vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

234 επισκέπτες, 3 χρήστες
Jorge, camber, xsad

Twitter

Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« στις: Σεπτεμβρίου 28, 2016, 08:28 »
Συχνά λέμε ότι κάποια στιγμή, μετά από κάποια χρόνια, θα μάθουμε τι κακό κάνει το ΗΤ στην υγεία μας.
Για κάποιο απροσδιόριστο λόγο , πιστεύω ότι όταν μάθουμε, το κακό θα έχει να κάνει κατά πρώτο λόγο με τα μέταλλα .
Έχουμε κάποιες πληροφορίες (έστω και επισφαλείς)σχετικά με το ποια είναι τα χειρότερα/καλλίτερα;

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2016, 13:14 »
Πιστεύω ότι τα πιο καλά μέταλλα είναι αυτά που χρησιμοποιούνται χρόνια τώρα στην ιατρική ως υλικά για προσθετικές επεμβάσεις (πχ σε κόκαλα/δόντια).
Αυτά είναι τα: Τιτάνιο και Ζιρκόνιο. Μόνο που έχουμε μια σημαντική διαφορά σε ότι αφορά την χρήση τους και αυτή είναι ο τρόπος λειτουργίας τους μέσα σε έναν ατμοποιητή και οι θερμοκρασίες που αναπτύσσονται, γιατί με τις θερμοκρασίες αυτές σχηματίζονται οξείδια τα οποία μπορεί να είναι πολύ επιβλαβή σε αντίθεση με το υλικό της αντίστασης. Έτσι το καθαρό Τιτάνιο ενώ είναι πλήρως βιοσυμβατό με τον οργανισμό μας, η χρήση του στο άτμισμα κρύβει κινδύνους γιατί θερμαίνεται στους 200+ βαθμούς. Γι' αυτό και πρέπει να το χρησιμοποιούμε ΜΟΝΟ σε λειτουργία TC, και αυτό προϋποθέτει σωστό στήσιμο, γνώση και χρήση. Δεν του κάνουμε dry burn για παράδειγμα. Στα θετικά του είναι ότι μπορούμε να το βρούμε παντού σχεδόν σε όλα τα ατμομάγαζα και σε πάρα πολύ καλή τιμή
 
Το άλλο μέταλλο, το Ζιρκόνιο δεν κρύβει αυτόν τον κίνδυνο μιας και ακόμη και τα οξείδιά του είναι και αυτά βιοσυμβατά και μάλιστα οξείδια του Ζιρκονίου χρησιμοποιούνται στην προσθετική αρθρώσεων (πχ γόνατα) μιας και είναι βιοσυμβατά, και τα οξείδια αυτά είναι "κεραμικού" τύπου ενώσεις όπου έχουν την ιδιότητα της πολύ μικρής τριβής. Υπάρχει θέμα εδώ http://vaping.gr/index.php/topic,30919.0.html  Στα αρνητικά του είναι ότι δεν είναι καθόλου διαδεδομένο, μόνο μια εταιρία έχει δώσει σε καταστήματα στοκ, και το κόστος του είναι σχετικά υψηλό, αλλά αν το υιοθετήσουν και άλλες εταιρίες ίσως το δούμε και φτηνότερα στα ατμομάγαζα.
   
Υπάρχουν και άλλα μέταλλα που μπορούν να είναι σχετικά ασφαλή, όσο είναι και οι κατσαρόλες μας, όπως το SS316/L αλλά και πάλι πρέπει να προσέξουμε την χρήση τους και να μην τα υποβάλουμε σε μεγάλες θερμοκρασίες (πχ dry burn) όπως δεν κάνουμε και στα μαγειρικά μας σκεύη, υπάρχει και θέμα σχετικό με αυτά http://vaping.gr/index.php/topic,25901.0.html όπου γίνεται μεγάλη κουβέντα. Νομίζω ότι ο @Dr Farsalinos έχει γίνει υπέρμαχος της άποψης να μην πυρώνουμε τα σύρματα. Καλό θα ήταν να έχουμε την άποψή του στο θέμα αυτό που άνοιξες.





Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2016, 13:51 »
Και εγώ τα λεφτά μου στο ζιρκόνιο θα τα έβαζα, χωρίς να έχω κάποια άλλη πληροφορία ή να το έχω δοκιμάσει. Μόνο και μόνο από αυτά που διαβάζω, περί απίστευτης αντοχής και διάρκειας...

Αποσυνδεδεμένος Injen

  • **
  • 206
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2016, 14:16 »
Για το 317L  ρε παιδιά τι γνώμη έχετε ?

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος STALKER

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2016, 14:21 »
καλησπέρα παίδες , 
   Ο διάολος κρύβεται στις λεπτομέρειες λένε ..
    Μιά παράμετρος που αγνοούμε είναι η καταλυτική δράση των μετάλλων.  Ένω ας πούμε οξείδια του ζιρκονίου είναι όπως λένε βιοσυμβατά σε θερμοκρασίες δωματίου βέβαια ,  χρησιμοποιούνται ως καταλύτες σε χημικές αντιδράσεις υπό θερμοκρασία. Για το τί γινεται στα θάλαμο ατμοποίησης  θέλει ακόμα πολύ εργαστήριο και μετρήσεις για να απαντηθεί. . Από αυτήν την άποψη νομίζω ότι τα SS  είναι τα καλύτερα , αλλα όρκο δεν πέρνω.

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2016, 14:58 »
Χρησιμοποιώ NiFe30 της Dicodes. Ατμίζω μόνιμα(σχεδόν) σε TC γύρω στους 200-215c το ανώτερο στα 20W(συνήθως 12-15) και εννοείτε δεν κάνω ποτέ dry burn. Το συγκεκριμένο σύρμα έχει άψογη σταθερότητα τόσο στην τιμή της αντίστασης όσο και στην θερμοκρασία. Στην γεύση που δίνει στο άτμισμα συγκρίνεται με το kanthal και ίσως είναι καλύτερο. Είναι το μόνο σύρμα που έχω δοκιμάσει που δεν καίει καθόλου το βαμβάκι και το κρατά το ίδιο καθαρό μετά από πολλά ml. Έχω βγάλει βαμβάκι μετά από 30ml το έπλυνα κάτω από τη βρύση και έγινε πάλι άσπρο όπως στην αρχή. Το σύρμα δεν μαυρίζει όπως συμβαίνει με το SS316L και αν το πλύνεις και φύγουν τα υπολείμματα του υγρού παίρνει σχεδόν το αρχικό του χρώμα. Χρησιμοποιώ επίσης το κλασικό kanthalάκι A1 αλλά μόνο σε dripper μονής αντίστασης για μέσα στο σπίτι.

Αποσυνδεδεμένος lakis3

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • The Only One ALIVE !!!
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2016, 15:44 »
Εδώ και περίπου 6 μήνες ασχολούμαι με τα διάφορα "εξωτικά" σύρματα που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για άτμισμα.
Λέγοντας εξωτικά εννοώ συγκεκριμένα το Βολφράμιο (tungsten) και το Ιρίδιο (Iridium).

Και τα δύο χρησιμοποιούνται στη βιομηχανία αλλά και στην καθημερινή μας ζωή ως θερμαντικά σώματα και ως συσκευές πυράκτωσης.
Πιο διαδεδομένο είναι το Βολφράμιο που το βρίσκουμε στις λάμπες πυρακτώσεως (κοινές λάμπες)
Πιο ακριβό και δύσκολο να βρεθεί είναι το ιρίδιο (€180/εκατοστό) ενώ το Βολφράμιο είναι και αυτό δύσκολο να βρεθεί αλλά μακράν πιο έυκολο από το ιρίδιο με τιμή σχετικά πιο λογική στα €130/μέτρο.

Το θετικό στην περίπτωση των δύο αυτών είναι πως το προστατευτικό φιλμ (οξείδια) για την οξείδωση που δημιουργείται κατά τη θέρμανση (και στα 2 περίπου στους 190οC) αρχίζει και διασπάται σε αρκετά υψηλές θερμοκρασίες άνω των 500-700οC.
Επίσης θετικό είναι πως με την χρήση τα κατάλοιπα που σχηματίζονται από το υγρό με ένα απλό dry burning εξαφανίζονται αμέσως και το coil είναι σαν καινούριο. Έτσι με αυτό τον τρόπο στήνεις ένα coil όπως το θες και το κρατάς όσο θέλεις αλλάζοντας μόνο το βαμβάκι.

Η ωμική αντίσταση είναι ένα μεγάλο μείον. Είναι πάρα πολύ χαμηλή και για το λόγο αυτό θέλει αρκετή προσοχή στο πως θα στηθούν οι αντιστάσεις. 

Και τα 2 σύρματα είναι αρκετά εύκολα να δουλευτούν.

Μέχρι στιγμής δεν γνωρίζω ακόμα το ατμιστικό αποτέλεσμα καθώς ακόμα διαβάζω πτυχιακές εργασίες από διάφορα πανεπιστήμια πάνω στη μεταλλουργία και πάνω συγκεκριμένα σε αυτά τα σύρματα. Οι όποιες δοκιμές έγιναν σε coilmaster και παρατηρήθηκαν τα ανωτέρω. Όσο προχωράω στην έρευνα θα ενημερώνω το παρόν νήμα.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2016, 15:49 »
(€180/εκατοστό)

Όντως εκατοστό ήθελες να γράψεις??? :WhatHeMeans:

Αποσυνδεδεμένος lakis3

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • The Only One ALIVE !!!
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2016, 15:50 »
Ναι και γι αυτό το έγραψα ολογράφως 8)

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2016, 16:47 »
180 ευρω το εκατοστο φιλέ μου και αποδεδειγμένα να ήταν το πιο ασφαλές σύρμα που θα σου έδινε και 10 Χρόνια ζωής ακόμη στη μικρή ζωή μας , δεν υπάρχει περίπτωση να το πάρει κάνεις... 600 ευρω και βαλε για μια αντίσταση , και αν γινει και καμιά στραβή? Μανα γιατι με γέννησες!!!!!!!!
Καλές οι μελέτες και η γνωση αλλά  για πτυχιακές όχι για ατμισμα...

Ο φιλος που έκανε το θεμα νομίζω μιλάει για τα σύρματα που ήδη δουλεύουμε ,όχι γι αυτά που έιναι συλλεκτικά για άλλους πλανητες(σε σχέση με το ατμισμα παντα)

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2016, 17:22 »
Το καλυτερο μεταλλο ειναι ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ μεταλο ειναι αεροστεγως κλεισμενο σε κεραμικο η γυαλι

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2016, 19:56 »
Αρα αν φτιάξουμε την αντίστασή μας θα πρέπει να κάνουμε επισμάλτωση;Αν μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο η αντοχή θα ήταν τεράστια.Κάτι σαν τα vaping donuts ας πούμε;

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2016, 21:40 »
Το καλυτερο μεταλλο ειναι ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ μεταλο ειναι αεροστεγως κλεισμενο σε κεραμικο η γυαλι

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

κατι τι μου θυμιζει αυτο...

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2016, 15:30 »
Το καλυτερο μεταλλο ειναι ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ μεταλο ειναι αεροστεγως κλεισμενο σε κεραμικο η γυαλι

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Χωρίς να διαφωνώ σ'αυτό, μπαίνουμε σε άλλα μονοπάτια, πχ σου έπεσε το μοντάκι πάνω στο τραπέζι την ώρα που έκανες να το πιάσεις για να ατμίσεις. Άντε άνοιξε ατμοποιητή, βγάλε βαμβάκι, και τσέκαρε μην και έχει σπάσει/ραγίσει πουθενά το κεραμικό/γυαλί και ..... 

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Ποιο θεωρείτε ως το ασφαλέστερο σύρμα;
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2016, 16:03 »
Καλά μη τρελαθουμε κι ολας με το θεμα αντοχης υλικων...
Κεραμικα υπαρχουν ακομα και σε τανκς σε πυραυλους και σε διαστημοπλοια!  οσο για το γυαλι δεν ειναι τοσο ευθραυστο οσο νομιζεις.
Περισσοτερο σε απασχολει να μη δουλεψει στεγνο και σκασει παρα αυτο που ειπες (που για να φτασει να σπασει η αντισταση θα πρεπει ο ατμοποιητης να εχει γινει κομματια) αλλα πιο ρεαλιστικα αυτο που παιζει ρολο ειναι η θερμοαγωγιμοτητα του υλικου. (Και η αυτονομια γιατι αν πχ θελει 700W για να τσιμπαει ειναι θεμα με τις μπαταριες)

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 29, 2016, 16:12 από Nick74 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110698 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159923 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515363 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146485 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303281 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12798 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530821 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201476 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801651 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11072 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40999 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet