vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

111 επισκέπτες, 6 χρήστες
tibolaso, dkostas, Buliwyf, sakissalonika, Jorge, Bente

Twitter

Κεραμικά (Ceramic): Θέματα ασφαλείας

Αποσυνδεδεμένος Nana

  • **
  • 198
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Κεραμικά (Ceramic): Θέματα ασφαλείας
« Απάντηση #30 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2016, 17:46 »
Tυπικα θα βαλω στο συρταρι Της ceramic για λιγο καιρο Για να περιμενω Απαντησεις  αλλα να πω την γνωμη μου πολυ περιεργο φενεται θα δειξει 

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 726
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Κεραμικά (Ceramic): Θέματα ασφαλείας
« Απάντηση #31 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2016, 19:03 »
Έχω τον joytech ultimo και χρησιμοποιώ την κεραμική του αντίσταση εδω και 11 μέρες.αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση εμένα είναι ότι μαζεύει μαύρη σκόνη πάνω από την αντίσταση απο τις πρώτες μέρες.Είναι δυνατόν να διαλύεται το κεραμικό?

Many impurities can be seen at a magnification of 100X from a microscope and they appear as black spots. The glasslike particles are not uniform and appear to be uneven and chaotic. The tiny glass pieces have sharp surfaces that can scratch the trachea and alveoli when used. The black spots could also be unrefined toxic material that could have impurities.

Figure 6 shows the microscope image on the contact segment between ceramic and coil. Number #1 does not compare with others since its coil does not come in contact with the ceramic material. Many ceramic powders gather at the position near coil. The second reason is that pThe first reason is that the coil cannot be easily compressed into a ceramic material when the ceramic material is molded. This is because the cross section of the coil is circular. owders are produced after taking the coil off of the mold. It is impossible to clean the powders stuck to the inner surface of the ceramic coil. There are ceramic powders on the inside of all ceramic coils on the market.


Αντιγραφη απο την ερευνα της UWELL.



Αποσυνδεδεμένος agialas

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κεραμικά (Ceramic): Θέματα ασφαλείας
« Απάντηση #32 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2016, 19:39 »
γενικα ολα τα κεραμικα θελουν προσοχη και αετίσιο ματι   :yes:
συνεχομενο ελεγχο ,να μην σου πεσει η το ζορισεις δεν δεις κανα μικρο κομματακι και το ρουφηξεις  ;D
τα εχω σταματησει πριν 4 χρονια
οπως και ατμο..με γυαλινα τανκ αν σου σπασει πεταμα :))  :tongue_smilie:
προχτες  πηγα να αλλαξω ενα σ ενα clearomizer  το ειχα αρκετη ωρα κατω απ την βρυση το φυσαγα και ξανα φυσαγα και οτα πηγα να σκουπισω με χαρτι την βασει μου καρφωθηκε ενα κομματακι γυαλι στο δακτυλο,
θα μου πειτε καντεμια.. παρτε το κ ετσι   :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Κεραμικά (Ceramic): Θέματα ασφαλείας
« Απάντηση #33 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2016, 19:59 »
δεν ξερω αλλα προσωπικα καπως ανουσια υστερια το βλεπω, και η εν λογο εταιρια το αναρτησε για να δικαιολογησει το οτι δε βγαζει κεραμικες αντιστασεις και μου θυμιζουν ΤΑ απιστευτα που γραφει κατα καιρους η toshiba για να δικαιολογησει οτι δε βγαζει ssd η τις απιστευτες μπουρδες της microsoft οταν κατηγορει το linux...
Θα με ενδιεφερε βεβαια πανω σε αυτο και η γνωμη του κου Φαρσαλινου (εστω κι ως προσωπικη πεποιθηση) αλλα δεν ξερω... δε το βλεπω ως κατι διαφορετικο απο διαφημηση δια της δυσφημησης του ανταγωνιστη (μεχρι και η AMD το χε κανει με κατι φοβερα βιντεακια που βγαζαν γελιο) .
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 30, 2016, 22:04 από Nick74 »

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κεραμικά (Ceramic): Θέματα ασφαλείας
« Απάντηση #34 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2016, 20:52 »
Εγώ θα έλεγα αν κάποιος από το forum έχει πρόσβαση σε μικροσκόπιο και κάποιος άλλος έχει κεραμικές αντιστάσεις και (ευλόγως) ανησυχεί, να κάνουν έναν έλεγχο σε καινούργιο και μεταχειρισμένο υλικό και να μας διαφωτίσουν.
Nick74 ποστάρει και φωτος η toshiba & η microsoft?(ερώτηση ακαδημαϊκή ;D)

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Κεραμικά (Ceramic): Θέματα ασφαλείας
« Απάντηση #35 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2016, 21:18 »
βασικα φωτος ποσταρουν ολοι οσοι πουλανε το νεο θαυματουργο χαπι αδυνατισματος "η κυρια φαλαινα πριν και η κυρια μινιατουρα μετα"
Δε λεω πως ειμαι καθετος αλλα δε μπορω να μην ειμαι δυσπιστος αφου δε μιλαμε για ανεξαρτητη ερευνα αλλα για μια αναρτηση μιας εταιριας ανταγωνιστικης των κεραμικων...
Τωρα προσωπικα να πω την αληθεια θεωρω πως 99.9% προκειται για μπαρουφα και αφηνω ενα 0.1% πισινη
Σε καμια περιπτωση δε θελω να παρασυρω καποιον και επαναλαμβανω ειναι προσωπικη πεποιθηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 30, 2016, 22:03 από Nick74 »

Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κεραμικά (Ceramic): Θέματα ασφαλείας
« Απάντηση #36 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2016, 22:04 »
ο μονος ατμοποιητης με κεραμικο που ειχα ηταν ο the dripper και θυμαμαι πολλες φορες οταν το ζοριζα το κεραμικο για να μπει στη βαση του τριβοταν πολυ ευκολα και σχεδον σιγουρα μπορω να πω οτι μικρα κομματια που δεν φαινονται με γυμνο ματι επεφταν τριγυρω, ενω πολλες φορες εσπαγε και εβλεπα και μεγαλυτερα κομματια του
Αν θυμαμαι καλα καποτε τα ιδια λεγαμε και για το silica φυτιλι για την επικιδυνοτητα του δηλαδη,
ισως λεω ισως και 1% πιθανοτητα η uwell να το εχει ψαξει... ή ισως απλα να βασιζεται στο οτι τα κομματια κεραμικου ειναι επικινδυνα για την υγεια... και να μην εχει ψαξει αν οντως μπορουν να καταληξουν στα πνευμονια.. οπως και να εχει ειναι γεγονος οτι τα κεραμικα (τουλαχιστον αυτα που ειχα δουλεψει εγω) σπανε τριβονται σχετικα ευκολα και μπορει ρινισματα τους να πεφτουν πανω στο βαμβακι και στο υγγρο ή στο ντεκ και γω δεν ξερω που αλλου

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 726
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Κεραμικά (Ceramic): Θέματα ασφαλείας
« Απάντηση #37 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2016, 23:05 »
Concerned about using ceramic coils to vape? Read this!

Αν μπειτε στη σελιδα,εχει καποια λινκ πιο κατω με αποτελεσματα καποιας ερευνας που εκαναν αλλα βγαζουν μηνυμα ''error 404 page doesn't exist''.Δεν ξερω αν σημαινει κατι αυτο.Το κακο ειναι πως οτι και να πουμε τωρα μπορει να ειναι ευκολα παρεξηγησιμο,απο οποια πλευρα και να το δει κανεις.Ελπιζω να εχουμε συντομα νεα απο τον Atmos και την Uwell.


Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Κεραμικά (Ceramic): Θέματα ασφαλείας
« Απάντηση #38 στις: Οκτωβρίου 01, 2016, 01:44 »
Βρε αντε και να τους το δωσω οτι ΚΑΠΟΙΑ κεραμικα που ΙΣΩΣ χρησιμοποιουνται σε ατμοποιητες να ειναι τοσο μαλακου τυπου που να διαλυονται!
Αυτο αποτελει λογο οτι δε βγαζουν κεραμικες αντιστασεις και να βαζουν και στο τελος της "ερευνας" ενα αμερικανιστικο ψαρωτικο ερωτημα προς απαντηση  "μετα απ ολα αυτα θελετε κεραμικες αντιστασεις? "
Φυσικα και ΝΑΙ, απλα μη χρησιμοποιειστε κεραμικα που θρυματιζονται αλλα καλης ποιοτητας πορσελανη!

Δε γνωριζω αλλα εχω την αισθηση πως καταφεραν να βγαλουν τη βελονα του boolshit-ομετρου εξω απ το οργανο! ...τουλαχιστο η συγκεκριμενη παρουσιαση ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ αυτο μου βγαζε.
Σε καμια περιπτωση δε το λεω για να καθησυχαστει καποιος, καμια φορα δεν ξερεις και δεν αποκλειεται να εχουν δικιο οσον αφορα ΚΑΠΟΙΑ κεραμικα, και δεν ξερουμε αν τιποτα κινεζοι και μη τα χρησιμοποιουν σε τιποτα ατμοποιητες, αλλα ΕΛΕΟΣ το μονο σιγουρο ειναι πως δεν ειναι ολα τα κεραμικα ιδια και φυσικα υπαρχουν και αριστης ποιοτητας που δεν παθαινουν τιποτα ουτε με εκρηξεις!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 01, 2016, 01:49 από Nick74 »

Αποσυνδεδεμένος Mad Robot

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κεραμικά (Ceramic): Θέματα ασφαλείας
« Απάντηση #39 στις: Οκτωβρίου 01, 2016, 02:11 »
Αμφιβολίες για τις κεραμικές κεφαλές είχα από τότε που τις πρωτοείδα στο review του Busardo για το Vaporesso Target. Ότι αφορά τους επισκευάσιμους νομίζω ότι το θέμα είναι κάτι διαφορετικό. Στις κεφαλές πρόκειται για ένα πορώδες υλικό το οποίο απορροφάει το υγρό και μέσα στο οποίο είναι ενσωματωμένη η αντίσταση. Καταρχάς το ότι ένα σκληρό υλικό είναι τόσο πορώδες ώστε να μπορεί να απορροφήσει υγρό, σημαίνει για μένα ότι αυτό είναι πολύ εύθραυστο. Αυτό φαίνεται αλώστε και στο προαναφερόμενο review. Όταν ανοίχτηκε η κεφαλή θρυμματίστηκε το κεραμικό με ευκολία θα έλεγα. Εξάλλου πρέπει να συνυπολογίσουμε ότι πυρώνοντας την αντίσταση, εκτίθεται στην πύρωση και το κεραμικό, εφόσον είναι ενσωματωμένο. Ιδιαίτερα το από πολλούς πολυαγαπημένο dry burn νομίζω ότι συμβάλει αρκετά στην φθορά του υλικού, όπως και το επεκταμένo χρονικό διάστημα χρήσης. Δεν θεωρώ απίθανο λοιπόν το γεγονός ότι μπορεί να απελευθερώνονται σωματίδια κεραμικού στην εισπνοή μας. Τώρα όσον αφορά το σχετικό άρθρο της Uwel, δεν παύει να είναι μιας εταιρίας που έχει συμφέροντα απ' τη δυσφήμιση ενός προϊόντος που δεν παράγει η ίδια και που απειλεί την ανταγωνιστικότητα της. Τέλος θέλω να παραδεχτώ ότι και εγώ έχω προμηθευτεί τέτοιες κεφαλές από περιέργεια άλλα παραμένω επιφυλακτικός ότι αφορά τη χρήση τους και δεν είναι μόνο το άρθρο η αιτία γι' αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Κεραμικά (Ceramic): Θέματα ασφαλείας
« Απάντηση #40 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 12:52 »
Βρήκα επιτέλους το χρόνο να κάτσω να διαβάσω αυτό το άρθρο. Σύμφωνα λοιπόν με τη uwell, οι κεραμικές αντιστάσεις, μπορεί να προκαλέσουν θάνατο.

Τι κατάλαβα εγώ από αυτά που λέει το άρθρο, σε συνδυασμό με το reference για την πυριτίαση (silicosis) που είναι η ασθένεια την οποία επικαλείται ότι μπορεί να εμφανιστεί από τη χρήση κεραμικών:

  • Τα παραδείγματα, αφορούν όλα περιπτώσεις όπου η αντίσταση εφάπτεται του κεραμικού ώστε να δημιουργήσει ενιαίο θερμαντικό σώμα. Στους επισκευάσιμους με κεραμικό, δεν είναι αυτή η φιλοσοφία.
  • Η πυριτίαση, απαιτεί εισπνοή πυριτιούχου κόνεως σε αρκετά μεγάλες ποσότητες. Στις τρεις μορφές τις που δεν συνδυάζεται με άλλη πνευμονική πάθηση, οι χρόνοι εμφάνισης συμπτωμάτων είναι 10-30 χρόνια μετά την πρώτη έκθεση στη σκόνη (χρόνια πυριτίαση, απαιτείται τουλάχιστον 10ετής έκθεση σε μικρές ποσότητες κόνεως), 5-10 χρόνια μετά την πρώτη έκθεση (επιταχυμένη πυριτίαση, απαιτείται έκθεση σε υψηλότερες ποσότητες κόνεως) και μερικές εβδομάδες ως πέντε χρόνια μετά την πρώτη έκθεση (οξεία πυριτίαση, απαιτεί έκθεση σε εξαιρετικά υψηλές ποσότητες κόνεως)
  • Το Αμερικάνικο Υπουργείο Εργασίας, και το τμήμα που ασχολείται με τον επαγγελματικό κίνδυνο, θέτει ώς αποδεκτό όριο ύπαρξης εισπνεόμενης πυριτιούχου κόνεως τα 50 μικρογραμμάρια ανά κυβικό μέτρο αέρα κατά μέσο όρο μιας 8ωρης βάρδιας. Συμπερασματικά (δικό μου συμπέρασμα), μία τέτοια ποσότητα δεν επιτρέπει την εμφάνιση της νόσου ούτε στη χρόνιά της μορφή. Δηλαδή, αν κάποιος βρίσκεται σε περιβάλλον στο οποίο βρίσκεται πυριτιούχος σκόνη σε ποσότητα <50 μικρογραμμαρίων ανά κυβικό μέτρο αέρα, για οκτώ ώρες την ημέρα επί δέκα τουλάχιστον χρόνια, δεν θα εμφανίσει συμπτώματα ούτε μετά από 30 χρόνια. Και ο επαγγελματικός κίνδυνος στην Αμερική, μετράει!
  • Αν η ταχύτητα του αέρα την ώρα που ατμίζω φτάνει τα 235mph (=376kmh περίπου), με συγχωρείτε αλλά θα προσαρμόσω σωλήνα μεταξύ του στόματος και του ατμοποιητή μου, η οποία θα πηγαίνει σε φτερωτή τουρμπίνας και θα έχω τσάμπα ρεύμα για την υπόλοιπη ζωή μου... (ακραίο, καθώς δεν υπάρχει αρκετή ιπποδύναμη, αλλά όχι και εισπνοή με ταχύτητα αέρα τα 376 kmh!!!)

Ιατρός δεν είμαι. Ειδικός στην αντοχή υλικών, δεν είμαι. Ερευνητής, δεν είμαι. Θεωρώ όμως ότι μια ικανότητα να φιλτράρω πληροφορίες, την έχω. Θεωρώ λοιπόν ότι ακόμα και να εισπνέουμε κεραμικό, επ' ουδενί δεν εκτιθέμεθα σε ποσότητες άνω του ορίου το οποίο η αμερικανική κυβέρνηση θεωρεί ως ασφαλές. Με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει.

Προσωπικά, δεν χρησιμοποιώ κεραμικό. Όχι για λόγους υγείας, ούτε θα πω "σας τα έλεγα εγώ", αλλά επειδή δεν μου αρέσει η υπερβολική ένταση με την οποία αποδίδουν τις γεύσεις. Ακόμα και να χρησιμοποιούσα όμως, δεν νομίζω να έδινα βάση σε ένα τέτοιο άρθρο, το οποίο κατά την ταπεινή μου γνώμη, μοναδικό σκοπό έχει την απαξίωση κεραμικών αντιστάσεων μέχρι τουλάχιστον να έχει τη δυνατότητα η εταιρεία να ανταγωνιστεί τους κεραμικούς παίκτες του χώρου.

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 04, 2016, 13:36 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Κεραμικά (Ceramic): Θέματα ασφαλείας
« Απάντηση #41 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 13:16 »
Αν η ταχύτητα του αέρα την ώρα που ατμίζω φτάνει τα 235mph (=376kmh περίπου), με συγχωρείτε αλλά θα προσαρμόσω σωλήνα μεταξύ του στόματος και του ατμοποιητή μου, η οποία θα πηγαίνει σε φτερωτή τουρμπίνας και θα έχω τσάμπα ρεύμα για την υπόλοιπη ζωή μου... (ακραίο, καθώς δεν υπάρχει αρκετή ιπποδύναμη, αλλά όχι και εισπνοή με ταχύτητα αέρα τα 376 kmh!!!)

Είχε κινήσει και τη δική μου περιέργεια το παραπάνω και το είχα ψάξει. Δεν θα αναφέρω το πείραμα που υπάρχει, αλλά...
Έχει αποδειχθεί ότι το μέγιστο που μπορούμε να εισπνεύσουμε  είναι 38 λτ/λεπτό ή 38λτ/60δευτερ.=0,63λτ/δευτ ή 0,00063m3/sec
Άρα έχουμε q=Α.V=>V=q/Α
Όπου q (παροχή), Α(επιφάνεια) και V (ταχύτητα)
Θεωρώντας διάμετρο στομίου (DRIP TIP) 7 χιλιοστά τότε,
A=πD2/4=>A=3.14*0.007*2/4=0.000038m2
Ετσι: V=0.00063m3/sec/0.000038m2=16,57m/sec ή 61km/h
Bέβαια το παραπάνω αλλάζει δραματικά σε μικρότερη διάμετρο (πχ μέσα στη καμινάδα η οποία συνήθως είναι κατά πολύ μικρότερη από το drip tip. Εκεί οι ταχύτητες είναι σίγουρα πολύ μεγαλύτερες)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Κεραμικά (Ceramic): Θέματα ασφαλείας
« Απάντηση #42 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 13:33 »
Με έκαψες λίγο, αλλά μάλλον με δικαιώνεις! :))

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Κεραμικά (Ceramic): Θέματα ασφαλείας
« Απάντηση #43 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 13:38 »
Σωστά. Τουλάχιστον στην έξοδο (drip tip) δεν υπάρχει περίπτωση για τη ταχύτητα που αναφέρουν. Όταν βέβαια εισπνέει άνθρωπος.... :))

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 726
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Κεραμικά (Ceramic): Θέματα ασφαλείας
« Απάντηση #44 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 14:54 »
Απο την αλλη ομως,λιγο η πολυ ολοι εχουμε ρουφηξει λιγο υγρο στο στομα ενιοτε και σιγουρα εισπνεουμε υδρατμους οσο ατμιζουμε και πιστευω σε αυτο αναφερεται το συγκεκριμενο αρθρο. Θεωρω δε,οτι θα ηταν πολυ ευκολο και πιο προσοδοφορο στην καθε εταιρια να πουλαει προιον που δεν το παραγει η ιδια,αγοραζοντας το απο αλλον κατασκευαστη φασον(nobacco-eleaf π.χ) παρα να μπει σε διαδικασια δυσφημισης που μπορει να εχει και νομικες συνεπειες. Νομιζω χρειαζεται περισσοτερο ψαξιμο και φυσικα αμεση ανταποκριση απο την μερια της Uwell στα ερωτηματα που της εχουν τεθει.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 04, 2016, 19:20 από Chris66 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις! Περιοχή νέων μελών 4132 638782 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:32
από Bente
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33550 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 533953 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59466 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8006 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236681 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 368 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13900 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135966 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084600 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35109 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9702 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12