vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

277 επισκέπτες, 8 χρήστες
gstamatos, manoslykos, tibolaso, stsoulos, camber, Alexander20, Buliwyf, Lazy Dog

Twitter

Δρύινο ωριμαντήριο DIY-Oak Barrel

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Δρύινο ωριμαντήριο DIY-Oak Barrel
« στις: Ιανουαρίου 05, 2017, 15:21 »
Εχμμ...
Λοιπόν,μια απλή κατασκευή δρύινου σκεύους που έφτιαξα με έναν φίλο ωστε να λειτουργήσει ως μέσο ωρίμανσης.
Oak Barrel λοιπόν,δοκιμή πρώτη.
Το τριγύριζα καιρό στο μυαλό μου,έψαξα για χωρητικότητα 0.5 L αλλά δε μπόρεσα βρω κάτι.
Εμπρός λοιπόν καλά μου χέρια ;)

Με ένα κομμάτι ξύλο λοιπόν φτιάξαμε το εξής
Η χωρητικότητα είναι μικρή μιας και ως μη γνώστης ξυλουργικής μπλα μπλα μπλα φοβήθηκα μη ραγίσει σε κάποια άκρη το βαρελάκι.Αυτό βγήκε στα 65ml μάζι με την τάπα.Για τάπα θα μπεί φελλός ή ελαστικό πώμα.Κάποια δοκιμή με RY θα γίνει και εν καιρώ επιστρέφω με αποτελέσματα.

Αποσυνδεδεμένος gempgr

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δρύινο ωριμαντήριο DIY-Oak Barrel
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 05, 2017, 15:42 »
Εγώ θα πω απλά γειας τα χέρια σου!!!!  :thumpup: :thumpup: :thumpup: Δεν ξέρω τι θα βγει αλλά μόνο και μόνο η διαδικασία!!! :respect: :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Δρύινο ωριμαντήριο DIY-Oak Barrel
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 05, 2017, 15:46 »
Ναι, αλλά δεν πρέπει να το βερνικώσεις ή στεγανοποιήσεις κάπως;
(δεν έχω ιδέα από αυτά...)

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Δρύινο ωριμαντήριο DIY-Oak Barrel
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 05, 2017, 15:49 »
Ωραία δουλειά φίλος...Αλλά μια απορία...
Δεν θα απορροφηθεί το υγρό από το ξύλο?!?!?! :hmmm: :hmmm: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος jmekman

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δρύινο ωριμαντήριο DIY-Oak Barrel
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 05, 2017, 15:53 »
Άρχοντας, μπορείς να ρωτήσεις κάποιον που ασχολείται με παραγωγή κρασιού να σε καθοδηγήσει για τη διαμόρφωση του εσωτερικού.
Πάντως έγραψες φίλε :D

Αποσυνδεδεμένος Skoni

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δρύινο ωριμαντήριο DIY-Oak Barrel
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 05, 2017, 15:53 »

Πολύ καλή δουλειά. Το επόμενο στάδιο είναι να το περάσεις με ιδικό βερνίκι ή θα το αφήσεις έτσι ώστε να δώσει το δρύινο άρωμα;  

Αποσυνδεδεμένος kurtz

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δρύινο ωριμαντήριο DIY-Oak Barrel
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 05, 2017, 15:55 »
Πολύ όμορφο φίλε. Περιμένουμε την συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: Δρύινο ωριμαντήριο DIY-Oak Barrel
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 05, 2017, 15:59 »
Στεγανό ειναι μιας και δεν έχει ρούγες ωστε να το στανιάρεις μετά.
Απλά κάψιμο ήθελε μετά οπως και τα βαρέλια.
Ευτυχώς η vg εχει και αντιβακτηριδιακή δράση οπότε θα ειναι κομπλέ.
Τα αποτελέσματα σε κάποια σύναξη για κάλτσα αιχμαλώτου version smokey! :))

@gempgr Ευχαριστώ!

@paloukaros Λογικά θα ποτίσει,να απορροφηθεί δε πιστευω.Πείραμα είναι as always ,θα δείξει το αποτέλεσμα. :))

@jmekman ναι, ευχής έργο θα ήταν αυτό γιατί μεχρί τώρα πάτησα στα όσα διάβασα δεξιά και αριστερά.

@Skoni Ευχαριστώ! Αν βάλεις βερνίκι,θα κλείσουν οι πόροι του ξύλου και δεν το θέλουμε αυτό.Θέλουμε να αναπνέει ωστε να μπορέσει να δώσει η δρυς τα αρώματά της.

@kurtz Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Δρύινο ωριμαντήριο DIY-Oak Barrel
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 05, 2017, 16:05 »
Ωραίο φαίνεται, οι ατέλειες θα φανούν στην πράξη και θα βελτιώσουν το επόμενο.
Υπάρχει και πλάνο για κάποια θέρμανση ή κάποια κίνηση;

Αποσυνδεδεμένος MOURGOS11

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δρύινο ωριμαντήριο DIY-Oak Barrel
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 05, 2017, 16:07 »
θα στανιαρει με τα υγρα

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Δρύινο ωριμαντήριο DIY-Oak Barrel
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 05, 2017, 16:13 »
Περιμενουμε review. Το πρόβλημα (αν ολα πανε καλα με το βαρελάκι) ειναι ότι θα πρέπει να εισαι απόλυτα σιγουρος για το υγρό που πρωτομπεί γιατι δεν θα μπορεις να βάλεις διαφορετικό.
Αν δουλεψει με βλέπω να βγάζω από τον λείθαργο τα ξυλουργικά εργαλεία.

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: Δρύινο ωριμαντήριο DIY-Oak Barrel
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 05, 2017, 16:23 »
@Spectrum με λίγα λόγια,μια που θα μπει το μίγμα και μια που θα το φάει το σκοτάδι για καμιά εικοσαριά ημέρες.Ανάδευση ναι,θέρμανση όχι αν και,κατά την εφαρμογή λέω να το περάσω ένα κάψιμο ξανά ωστε να ανοίξουν οι πόροι και να βγάλει αρώματα.

@mourgos δε θέλει στανιάρισμα λόγω μη ρούγας.Ειναι μασίφ.

@mimis Ας δουλέψει αυτό πρώτα σωστά και μπορώ να φτιάξω και άλλα μετά.Επόμενο βήμα,πυρογραφία με το όνομα του υγρού.

Μάλλον αυτό εδώ θα παίξει The Amber Tower

 που το είχα φτιάξει με oak chips αλλά πλέον δεν χρειάζεται,ή κάποιο απλό RY που μου είναι και γνώριμο ωστε να δω διαφορές.

Αποσυνδεδεμένος rexakos

  • ***
  • 580
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι με χρονια με καιρους,παλι δικα μας θα ναι!!!!
Απ: Δρύινο ωριμαντήριο DIY-Oak Barrel
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 05, 2017, 16:46 »
Μπράβο φίλε και μόνο που έκατσες και ασχολήθηκες με το εγχείρημα αυτό,ασχέτως του αποτελέσματος.
Οτιδήποτε κάνουμε,το οποίο μας κρατάει μακριά από την αποβλάκωση της καθημερινότητας,
μόνο θετικά αποτελέσματα μπορεί να έχει :thumpup:.
Αν και λίγο άσχετο,αλλά σχετικό με ότι έχει να κάνει με το συγκεκριμένο ξύλο...προχτές δοκίμασα τσίπουρο ωριμασμένο μέσα σε δρύινο βαρελάκι,και έπαθα την πλάκα της ζωής μου......
Αν δεν μου έλεγαν ότι είναι τσίπουρο,θα έβαζα στοίχημα ότι έπινα ένα καλά ωριμασμένο ουίσκι :respect: :respect:.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δρύινο ωριμαντήριο DIY-Oak Barrel
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 05, 2017, 16:50 »
Αντε φορο και στα βαρελια και στα ξυλα γιατι ειναι συνεργα του ΗΤ  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 856
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Δρύινο ωριμαντήριο DIY-Oak Barrel
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 05, 2017, 19:35 »
Θα πω μπράβο για τη δημιουργία, αλλά θα διαφωνήσω για την χρήση του σε ατμιστικά υγρά. Από τη μια βάζουμε αποστειρωμένο νερό στη VG και από την άλλη να βάλουμε το υγρό στο ξύλο....?.... Και να δώσει αρώματα στο υγρό...οκ, αλλά οι αρωματικές αυτές ουσίες, κάτι είναι, κάτι περιέχουν, κάποιες αρωματικές... Πόσο ασφαλείς είναι για άτμισμα αυτές οι αρωματικές?.... Υπάρχει άραγε κάτι άλλο στο ξύλο που δεν πρέπει να ατμιστεί?... Δεν γνωρίζω...μεταφέρω απλά τις σκέψεις μου...

Επίσης, γνωρίζουμε οτι ωρίμανση στα υγρά δεν υπάρχει... Δεν βάλαμε σταφύλια να γίνει ζύμωση και να πάρουμε κρασί που θα πιούμε (δεν θα ατμίσουμε). Στα υγρά μιλάμε για ομογενοποίηση, να απλωθούν δλδ τα συστατικά ομοιόμορφα σε όλο το υγρό. Άρα το μόνο που είναι πιθανό να γίνει στη συγκεκριμένη περίπτωση, είναι να πάρει το υγρό κάποιες ουσίες του ξύλου με άγνωστη (τουλάχιστον σε μένα) επικινδυνότητα...

Γενικώς το βλέπω με πολύ μεγάλη επιφύλαξη ως προς την ασφάλεια και για όποιον νοιάζεται για αυτό εννοείται...

Συγγνώμη φίλε μου, δεν θέλω να σου χαλάσω τη χαρά, απλά ανησυχώ και το μοιράζομαι...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110468 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159704 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515257 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146445 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303199 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530717 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201449 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801570 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11037 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40967 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet