
Τι καλίτερο από ένα βιβλίο από κάποιον που το άτμισμα τον βοήθησε να κόψει το κάπνισμα και στη συνέχεια
κατάφερε να κόψει και το άτμισμα.

Γιάννη επειδή για το μήυνυμά μου αυτό δεν έχεις ιδέα και δεν θέλω να νομίσει κανείς ότι είναι στημένο,δεν
θέλω να κοκκινίζεις ούτε να νοιώθεις άβολα.

Ειλικρινά πιστεύω ότι το αξίζεις.
Φιλικά (πιστεύω μου επιτρέπεις αν και δε γνωριζόμαστε από κοντά)

Γιώργος.

Αποσυνδεδεμένος ManKal

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το πρώτο βιβλίο για το Ηλεκτρονικό Τσιγάρο στην Ελλάδα!
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 05, 2017, 00:19 »
Γιάννη και από μένα συγχαρητήρια για την απόφασή σου. Εύχομαι να είναι καλοτάξιδο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Το πρώτο βιβλίο για το Ηλεκτρονικό Τσιγάρο στην Ελλάδα!
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 05, 2017, 00:55 »
Παρόλο που το έχω στα χέρια μου αρκετό καιρό, μόλις πριν από λίγο τελείωσα την ανάγνωσή του.

Φίλε Γιάννη, ένα μπράβο δεν είναι αρκετό. Ευχάριστο, καλογραμμένο και απόλυτα κατανοητό στον άσχετο, στον αρχάριο και στον έμπειρο ατμιστή. Εκεί μέσα είδα μια ανασκόπηση της τελευταίας μου πενταετίας, και αν είχα διακόψει και το άτμισμα, θα μπορούσα άνετα να πω ότι μου χάκαρες τον Η/Υ και το δημοσίευσες για πάρτη σου!

Αυτό που θα ήθελα να δω, είναι κάθε ατμομάγαζο στην Ελλάδα να έχει ένα σταντ με αυτό. Ώστε κάθε ένας νεοεισερχόμενος στο άτμισμα να το παίρνει μαζί με το σετάκι του. Και να βλέπει και αυτός την ζωή του να εξελίσσεται μέσα από τις σελίδες του.

Review για βιβλία δεν ξέρω να γράφω, καλύτερα τα πάω με τις γεύσεις. Και όσο γλυκιά γεύση και να μου άφησε αυτό, δεν μπορώ να βρω κάτι άλλο να πω εκτός από ένα τεράστιο ευχαριστώ προκαταβολικά εκ μέρους όσων θα το διαβάσουν.

Το κακό είναι ότι μιας και έχεις διακόψει το άτμισμα, θα πρέπει να δώσεις το sequel υπεργολαβία...

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Το πρώτο βιβλίο για το Ηλεκτρονικό Τσιγάρο στην Ελλάδα!
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 06, 2017, 23:27 »
Σας ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου για τα καλά σας λόγια και για την ανταπόκριση που δείξατε στην προσπάθεια αυτήν! 


Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Το πρώτο βιβλίο για το Ηλεκτρονικό Τσιγάρο στην Ελλάδα!
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 06, 2017, 23:28 »
Η χθεσινή συζήτηση με τον Κώστα:


Αποσυνδεδεμένος Micha3L

  • **
  • 491
  • Φύλο: Άντρας
  • IT ℑℑ by ℠
    • vaping ... 8years
Απ: Το πρώτο βιβλίο για το Ηλεκτρονικό Τσιγάρο στην Ελλάδα!
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 07, 2017, 01:46 »
Μπράβο Γιάννη :thumpup:

ps
Αν έχεις όρεξη πήγαινέ το και ένα βήμα παραπάνω
http://www.apple.com/itunes/working-itunes/sell-content/books/book-faq.html

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110602 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159818 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515311 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146466 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303246 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 185 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530754 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801614 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11053 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40990 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet