vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

104 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tazz, antiklitos140, dkostas, tapantari, mbreznik

Twitter

Sx mini G class

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Sx mini G class
« στις: Φεβρουαρίου 01, 2017, 17:57 »
Και ναι ..ήρθε και το νέο sx mini..

G class το όνομά του ..και φέρει την τελευταίας γενιάς πλακέτα sx550j.

Αυτήν την φορά οι σχιστομάτηδες, έκαναν αρκετά καλή δουλειά (.."τουλάχιστον" όσον αφορά το design).

Πανάλαφρο αλουμίνιο και λίγο ατσάλι πάνω κάτω, με σώμα "ντυμένο" (..στην προκειμένη, καθώς υπάρχουν άλλα δύο σχέδια) ..από carbon (..τα άλλα δύο είναι με δέρμα ..μαύρου και καφέ χρώματος).

Με αυτόν τον τρόπο, κατάφεραν να κρατήσουν αρκετά χαμηλά (..για διμπάταρο μοντάκι) το βάρος ..το οποίο είναι στα 177γρ κενό ..και φτάνει στα +/- 270, με τις δύο μπαταρίες μέσα (..αρκετά καλά νομίζω ..όταν το ml, ήταν με μία μπαταρία ..και λίγο βαρύτερο!

Μπροστά βλέπουμε μία αρκετά μεγάλη (..και κυρίως πλήρη σε ενημέρωση) οθόνη ..ενώ την πίσω μεριά, την "γεμίζει" ένα (..δυστυχώς προς το παρόν χωρίς απενεργοποίηση) φωτιζόμενο λογότυπο SXmini (..κάθε φορά που πατάμε το fire button) ..και για όσο παραμένει ανοικτή και η μπροστινή οθόνη.


Τα χαρακτηριστικά του είναι:

  • Λειτουργία με δύο μπαταρίες 18650
  • Μέγιστη απόδοση 200W
  • Υλικο: Zinc Alloy και ανοξείδωτο ατσάλι
  • Προσαρμοζόμενο λογότυπο και μενού σύμφωνα με τις ανάγκες του ατμιστή
  • Έξυπνο σύστημα ελέγχου SXi-Q
  • Εφαρμογή ελέγχου μέσω Bluetooth
  • Οθόνη TFT
  • Εύρος ισχύος: 1 – 200W
  • Εύρος ελέγχου θερμοκρασίας: 100 – 300 βαθμοί κελσίου
  • Διαστάσεις: 9.30cm x 4.20cm x 2.80cm
  • Βάρος: 177gr κενό ..έως +/- 270gr με τις δύο μπαταρίες
  • Αντίσταση: 0.05 – 3.0ohm
  • Iσχύς εξόδου: 1 – 9.5V
  • Αναβάθμιση του firmware μέσω pc
  • Πολλαπλές προστασίες για τις 18650 μπαταρίες (..ανάποδη τοποθέτηση κλπ)
  • Σπείρωμα : 510

Στο δε κουτί του περιέχονται:

  • 1 x SX Mini G Class
  • 1 x Καλώδιο USB
  • 1 x Εγχειρίδιο χρήσης

Αυτό που προς το παρόν έχω αντιληφθεί, είναι ένα πιό "γλυκό" (..σε σχέση με τα προηγούμενα sx) ρεύμα (..εκτός και είναι αυθυποβολή, καθώς μου αρέσει) ..και "μερικά" bug στο softaware (..τα οποία ελπίζω σύντομα να διορθωθούν με κάποιο επερχόμενο update)..

..αυτά προς το παρόν ..και καλά ατμίσματα (..σε τωρινούς, καθώς και σε μελλοντικούς κατόχους)..




Edit: ..προσθέτω και δύο αρκετά αναλυτικά review..



« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 02, 2017, 10:41 από Varaderum »

Αποσυνδεδεμένος ako

  • ***
  • 831
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sx mini G class
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 01, 2017, 18:11 »
Καλορίζικο! Κάνε κι ένα τσεκ εδώ, για το τελευταίο firmware.

http://www.yihisxmini.com/support/000003002006.html

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Sx mini G class
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 01, 2017, 18:53 »
Πολύ ωραίο review Varaderum. To περιμένω πως και πως. :D

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: Sx mini G class
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 01, 2017, 19:33 »
Varaderum
δεν νομιζω οτι ταιριαζει στο χερι σου,δειχνει ασχημα τον καρπο σου,
δεν το στελνεις σε εμενα μπας και καθετε καλυτερα στον δικο μου??

Πολυ out of space το μοντακι,το γουσταρο τρελα,απο video που ειδα εχει λιγο μεγααααλο μενου.
                                  Καλοατμιστο και σιδερομπαταρο.


Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sx mini G class
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 01, 2017, 20:20 »
Καλορίζικο! Κάνε κι ένα τσεκ εδώ, για το τελευταίο firmware.

http://www.yihisxmini.com/support/000003002006.html

Ako ..ήδη το έχω κατεβάσει.

..όταν λέω bug ..εννοώ μικροδιορθώσεις, που θα το κάνουν ακόμα πιό χρηστικό.

πχ.. αν το βάλεις τσέπη, εύκολα μπορεί να αλλάξει επιλογή watt - tc (..αν δεν είναι κλειδωμένο).

Εδώ πιστεύω, θα πρέπει να βρούν έναν πιό λειτουργικό τρόπο (..πχ, κλείδωμα joystick ..με δύο η τέσσερα κλίκ, του fire buton).

Επίσης (..κάποιες φορές), στην λειτουργία eco ..κάνει ένα κολληματάκι (..μικροαναβόσβημα της οθόνης) ..και μένει ανοικτή η οθόνη ..για όλο τον χρόνο που θα έμενε και στην λειτουργία standard.

Το λειτουργικό, δεν έχει επιλογή μόνο για kanthal mode  (..watt) ..και στην οθόνη εμφανίζει αναγκαστικά ένα άλλο tc σύρμα ..καθώς και ένδειξη θερμοκρασίας (..που δεν υπάρχει λόγος να υπάρχει σε  watt λειτουργία).

..άλλο ένα "θεματάκι" {...αν και το βρίσκω καλό για τους ξεχασιάρηδες.. (..που ίσως παιδέψει κάποιους αν δεν το γνωρίζουν)}, είναι ότι όταν πάς να κάνεις update ..πρέπει εκτός του να βγάλεις τον ατμοποιητή επάνω από το mod ..να πατήσεις και μιά "κούφια" το fire button. Σε περίπτωση που δεν το κάνεις ..κρατάει την ομική αντίσταση του ατμοποιητή που είχες πρίν επάνω, με αποτέλεσμα να μην σε αφήνει να κάνεις το update (..θεωρεί επειδή βλέπει ένδειξη ohm ..ότι υπάρχει ακόμα επάνω ατμοποιητής).


Edit: ..το θεματάκι με την eco λειτουργία ..επιτέλους έστρωσε  (..έπαιξα λίγο με τις ρυθμίσεις, ξαναπέρασα το τελευταίο update  ..και τώρα δουλεύει ρολόι).
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 01, 2017, 21:22 από Varaderum »

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sx mini G class
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 11:55 »
Και εγώ περιμένω το δικό μου αύριο :D :D
Σε κάθε περίπτωση θεωρώ ότι τα όποια προβλήματα έχει θα στρώσουν στα επόμενα Update.
Ένα άλλο μείον προς το παρόν είναι ότι δεν έχουν βγάλει ακόμη εφαρμογή για σύνδεση με BT παρά μόνο για IPhone, έχουν αναφέρει όμως ότι θα είναι έτοιμο μέχρι τον Μάρτιο.

Αποσυνδεδεμένος MAFAKA

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sx mini G class
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 16:18 »
Οι παιδικές ασθένειες (μικροπράγματα) διορθώνονται εύκολα ή απλά δεν μας απασχολούν όλους. 
Εκεί που πρέπει όμως , στην εμπειρία ατμισματος, καταλαβαίνεις  ποσο μπροστά είναι το συγκεκριμένο μοντακι  :thumpup:

Απ: Sx mini G class
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 17:26 »
Ειναι ωραιο το ατιμο......Να σε ρωτησω το joystick πως σου φαινεται?Και να ρωτησω και κατι ακομα την πλακετα sx550j μπορουμε να την βρουμε καπου??

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sx mini G class
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 17:48 »
Μια χαρά παίζει το joystick (..σαφές και "υπάκουο"). Απλά, θα προτιμούσα, να υπήρχε και κάποια δυνατότητα κλειδώματος  - απενεργοποίησής του.

..όσο για την πλακέτα  ..ήδη πωλείται..:
http://www.varitube.com/Authentic-YiHi-SXmini-550J--Temperature-Control--200W-Blue-Tooth-Chip-_p_363.html

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sx mini G class
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 18:22 »
Για δοκίμασε 3 κλικ στο Power νομίζω ότι έτσι κλειδώνει.

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sx mini G class
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 18:43 »
Με τρία κλίκ στο fire button  ..όντως κλειδώνει  (..όλο το mod όμως  ..και όχι το joystick).

..το θέμα είναι Billy, να μπορώ να το χρησιμοποιώ  ..χωρίς να υπάρχει ο φόβος να αλλαχθούν κάποιες ρυθμίσεις από λάθος πάτημα στο joystick  (..κάτι που μπορεί να συμβεί σχετικά εύκολα  ..λόγο της προεξοχής που έχει).

{..για μισό λεπτό το είχα βάλει στην τσέπη της φόρμας μου της προάλλες ..και είχε πάει σε joule mode  (..από watt που το είχα). Για μισό λεπτό που θέλεις κάτι να κάνεις (..και δεν έχεις κάπου να το ακουμπήσεις) ..θεωρώ υπερβολικό να χρειάζεται να το κλειδώνεις τελείως. Το να κάνεις τις ρυθμίσεις που θέλεις  ..και μετά να κλειδώνεις το joystick  (..όπως κάνουμε με τα κουμπιά σε άλλα mod)  ..το θεωρώ χρηστικότερο}.

Αποσυνδεδεμένος giannis1979

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sx mini G class
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 21:26 »
Μα όταν είναι κλειδωμένο, με το joystick το μόνο που κάνει είναι να εναλλάσσεται το ρολόι από ψηφιακό σε αναλογικό.

Αποσυνδεδεμένος MAFAKA

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sx mini G class
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 21:50 »
Ακριβως αυτο λεμε, οτι θα θελαμε με καποια αναβαθμιση να μπορουμε να χρησιμοποιουμε το fire button ενω το joystick θα παρεμενε κλειδωμενο για να μην υπαρχει πιθανοτητα να αλλαχθει κατα λαθος καποια ρυθμιση απο μια τυχαια επαφη με το χειριστηριο.
Βεβαια για να λεμε την αληθεια το joystick εχει (τουλαχιστον εως τωρα που ειναι καινουργιο) παρα πολυ καλη αποκριση και δυσκολα μετακινειται αν δεν το κανεις ηθελημενα. Απλα αν κλειδωνε εχοντας ταυτοχρονα το fire button ξεκλειδωτο θα ηταν μια επιπροσθετη εξασφαλιση.
Να επιβεβαιωσω και εγω αυτο που εγραψε πιο πανω ο Varaderum περι..."γλυκου" ρευματος χωρις αισθητες αποτομες μεταπτωσεις τοσο σε power οσο και σε tc mode.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 02, 2017, 23:11 από Cruiser79 »

Απ: Sx mini G class
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 14, 2017, 13:54 »
Αδέρφια καλησπέρα χρειάζομαι άμεσα βοήθεια. Το πήρα εχθές κουμπονο επάνω ατμοποιητη πικο με κανθαλ δεν μπορώ να βρω την λειτουργία για πάουερ και μου πετάει και μήνυμα no liquid.

Στάλθηκε από το CUBOT CHEETAH 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος akman78

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Sx mini G class
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 15, 2017, 20:03 »
καλησπερα το πηρα και γω και εχω το εξης θεμα ενω στο dna μου διαβαζει την αντισταση στα 0,55 στο yihi το μινιμουπ που την διαβαζει ειναι 0,77 και παντα την αλλαζει την τιμη σε καθε πατημα του κουμπιου μεχρι και 1,10 ανεβαινει και οπως καταλαβαινετε ποτε η τζουρα δεν ειναι ιδια την μια ειναι καυτη την αλλη κανονικη εχει θεμα το μοντακι η κανω λαθος κατι εγω?ευχαριστω

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4678 475576 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:06
από kyrgiannis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114317 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1231 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2301 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 884 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 270894 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1466 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 814 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43072 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164791 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12283 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1520068 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap