vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

369 επισκέπτες, 6 χρήστες
lagoudakis, tibolaso, camber, manoslykos, Doubt, gfilip

Twitter

HCIGAR VT75 (DNA 75)

HCIGAR VT75 (DNA 75)
« στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 16:12 »
Πριν το καλοκαίρι παρέλαβα το VT75 απο  HCIGAR , και εφόσον κανένας δεν το έχει παρουσιάσει   είπα να δοκιμάσω εγώ. Δεν είμαι ''ειδικός'' στις παρουσιάσεις και είναι πρώτη φορά οπότε μην περιμένετε να δείτε  κάνα πουσάρντο ;).

Unboxing




Brutal ε..... :))


Η ποιότητα βαφής στο κόκκινο είναι ότι καλύτερο έχω πιάσει μέχρι σήμερα



Η οθόνη είναι ευανάγνωστη πάντα και παντού, μεγάλη και φωτεινή


Κανένα πρόβλημα με τα σπειρώματα


Πολύ καλό το βιδάκι που βρίσκεται στο κέντρο ετσι ώστε αν κουνάει η μπαταρία να μαζεύεις τα κενά.




Γενικά συμπεράσματα:
Το μοντ είναι κτήνος, είναι πολύ στιβαρή και βαριά ''αντρική'' συσκευή , τα πλήκτρα του ''διαβάζονται'' με ακρίβεια απο τα δάχτυλα  και δεν κουδουνίζουν. Η ποιότητα βαφής στο κόκκινο μέρος είναι άψογη αλλά δυστυχώς στο μαύρο μας τα χαλάει λίγο βλέποντας κάποια σημεία που δεν έχει ''γεμίσει'' καλά το χρώμα. Δεν είναι εμφανές απο μακριά αλλά αν το κοιτάξεις απο κοντά φαίνονται. Είναι πιθανόν σε άλλες συσκευές να μην υπάρχει τίποτα ή να είναι χειρότερο. Δαχτυλιές για να αφήσεις πάνω είναι δύσκολο καθώς το κόκκινο μέρος, πού είναι και περισσότερο,  είναι ελαφρά ''μάτ'' η επιφάνεια. Τα σπειρώματα είναι πολύ καλά και όσες φορές έβαλα-έβγαλα μπαταρία ή ατμοποιητή δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Η συσκευή έρχεται με δικαίωμα επιλογής μπαταρίας, 18650 ή 26650, εννοείται ότι το εξόπλισα  με 26650 αφού αυτός ήταν σχεδόν ο λόγος της αγοράς του. Σε περίπτωση που θέλεις να βάλεις την 18650 στην συσκευασία περιλαμβάνεται και ένας αντάπτορας .
Για όσους αναρωτιούνται πόσο κρατάει η μπαταρία να μην αναρωτιούνται, κρατάει πολύ 8)


Ο αντάπτορας για την 18650

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Για την πλακέτα που τόσα λένε(DNA 75) δεν μπορώ να πώ πολλά καθώς δουλεύω σε Power mode, έλεγα όταν το παρήγγειλα οτι θα πάω σε TC αλλά δεν τα έχω καταφέρει ακόμα , όπως δεν έχω κάτσει καν να το συνδέσω σε pc για τις επιπλέον ρυθμίσεις που έχει.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Μέγεθος και Βάρος

Ναι , είναι μεγάλο και βαρύ, κάποιοι θα το αγαπήσουν κάποιοι θα το σιχαθούν. Προσωπικά μου κάθεται γάντι και το μέγεθος και το βάρος. Πχ το istisk30 εμένα δεν με βολεύει, είναι μικρό για το χέρι μου ενώ στη σύζυγο κάθεται γάντι.

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα δηλαδή....
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Στον Ζυγό


Σκέτο το μοντ


+avocado 24


istick30+triton mini VS vt75+avocado24


istick30+triton mini VS vt75+avocado24


istick30+triton mini VS vt75+avocado24





Προσοχή σε περίπτωση αγοράς  δεν  μπαίνουν μέσα στο μοντ κάποιες μπαταρίες 26650 που έχουν ενα μικρό εξόγκωμα  στο κεφάλι, δυστυχώς δεν συγκράτησα τι μάρκα ήταν. Θα ήταν προτιμότερο να έχετε το μοντ στα χέρια σας για επιτόπου δοκιμή.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Τέλος, το διακοσμητικό δαχτυλίδι για τα 24μμ


Λοιπόν , το δαχτυλίδι αυτο ειναι ακριβώς 23,9μμ στην διαμετρο . Το μεταλλικό  κάτω μέρος του Avocado (24mm) είναι ακριβώς 23,8mm και χωράει μέσα μια χαρά. Ελα όμως που το γυάλινο τανκάκι είναι 24mm ακριβώς και δεν μπαίνει ..... :wall:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ελπίζω να κάλυψα τις πιο πολλές απορίες που μπορεί να έχει κάποιος για την αγορά αυτού του μοντ.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Επίσης να πώ ενα μεγάλο ευχαριστώ σε όλο αυτο το υπέροχο φόρουμ που ποτέ δεν κουράστηκε να μου απαντήσει σε όποια απορία είχα σχετικά με το άτμισμα και την διακοπή του καπνίσματος.




« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 23:09 από armadoran »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4511
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT75 (DNA 75)
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 17:29 »
Μπραβο σου φιλε armadoran , αλλα εχω και μια προταση για το συγκεκριμενο μοντακι επειδη εχει αγοραστει απο πολλους εδω μεσα .

Η προταση μου λοιπον ειναι ολοι οι κατοχοι , να αναφερουν το στυλ με το οποιο ατμιζουν και με ποια μπαταρια , για να δουμε στην πραξη την αποδοση των μπαταριων 26650 που εχει επιλεξει ο καθενας.

Συγνωμη για την παρεμβαση , αλλα νομιζω οτι ειναι κατι σημαντικο μιας και δεν υπαρχουν 26650 απο καποιο γνωστο κατασκευαστη ωστε να υπαρχουν εγκυρα και αναλυτικα αποτελεσματα αποδοσης .

Αποσυνδεδεμένος burku318

  • ***
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT75 (DNA 75)
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 18:47 »
Συμφωνω με sahadockan την παρασκευή θα το έχω και εγώ και ακόμα δεν έχω καταλήξει σε μπαταρία και έτσι θα το δουλεψω χαλαρά με μια lg 18650 μέχρι να πάρω γνώμες.
Και μπράβο φίλε armadoran για το τοπικ

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: HCIGAR VT75 (DNA 75)
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 19:07 »
To εχω κι εγω.(όχι αυτό που κερδισα από την GearBest).
Με μπαταρια 18650 δεν είναι βαρυ βλέποντας τον ογκο του.
π.χ. Το Zero mini είναι πιο βαρυ.
Το κοκκινο εχω και το μαυρο είναι σε όλα τα σημεια του οκ.
Eιναι πραγματι "αντρικο" μοντακι.
Πετρος

Αποσυνδεδεμένος spoon

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT75 (DNA 75)
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 19:12 »
Το mod το εχω απο τοτε που ηρθε Ελλαδα. Στιβαρη κατασκευη, μου εχει κατσει απιστευτα στο χερι. Ειναι αρκετα βαρυ ειδικα αν χρησιμοποιεις 26650, εμενα προσωπικα δεν με πειραζει. Το μονο μειον για μενα ειναι το χρωμα του μεταλλικου πλαισιου. Στις 2 μερες χρησης αρχισε να ασπριζει στις γωνιες μονο και μονο απο την επαφη με το χερι μου.

Οσον αφορα την προταση του Βασιλη, μεχρι στιγμης εχω δοκιμασει 2 26650. Ατμιζω σε power mode στα 15 watt με αντιστασεις 0,96-0,99 ohm. Οι μετρησεις που πηρα ειναι οι εξης:
LG HG2: 1706 sec αποφορτιση μεχρι τα 3,20v (χωρις φορτιο)
BASEN 4500 mah: 2681 sec αποφορτιση μεχρι τα 3,25v (χωρις φορτιο)
MXJO 4200 mah: 2655 sec αποφορτιση μεχρι τα 3,39v (χωρις φορτιο)

Οι 26650 ειχαν μονο μια φορτιση ενω η LG καμια 30αρια. Ειχα παρει να δοκιμασω και την Keepower 5200 mah αλλα δυστυχως η μπαταρια ειναι πολυ ψηλη, το καπακι βιδωνει 1-2 βολτες και εξεχει πολυ οποτε εφαγε ακυρο.
Να πω εδω οτι η πτωση τασης στις 26650 ειναι μεγαλυτερη σε σχεση με τις 18650. Χαρακτηριστικα η Basen με ταση 3,58v πατωντας το κουμπι, στιγμιαια πεφτει στα 3v ενω μετα σταθεροποιειται στα 3,22v.


Αποσυνδεδεμένος burku318

  • ***
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT75 (DNA 75)
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 19:39 »
Παιδιά ανεβαστε και καμιά φώτο με τη φθορά στο πλαίσιο που λέτε.

Αποσυνδεδεμένος spoon

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT75 (DNA 75)
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 21:16 »
Δεν βοηθαει ο φωτισμος αλλα πιστευω φαινονται οι ασπριλες.





Απ: HCIGAR VT75 (DNA 75)
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 22:55 »
Φίλε spoon ειναι αυτο που έγραψα και στην περιγραφή, το  πλαίσιο είναι κακοβαμμένο  και δεν έχει καλύψει καλά.



Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Μπραβο σου φιλε armadoran , αλλα εχω και μια προταση για το συγκεκριμενο μοντακι επειδη εχει αγοραστει απο πολλους εδω μεσα .

Η προταση μου λοιπον ειναι ολοι οι κατοχοι , να αναφερουν το στυλ με το οποιο ατμιζουν και με ποια μπαταρια , για να δουμε στην πραξη την αποδοση των μπαταριων 26650 που εχει επιλεξει ο καθενας.

Συγνωμη για την παρεμβαση , αλλα νομιζω οτι ειναι κατι σημαντικο μιας και δεν υπαρχουν 26650 απο καποιο γνωστο κατασκευαστη ωστε να υπαρχουν εγκυρα και αναλυτικα αποτελεσματα αποδοσης .

Το mod το εχω απο τοτε που ηρθε Ελλαδα. Στιβαρη κατασκευη, μου εχει κατσει απιστευτα στο χερι. Ειναι αρκετα βαρυ ειδικα αν χρησιμοποιεις 26650, εμενα προσωπικα δεν με πειραζει. Το μονο μειον για μενα ειναι το χρωμα του μεταλλικου πλαισιου. Στις 2 μερες χρησης αρχισε να ασπριζει στις γωνιες μονο και μονο απο την επαφη με το χερι μου.

Οσον αφορα την προταση του Βασιλη, μεχρι στιγμης εχω δοκιμασει 2 26650. Ατμιζω σε power mode στα 15 watt με αντιστασεις 0,96-0,99 ohm. Οι μετρησεις που πηρα ειναι οι εξης:
LG HG2: 1706 sec αποφορτιση μεχρι τα 3,20v (χωρις φορτιο)
BASEN 4500 mah: 2681 sec αποφορτιση μεχρι τα 3,25v (χωρις φορτιο)
MXJO 4200 mah: 2655 sec αποφορτιση μεχρι τα 3,39v (χωρις φορτιο)

Οι 26650 ειχαν μονο μια φορτιση ενω η LG καμια 30αρια. Ειχα παρει να δοκιμασω και την Keepower 5200 mah αλλα δυστυχως η μπαταρια ειναι πολυ ψηλη, το καπακι βιδωνει 1-2 βολτες και εξεχει πολυ οποτε εφαγε ακυρο.
Να πω εδω οτι η πτωση τασης στις 26650 ειναι μεγαλυτερη σε σχεση με τις 18650. Χαρακτηριστικα η Basen με ταση 3,58v πατωντας το κουμπι, στιγμιαια πεφτει στα 3v ενω μετα σταθεροποιειται στα 3,22v.

shadockan  ότι θέλεις , απλά αν θέλεις μετρήσεις σαν του spoon δεν ξέρω τον τρόπο να πάρω αυτες τις τιμές, αν μου πείτε ευχαρίστως.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Αυτη την μπαταρία έχω, δεν έψαξα καθόλου και τίποτα για την αγορά της, έφευγα για διακοπές, στο πρώτο κατάστημα που βρήκα μπροστά μου μπήκα και την πήρα.


« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 06, 2016, 10:25 από armadoran »

Αποσυνδεδεμένος burku318

  • ***
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT75 (DNA 75)
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2016, 14:35 »
Ψάχνοντας είδα μία εικόνα στο instagram.
Δείχνει ένα ωραίο σκιν που αγκαλιάζει πολύ το μοντ και ίσως να σώσουμε την φθορά αυτή. Τι λέτε; Το μαγαζί φαίνεται να βρίσκεται αγγλια και έρχεται ελλαδα το προϊόν κανονικά.

Ή φωτο


Και το site αυτό
http://zapwrapz.co.uk/

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4511
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT75 (DNA 75)
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2016, 15:19 »
Φίλε spoon ειναι αυτο που έγραψα και στην περιγραφή, το  πλαίσιο είναι κακοβαμμένο  και δεν έχει καλύψει καλά.



Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

shadockan  ότι θέλεις , απλά αν θέλεις μετρήσεις σαν του spoon δεν ξέρω τον τρόπο να πάρω αυτες τις τιμές, αν μου πείτε ευχαρίστως.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Αυτη την μπαταρία έχω, δεν έψαξα καθόλου και τίποτα για την αγορά της, έφευγα για διακοπές, στο πρώτο κατάστημα που βρήκα μπροστά μου μπήκα και την πήρα.







Δυστυχως δεν τη ξερω τη μπαταρια , αλλα η εταιρια εχει ασχημο παρελθον....
Ποτε δεν ξερεις ομως ................


Ο τροπος μετρησης ειναι ο εξης :

Φορτιζεις τη μπαταρια σου και μετρας τα ml που θα καταναλωσεις μεχρι να σταματησει η πλακετα να δουλευει.
ΤαWatts θα πρεπει να ειναι σταθερα .

Αυτα ειναι τα κυρια σημεια που θα πρεπει να προσεξεις .
Η ωρα  (μια ωρα - μια μερα - μια εβδομαδα) δεν εχει σημασια .
Η τιμη της αντιστασης στην πλακετα αυτη ή σε οποιαδηποτε step down δεν εχει σημασια .

Σημασια δηλαδη εχει ποσα ml καταναλωνουμε στη διαρκεια λειτουργιας της μπαταριας , με σταθερα τα Watts καθ' ολη τη διαρκεια λειτουργιας .

Στο τελος κοιταμε στα ποσα Volts σταματησε η πλακετα να τραβαει ρευμα απο τη μπαταρια .

Αποσυνδεδεμένος χολερας

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT75 (DNA 75)
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2016, 15:50 »
αυτές εχω και δουλευει μια χαρα


Prodcuts > KP IMR Battery > Other Sizes

KP IMR 26650 battery 5200mAh max 30A discharge 3.7v lithium battery
* Quality High Drain Li-ion Rechargeable Battery
* Brand: KeepPower
* Size: 26650
* Part No.: UH2652
* Nominal Voltage: 3.7V
* Nominal Capacity: 5200mAh

  • Details
  • Product Description
[color][size][font]
1.    High Drain IMR26650 Li-ion Rechargeable Battery UH2652
2.    Typical Capacity: 5200mAh
3.    Normal Voltage: 3.7V
4.    Charge Method: constant voltage with limited current
5.    Standard Charge Current: 2000mA
6.    Fast Charge Current: 4000mA
7.    Max. Plus Discharge Current: 30.0A
8.    Max. Constant Discharge Current: 15.0A
9.    4.2 volts full charged voltage and 2.5 volts discharge cut off voltage
10.   High charge and discharge currents reduce cycle life.
[/font][/size][/color]

Απ: HCIGAR VT75 (DNA 75)
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2016, 16:09 »
Δυστυχως δεν τη ξερω τη μπαταρια , αλλα η εταιρια εχει ασχημο παρελθον....
Ποτε δεν ξερεις ομως ................

Ο τροπος μετρησης ειναι ο εξης :

Φορτιζεις τη μπαταρια σου και μετρας τα ml που θα καταναλωσεις μεχρι να σταματησει η πλακετα να δουλευει.
ΤαWatts θα πρεπει να ειναι σταθερα .

Αυτα ειναι τα κυρια σημεια που θα πρεπει να προσεξεις .
Η ωρα  (μια ωρα - μια μερα - μια εβδομαδα) δεν εχει σημασια .
Η τιμη της αντιστασης στην πλακετα αυτη ή σε οποιαδηποτε step down δεν εχει σημασια .

Σημασια δηλαδη εχει ποσα ml καταναλωνουμε στη διαρκεια λειτουργιας της μπαταριας , με σταθερα τα Watts καθ' ολη τη διαρκεια λειτουργιας .

Στο τελος κοιταμε στα ποσα Volts σταματησε η πλακετα να τραβαει ρευμα απο τη μπαταρια .
Ήμουν σχεδόν σίγουρος οτι η αγορά ήταν μάπα αφού ούτε έρευνα προηγήθηκε ουτε πήρα συστάσεις απο το φόρουμ.
Εδω όμως βλέπω μετρήσεις σε seconds..... :confused1:  μπορεί η πλακέτα που έχει το μοντ να κάνει τέτοια μέτρηση?

Αποσυνδεδεμένος spoon

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT75 (DNA 75)
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2016, 16:27 »
Η πλακετα κραταει στατιστικα και μπορεις να τα δεις απο το device monitor του escribe. Αν εχεις windows pc και θες να το κατεβασεις https://www.evolvapor.com/products/dna75

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4511
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT75 (DNA 75)
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2016, 21:02 »
Ωπα....
Εχεις μπει στο escribe της πλακετας ;;;;;;
Αν δεν εχεις μπει ....... να μπεις και να κανεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ .
Στο DNA 200 αλλαζει εντελως η αποδοση με σωστες ρυθμισεις ..... ΣΕ ΟΛΑ .

Απ: HCIGAR VT75 (DNA 75)
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2016, 22:22 »
Κατέβασα το προγραμματάκι που είπε ο spoon  , φορτίζω  θα κάνω reset , για να μετρήσουμε την μπαταρία , τώρα τα υπόλοιπα τα βλέπω λίγο λούκι,  θέλει λίγο μελέτη  για τις ρυθμίσεις.
αν θέλει κάποιος να βοηθήσει , ευχαρίστως.
Πάντως η μπαταρία σε πλήρη φόρτιση είναι στα 4.20V

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160030 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110819 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515445 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146503 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303314 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12812 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530885 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201490 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801708 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11095 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41023 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet