vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

304 επισκέπτες, 8 χρήστες
grag, Mantis039, tibolaso, Buliwyf, manoslykos, I.P, Ribot, Jorge

Twitter

Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #15 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2016, 16:10 »
Παρόλα αυτά, έχω την εντύπωση ότι το πνεύμα του θέματος, είναι στην ουσία "Ποιο θεωρείτε το ασφαλέστερο σύρμα με τις σημερινές συνθήκες χρήσης".

Δεν έχει νόημα να μιλάμε για αεροστεγώς κλεισμένα κλπ όταν δεν υπάρχει τέτοια εφαρμογή στο άτμισμα μέχρι στιγμής. Είχαν γίνει κάτι απόπειρες (κάτι vaping donuts) οι οποίες τελικά δεν είχαν και πολύ καλό αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος ringo2009

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #16 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2016, 17:31 »
Εδώ δεν βρίσκεις τιτάνιο θα βρείς ζιρκόνιο;; Εννοώ δηλαδή στο εμπόριο το ηλ. τσιγάρου. Εγώ πάντως νομίζω ότι το θέμα της επικινδυνότητας, αν προκύπτει, είναι στα υγρά και ειδικά στις υψηλές θερμοκρασίες που πολλές φορές φθάνουν, είδικα σήμερα που και η κουτσή μαρία φτιάχνει υγρά αμφιβόλου προέλευσης και όχι τόσο στα μέταλλα. Κάποιος πιό πάνω έγραψε για κατσαρόλες (που είναι SS συνήθως) που έτσι όπως το σκέφτομαι πράγματι προσομοιάζει η θέρμανση τους με την αντίστοιχη κατάσταση σε έναν ατμοποιητή.

Συνδεδεμένος grag

  • *
  • 95
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #17 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2016, 20:08 »
Δηλαδή ρε παιδιά συμφωνα με αυτό το topic οι genesis είναι πολυ πιο ανθυγιεινοι από τους φυτιλατους, αφού για να τους στησεις πρεπει να τα κανεις όλα παραναλωμα του πυρος. Κρίμα γιατί ατμιζουν ωραια!

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #18 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2016, 21:03 »
Κοίτα, για το συγκεκριμένο θέμα έχουν γίνει άπειρες συζητήσεις. Πολλοί λένε ότι με πύρωμα του σύρματος αφαιρούνται ακαθαρσίες και θωρακίζεται το μέταλλο με ελαφρά οξείδωση, άλλοι ότι αυτό μπορεί να φέρει και τη συντέλεια του κόσμου. Φυσικά και κάθε μέταλλο συμπεριφέρεται διαφορετικά. Το Τιτάνιο ας πούμε είναι πολύ πιο επίφοβο από το Κάνθαλ.

Όσο για τους μεσάτους, αν δεν κάνω λάθος, το SS από το οποίο είναι φτιαγμένα τα πλέγματα, έχει εξαιρετική αντοχή.

Συνδεδεμένος grag

  • *
  • 95
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #19 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2016, 21:14 »
Μακάρι να έχεις δίκιο, αν και το υλικό σύμφωνα με τον Γερμανό (zivipf) είναι ακριβώς το ίδιο 316-316L. Και αν θεωρησουμε ότι το σύρμα που στρίβουμε αντιστάσεις ξεκινά από 0.25mm   και πάνω, ενώ  το σύρμα που φτιαχνουν το mesh είναι 0.035mm μάλλον οι πιθανότητες είναι εναντίον των genesis. Αν φυσικά όντως τα οξειδια είναι "κακό πράμα".

Αποσυνδεδεμένος bendersteed

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #20 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2016, 22:02 »
Σε συζητήσεις σε διάφορα fora έχω διαβάσεις πως το ανοιξείδωτο ατσάλι μπορεί να έχει επίκνδυνα οξείδια, συγκεκριμένα εξασθενές χρώμιο, αλλά παίζει ρόλο η θερμοκρασία στην οποία το πυρώνεις. Δεν είμαι ειδικός οπότε ο καθένας ας διαβάσει για τα επιπλέον, αλλά η αλήθεια είναι πως το πεδίο δεν είναι και το πλέον ξεκάθαρο. Ειδικά για εμάς τους λάτρεις του mesh δε νομίζω να γίνει και έρευνα για ένα υλικό που αφορά το 1% των ατμιστών.

Αποσυνδεδεμένος georgegeo

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #21 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2016, 22:03 »
Το πλέγμα, που είναι SS, για να "δουλέψει" πρέπει να οξειδωθεί. Γι' αυτό και το καίμε και έχει εξαιρετικό  αποτέλεσμα ως προς τη γεύση.
Όπως και το SS, μετά από dry burn έχει καλύτερο γευστικό αποτέλεσμα. Ακόμα και αν δεν κάνουμε dry burn, με την πάροδο του χρόνου, αν το κρατάμε καθαρό από τα κατάλοιπα των υγρών άτμισης, η γεύση του βελτιώνεται γιατί προφανώς επέρχεται οξείδωση.
Αντίθετα το Kanthal καθώς οξειδώνεται "χάνει" γευστικά.
Άρα είναι κάποια σύρματα που γίνονται "ουδέτερα" γευστικά με την οξείδωση και άλλα που συμβαίνει το αντίθετο.
Τι μπορεί να σημαίνει αυτό ως προς την ασφάλεια του σύρματος; 
Τα παραπάνω είναι προσωπικές εκτιμήσεις και έχουν να κάνουν με τη γεύση καθαρά και όχι με την ασφάλεια. 

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #22 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2016, 14:23 »
Τα μηνύματα σχετικά με το θέμα των κεραμικών αντιστάσεων μεταφέρθηκαν εδώ: 
http://vaping.gr/index.php/topic,32028.0.html 

Αποσυνδεδεμένος pechr

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #23 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 00:26 »
Το πλέγμα, που είναι SS, για να "δουλέψει" πρέπει να οξειδωθεί. Γι' αυτό και το καίμε και έχει εξαιρετικό  αποτέλεσμα ως προς τη γεύση.

Την καλησπέρα μου.

Για το SS (Stainless Steel) και στα ελληνικά ανοιξείδωτος χάλυβας σε υψηλές θερμοκρασίες ενεργοποιούνται οι μηχανισμοί οξείδωσης. Όταν λοιπόν το πυρώσουμε πλέον δεν θα μιλάμε για ανοξείδωτο χάλυβα διότι η επικάλυψη χρωμίου θα έχει εξαφανιστεί (θα έχει εσέλθει στην μάζα του μετάλλου)
Με απλά λόγια αν οξειδώσεις (Οξυγόνο του αέρα  + υψηλή θερμοκρασία) το ανοξείδωτο >>> Δεν θα είναι μετά ανοξείδωτο αλλά ένα κράμα με άλλες ιδιοτητες >>> άρα μετά δεν θα είναι SS.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 06, 2016, 00:36 από pechr »

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #24 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 01:46 »
@pechr  +1000 ρε φιλε, καποιος επρεπε να το πει με τοσο απλα λογια αυτο επιτελους...
btw διαβασα τις αναρτησεις σου και απ οτι καταλαβα πρεπει να εχεις σχεση με το αντικειμενο "μεταλλα" οποτε συνεχισε τις παρατηρησεις και τις εξηγησεις -οσο θες και μπορεις φυσικα- καθε πληροφορια ευπροσδεκτη :)

Αποσυνδεδεμένος georgegeo

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #25 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 02:42 »
pechr δε διαφωνώ. Νομίζω ότι αυτό έχει ειπωθεί επανειλημμένα και σε άλλα σχετικά νήματα. 
Το ζητούμενο είναι το πόσο ασφαλές είναι αυτό "το νέο" κράμα. 
Άλλωστε και στις αντιστάσεις SS η επικάλυψη του χρωμίου εξαφανίζεται σχετικά γρήγορα και σε χαμηλότερες θερμοκρασίες από αυτές του πυρώματος με φλόγιστρο. Το βλέπουμε γιατί "θαμπώνει" το μέταλλο και ανάλογα με τις προσμίξεις μπορεί να αλλάξει και χρώμα (π.χ. προς το κίτρινο).    

Αποσυνδεδεμένος ElQuico

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #26 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 03:17 »
Έχω ένα καλό φίλο ατμιστή με γνώσεις στα μέταλλα (ίσως όχι στα επίπεδα του pechr) και ο οποίος σε συζήτηση που είχαμε τις προάλλες ισχυρίζεται ότι το ασφαλέστερο σύρμα είναι το Kanthal A-1 και ιδιαίτερα αφού οξειδωθεί διότι "χτίζει" ένα στρώμα οξειδίου του αργιλίου (αλουμίνιο) το οποίο έχει διπλάσιο σημείο τήξεως και άρα στις θερμοκρασίες που αναπτύσσονται κατά το άτμισμα να είναι απολύτως ασφαλές. Το Kanthal έχει σχεδιαστεί για αντιστάσεις (θερμαντικό στοιχείο) και από εκεί προκύπτει και η μόνωσή του με αλουμίνιο. Είναι φτιαγμένο για να οξειδωθεί όταν αρχικά θερμανθεί και σφραγίσει/μονωθεί με το παραγόμενο κατα την οξείδωση οξείδιο του αργιλίου. Κατασκευάστηκε έτσι ώστε να βελτιστοποιεί την απόδοση του σύρματος σε σχέση με την επαγωγή θερμότητας χωρίς να υπερθερμαίνεται εσωτερικά. Αυτά συγκράτησα/κατάλαβα και για την ώρα με έχει πείσει ότι το Kanthal είναι το ασφαλέστερο σύρμα για χρήση στο η.τ. 

pechr τι λες? Μου λέει μπαρούφες?!! χαχα! 

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #27 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 03:34 »
Το κανθαλ δε σχεδιαστηκε με κανενα σκοπο να οξειδωνεται, ουτε για να θερμαινεται, αντιθετα σχεδιαστηκε για να αντεχει τα αποτομα υψηλα ρευματα και στιγμιαιες θερμοκρασιες ενος dc εκκινητη και γι αυτο μπορω να σε διαβεβαιωσω 100% εχοντας δει και μελλετησει απο κοντα πως ειναι και πως λειτουργουσαν οι dc εκκινητες επαφων- αντιστασεων (οχι δεν ειμαι συνομιλικος του μητσοτακη, αλλα  κι ομως υπαρχει ακομα εν λειτουργια ενα πλεουμενο της εποχης ...του Εντισον που φερει dc !!!)
Οντως φτιαχτηκε για αντιστασεις, ΟΧΙ ομως ως θερμαντικα σωματα, και ειδικα οταν πρωτοβγηκε σιγα μη φτιαχναν σομπες και θερμαντικα με το νεο τοτε πανακριβο υλικο. Στις εφαρμογες που πρωτοχρησιμοποιηθηκε (εκκινητες dc) σε βεβαιωνω πως λειτουργουσε εντελως κρυο (θερμοκρασια περιβαλοντος + 10 /15 το πολυ βαθμοι)



Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 06, 2016, 03:44 από Nick74 »

Αποσυνδεδεμένος ElQuico

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #28 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 03:51 »
Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θα τον κράξω όταν τον ξαναδώ! Άρα εσύ εκτιμάς ότι το Kanthal αποκλείεται να είναι το ασφαλέστερο ή θα μπορούσε?

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #29 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 04:40 »
δεν εκτιμω απολυτως τιποτα, ουτε εχω ειδικες γνωσεις σχετικα με το πως επηρρεαζει το καθε τι την υγεια.
Το τι ειναι το κανθαλ και τα υλικα που χρησιμοποιουνται για αντιστασεις τα γνωριζω γιατι ειναι μερος του αντικειμενου μου, αλλα εκει το κανθαλ δε χρησιμοποιηθηκε ως αντισταση θερμανσης αλλα εκκινησης (ουσιαστικα η ΚΑΝΘΑΛ προσθεσε στο απλο ni-cr μαλακο σιδηρο ωστε να επηρρεαζεται λιγοτερο απ τα αποτομα ρευματα κι οχι για να παραγει περισσοτερη θερμοκρασια, και κατ επεκταση να αντεχει σε υψηλοτερες αποτομες μεταβολες ρευματος επειδη τα starter της εποχης ηταν με επαφες και κατ επεκταση αντεχει σε υψηλοτερες θερμοκρασιες απο το απλο ni-cr που ηταν και ειναι το πιο διαδεδομενο υλικο φθηνων αντιστασεων συρματος).
Το αν αυτο ειναι καλο η κακο η εντελως ουδετερο οσον αφορα τη συμπεριφορα των οξειδιων του και πιθανων σωματιδιων στην υγεια μου ειναι εντελως αγνωστο.
Θεωρητικα πιστευω πως με τους 220-250 βαθμους που παιζουμε κανενα μεταλλο δεν εχει θεμα (νταξει, στερεα μεταλλα εχουμε που εχουν πολυ υψηλοτερο σημειο τηξης, δε χρησιμοποιουμε Γαλλιο η Υδραργυρο στις αντιστασεις)... Απο κει και περα οπως εχω πει επανελειμενα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ θεωρω πως καλυτερα θα ηταν να μην εχουμε κανενα μεταλλο εκει μεσα αλλα καποιο κεραμικο η γυαλι. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110764 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159967 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515422 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146498 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303302 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12799 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530851 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201481 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801677 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11085 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41006 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet