vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Ohmsmium 80W TC Box Mod by Asmodus

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Ohmsmium 80W TC Box Mod by Asmodus
« στις: Σεπτεμβρίου 26, 2016, 14:54 »
Ohmsmium 80W TC Box Mod by Asmodus




[justify]Από την Asmodus η πρώτη μου επαφή με ηλεκτρονικό μοντ ήταν το υπέροχο χιονολυκάκι (SnowWolf mini 75w). Τότε λοιπόν είχα κατενθουσιαστεί με την όμορφη και στιβαρή κατασκευή του και με τα ωραία/”επιθετικά” του ρεύματα. Παρ' όλα αυτά δεν το πρόσεξα καθόλου, έστηνα ατμοποιητές και άλλαζα υγρά επάνω του..., με αποτέλεσμα -βεβαίως- να σταματήσει να δουλεύει όταν πλέον είχα ρίξει ποτάμια. Έτσι, δεν ήθελα και πολύ. Μόλις είδα το νέο μοντάκι με το περίεργο όνομα Ohmsmium, το πήρα στο χέρι και δεν το άφησα.
[/justify]

[justify]Βέβαια, να τα λέμε όλα. Πήγα διαβασμένος και ήξερα από την αρχή τα δικά του αρνητικά, (κάποια από αυτά μπορεί να μην ενοχλούν ή να είναι και θετικά, ίσως). Το ένα αρνητικό (ίσως), είναι βαρύ, πολύ βαρύ. Διαβάζουμε για 248gr, το πιάνεις και αρχίζεις τη γυμναστική. Πολύ μικρό μέγεθος κι όμως, βαρύ, πολύ βαρύ. Ένα άλλο αρνητικό. Εφαρμόζουν ιδανικά ατμοποιητές μέχρι 22mm, από κει και πάνω όλα εξέχουν. Μπορεί να είναι ελάχιστο, όμως στο μάτι χτυπάει και ίσως κάποιοι να ενοχληθούν με αυτή την παραφωνία στο σετ. Ένα τρίτο αρνητικό, δεν παίρνει καμία αναβάθμιση, δεν πρόκειται να το συνδέσουμε ποτέ σε η/υ, πέρα από απλή φόρτιση.
[/justify]

[justify]Πρώτες εντυπώσεις: Θα είμαι πάλι σύντομος γιατί δεν πρόλαβα τίποτα, ούτε μενού, ούτε αλλαγή ατμοποιητών ούτε σύρματα. Στη λειτουργία power βρήκα ξανά το χιονολυκάκι μου. Ωραίο δυνατό άτμισμα κι ένα δάκρυ κύλισε απ' τα μάτια μου... Υπέροχος σχεδιασμός, γεμάτος καμπύλες και στο πιάσιμο σκέτη απόλαυση. Η εταιρεία δηλώνει τη μοναδική ανθεκτικότητά του στην κακομεταχείριση. Κατασκευασμένο από Zin alloy και ss. Εργονομικό όσο δεν πάει, μικρό, σέξι, και... βαρύ, πολύ βαρύ.
[/justify]
[justify]Διαβάζουμε τα εξής χαρακτηριστικά:
[/justify]
[justify]Product Specifications:
[/justify]
  • [justify]Dimensions: 25mm x 81.5mm x 43mm or 0.98″ x 3.21″ x 1.69″
    [/justify]
  • [justify]Weight: 248g or 8.75oz (Heavy Duty)
    [/justify]
  • [justify]Utilizes the GX-80 Chip
    [/justify]
  • [justify]Constructed from Zinc alloy and stainless steel
    [/justify]
  • [justify]Curved, ergonomic design makes for an exceptionally comfortable mod
    [/justify]
  • [justify]Compact chassis allows for portability
    [/justify]
  • [justify]Amazingly vibrant color designs for a unique look
    [/justify]
  • [justify]Gold plated 510 connector for maximized conductivity with spring-loaded functionality for easily switching between atomizers
    [/justify]
  • [justify]Power output: 1.0 - 80.0 watts
    [/justify]
  • [justify]Temperature range: 200°F to 600°F or 100°C to 300°C
    [/justify]
  • [justify]Modes: Bypass, Power, Temperature control (Ti/Ni/SS316)
    [/justify]
  • [justify]Resistance range (Power & TC modes): 0.08Ω-3.0Ω
    [/justify]
  • [justify]Requires a single 18650 sized battery (not included)
    [/justify]
  • [justify]Threaded battery cover with ventilation holes
    [/justify]
  • [justify]Onboard charging as well as Pass-through charging via micro USB
    [/justify]

[justify]Ασφαλώς και ξέχασα να πω πάρα πολλά, όμως με δικαιολογώ γιατί δεν πρόλαβα να δω σχεδόν τίποτα, (περιττό να πω πως έχουν εξαφανιστεί τα πρώτα κομμάτια). Θα επανέλθω στο νήμα, και με σετάρισμα ατμοποιητών.
[/justify]

[justify]Αρνητικά: Μέχρι 22mm ατμοποιητές (για ιδανική εφαρμογή), δεν δέχεται αναβαθμίσεις, μεγάλο βάρος.
[/justify]

[justify]Θετικά: Μικρό μέγεθος, εργονομικός σχεδιασμός, σέξι καμπύλες, ωραία ρεύματα (για το GX-80 chip, δεν γνωρίζω τίποτα, αν κάποιος φίλος μπορεί ας μας πει δυο λόγια, εδώ αναφέρω μόνο τη δική μου σύντομη ατμιστική εμπειρία μαζί του). Επίσης, πολύ ανθεκτικό (όπως δηλώνει η εταιρεία).
[/justify]

Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε.








Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ohmsmium 80W TC Box Mod by Asmodus
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2016, 15:54 »
Φαινεται παρα παρα παρα πολυ ανετο! Μπραβο για την παρουσιαση!

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Ohmsmium 80W TC Box Mod by Asmodus
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2016, 16:41 »
Πως γίνεται να είναι 25mm και να εξέχουν οι >22mm ατμοποιητές? Είναι πιο φαρδύ στο κάτω μέρος?

Για την παρουσίαση και τις φωτό τα λόγια είναι περιττά...

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Ohmsmium 80W TC Box Mod by Asmodus
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2016, 13:08 »
[justify] @Shadowjump, καλημέρα και ευχαριστώ. Ναι, είναι πάρα πολύ άνετο κι ευχάριστο στο πιάσιμο. Ίσως όμως το βάρος του να κουράσει κάποιους χρήστες. Πάντως είναι απόλαυση στο χέρι, και σαν αφή και σαν τοποθέτηση. [/justify]

[justify]@karmakoma, καλημέρα και ευχαριστώ. Συγγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα. Εδώ έχεις δίκιο, πολύ εύστοχη παρατήρηση. Στις διαστάσεις αναφέρουν τα 25mm, όμως δεν είναι ακριβώς έτσι. Όλο, μα όλο, το μοντ, είναι η αποθέωση της καμπύλης. Να σκεφτείς πως ήθελα να δείξω με το παχύμετρο τα όποια νούμερα και δεν μπόρεσα. Πουθενά δεν είχα καλή επαφή για μετρήσεις. Εδώ μπορώ να δείξω μόνο κάποιες εικόνες με ορισμένους ατμοποιητές, (δεν φαίνονται και πολλά, όμως μία ιδέα βγαίνει για το πόσο εξέχουν, ελάχιστα, όμως εξέχουν / οι άνω των 22mm).[/justify]





[justify]Μέγεθος: Εδώ μας λέει ο κατασκευαστής για 25mm x 81.5mm x 43mm. Κατασκευασμένο από κράμα ψευδαργύρου και ανοξείδωτο χάλυβα. Είναι όντως μικρό αλλά αρκετά βαρύ. Παντού καμπύλες και άνετο στο κράτημα (σαν να πιάνεις ένα μεγάλο βότσαλο). Μαύρο ματ και σκληρό στην αίσθηση. Ακόμα όμως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το σχεδίασαν στο άνω μέρος με απώλεια τριών χιλιοστών. Ναι, κάν' το παιχνιδιάρικο αλλά όχι εκεί. Αναφέρουν επίσης για επίχρυσο 510 για καλύτερη αγωγιμότητα καθώς και ένα ελατήριο για εύκολη εναλλαγή ατμοποιητών. Πράγματι, η τοποθέτηση ατμοποιητή γίνεται απλά και αρκετά “γλυκά” προς τα κάτω.[/justify]


[justify]Οθόνη: Πάρα πολύ φωτεινή και ευδιάκριτη, αν και μικρή (24mm, 8mm). Η πρόσοψη είναι από ss, όπως και τα κουμπιά. Εκεί βρίσκεται και η θύρα micro usb, χρήση της οποίας γίνεται μόνο για φόρτιση (pass-through) της μπαταρίας 18650.[/justify]


[justify]Κουμπιά: Χαρακτηριστικό κλικ με απαλό πάτημα και με μικρή διαδρομή. Η αλήθεια είναι πως σαν αίσθηση πατήματος δείχνουν μία απλή ποιότητα εξαρτημάτων (απλά push button switch). Ελπίζω σε διάρκεια ζωής να με διαψεύσουν.[/justify]


[justify]Μενού: Εδώ πρόσεξα κάτι μικρό ως προς τις ενδείξεις. Όσα βίντεο παρουσίασης του μοντ είχα δει, όλα έδειχναν την ένδειξη μπαταρίας μικρότερη και κάθετα στην οθόνη, καθώς και δίπλα το ποσοστό επί τοις εκατό (%), ενώ σε αυτό το μενού που έχω, η μπαταρία είναι μεγαλύτερο σύμβολο και οριζόντια στην οθόνη. Επίσης, με τα 5 κλικ απενεργοποίησης, εκεί εμφανίζει την ένδειξη system off, ενώ στο μενού που χρησιμοποιώ δεν το έχει (απλώς σβήνει η οθόνη). Λεπτομέρειες θα μου πείτε, όμως δεν ξέρω αν μιλάμε για νεότερο/παλιότερο ή αν χρησιμοποιούν άλλο για Αμερική κι άλλο για Ευρώπη (1 βίντεο από Γαλλία είχε το μενού που χρησιμοποιώ, τα υπόλοιπα και διαφορετικά ήταν από Αμερική μεριά). Προσωπικά θα μου άρεσε να βλέπω το ποσοστό επί τοις εκατό. Τα πιο σημαντικά στο μενού είναι γνωστά. Διαθέτει τις λειτουργίες Power, Bypass, Temperature control (Ti/Ni/SS316), τα υπόλοιπα νούμερα αναφέρονται στην αρχή του νήματος.[/justify]





[justify]Καπάκι μπαταρίας: Το μοντ χρησιμοποιεί 1 μπαταρία 18650, και το καπάκι του μοντ είναι από ss. Επίσης, επάνω στο μοντ, τα σπειρώματα είναι πολλά στον αριθμό και σε βάθος, αυτό που πρόσεξα είναι πως όσο περιστρέφω-κλείνω το καπάκι, αυτό βιδώνει προς τα μέσα, και μάλιστα, αν δεν έχω τοποθετημένη μπαταρία, δεν ξέρω αν έχει “στοπ” κι αν κάπου τερματίζει. Εδώ θέλει προσοχή, γιατί σε αντίθετη περίπτωση δεν ξέρω τι μπορεί να συμβεί (μην μπει μέσα το καπάκι, δεν ξέρω, μία υπόθεση έκανα). [/justify]

[justify]Σημ. Εξακολουθώ να μην έχω δει τα σημαντικά. Με τον καιρό θα έρθουν κι αυτά.[/justify]

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Ohmsmium 80W TC Box Mod by Asmodus
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2016, 01:14 »
Αν επιτρέπεται από πού το αγόρασες και σε τί τιμή;

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Ohmsmium 80W TC Box Mod by Asmodus
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2016, 07:16 »
e-spy, καλημέρα. Η αγορά έγινε από κατάστημα VapeLand.

Απ: Ohmsmium 80W TC Box Mod by Asmodus
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2016, 07:54 »
Καλημέρα κι απο εμένα. 
Το εχω στα χέρια μου εδώ και λίγες ημέρες 
Αυτο που πραγματικά σε κερδίζει σε αυτο το mod ειναι η συμπαγής κατασκευή και αίσθηση που εχει. 
Ωραια σπειρωματα εξαιρετική αίσθηση αφής και όλες οι σύγχρονες λειτουργίες για χρήση με ή χωρίς έλεγχο θερμοκρασίας. 
Όντως παρατήρησα κι εγώ μια διαφοροποίηση στο εικονίδιο της μπαταρίας το οποίο ειναι παράλληλο προς το μήκος της οθόνης σε σχέση με κάποια reviews που το εικονίζουν σε κάθετη θέση και με την ένδειξη ποσοστού. Αυτο ειναι κάτι που θα πρέπει να απαντηθεί. 
Διαθέτει επίσης την λειτουργία TASTE ADJUSTMENT κατα την οποία μπορεί ο χρήστης να παραμετροποίησει διαφορετικά watt κατα την διάρκεια της τζουράς ετςι ώστε να πάρει μια άλλη απόδοση του υγρού και να προσθέσει ετςι νέες γευστικές πιθανότητες. 

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 537
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: Ohmsmium 80W TC Box Mod by Asmodus
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2016, 09:50 »
Πόσο παιδιά, και από που?  FT,GB, δεν υπάρχει
Ουπς,  τώρα ειδα τη πιο πάνω ανάρτηση  ..

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Ohmsmium 80W TC Box Mod by Asmodus
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2016, 13:07 »
Όπως έγραψα και σε ένα άλλο νήμα, ήμουν εχθές στην Vapeland και έπιασα στα χέρια μου το Κ-Α-Τ-Α-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Ο αυτό mod
Παιδιά ότι και να πω είναι λίγο...

Αν λάβεις υπόψιν πως είναι μονής μπαταρίας μιλάμε για το πιο βαρύ μοντ που έχω πιάσει (και δεν έχω πιάσει και λίγα).
ΟΜΩΣ: η στιβαρότητά του, η υφή του υλικού, το φινίρισμά του, οι καμπύλες του, η φωτεινότητα και καθαρότητα της οθόνης, οι ενδείξεις της, οι ρυθμίσεις του, και πολλά άλλα ακόμα χαρακτηριστικά είναι σε υπερθετικό βαθμό εκπληκτικά!
Πράγμα που σε κάνει να αγνοείς εντελώς το βάρος αν τα παραπάνω σου φαίνονται σημαντικά.  :thumpup:

Δυστυχώς το έπιασα μόνο στα χέρια μου, αντί να φύγω με αυτό στην τσέπη μιας και δεν είχα μαζί μου το απαραίτητο ποσό.
Είναι όμως χωρίς δεύτερη σκέψη η ακριβώς επόμενη αγορά μου.  8)

Αποσυνδεδεμένος niknith

  • **
  • 184
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ohmsmium 80W TC Box Mod by Asmodus
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2016, 15:13 »
και εγω το πηρα προχθες.δεν λεω τιποτα.συμφωνω απολυτα με τον e-spy.καταπληκτικο.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Ohmsmium 80W TC Box Mod by Asmodus
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 12:16 »
[justify]@e-spy, καλημέρα.[/justify]
[justify]Ελπίζω να σε πρόλαβα. Πρέπει να πω κάτι αρνητικό (δεν θα άλλαζε την απόφασή μου κι ας το γνώριζα από την αρχή). Η βαφή έχει θεματάκι. Αν το μοντ χτυπηθεί, το χρώμα φεύγει στο σημείο επαφής και αποκαλύπτεται το ασημί χρώμα τού μετάλλου. Οπτικά είναι ενοχλητικό. Ακόμα, το ίδιο συμβαίνει όπου υπάρχει τριβή (π.χ. κάτω επιφάνεια / γύρω από τον πόλο / γύρω από το καπάκι-σπειρώματα).  [/justify]

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Ohmsmium 80W TC Box Mod by Asmodus
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 12:20 »
Αυτό φίλε μου δεν είναι καλό...
Υπέθετα πως και η βαφή θα ήταν εφάμιλλης ποιότητας.

Και δεν έχει και νόημα να βάλεις και θήκη σε ένα τέτοιο mod (αν υπάρχει πουθενά...)  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Ohmsmium 80W TC Box Mod by Asmodus
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 12:23 »
Ναι, δυστυχώς έτσι είναι. Η βαφή δεν είναι καλή (μακάρι να είναι μόνο το δικό μου, αλλά χλωμό). Είναι κουκλί οπτικά και στην αφή υπέροχο, όμως έχει θέμα. Φεύγει με το καλημέρα όπου χτυπηθεί (ακόμα κι ελαφρά). Είναι ενοχλητικό.

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 06, 2016, 12:40 από JoeBarTeam »

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 537
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: Ohmsmium 80W TC Box Mod by Asmodus
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 13:00 »
Και ψηνόμουν άσχημα ... τι στο καλό ... Τόσο δύσκολο είναι να έχουν τα μοντ ανθεκτική βαφή?  Ότι έχω πάρει,  με άριστη χρήση,  μετά από λίγο αρχίζει το ξεθώριασμα , σημαδακια  ..

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Ohmsmium 80W TC Box Mod by Asmodus
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 13:14 »
[justify]@gstamatos, καλημέρα. Προσωπικά δεν το μετάνιωσα στιγμή. Βρήκα ξανά το χιονολυκάκι μου. Υπέροχα ρεύματα και μια χαρά λειτουργίες, η δε αίσθηση στην αφή δίνει μαθήματα εργονομίας. Η βαφή όμως μού βγήκε κακή. Βέβαια, παραμένει ένα καθ΄ όλα μάχιμο μοντ, πάρα πολύ στιβαρό και με καλή αυτονομία. Όσο παλιώνει τόσο το επιλέγω καθημερινά, (αν χρειαστεί θ' αφαιρεθεί όλη η βαφή του από εμένα).  [/justify]

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4678 475607 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:06
από kyrgiannis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114327 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1236 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2306 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 887 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 270910 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1471 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 818 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43077 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164797 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12286 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1520087 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap