vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

WOTOFO The Troll RTA

Αποσυνδεδεμένος spaka279

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
WOTOFO The Troll RTA
« στις: Φεβρουαρίου 16, 2017, 19:08 »
Γειά σας!
Είμαι ο τυχερός του διαγωνισμού της Heaven Gifts που κέρδισα τον καινούργιο ατμόποιητη της εταιρείας Wotofo The Troll RTA https://www.heavengifts.com/product/WOTOFO-The-Troll-RTA-Atomizer-SS.html

Είναι το πρώτο review μου γενικά στο φόρουμ και ο πρώτος μου "αερατος" ατμόποιητης οπότε ότι θα διαβάσετε είναι καθαρά η άποψη μου ίσως και λίγο επηρεασμενη από τον ενθουσιασμό μου για το συγκεκριμένο προϊον.

Λοιπόν γενικά χαρακτηριστικά του the troll RTA είναι τα εξης:
Diameter: 24mm
Height: 41mm
Capacity: 5ml
Thread: 510
Material: Pyrex Glass + Stainless Steel

Στο κουτί περιλαμβάνονται εκτός από τον ατμόποιητη ένα έξτρα τζαμακι, 3 αντιστασεις fused Clapton και βαμβάκι για το πρώτο στήσιμο,  και ένα σακουλάκι με ανταλλακτικά βίδακια και orings. Επίσης ένα κατατσαβιδακι τύπο "σταυροκατσαβιδο"


Η πρώτο που γίνεται εμφανές στον συγκεκριμένο RTA είναι το ντεκ του που είναι ένα "ιδιαίτερο" τύπου velocity style ντεκ. Είδα από ξένους reviewer ότι δεν είναι δικιά τους πατέντα το συγκεκριμένο στυλ του ντεκ, το έχει πλασάρει άλλη εταιρεία πρώτα αλλά σίγουρα και σε αυτούς φαίνεται να λειτουργεί σωστά.


Η αληθεία είναι ότι η εμπειρία μου με αυτές τις σταυροκατσαβιδες ψιλές βίδουλες δεν ήταν και η καλύτερη. Κάνα δυο φορές στο σφιξιμο έκανε να "πηδηξει" το κατσαβίδι και σκέφτομαι ότι  ίσως μετά από πολλά στησίματα χαλάσουν τα "κεφαλια" τους. Θα προτιμούσα βίδες τύπου "αλεν" όπως εχει και ο Goblin v3 μου φαίνονται πιο σίγουρες. Κατά τα άλλα το σφιξιμο της αντίστασης έγινε μια χαρά.


Να πω ότι οι αντιστασεις που είχε μέσα στη συσκευασία ήταν 3.5 χιλιοστά διάμετρος. Αυτό σημαίνει ότι μπήκε και το ανάλογο βαμβάκι στις τρύπες που τροφοδοτούν. Από προχθές που τον δουλεύω δεν είδα ίχνος διαρροης. Ούτε υποτροφοδοσιας και στον αδερφό μου που τον έδωσα να τον ξεμπουκωσει με απανωτές τζουρες δούλεψε ρολόι. Γενικά  το στήσιμο δε με προβλημάτισε καθόλου...


Το γέμισμα γίνεται από πάνω ξεβιδωνοντας το καπάκι - ντρίπ τίπ το οποίο να πω ότι είναι πλαστικό και δε ζεσταίνεται καθόλου. Στο εσωτερικό του έχει μεταλλικά πάσα που βιδώνει στην καμπάνα. Δεν υπάρχει δυνατότητα να χρησιμοποιήσουμε κάποιο τύπου 510. Αυτο όμως με βολέψε πολύ και δε το βρήκα στα πρόβλημα.


Τώρα παιδιά στο ρεζουμέ. Το υγρό που έβαλα μέσα είναι το White lotus με 6αρα νικοτινη (σορυ δεν είχα άλλο προχθές με λιγότερη νικοτινη).  Οι αντιστασεις μου βγήκαν 0.34ωμ.  Το δούλεψα για αρχή στα 55-60w αλλά επειδή με χτύπησε κατάκουτελα το έριξα στα 40-42 watt.
Η μοναδική μου εμπειρία με άλλο πνευμονικο ατμόποιητη είναι με τον Smok brit mini που ίσως να δίνει λίγο περισσότερη γεύση. Δε θα σταθώ όμως εδώ γιατί θα δοκιμάσω και άλλα στησίματα και θα επανέλθω. Το Ντουμανι είναι πολύ και ειδικά στα 60watt.


Η ρύθμιση αέρα γίνεται από το δαχτυλίδι στη βάση το οποίο θα το χαρακτήριζα και σφιχτό πράγμα καλό γιατί όπου το αφήσεις εκεί μένει. Η ποσότητα αέρα στο τέρμα ανοιχτό είναι αρκετή για πνευμονίκες. Μπορείς να το σφίξεις και για τσιγαρισιες αλλά ίσως με άλλο στήσιμο αντιστάσεων δε ξέρω...



Γενικά από ποιότητα κατασκευής δε βρήκα κάποιο ψεγάδι. Ειναι άψογος. Στα λεφτά που κοστίζει είναι αυτο που λέμε value for money Για μένα . Οι γνώμες φίλων που τον δοκίμασαν ήταν οι καλύτερες.

Χρωστάω να επανέλθω με δοκιμή  αλλού υγρού με λιγότερη νικοτινη για να μην τον αδικήσω και στο θέμα γεύσης. Αν κάποιος φίλος έχει να μου προτείνει κάποιο αλλο στήσιμο θα το δοκιμάσω ευχαριστως.

Ευχαριστω!



Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: WOTOFO The Troll RTA
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 17, 2017, 23:04 »
Πολύ καλή παρουσίαση. Λιτή και περιεκτική. Εύγε!  :thumpup:

Ένα στήσιμο που έχω δοκιμάσει και δουλεύει πολύ ωραία σε αεράτους velocity style, είναι δύο αντιστάσεις με διπλό παράλληλο SS 0.40mm σε πυρήνα 3mm

Αποσυνδεδεμένος spaka279

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: WOTOFO The Troll RTA
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 17, 2017, 23:26 »
@cruiser79 Ευχαριστώ πολύ καταρχήν. Εννοείς να παίξω έλεγχο θερμοκρασίας;  δεν έχω δοκιμάσει ποτέ παράλληλο στήσιμο. Θα προμηθευτώ ss και θα το δοκιμάσω.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: WOTOFO The Troll RTA
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 18, 2017, 00:50 »
Όχι έλεγχο, σε watt. Έχω ανεβάσει καλά νούμερα σε τέτοιο στήσιμο. Για δες το.

Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος papageorgiou.pan

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: WOTOFO The Troll RTA
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 18, 2017, 11:07 »
Καλησπέρα καλοατμιστος το τέρας σ αδερφέ


Στάλθηκε από το D5303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος vex

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
  • too much pressure
Απ: WOTOFO The Troll RTA
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 18, 2017, 18:17 »
Κορυφεος τον εχω και εγω ενα 2ημερο και δουλευει τελεια με μηδεν διαρροες οι βιδες αλλων rta τεριαζουν (obs engine)

Αποσυνδεδεμένος spaka279

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: WOTOFO The Troll RTA
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 20, 2017, 13:59 »
@vex τι στήσιμο δουλεύεις εσύ;  εγώ εχθές έβγαλα τις fused Clapton της συσκευασίας και δοκίμασα με 40αρι κανθαλ απλά coil αλλά δεν έμεινα ευχαριστημένος. Δεν πήρα ακόμα ατσάλι να δοκιμάσω

Αποσυνδεδεμένος vex

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
  • too much pressure
Απ: WOTOFO The Troll RTA
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 21, 2017, 17:24 »
εχω δοκιμασει fused clapton, micro coil με kanthal και απλο spaced νομιζω η καλυτερη εμπειρια ηταν με spaced coil 3μμ. πολλυ καλη γευση αν και εχω την εντυπωση πως με αλλο drip tip θα ηταν ακομα καλυτερη.  

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 24, 2017, 00:55 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος spaka279

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: WOTOFO The Troll RTA
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 05, 2017, 23:10 »
Να επανέλθω και γω ξανά στο θέμα μετά από μερικές μέρες. Προμηθεύτηκα ατσάλι 28ga και έκανα 2χ 10 ανοιχτές σπειρες. Επίσης Προμηθεύτηκα και υγρό 3αρι. Εντάξει το Ντουμανι και η γεύση απογειώθηκε. Τον έχω σκίσει τώρα 2 μέρες. Το επόμενο μου στήσιμο θα είναι του Cruiser79 και θα ξανεπανελθω.
Βασικά εκεί που θέλω να σταθω είναι ότι είναι πολύ απροβληματιστος ατμόποιητης. Απλη κατασκευή εύκολο άνοιγμα-γεμισμα  ούτε πόσο βαμβάκι να βάλεις - να μη βάλεις ουτε διαρροές. Ανοίγεις στήνεις παίζεις...!!!

Αποσυνδεδεμένος MAFAKA

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: WOTOFO The Troll RTA
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 05, 2017, 23:24 »
Το τελευταιο σχολιο του spaka279 τα λεει ολα. Ουτε προβληματισμοι για τα βαμβακια ουτε για τα συρματα-τιποτα. Αποδιδει σαφως πανω απο το μεσο ορο ειτε με απλο kanthal ειτε με "εξωτικα" συρματα και χωρις να πολυσκας για τη διαμετρο του coil η το ποσο μηκος θα εχει το φυτιλι του. Χρειαζεται ομως οντως προσοχη το PEEK οπως εχει αναφερθει σε reviews γιατι αν υπερβαλλουμε κατα την τοποθετηση-πυρακτωση των αντιστασεων μπορει οντως να λιωσει. 

Αποσυνδεδεμένος emere

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: WOTOFO The Troll RTA
« Απάντηση #10 στις: Μαρτίου 06, 2017, 03:55 »
Μπράβο για το review..καλοατμιστος εύχομαι..
Η αλήθεια είναι ότι τον γλυκοκοιτάζω εδώ κ καιρο τον troll και μετά το review σου πιστεύω θα προχωρήσω στην αγορά του..!!

Sent from my GT-I9506 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος MAFAKA

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: WOTOFO The Troll RTA
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 17, 2017, 20:49 »
Σχεδον 20 ημερες τον χρησιμοποιω σαν βασικο ατμο στη δουλεια και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος. Στημενος τις τελευταιες ημερες με Ni80/Kanthal clapton 26/32 στα 0,35 Ohm. "Αρπαγμα" ακαριαιο σαν λεπτο κανθαλακι αλλα με γευσαρα και ντουμανι :D.  
Βασικα παιζει σαν ατμο με εργοστασιακες οσον αφορα την ευκολια (απλα γεμιζεις και ξενοιαζεις) αλλα η γευση του ειναι δυσαναλογα καλη για τανκατο τετοιας κατηγοριας τιμης.

ΥΠΕΡ:
-γευση
-γευση
-γευση
-πολυ μαζεμενο μεγεθος
-χωρητικοτητα 5ml
-ευκολο στησιμο
-εντελως απροβληματιστη λειτουργια
-ιδανικη τζουρα για πνευμονικες (αερατη αλλα οχι "αερας")

ΚΑΤΑ:
-δεν εχει δυνατοτητα για μονη αντισταση
-μη εναλλαξιμο επιστομιο
-καταναλωση (δεν ειναι mini Nautilus, αλλα ουτε και Goon)
-κακης ποιοτητας εργοστασιακες βιδες στο deck, δεν θα αντεξουν μακροχρονια χρηση

Εχω ηδη παραγγειλει αλλους δυο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 17, 2017, 20:59 από MAFAKA »

Αποσυνδεδεμένος spaka279

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: WOTOFO The Troll RTA
« Απάντηση #12 στις: Μαρτίου 23, 2017, 07:59 »
Και γω τον έχω λιωσει το τελαιυταιο καιρό. Προμηθεύτηκα και με ατσάλι αλλά ξανάγυρισα στο κανθαλ. Τώρα έχω στημένο 26ga σε 3αρι πυρήνα 8 σπειρες κάπως ανοιχτές για να καλύψουν το airflow. Βγήκε 0.66 και το δουλεύω 40w. Πυροβολαει το εργαλείο. Τώρα θα πάρω έτοιμα Clapton για να δοκιμάσω.

Αποσυνδεδεμένος spaka279

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: WOTOFO The Troll RTA
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 14, 2017, 14:02 »
Ηρθε και η ώρα για το πρωί το σπάσιμο. Είμουν έξω και επειδή δε θυμόμουν αν είχε spare glass στη συσκευασία μπήκα σε αυτό το νήμα και είδα την φωτογραφία μου στο πρώτο ποστ και ηρέμησα. Τώρα ίσως θα έπρεπε να παραγγηλω κάνα τζάμι αν υπάρχει. Αν ξέρει κάποιος ας πει από που το βρίσκουμε. Στο heavengifts δε βρήκα κάτι παντως.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος koskol

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: WOTOFO The Troll RTA
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 14, 2017, 16:10 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084147 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34896 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 82 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9432 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135690 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476319 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114646 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1288 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2342 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 910 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271117 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1503 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos