vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #45 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 15:23 »
Επειδή όπως ξέρεις προσπαθώ πάντα να είμαι όσο μπορώ on topic...

Αλλιώς είναι να κάνεις ένα τσιγαράκι που και που γιατί το ζήλεψες ρε αδερφέ εκεί που καθόσουν και πετάχτηκε ένα πακετάκι στον χώρο και είχες πιει και κάτι παραπάνω κλπ κλπ, αλλιώς να αγοράσεις μια φορά πακέτο αλλά να επανεκτιμήσεις και να σταματήσεις και αλλιώς να αγοράζεις πακέτο καθημερινά και να κάνεις σχέση μέσα στην σχέση και να θεωρείς ενοχές και τύψεις παιδική ασθένεια σαν την ανεμοβλογιά που μόνο την πρώτη φορά σε πιάνουν  ...  :)) :))

(από ανοιχτό σε κλειστό γκρι)

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #46 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 15:36 »
Και γιατί λοιπόν να μην είναι δόκιμος στόχος να μειώσεις μια κακή συνήθεια και αν προκύψει στην πορεία την κόβεις και εντελώς.


Αν εκεί που έβγαινες έξω και έπινες ένα μπουκάλι ουίσκι το μειώσεις σε δυο ποτηράκια και το υπόλοιπο σόδα, αν εκεί που έτρωγες ένα αρνί ολόκληρο το μειώσεις σε ένα παϊδάκι θα σε χαλάσει θεωρώντας το ημίμετρο ή εν τέλει θα σε ευνοήσει ? :dontknow:

εντάξει δεν είναι κι απο τα καλύτερα ή μάλλον ευστοχότερα παραδείγματα αυτό αλλά τεσπά.... οχι δεν είναι κακό,
αλλά αν κατέβεις στο μισό επειδή θα πίνεις και 10 - 15 μπύρες....
Ενας φίλος μου (Θεός σχωρέστον) μετά απο 47 εμφράγματα μου έλεγε, την βότκα την πίνω μόνο με λεμόνι...γιατί το λεμόνι κάνει καλό στην καρδιά... "Θεός σχωρέστον"...

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Οταν ομως καπνιζες 2 πακετα την ημερα και τωρα 1/2 ?
Νομιζω οτι μεγαλη προοδος  ;)

Τεράστια και πιθανότατα θα οδηγήσει σε περαιτέρω μείωση, είναι σε αυτό που συμφωνώ...στον στόχο και στο θέλω :)

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #47 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 15:44 »
Ρε εσεις μιλαμε εισαστε καθηγητες..... για πλατιαστε το λιγο αυτο με τις αποχρωσεις στις δυο γκομενες κ το αλλο με το ενα πακετο κ την απατη του γκρι.
Μου αρεσαν πολυ λεμε. :))

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #49 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 16:49 »
Υπάρχουν νήματα που προορίζονται για μια γενική, φιλοσοφική ας πούμε, συζήτηση. Και υπάρχουν νήματα πρακτικά, όπου ζητούνται πληροφορίες και γεγονότα. Εκεί που μπαίνει κόσμος γιατί απορεί, γιατί φοβάται, γιατί βρίσκεται μπροστά σε μια απόφαση. Στο φόρουμ μόνιμα μπερδεύουμε αυτά τα νήματα με τα γενικότερα και καταλήγουμε σε σελίδες επί σελίδων που αφήνουν αυτόν που ρωτάει χειρότερα μπερδεμένο.

"Αν κάνω το Α πράγμα θα πάω νοσοκομείο;", ρωτάει ένας νέος ατμιστής.
Και αντί για απάντηση που θα τον βοηθήσει... βρίσκεται να διαβάζει για το αν το Α πράγμα είναι ηθικό, αν ταιριάζει με την αισθητική του καθενός, για το τι χαρακτήρα έχουν όσοι κάνουν αυτό το πράγμα (είναι κακοί άνθρωποι και μας πήραν και την γκόμενα), αν το πιθανό Ναι ή το Όχι της απάντησης είναι υπόπτως βολικό (; ).

Πιθανολογούμε για τις προθέσεις του, μετά πιθανολογούμε για τις προθέσεις ενός μπατζανάκη που έκανε κάτι που θεωρούμε κάπως ανάλογο με το Α, μετά συγκρίνουμε το πόσο αμαρτωλό πράγμα είναι το Α σε σχέση με το να κερατώσεις την γυναίκα σου, να προδώσεις στους Γερμανούς τον αδερφό σου ή να κλέψεις το παγκάρι της εκκλησίας.

Συχνά δηλώνουμε σαν αυταπόδεικτη αλήθεια την "Ορθοδοξία του Ατμίσματος" κατά το προσωπικό μας Ευαγγέλιο.
"Πρέπει όλοι να σκοπεύουμε να το κόψουμε κι αυτό".
"Πρέπει όλοι να θέλουν να μειώσουν την νικοτίνη".
"Κάθε εθισμός είναι κακός και αν δεν το βλέπεις είσαι αδύναμος και παράξενος".

Όπως το βλέπω, όλα αυτά σημαίνουν πως δεν γράφουμε σε αυτά τα νήματα για να βοηθήσουμε, αλλά για να κρίνουμε, να "τα πούμε", να ξεφορτώσουμε, να μιλήσουμε και να μας αγαπήσουν τα πλήθη, να λάμψουμε με την εξυπνάδα μας που βλέπει κάτι που οι άλλοι δεν τολμούν να δουν ("ναι, αλλά έχεις σκεφτεί ποιός σε έβαλε να θέλεις το Α;").
Δεν μπαίνουμε να ακούσουμε και να βοηθήσουμε αλλά να μιλήσουμε εμείς και ας μπερδέψουμε τον άλλο.
Μπαίνουμε για να βρούμε κοινό. Και αν το κοινό δεν θαμπωθεί τότε φουντώνει η ανασφάλειά μας και δεν διστάζουμε να πούμε το άσπρο μαύρο. Αυτός που ρωτάει ας κόψει τον λαιμό του! Εδώ παίζεται το μέτωπό μας στην κοινωνία.

Όλα αυτά είναι θλιβερά. Απλώς θλιβερά. Και παντελώς άχρηστα στα νήματα που κόσμος μπαίνει με λαχτάρα και ανησυχία (υγεία, συμβουλές προς νέα μέλη). Γι αυτό σιγά σιγά αποσύρονται τα πιο έμπειρα μέλη και αφήνουν χώρο σε λανθασμένες συμβουλές και απαντήσεις, σε λάθος συνήθειες, επικίνδυνες πρακτικές ή τζάμπα φόβους.
Και πιο θλιβερό είναι πως όσοι τα βλέπουν κουνάνε το κεφάλι τους σιωπηλά και δεν εκφράζονται, δεν πατάνε καν το κουμπάκι "διαφωνώ" γιατί προς Θεού μην και εκτεθούμε σε κανέναν αν του πούμε πως διαδίδει λάθη, πως μπερδεύει τον συμφορουμίτη, πως σπέρνει μύθους, πως ενισχύει την τρομολαγνεία. Προς Θεού, μην καρφωθούμε πως διαφωνούμε ποτέ με κάποιον. Ο νέος ατμιστής; Ε, ας βρει την άκρη μόνος του, δεν θα διακινδυνέψουμε την εκτίμηση κάποιον αγνώστων για το άβατάρ μας!

Τι λέγαμε;
Α, η παράλληλη χρήση τσιγάρου και ΗΤ...
Λοιπόν, η μεγάλη πλειοψηφία ξεκινά με παράλληλη χρήση. Για μέρες, εβδομάδες ή μήνες. Κάποιοι κάνουν παράλληλη χρήση για χρόνια. Όποια έρευνα έχει γίνει ποτέ για το ΗΤ αναγκαστικά τους περιλαμβάνει. Η μίξη ατμού και καπνού από μόνη της δεν έχει κάνει ποτέ σε κανέναν τίποτα. Αν κάποιος μπερδευτεί και ατμίζει/καπνίζει χωρίς σταματημό μπορεί να πάθει υπερνικοτινίαση -όπως μπορεί να πάθει και μόνο ατμίζοντας αν ξεχάσει να αναπνέει και μόνο ρουφάει.

Τώρα, ηθικά, δεν καταλαβαίνω καν γιατί κάποιος θεωρεί πως μπορεί να κρίνει πόσο καλή ή κακή είναι. Πρακτικά είναι σαφώς καλύτερο να κόψει ο ατμιστής το κάπνισμα. Αλλά να μεμφόμαστε αγνώστους επειδή επιλέγουν για την ζωή τους αυτό που επιλέγουν... ΟΚ, παιδιά, πόσα χρόνια καπνίζαμε όλοι μας είπαμε; Οι γνωστοί και οι φίλοι μας εξηγούσαν ποτέ πως είμαστε σαν αυτούς που απατούν την γυναίκα τους; Κάποιου είδους "προδότες";
[Το οποίο ήδη δεν ξέρω με ποια εργαλεία ηθικής το κρίνουμε, λες και ξέρουμε την ζωή του καθενός...]

Πάντως το παρόν νήμα προέκυψε από απαντήσεις στο νήμα νέων μελών που κάποιος ήθελε να μάθει αν θα κινδυνέψει ατμίζοντας και καπνίζοντας ταυτόχρονα. Και καταφέραμε συνολικά να μην απαντήσουμε ομόφωνα. Θα το μάθει... κάποτε. Από την ιστορία.

Επειδή λοιπόν θεωρώ ΑΝΗΘΙΚΟ μια ολόκληρη κοινότητα να μην μπορεί να σταθεί με υπευθυνότητα απέναντι σε κάποιον που έχει ανάγκη, μας θεωρώ ένοχους παραπληροφόρησης. Προδότες του συνανθρώπου μας που θέλει βοήθεια και δεν βρίσκει. Για αυτό θα ξαναγυρίσω στην αποχή μου από το νήμα για τα νέα μέλη -την διέκοψα για κανα μήνα αλλά δεν αξίζει η σπατάλη ενέργειας αν δεν υπάρχει μια κοινότητα που να υποστηρίζει έμπρακτα τα γεγονότα και να τα διαχωρίζει από τις εικασίες.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #50 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 17:11 »
Αυστηρός και καυστικός κριτής (ως συνήθως), αλλά πολλά δίκια το μήνυμά σου, BigSur.

Είναι το σύνηθες σε κάθε θέμα. Γίνεται μια ερώτηση για μια απάντηση και οι απαντήσεις παίρνουν προεκτάσεις... τρελές που έναν νέο τον μπερδεύουν τις περισσότερες φορές παρά τον βοηθούν και δυστυχώς τα όρια του πού ξέφυγε ένα θέμα δεν είναι εύκολα ευκρινή ώστε να διακόπτει κάποιος τη συζήτηση κάθε φορά εκεί που θα έπρεπε.

Έχω παρατηρήσει όμως ότι αυτό συμβαίνει και σε άλλες κοινότητες. Σε άλλες λιγότερο, σε άλλες περισσότερο. Αυτή εδώ μάλλον ανήκει στις "περισσότερο" λόγω της φύσης της. Τα μέλη της (πρώην καπνιστές) θα τα βρεις σε κάθε κοινωνικό στρώμα, μορφωτικό επίπεδο, επάγγελμα, ιδιότητα κτλ. αλλά και επιπλέον θα βρει κανείς και πολλά μέλη που δεν έχουν την πείρα της χρήσης του ίντερνετ,πράγμα που συμβαίνει λιγότερο σε τεχνολογικά φόρουμ π.χ. Παρόμοια με εδώ συμβαίνουν σε φόρουμ κυνηγών, ψαράδων, μαγειρικής κτλ.
Το ιδανικό το βρίσκω... απρόσιτο κάτω από αυτές τις συνθήκες.
Χρειάζεται όμως και η παρατήρηση μερικές φορές από κάποιον που διέκρινε τα όρια νωρίτερα, για να επανερχόμαστε στο θέμα μας.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #51 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 17:43 »
Επειδή λοιπόν θεωρώ ΑΝΗΘΙΚΟ μια ολόκληρη κοινότητα να μην μπορεί να σταθεί με υπευθυνότητα απέναντι σε κάποιον που έχει ανάγκη, μας θεωρώ ένοχους παραπληροφόρησης. Προδότες του συνανθρώπου μας που θέλει βοήθεια και δεν βρίσκει. Για αυτό θα ξαναγυρίσω στην αποχή μου από το νήμα για τα νέα μέλη -την διέκοψα για κανα μήνα αλλά δεν αξίζει η σπατάλη ενέργειας αν δεν υπάρχει μια κοινότητα που να υποστηρίζει έμπρακτα τα γεγονότα και να τα διαχωρίζει από τις εικασίες.

Επειδή παραμένω ατμιστής χάρη σε μια δική σου απάντηση στο νήμα για τα νέα μέλη πριν δύο περίπου χρόνια, δικαιούμαι να αλλάξω την τελευταία σου παράγραφο έτσι όπως βολεύει εμένα (αλλά και τους νέους ατμιστές):

"Επειδή λοιπόν θεωρώ ΑΝΗΘΙΚΟ μια ολόκληρη κοινότητα να μην μπορεί να σταθεί με υπευθυνότητα απέναντι σε κάποιον που έχει ανάγκη, μας θεωρώ ένοχους παραπληροφόρησης. Προδότες του συνανθρώπου μας που θέλει βοήθεια και δεν βρίσκει. Για αυτό θα ξαναγυρίσω στην πλήρη δική μου ενασχόληση μου στο νήμα για τα νέα μέλη μιας και δεν υπάρχει μια κοινότητα που να υποστηρίζει έμπρακτα τα γεγονότα και να τα διαχωρίζει από τις εικασίες."

Καλύτερο έτσι;  ;)



Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2810
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #52 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 18:05 »
Κωστή θα σου πω γιατί το βλέπω έτσι,
διότι έχουν παρουσιαστεί αρκετές "έρευνες" εναντίον του ατμού (χωρίς να εξετάζω αυτή την στιγμή την επιστημονικότητά τους κλπ)
τις οποίες ελαφρά τη καρδία αφορίζουμε, χωρίς μάλιστα οι περισσότεροι να έχουμε το οποιοδήποτε επιστημονικό υπόβαθρο, ή τουλάχιστον
ασχοληθεί εμπεριστατωμένα με το αντικείμενο, μόνο καΙ μόνο γιατί νιώθουμε οτι κάποιος "επιτίθεται" σε κάτι που εμείς έχουμε επιλέξει και μας αρέσει.
Χλευάζουμε δημοσιογράφους, γιατρούς, ερευνητές πολύ εύκολα προσπαθώντας να μειώσουμε την "έρευνα - είδηση" που δεν μας αρέσει.
Δεν μιλώ για συμφορουμίτες που έχουν εντρυφήσει στο θέμα και βγάζουν τα μάτια τους στο διάβασμα παρακολουθόντας όλες τις εξελίξεις,
αλλά για ένα πολύ μεγάλο ποσοστό απο εμάς που δεν ξέρουμε που πάνε τα 4.
Αντιθέτως, ότι παρουσιαστεί υπέρ της επιλογής μας, πάλι χωρίς να εξετάσουμε κλπ κλπ το κάνουμε εικόνισμα πάρα πολύ εύκολα.
Πρόσεχε, δεν εξετάζω αυτή την στιγμή την ποιότητα των ειδήσεων, αλλά το πως ο κόσμος τις αποδέχεται.
Κάτι ανάλογο που συμβαίνει και στην υπόλοιπη καθημερινότητά μας. Αλλιώς δεχόμαστε την πληροφορία για κάτι
απο π.χ ένα πολιτικό χώρο που υποστηρίζουμε κι αλλιώς οταν το ίδιο ακούμε και απο το "αντίπαλο" δέος.
Οσον αφορά τώρα το θέμα μας, για το ΗΤ στην πραγματικότητα, δεν έχει αποδειχθεί τίποτα. Είναι πολύ μικρό το διάστημα
ερευνών που γίνονται, οι συνθήκες που γίνονται, οι παράμετροι που τις διέπουν και ασφαλή αποτελέσματα ακόμη δεν υπάρχουν.
Αν συνυπολογίσουμε και τον πόλεμο συμφερόντων και τις κατευθυνόμενες "έρευνες-ειδήσεις" τα πράγματα περιπλέκονται περισσότερο. 
Για εμάς τους κοινούς θνητούς - χρήστες του ΗΤ,  όλα αυτά προκαλούν μια σύγχυση στο τι ισχύει και τι όχι.
Το μόνο που πραγματικά γνωρίζουμε με ασφάλεια, είναι τις επιπτώσεις που έχει - είχε σε εμάς τους ίδιους ή σε πολύ κοντινούς μας
ανθρώπους η χρήση κανονικού τσιγάρου ή ηλεκτρονικής συσκευής ατμίσματος.
Το "ότι μας βολεύει" λοιπόν έρχεται να δέσει στην πρώτα προσωπική μας εμπειρία στον εκάστοτε χρόνο που έχουμε διανύσει
plus στο ότι ψάχνουμε ότιδήποτε μας φανεί χρήσιμο σαν "οπλο" στην φαρέτρα μας.
Τείνω να συμφωνήσω και να επισημάνω 2 τινά.
1. Η μόνιμη ατάκα "ναι, αλλά το τσιγάρο έχει 9000 φορές παραπάνω @#!%^$#@", ίσως να μη μας καλύπτει εντελώς. Το μέλλον θα δείξει.
2. Απορώ πως τα θετικά ευρήματα κάποιων ερευνών υιοθετούνται το ίδιο από αυτούς που ατμίζουν στα 10 βατάκια και από αυτούς στα 30 ή στα 80 ή ξέρω κι εγώ που. :confused1:


Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #53 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 18:32 »
Δεν ξέρω, μπορεί να έχω την μύγα, αλλά αισθάνομαι μαλωμένος. Αν και συμφωνώ σε γενικές γραμμές με την θέση του  BIgsure, θεωρώ κάποια σημεία υπερβολικά.

Δεν είμαστε επιστημονική κοινότητα που μιλά με στεγνά εμπεριστατωμένα επιχειρήματα και μόνο. Δεν είμαστε καν ομάδα με συμπαγή κοινή θέση σε όλα. Είναι λογικό να υπάρχουν αντίθετες θέσεις, όμοιες με διαφορετικό όμως τρόπο διατύπωσης, όπως επίσης και συζητήσεις που όπως σε μια παρέα παίρνουν τροπές και προεκτάσεις. 

Όλοι ήμασταν νέα μέλη και κάποια θα είναι πάντα νεότερα από κάποια άλλα. Νέο μέλος στο Ατμισμα δεν σημαίνει και νέο στην ζωή ή στην λειτουργία ενός φόρουμ και σίγουρα δεν του στερεί την ύπαρξη κριτικής σκέψης για το τι ακούει, από ποιον,  πως το φιλτράρει και το αξιολογεί.

Δεν έχω εντοπίσει ακόμη στον καιρό που είμαι εδώ αν τα παλαιά μέλη σταμάτησαν να μιλάνε για τον λόγο που αναφέρει ο big, αλλά μπορώ να θυμηθώ αρκετά που σταμάτησαν λόγω της (δίκαιας ή άδικης) κριτικής για αυτά που έλεγαν.




Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #54 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 18:35 »
εγώ απλά σαν πρώτο σχόλιο θα ήθεκα να αναφέρω αυτό απο την πρώτη σελίδα του φόρουμ

" ΠΡΟΣΟΧΗ:
Ο δικτυακός αυτός τόπος δεν αποτελεί μέσο προώθησης των ηλεκτρονικών τσιγάρων.
Το site μας απευθύνεται σε ήδη ατμιστές ή καπνιστές που ενδιαφέρονται να ενημερώνονται για έναν εναλλακτικό τρόπο πρόσληψης της νικοτίνης στην οποία είναι ήδη εθισμένοι.
Είναι μια συζήτηση αλληλοβοήθειας για απεξάρτηση από το κάπνισμα και ένα μέσο ενημέρωσης για ό,τι αφορά στο άτμισμα, στη σωστή επιλογή και χρήση των συσκευών και υγρών άτμισης ώστε να καταφέρουμε να παραμείνουμε μακριά από το τσιγάρο. Το άτμισμα δεν είναι τόσο απλό όπως το κάπνισμα. Ο νέος χρήστης χρειάζεται βοήθεια για την επιλογή και σωστή χρήση των συσκευών, την επιλογή υγρών άτμισης, την αντιμετώπιση προβλημάτων κ.ά. Αλλά και ο έμπειρος χρήστης αναζητεί την ενημέρωση για νέα προϊόντα που θα μπορέσουν ακόμα καλύτερα να τον βοηθήσουν να παραμείνει μακριά από το τσιγάρο. Οι συσκευές άτμισης και όλα τα προϊόντα γύρω από το άτμισμα βρίσκονται σε διαρκή εξέλιξη, γι' αυτό και η ενημέρωση αποτελεί αναγκαιότητα.
"

Πραγματικά θα ήθελα να ξέρω αν συμφωνούν κάποιοι σε αυτό το πρώτο κειμενάκι του φόρουμ .
Να συμπληρώσω οτι το 90% των νημάτων (ζωντανών) είναι γεμάτα "προσωπικές εμπειρίες και δοκιμές" .

Τοις τύποις θα μπορούσε να είναι όπως ακριβώς τα λέει ο κατ' εμέ αξιοσέβαστος μπιγκ.
Θα μπορούσε κάλλιστα να γίνει αυτόματα η μετατροπή ενός φόρουμ ζωντανού σε ένα άλλο (vaping)  boro.gr
έτσι ώστε ότι ερώτηση έχει ο καθένας να απαντάτε μόνο απο εξειδικευμένο επιστήμονα.
Το ιδεατό θα ήταν αυτό.

Και σαφέστατα υπάρχει απάντηση στο αν ένα νέο μέλος ρωτά αν έχει πρόβλημα να κάνει απο 2 κάμελ πακέτα την ημέρα μόνο ένα πακέτο
και να συμπληρώνει με το άτμισμα.
Οποιος νομίζει οτι κάνει καλό ας του δώσει εκείνος την απάντηση.... "δεν υπάρχει πρόβλημα"
Ευχαριστώ



Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #55 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 18:38 »
Θυμίζω ποια ήταν η αρχική ερώτηση από την οποία προέκυψε όλη αυτή η συζήτηση (που καταλήγει μάλλον off-topic)...

καποιος φιλος μου εγραψε  οτι ειναι κακο γι α την υγεια να καπνιζεις ταυτοχρονα και τσιγαρο και ηλεκτρονικο..εννοω να χρησιμοπιησεις το ηλεκτρονικο για να μειωσεις το κανονικο..ειναι αληθεια?

Η χρήσιμη και επιβοηθητική για τον ερωτώντα (αυτό δεν είναι το ζητούμενο;) απάντηση, είναι οι τρεις γραμμές που έγραψε ο Nemesis_rds.

Η απάντηση είναι όχι, κακό για την υγεία δεν είναι, αλλά δε θα δεις κανένα απ' τα οφέλη της διακοπής του καπνίσματος που σου προσφέρει η αποκλειστική χρήση ηλεκτρονικού τσιγαρου.

Για την στάση μας απέναντι στις διάφορες έρευνες, θετικές ή μη για το άτμισμα, να το συζητήσουμε όσο θέλετε αλλά στον σωστό τόπο. Αλλά ας δώσουμε πρώτα στον αρχικό ερωτώντα την απάντηση που δικαιούται...





Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #56 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 18:41 »
Κωστή, η αρχική ερώτηση ήταν με τα 2 camel. Αυτή είναι η δεύετρη ερώτηση σεέτερο νήμα...

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #57 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 19:42 »
Η αρχική ερώτηση για την δική μας συζήτηση, αυτή που γέννησε το παρόν νήμα είναι αυτή που έβαλε ο cpbaroque.

Υπάρχουν πολλά στο άτμισμα που δεν έχουν σωστή απάντηση, πολλά που είναι υπό εξέταση. Εγώ ακόμα πειραματόζωο νιώθω. Αλλά υπάρχουν λίγα που έχουν σωστή και λάθος απάντηση. Την σωστή την έδωσε ο nemesis. Δεν είναι θέμα γούστου όλα, ούτε οπτικής. Υπάρχουν θέματα που σηκώνουν πολλές διαφορετικές απόψεις και άλλα που βασίζονται σε γεγονότα. Αυτό που ακολούθησε εκεί ήταν παραπληροφόρηση.

Στην θέση του τύπου που ρώτησε θα σκεφτόμουν "ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν! καλύτερα να μην μπλέξω".

Εγώ δεν θεωρώ πως αυτό μας κάνει σαν αποτέλεσμα ή πως είναι απαραίτητο τίμημα για να "εκφραζόμαστε σαν άνθρωποι" και να είναι ζωντανό το φόρουμ. Δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να βλέπουμε μόνο δυο άκρα και όχι μια λογικότερη ισορροπία. Αν στο 5% του φόρουμ κρατηθούμε να μην λέμε το μακρύ μας και το κοντό μας δεν θα πεθάνει η ανθρωπιά και η προσωπική νότα.

Οποιος νομίζει οτι κάνει καλό ας του δώσει εκείνος την απάντηση.... "δεν υπάρχει πρόβλημα"
Ευχαριστώ
Το θέμα της κουβέντας που έγινε έκρυθμη δεν ήταν αυτό.
Δεν ρωτηθήκαμε αν είναι "καλό" ή "κακό".
Μας ρώτησε αν κινδυνεύει από την μικτή χρήση. Ότι κινδυνεύει από το κάπνισμα το ξέρει και μόνος του, αλλιώς δεν θα ψαχνόταν εδώ μέσα.

Πάντως, οποιαδήποτε επαφή ενός καπνιστή με το άτμισμα είναι "καλή". Λογικά, επιστημονικά και ανθρώπινα. Αν χρειάζονται και λινκ να το λένε μερικές δεκάδες "ειδικοί" αντί για εμένα, να βάλω. Ο προσωπικός μαξιμαλισμός του καθενός με το "όλα ή τίποτα" δεν μπορεί να αποτελεί ελευθέρας για δημόσια επίκριση. Μπορεί να νιώθεις πως κάνεις κακό που δεν έχεις κόψει τα εισπνεόμενα. Ο δίπλα στο φόρουμ νιώθει πως δεν κάνει κακό. Δεν έχει τίποτα γενικά αποδεκτό και αντικειμενικό αυτή η αυστηρότητά. Απλά θα χρησιμοποιηθεί για να την λέει ο ένας στον άλλο.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #58 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 20:29 »
Έτυχε αυτό να είναι το πρώτο θέμα στο ecf, όταν γράφτηκα πριν 2-3 χρόνια. Το γενικό συμπέρασμα εκεί ήταν να μην συνδυάζονται και τα δύο, αλλά μόνο για το λόγο ότι ο χρήστης δεν μπορεί να υπολογίσει τη νικοτίνη που λαμβάνει.
Διαφωνώ σε αυτό. Ας αποφεύγει ο χρήστης τις χιλιάδες βλαβερές ουσίες όσο μπορεί και την κάνουμε μετά τη σούμα.

Το θέμα δεν είναι ηθικό.
α) από τη στιγμή που έχεις κάποια (ακόμα κι αν δεν έχεις παιδια μαζί της) ΔΕΝ γκομενιάζεις, αυτό λέει η δική μου ηθική. Όμως, αν μια στιγμή σου τη δώσει ενώ ατμίζεις και κάνεις 1, 2, 3 τσιγάρα, δεν θα βγάλει κέρατα το μοντ σου, ούτε ο ατμοποιητής σου θα κρατάει μούτρα.
Προσωπικά, δεν έχω γράψει ποτέ στο "άλφα" χρόνια χωρίς τσιγάρο. Άρα, την κάνω την ζαβολιά πού και πού. Όμως, είμαι πεισμένος για τη βοήθεια που προσφέρει το άτμισμα και θέλω να βοηθήσω και να βοηθηθώ.

Το θέμα είναι λίιιγο μαθηματικό
Αν κάποιος κάπνιζε 40 τσιγάρα και με το άτμισμα τα έκανε 39, αντικαθιστά τις 4.000 βλαβερές ουσίες του ενός τσιγάρου με τις 2-3 ύποπτες του ΗΤ, σε πολύ μικρότερη συγκέντρωση. Το αποτέλεσμα είναι οριακά καλύτερο, αλλά τον εαυτό του κοροϊδεύει.
Αν όμως κάποιος, από τα 40 ΚΤ έχει φτάσει στα 5, σαφώς και επιβραδύνει τη ζημιά κατά πολύ.
Καλό θα ήταν να φτάσει στα μηδέν ΚΤ. Ο οργανισμός θα πάρει τα πάνω του.

Το θέμα δεν είναι ψυχολογικό
Αυτό τουλάχιστον διαπίστωσα. Οι στιγμές που μου έρχεται στο μυαλό το ΚΤ (μπορεί μετά από 6 μήνες, μπορεί μετά από 20 ώρες) δεν έχουν να κάνουν με συναισθηματική κατάσταση. Δεν ξέρω αν γίνεται επειδή υπάρχουν, ενδεχομένως, κι άλλες ουσίες στο ΚΤ ή επιδή εγώ είμαι ψυχανώμαλος, αλλά συμβαίνει. Όταν δεν μπορώ να κάνω την πρόσθεση 5+3...

Επί της ουσίας:
- όσο πιο πολλά ΚΤ αντικαθίστανται με το άτμισμα, τόσο καλύτερα.
- στόχος: η πλήρης και μακροχρόνια απαλλαγή από το ΚΤ.
- απώτερος στόχος: η πλήρης απεξάρτηση από τη νικοτίνη και το άτμισμα.

Επίλογος: απορώ που διαβάζω αυτό το ερώτημα ΤΩΡΑ 5,5 χρόνια εδώ μέσα. Κανείς άλλος δεν είχε αναρωτηθεί μέχρι τώρα; Τάξις και ηθική όλοι;  8)
Όχι, 3 τσιγάρα κάποια βδομάδα δεν με αναγκάζουν να επαναπροσδιοριστώ σε σχέση με το αν είμαι καπνιστής ή ατμιστής. Ο πόλεμος συνεχίζεται, το αποτέλεσμα θα το δω από ψηλά, αλλά κίνδυνος από το συνδυασμό δεν υπάρχει.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 24, 2016, 20:51 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #59 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 20:37 »
Κατι παρομοιο με το τελευταιο σκελος ηθελα να γραψω,δεν ξερω αν σε καποια νηματα εχουν γραφτει μεμονομενα ποστ ως προς αυτο το ερωτημα ωστοσο πραγματικα μου εκανε εντυπωση πως κ τοσο καιρο δεν "τεθηκε" αυτο το ερωτημα κ αν τεθηκε οπως ειπα παραπανω,γιατι δεμ ηπαρχει καποιο νημα;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110614 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159821 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515314 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146467 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303247 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 185 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530757 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801616 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11053 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet