vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

132 επισκέπτες, 8 χρήστες
Tem, dkostas, camber, manoslykos, dinosspil, maprix, Sergios, Jorge

Twitter

Augvape Merlin RTA

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Augvape Merlin RTA
« στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 00:21 »
Συνέχεια από την προεπισκόπηση

Ίσως να είναι από τις ελάχιστες φορές στα χρόνια που ατμίζω που έκανα τόση υπομονή για αγοράσω έναν ατμοποιητή. Συνήθως είμαι παρορμητικός και ενθουσιάζομαι εύκολα. Δεν ξέρω τι με έπιασε αυτή τη φορά, περίμενα, διάβασα, είδα αρκετά reviews. Στα reviews που είδα σχεδόν όλοι αναφέρουν εκπληκτικά σχόλια. Ο djlsb τον χαρακτήρισε  σαν ένα από τους καλύτερους ατμοποιητές με μονή αντίσταση.

Ο ατμοποιητής έχει μέχρι στιγμής 2 εκδόσεις. Αν δείτε στην fasttech η πρώτη έκδοση έρχεται με 2 διάφανα γυάλινα τανκάκια ενώ η δεύτερη έκδοση έχει ανταλλακτικό τανκάκι σε μάυρο χρώμα. Επίσης κάποιοι αναφέρουν ότι η δεύτερη έκδοση έχει ελάχιστα μεγαλύτερες τρύπες εισαγωγής υγρού και ότι έχουν διορθώσει το πρόβλημα στον (χαλαρό) πόλο που ανέφεραν μερικοί χρήστες. Ο ατμοποιητής έχει ρύθμιση ροής υγρού και ρύθμιση εισαγωγής αέρα. Επίσης έρχεται με εγκατεστημένο τον μετατροπέα για σφικτή τζούρα.

Πάμε τώρα στην πράξη/πραγματικότητα.

Στα χέρια μου ήρθε η δεύτερη έκδοση με το μαύρο ανταλλακτικό τανκάκι. Ο ατμοποιητής ήταν καθαρός από λάδια κτλ. Έκανε ένα γρήγορο μπανάκι και στήθηκε σήμερα με μονή αντίσταση με  σύρμα twisted kanthal στα 0,6 Ω.  Έκοψα βαμβάκι περίπου 1-2 cm πιο μακρύ από την βάση του και γέμισα με υγρό που χρησιμοποιώ συχνά περιεκτηκότητας 70% VG. Γεύση, ντουμάνι, πνευμονική τζούρα. Τον δουλεύω στα 30 watt με το συγκεκριμένο στήσιμο χωρίς υπόνοια καμένου. Δεν τον έχω δοκιμάσει με τον μετατροπέα για σφικτή τζούρα ακόμα. Ρύθμιση υγρού στο τέρμα χωρίς κανένα πρόβλημα υποτροφοδοσίας.
Να τονίσω ότι είμαι μέτριος στο στήσιμο αντιστάσεων και δεν δυσκολεύτηκα καθόλου στον συγκεκριμένο άτμο. Γέμισμα από πάνω χωρίς διαρροές με ένα πολύ ωραίο drip tip σε αίσθηση και ιδανικό για την τζούρα του ατμοποιητή.

Με τη σύντομη εμπειρία μου μαζί του παρακάτω τα θετικά και αρνητικά που εντόπισα.

Θετικά
-
Εύκολο στήσιμο
-Γεύση
-Γέμισμα από πάνω

Αρνητικά
-
Δεν είναι τόσο εύκολο να ανοίξει το πάνω καπάκι για ανεφοδιασμό του τανκ καθώς δεν πιάνεται εύκολα.


Χαρακτηριστικά ατμοποιητή

  • 23 mm διάμετρος
  • 47 mm ύψος χωρίς το drip tip
  • Γέμισμα από πάνω
  • Χωρητικότητα υγρού 4ml
  • Velocity style deck
  • Μετατροπέας για τζούρα για πιο σφικτά γούστα
  • Ρυθμιζόμενη ροή υγρού
  • Ρυθμιζόμενη εισροή αέρα
  • 510 Derlin Drip Tip

Περιεχόμενο πακέτου
-1 x Augvape Merlin επισκευάσιμο ατμοποιητή
-8 x O-rings
-1 x Allen Key
-1 x notch Coil
-1 x ανταλλακτικό μάυρο γυάλινο τανκάκι
-4 x ανταλλακτικές βίδες

Μερικές φωτογραφίες από fasttech για την έκδοση που έχω καθώς δεν μου φορτώνει η σελίδα του κατασκευαστή.


Η βάση και το ντεκ του ατμοποιητή.


Εδώ φαίνεται και ο μετατροπέας για πιο σφικτή τζούρα πάνω στη βάση.



Στην παρακάτω φωτογραφία το περιεχόμενο του πακέτου όπου φαίνεται και το ανταλλακτικό μαύρο γυάλινο τανκάκι.




Τον ατμοποιητή τον αγόρσα σε ένα από τα flash sales της gearbest γύρω στα 15 ευρώ. Στις φωτογραφίες έδειχνε την πρώτη έκδοση αλλά τελικά ήρθε η δεύτερη (καλύτερα για μένα).




« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 06, 2016, 13:39 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 00:37 »
ωραίος :thumpup:
κανε και μια δοκιμη με σφιχτή τζούρα να μας πεις αν δουλεύει καλά για mtl

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 00:41 »
Κώτσο με την πρώτη ευκαιρία θα δοκιμάσω αλλά δεν είμαι καλό κριτήριο για MTL. Τα γούστα μου τους τελευταίους μήνες είναι μέχρι αεράτη MTL και δεν θέλω να δώσω λάθος εντυπώσεις για όσους ενδιαφέρονται αποκλειστικά για MTL.

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 01:28 »
Εμενα μου ηρθε σημερα σε μαυρο απο την εν λογω προσφορα του GB. Ακομα δεν τον εχω βγαλει απ'το κουτι. Μολις τον πλυνω-στησω σας λεω για MTL.

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 01:31 »
αξιολογος δειχνει και με καλη τιμη :-[ να υποθεσω αυτον αγορασατε;http://www.gearbest.com/rebuildable-atomizers/pp_426547.html?wid=21 ειναι η δευτερη εκδοση με το εξτρα μαυρο τανκακι;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 06, 2016, 01:37 από lagoudakis »

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 01:37 »
Ναι. Εγω σε μαυρο. Μαλιστα η 1η εκδοση ειχα δει οτι σε μαυρο εδινε 2 μαυρα τανκακια που ολοι λεγαν οτι ξεφλουδιζουν :wall:. Η 2η εκδοση που μου ηρθε κι εμενα εχει 1 μαυρο και 1 διαφανο τανκ :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 01:39 »
οποτε ειναι σωστο το link που εβαλα για την δευτερη εκδοση ε;

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 12:57 »
Λογικά ναι (γράφω λογικά γιατί με τους Κινέζους καλό είναι να κρατάμε μια όπισθεν)!

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 14:05 »
Είμαι κάτοχος από τον Ιούνιο, παρέλαβα ύστερα από πενήντα μέρες αναμονή :nevra: ήρθε με δυο γυάλινα τανκ αλλά υποτίθεται είναι η έκδοση με τη βελτιωμένη ροή υγρού και χωρίς προβλήματα στον πόλο. Είχα μεγάλες προσδοκίες αλλά: Μπορεί να είναι με μονή αντίσταση και να έχει συστολή στον αέρα όμως για MTL και για όσους απολαμβάνουν τους κλασικούς σχετικά "σφιχτούς" ατμοποιητές δεν νομίζω να κάνει. Όσοι πάλι προτιμάτε τις νέες φουρνιές ατμοποιητών, μεγάλοι πυρήνες χοντρά σύρματα και πολύ αέρα είναι λέω ιδανικός. Η τροφοδοσία και η ρύθμισή της είναι υποδειγματική, διαρροές δεν υπάρχουν.
Μου έκοψε όλα τα σύρματα κάτω από 0.3μμ που επιχείρησα να βάλω ενώ τα πιο χοντρά που σπάνια χρησιμοποιώ δεν τόλμησα να τα σφίξω όπως ήθελα (μπορεί να φταίει το συγκεκριμένο κομμάτι, δεν ξέρω). Επίσης με χάλασε λίγο που το airflow δεν σφραγίζει τελείως, με τέρμα κλειστό μια τσιγαρίσια την κάνεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 06, 2016, 14:52 από Deimos »

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 15:32 »
απο ποιοτητα τι λεει παιδες;σπειρωματα;

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 16:43 »
Μια χαρά μου φάνηκαν, αλλά εξαρτάται απ'το μέτρο σύγκρισης σου. :)

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 17:06 »
αναλογα με την  τιμη παει και το μετρο,τελος παντων την εριξα τη παραγγελια τωρα,αλλωστε δεν μιλαμε και για κανενα μεγαλο ποσο,απλα κουβεντα να κανουμε :D

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 10, 2016, 22:03 »
Είμαι κάτοχος από τον Ιούνιο, παρέλαβα ύστερα από πενήντα μέρες αναμονή :nevra: ήρθε με δυο γυάλινα τανκ αλλά υποτίθεται είναι η έκδοση με τη βελτιωμένη ροή υγρού και χωρίς προβλήματα στον πόλο. Είχα μεγάλες προσδοκίες αλλά: Μπορεί να είναι με μονή αντίσταση και να έχει συστολή στον αέρα όμως για MTL και για όσους απολαμβάνουν τους κλασικούς σχετικά "σφιχτούς" ατμοποιητές δεν νομίζω να κάνει. Όσοι πάλι προτιμάτε τις νέες φουρνιές ατμοποιητών, μεγάλοι πυρήνες χοντρά σύρματα και πολύ αέρα είναι λέω ιδανικός. Η τροφοδοσία και η ρύθμισή της είναι υποδειγματική, διαρροές δεν υπάρχουν.
Μου έκοψε όλα τα σύρματα κάτω από 0.3μμ που επιχείρησα να βάλω ενώ τα πιο χοντρά που σπάνια χρησιμοποιώ δεν τόλμησα να τα σφίξω όπως ήθελα (μπορεί να φταίει το συγκεκριμένο κομμάτι, δεν ξέρω). Επίσης με χάλασε λίγο που το airflow δεν σφραγίζει τελείως, με τέρμα κλειστό μια τσιγαρίσια την κάνεις.

Συμφωνω απολυτως με αυτα που εχω υπογραμμισει. Εμενα μαλλον εχουν καποιο θεματακι τα ορινγκακια γιατι ειναι πααααααααααααααρα πολυ χαλαρη η ρυθμιση του υγρου και ειχα και ψιλοδιαρρες απο πανω.

Αποσυνδεδεμένος apollwnas21

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
  • Βάλτε να πιούμε...
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 02, 2016, 16:03 »
Καλημέρα, χωράει πάνω σε ενα istick pico 75άρι?
Από διαρροές πως τα πάτε?

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 02, 2016, 22:46 »
Σημερα τον παρελαβα, μολις στησω θα σου πω

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33669 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534131 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59547 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8041 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236796 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 391 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13953 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135992 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084702 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35167 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9758 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 477853 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy