vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

μετα απο ποσο καιρο ισχυει το "εκοψα το καπνισμα"?

Αποσυνδεδεμένος danae_l

  • *
  • 58
  • Φύλο: Γυναίκα
εχω μια απορια ...μετα απο ποσο καιρο αποκλειστικου ατμισματος,μπορουμε να πουμε σχεδον με σιγουρια οτι το κοψαμε το τσιγαρο?
ποτε περιπου σταματανε τα συμπτωματα της εξαρτησης που ειχαμε?
εννοω,περιπου μετα απο ποσο διαστημα σιγουρευτηκατε οτι δεν το ζητατε,δεν σας λειπει,δεν βλεπατε πακετο και να σας αναβουν τα λαμπακια και να γυριζετε γρηγορα αλλου το βλεμμα σας για να μην παρετε τον δρομο της κακιας,αλλα να κρατηθειτε στον δρομο της αρετης? ;D

Αποσυνδεδεμένος yorwos81

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
Απ: μετα απο ποσο καιρο ισχυει το "εκοψα το καπνισμα"?
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 28, 2016, 20:57 »
Τις 3-4 μερες αρκετα λιγοτερο ως τις 7. Μετα απο 20 μερες  2 σ/κ που εμεινα απο αντισταση πηρα κανονικα τσιγαρα . Ξαναρχισα Δευτερα ατμισα χωρις καμια ορεξη για κανονικο παρολο τη 2ημερη επιστροφη. Εδω καταλαβα κ οτι η εξαρτηση ειναι καθαρα θεμα νικοτινης κ οχι τοσο συνηθειας. Τη μεγαλυτερη διαφορα την ειδα οταν βρηκα υγρο που μου αρεσε, εκει πλεον δεν ειχα καμια ορεξη για επιστροφη

Αποσυνδεδεμένος papoys1

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: μετα απο ποσο καιρο ισχυει το "εκοψα το καπνισμα"?
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 28, 2016, 21:04 »
Κατ εμε ολλα αυτα εξαρτωντε απο το μυαλο μας.Ημουν μανιωδης καπνιστης 45 χρονια 60 τσιγαρα ημερησιως κακης ποιοτητας αφορολογητα για να αντεξω το κοστος.Μολις δοκιμασα το ατμισμα πριν εναμιση χρονο ειπα εδω ειμαστε ουτε ενα τσιγαρο εναμιση χρονο τωρα και βαλεμε σε ντεκε με καπνιζοντες καρφι δεν μου καιγετε εμαθα και απολαμβανω το ατμισμα αλλα κακα τα ψεματα μου εχει γινη αυτο εξαρτηση

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: μετα απο ποσο καιρο ισχυει το "εκοψα το καπνισμα"?
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 28, 2016, 21:24 »
Ότι ισχύει και για βαριά ναρκωτικά, το ποτό, τον τζόγο κτλ ισχύει και το τσιγάρο. Μια φορά καπνιστής πάντα καπνιστής, και αν το σταματήσεις, ποτέ δεν πρέπει να πείσεις τον "εαυτό" σου το έκοψα, τελείωσε. Πρέπει να έχεις στο πίσω μέρος το μυαλού σου ότι μπορεί να ξανακυλήσεις αν "αφεθείς".

Αποσυνδεδεμένος Sfigos

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
  • Vape it like u stole it!
Απ: μετα απο ποσο καιρο ισχυει το "εκοψα το καπνισμα"?
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 28, 2016, 21:29 »
Μετά από 2 μήνες ατμίσματος τα βρίσκω "σκούρα" μόνο μετά από φαγοπότι μέχρι "σκασμού"  :laugh1: και καμιά φορά με τον καφέ(το ψάχνω ακόμα με τις γεύσεις..)

Από εκεί και πέρα δεν έχω κανένα θέμα πλέον ακόμα και αν όλοι γύρω μου καπνίζουν!

Αποσυνδεδεμένος danae_l

  • *
  • 58
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: μετα απο ποσο καιρο ισχυει το "εκοψα το καπνισμα"?
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 28, 2016, 21:33 »
αυριο που θα αγορασω υγρα με 12 νικοτινη (διοτι ειμαι στο 6 και υπαρχουν στιγμες που τα βλεπω ολα απο το χαρμανιασμα) θα δω το θεμα πιο αισιοδοξα ;D
οταν καπνιζουν διπλα μου,υπαρχουν στιγμες που θελω να τους βουτηξω το τσιγαρο να το ρουφηξω μονοκοπανια ,ευτυχως τις περισσοτερες στιγμες που βρωμαει τοσο πολυ το τσιγαρο,που πραγματικα απορω πως το εβαζα στο στομα μου 34 χρονια...

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: μετα απο ποσο καιρο ισχυει το "εκοψα το καπνισμα"?
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 28, 2016, 21:42 »
Για εμένα το "έκοψα το κάπνισμα" έρχεται όταν έχει φύγει εντελώς η επιθυμία για κ.τ. Σίγουρα, θα μπορούσαμε να το μετρήσουμε με τις ημέρες, αλλά ουσιαστικά, το «κόψιμο» ξεκινάει όταν πλέον δεν αποζητούμε το τσιγάρο στις στιγμές που παλαιότερα θα το αποζητούσαμε

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: μετα απο ποσο καιρο ισχυει το "εκοψα το καπνισμα"?
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 28, 2016, 21:45 »
Η φράση "έκοψα το κάπνισμα" δεν έχει νόημα, δυστυχώς.
Πιο σωστή είναι η "έχω να καπνίσω από..."

Αποσυνδεδεμένος alex-kal

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
Απ: μετα απο ποσο καιρο ισχυει το "εκοψα το καπνισμα"?
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 28, 2016, 22:05 »
Εγώ λέω ότι σταμάτησα το τσιγάρο , δεν το έκοψα.
Και αυτό γιατί είναι ακόμα στο μυαλό μου (εντάξει νέος είμαι 2 μήνες έχω το η.τ.).
Πριν από μερικά χρόνια το είχα σταματήσει για 4-5 μήνες , αλλά σε μια δύσκολη το ξανάρχισα ..
Τώρα το έχω δει πιο ψύχραιμα και είμαι πιο σίγουρος ότι θα το κόψω ..

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: μετα απο ποσο καιρο ισχυει το "εκοψα το καπνισμα"?
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 28, 2016, 22:53 »
Απο το μακρυνο 2009 εως το 2014 εμεινα ακαπνος. Ξανακυλησα ενα χρονο, κ το ξαναπαρατησα.
Ποτε δε μου φυγε η επιθυμια να καπνισω, κι ας με χαλαει τωρα η μυρωδια του.
Απλα εχει γινει αγωνας μπραντεφερ τωρα... η αυτο  η εγω.

Αποσυνδεδεμένος konmac

  • **
  • 405
  • Φύλο: Άντρας
Απ: μετα απο ποσο καιρο ισχυει το "εκοψα το καπνισμα"?
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 29, 2016, 00:36 »
ΠΟΤΕ. 
Πάντα θα είμαι υποψήφιος καπνιστής. 

Αποσυνδεδεμένος Nana

  • **
  • 198
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: μετα απο ποσο καιρο ισχυει το "εκοψα το καπνισμα"?
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 29, 2016, 00:38 »
Φυσικα και ισχυει Διεκοψα το καπνισμα και αρχισα το ατμισμα :))

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: μετα απο ποσο καιρο ισχυει το "εκοψα το καπνισμα"?
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 29, 2016, 01:26 »
Δυστυχώς το "έκοψα το κάπνισμα" μάλλον δικαιούνται να το πουν όσοι το έκοψαν μαχαίρι χωρίς υποκατάστατα ή κατάφεραν να πετάξουν και το η.τ. μετά από καιρό.
Όλοι οι υπολοίποι είμαστε οι αδύναμοι και δυστυχώς πάντα θα είμαστε υποψήφιοι για πισωγύρισμα, ακόμη και εάν κάποιος έχει πέσει στο μηδέν νικοτίνη μιας και διατηρεί τη ψυχολογική εξάρτηση.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: μετα απο ποσο καιρο ισχυει το "εκοψα το καπνισμα"?
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 29, 2016, 02:59 »
Η απεξάρτηση απο τη πρόσληψή νικοτίνης σταματάει όταν απλά σταματήσουμε να είμαστε εξαρτημένοι απο αυτή. Αυτο γίνετε σταματώντας το κάπνισμα ή το ατμισμα.

Οσο εισπνέουμε κάτι που περιέχει νικοτίνη θα είμαστε εξαρτημενοι.

Μη παίζουμε με τις λεξεις ατμισμα-κάπνισμα.... Η ουσία είναι μια.

Εγώ δε το κρύβω,οπότε του γουστάρω το ανάβω το  καμελάκι,στο μήνα μπορεί να κάνω 5-6. δεν φανατιζομαι με το να μισώ κάτι που έκανα χρόνια ως άμυνα για να παω μπροστά...  Η το κοβο έχοντας όμορφες αναμνήσεις Η συνεχίζω απολαμβάνοντας  ηλεκτρονικό κανονικό,ανάλογα τη διαθεση και δε νιώθω και καμιά ενοχή.

Όπως και πολλοι ορκισμένοι ατμιστες...ασχετος αν δε το λένε...
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 29, 2016, 03:12 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: μετα απο ποσο καιρο ισχυει το "εκοψα το καπνισμα"?
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 29, 2016, 03:50 »
όταν μυρίζω κάλο καπνό από τσιγάρο, μου λείπει. κάνω δυο, τρεις τζούρες το καιφουνι και ξεχνάω τα πάντα.
όταν δοκίμασα μετά από καιρό ένα στριφτό, κατάλαβα ότι δεν έχει το χτυπημα σαν αυτό  που έχω στο ΗΤ, πάντως η γεύση ήταν χάλια.
καιφουν λεξιλογικα σημαίνει κέφι.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 29, 2016, 04:09 από sergor »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110802 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159988 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515428 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146501 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303305 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12807 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530863 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201484 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801690 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11090 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41016 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet