vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Κεραμικά (Ceramic): Θέματα ασφαλείας

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 723
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Κεραμικα (Ceramic): Θέματα ασφαλείας
« Απάντηση #15 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2016, 13:35 »
Δεν υπαρχει τροπος να εξακριβωθει η γνησιοτητα και η εγκυροτητα της ερευνας αυτης;

Γιατι αν ειναι αληθινη και εγκυρη ως προς το αποτελεσμα,δεν ειναι κατι που μπορουμε να το παρουμε ελαφρα,νομιζω.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Κεραμικα (Ceramic): Θέματα ασφαλείας
« Απάντηση #16 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2016, 13:55 »
Προσπάθησα να βρω το site της Uwell, να τους ρωτήσουμε, αλλά δεν τα κατάφερα.

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Κεραμικα (Ceramic): Θέματα ασφαλείας
« Απάντηση #17 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2016, 14:00 »
Εδώ Atmos https://myuwell.com/

Αποσυνδεδεμένος Atmogia

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κεραμικα (Ceramic): Θέματα ασφαλείας
« Απάντηση #18 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2016, 14:04 »
https://myuwell.com/pages/contact-us/


Μορφοποίηση κειμένου


« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 30, 2016, 14:10 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Κεραμικα (Ceramic): Θέματα ασφαλείας
« Απάντηση #19 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2016, 14:12 »
Τους έστειλα e-mail στο [email protected]
Ελπίζω να μην πάει στα spam.

Συμπλήρωσα και τη φόρμα. Αυτή θα τη δουν σίγουρα. 

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Κεραμικα (Ceramic): Θέματα ασφαλείας
« Απάντηση #20 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2016, 14:16 »
Δεν νομίζω ότι το πρόβλημα με τα κεραμικά έχει να κάνει τόσο με την χημική τους σύσταση όσο με την φυσική τους κατάσταση. Το πρόβλημα δεν είναι τόσο από τι είναι φτιαγμένα. Όπως αναφέρει η UWELL η σκόνη που μπορεί να δημιουργηθεί από αυτά είναι πολύ λεπτοί εξαιρετικά κοφτεροί κόκκοι οι οποίοι δημιουργούν πρόβλημα στους πνεύμονες https://en.wikipedia.org/wiki/Silicosis

Για παράδειγμα, φανταστείτε αυτά τα "σκασιματάκια" που γίνονται από το υγρό πάνω στην αντίσταση να γίνονται και πάνω στο κεραμικό ποτηράκι του Eviva/IATTY/κτλ τι μπορεί να δημιουργούν.

Αλλά νομίζω για τα κεραμικά πρέπει να τα πούμε σε άλλο topic, και όχι εδώ για τα σύρματα. (έγινε μεταφορά)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 30, 2016, 14:25 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Atmogia

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κεραμικα (Ceramic): Θέματα ασφαλείας
« Απάντηση #21 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2016, 14:19 »
Ενα αρθρο σαv αυτο που μιλαει ακομη και για θανατο αν διαβασα καλα ειναι παρα πολυ σοβαρο αλλα ας περιμενουμε πρωτα να δουμε απαντησεις και γνωμες αν ειναι γνησιο 

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κεραμικα (Ceramic): Θέματα ασφαλείας
« Απάντηση #22 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2016, 14:27 »
Και εδώ η σχετική συζήτηση στο reddit. Αναφέρεται ότι το συγκεκριμένο άρθρο - κείμενο της Uwell εστάλη σε όλους τους πελάτες (χονδρικής) της εταιρείας.
https://www.reddit.com/r/electronic_cigarette/comments/553qyf/uwell_just_sent_all_of_their_wholesale_customers/

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κεραμικά (Ceramic): Θέματα ασφαλείας
« Απάντηση #23 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2016, 15:18 »
Παράθεση
(the speed of air can reach 223mph when we are vaping).

Δηλαδη οι τυποι λενε οτι ατμιζουμε οταν φτερνιζομαστε. Επισης, τα σωματιδια, το θεωρω λιγο δυσκολο να μπορουν να ταξιδεψουν απο την στιγμη που υπαρχει υγρο επανω τους. Αυτο θα τα κανει να κολλανε πανω στην αντισταση/υπολοιπο κεραμικο. 

Μπορει να εχουν δικιο, δεν λεω, αλλα θα ηθελα μια πιο εκτενεστερη ερευνα. Κεραμικες αντιστασεις δεν χρησιμοποιω, απλα μου φαινεται λιγο προχειρη η ερευνα.

Απ: Κεραμικά (Ceramic): Θέματα ασφαλείας
« Απάντηση #24 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2016, 15:25 »
Έχω τον joytech ultimo και χρησιμοποιώ την κεραμική του αντίσταση εδω και 11 μέρες.αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση εμένα είναι ότι μαζεύει μαύρη σκόνη πάνω από την αντίσταση απο τις πρώτες μέρες.Είναι δυνατόν να διαλύεται το κεραμικό?

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 723
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Κεραμικά (Ceramic): Θέματα ασφαλείας
« Απάντηση #25 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2016, 15:38 »
Δηλαδη οι τυποι λενε οτι ατμιζουμε οταν φτερνιζομαστε. Επισης, τα σωματιδια, το θεωρω λιγο δυσκολο να μπορουν να ταξιδεψουν απο την στιγμη που υπαρχει υγρο επανω τους. Αυτο θα τα κανει να κολλανε πανω στην αντισταση/υπολοιπο κεραμικο.



Γιατι να μην ταξιδευουν μαζι με το υγρο,μαζι με τα σωματιδια ατμου που εισπνεουμε?

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κεραμικά (Ceramic): Θέματα ασφαλείας
« Απάντηση #26 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2016, 15:54 »
Δεν νομιζω τα σωματιδια του ατμου να μπορουν να σηκωσουν τα κομματκια του κεραμικου. Δεν νομιζω ειπα! Δεν ειπα οτι ειμαι σιγουρος  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 723
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Κεραμικά (Ceramic): Θέματα ασφαλείας
« Απάντηση #27 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2016, 16:09 »
Δεν γινεται προσωπικη αντιπαραθεση.Λογικα ερωτηματα υποθετω κανουμε για κατι πιστευω πολυ σοβαρο,αν ειναι οπως τα λεει η Uwell,μηπως βγαλουμε καποια ακρη. Εξαλλου μιλαει για σωματιδια μη ορατα χωρις μικροσκοπιο,αρα?

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κεραμικά (Ceramic): Θέματα ασφαλείας
« Απάντηση #28 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2016, 17:29 »
Ναι, ξερω οτι δεν κανεις προσωπικη αντιπαραθεση. Απλα το λεω για να ειμαι σιγουρος   :))
Κατι σαν την σκονη πιστευω ειναι. Οταν την βρεχεις και φυσαει, απλα καθεται κατω. Γι αυτο λεω οτι δεν πιστευω να φευγουν τα σωματιδια.
Εμενα παντως η γιαγια μου που δουλευε 60 χρονια κεραμικα, δεν ειχε ποτε προβλημα με το αναπνευστικο της, γι αυτο μου κανουν εντυπωση αυτα που γραφει η uwell περι σωματιδιων που τα εισπνεουμε.
Σιγουρα ειναι πολυ σοβαρα αυτα που λεει η uwell, απλα θα ηθελα και μια δευτερη ερευνα. 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Κεραμικά (Ceramic): Θέματα ασφαλείας
« Απάντηση #29 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2016, 17:41 »
Εγώ δεν έβγαλα άκρη με αυτά που διάβασα.
Σε πραγματικές συνθήκες διαπίστωσαν ότι αποκολλάται "πούδρα" από το κεραμικό και πάει στους πνεύμονες ή κάνουν θεωρητικούς & επαγωγικούς συνειρμούς?
Δύσκολο θα ήταν να βάλουν ένα τεχνητό σύστημα να ρουφάει τον ατμό και να δουν αν μολύνεται με σωματίδια?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135787 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084229 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34948 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 104 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9475 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476526 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114702 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1298 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2353 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 919 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271178 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1513 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos