vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

105 επισκέπτες, 10 χρήστες
Tem, Milarepa, webtool, lagoudakis, Tazz, dkostas, Nikrom, GEORGEFK, george kotsopoulos, aalex

Twitter

Χρήση Συρμάτων που προορίζονται για TC σε μηχανικά mods

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Πόσο καλά σας παίζει το SS σε μηχανικό mod όσοι το έχετε δοκιμάσει ?

Εχω την εντύπωση πως το καλύτερο ή έστω ένα από τα καλύτερα σύρματα για μηχανικά mods είναι το SS και γενικά όσα έχουν TCR κοντά σε αυτό.

Για παράδειγμα, αν έχουν ένα SS316L coil,  σύρμα 0.2mm (32AWG), πυρήνα 2.5mm , 6 σπείρες, 1.4Ω (Heat Flux από 7 έως 10W) και σχεδόν φορτισμένη μπαταρία που μετά από το mod+atmo volt drop μας δίνει 3.8V. Τότε με κρύο το σύρμα θα παίρνουμε 10.3Watt (http://www.steam-engine.org/ohm.asp) από το μηχανικό. Όσο όμως πατάμε το κουμπί και τραβάμε (στην ίδια τζούρα πάντα) λόγω αύξησης της θερμοκρασίας του σύρματος η αντίστασή του (TCR) μεγαλώνει φτάνοντας τα 1.7Ω στους 250oC (http://www.steam-engine.org/wirewiz.asp) όπου εκεί το mod μας πλέον δίνει 8.5W αφού έχει μεγαλώσει 1.2 φορές η αντίσταση !!! Δεν χρειάζονται και περισσότερα αφού ήδη έχει φτάσει η θερμοκρασία (και μπορεί να έχει ξεπεράσει) τους βαθμούς που χρειάζονται για την ατμοποίηση. Αντίθετα με Kanthal σύρμα ή οποιοδήποτε άλλο μη μεταβλητής αντίστασης το mod θα δίνει το αρχικό ρεύμα / ισχύ που έδωσε στην αρχή της τζούρας. Με το SS έχουμε κάτι σαν "preheat" δηλαδή.

Ισχύουν τα παραπάνω ?

=================================================================================

Από το Συντονισμό:

Ενδιαφέρον θέμα! :thumpup: Αρκεί να είναι κατανοητό σε όλους ότι περισσότερο αναφέρεται σε σύρματα τύπου SS, NiFe κλπ, τα οποία ναι μεν έχουν μεγάλο TCR αλλά και μεγάλη σχετικά ωμική αντίσταση. Με απλά λόγια, ΔΕΝ βάζουμε Ni200 και Ti01 σε μηχανικό!



« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 26, 2016, 11:06 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρήση Συρμάτων που προορίζονται για TC σε μηχανικά mods
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 25, 2016, 16:21 »
Αν σου αρέσει η αίσθηση του μηχανικού γενικά, δηλαδή απαλό ρεύμα και πτώση σιγά σιγά, τότε το ss θα το απολαύσεις.
Η πρώτη απόπειρα που έκανα με το ss ήταν κάπου πριν μπει το 16.
Το θεώρησα αποτυχία για τα δικά μου γούστα και έκανα μια δοκιμή σε μηχανικό. Από τότε μόνο με ss δουλεύω σε μηχανικό και για τα δικά μου γούστα είναι απλά άψογο.
Θεωρώ εύστοχο το παράδειγμα σου, είναι σαν να έχεις ένα pre heat και μετά η τζούρα έρχεται απαλά.
Επίσης, οταν το βαμβακι στεγνώνει προλαβαίνεις το καμμενο πιο εύκολα γιατι όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία, ανεβαίνουν και τα ωμ. Στην δική μου χρήση τουλάχιστον που είναι low και όχι γκανγκστερικη :D

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρήση Συρμάτων που προορίζονται για TC σε μηχανικά mods
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 25, 2016, 20:42 »
Ωραία η λογική και με έβαλε να σκεφτώ κάποια πράγματα και ήρθε και την κατάλληλη στιγμή για μένα!  :thumpup:
Επειδή ούτε εμένα μου άρεσε το ατσάλι σε ηλεκτρονικό mod θα το δοκιμάσω και εγώ έτσι!
Ψάχνοντας λίγο τις ρυθμίσεις στο παράδειγμα και αλλάζοντας το σύρμα σε custom resistivity μέχρι να πετύχω τις 6 σπείρες πάλι στα 1,7 Ohm ώστε να έχω όσο το δυνατόν πιο κοντά στην πραγματικότητα ενδείξεις, βγήκε αυτό στα 8,5 watt!
Heat Flux 224!
Όντως το ατσάλι απο αυτή την άποψη δείχνει ιδανικό με αυτό τον τρόπο λειτουργίας! Άλλωστε όταν βγήκε δεν προοριζόταν για έλεγχο θερμοκρασίας!
Επειδή είμαι περίεργος όμως, έκανα ένα παρόμοιο έλεγχο με σύρμα NiFe30 της dicodes που έχει το αμέσως μικρότερο TCR. Πιστεύω ότι αν δεν προλάβει να εξατμιστεί το βαμβάκι στα πρώτα δέκατα του δευτερολέπτου της τζούρας, ίσως καταφέρουμε και να ατμίσουμε... :tongue_smilie:
Μια απορία έχω μόνο η οποία μάλλον θα μου λυθεί στην πράξη...δεν είναι πολύ μικροί οι χρόνοι που συμβαίνει όλο αυτό ώστε να καταλάβουμε την οποιαδήποτε διαφορά...?

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Χρήση Συρμάτων που προορίζονται για TC σε μηχανικά mods
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 25, 2016, 21:31 »
Παράθεση
. Πιστεύω ότι αν δεν προλάβει να εξατμιστεί το βαμβάκι στα πρώτα δέκατα του δευτερολέπτου της τζούρας, ίσως καταφέρουμε και να ατμίσουμε... (Image removed from quote.)
Μα γιατί να συμβεί αυτό. Σε μηχανικό, ακόμα και με full φορτισμένη μπαταρία (4.2V) και με το ελάχιστο volt drop, θα πάνε 3.9V στο coil, δηλαδή 9Watt για αντίσταση 1.7Ω   6 σπείρες 0.2mm αντέχουν και παίζουν άνετα με 9Watt, τροφοδοσία σωστή χρειάζετε όπως παντού που δεν υπάρχει TC. Επίσης μην ξεχνας ότι η 1.4Ω φτάνει στα 1.7Ω στους 250oC. Όταν πλησιάζουμε επικύνδυνα την 300άρα η αντίσταση από 1.4Ω * 1.207 (στους 250) γίνεται 1.4Ω * 1.246  1.75 άρα τραβά και λιγότερο ρεύμα.

Ίσως πρέπει να ανεβούμε αντίσταση στο coil πχ στα 1.5Ω (~7 σπείρες) ώστε να ανέβει η αντίσταση στα 1.8Ω.


Παράθεση
Μια απορία έχω μόνο η οποία μάλλον θα μου λυθεί στην πράξη...δεν είναι πολύ μικροί οι χρόνοι που συμβαίνει όλο αυτό ώστε να καταλάβουμε την οποιαδήποτε διαφορά...?
Διαφορά δεν ειλικρινά δεν ξέρω αν θα καταλάβουμε, αλλά εμένα και μόνο η ιδέα ότι όταν πατάω το κουμπί δίνει 11W και στα 2 δευτερόλεπτα που τραβώ τζούρα έχει πέσει στα 9W χωρίς να υπάρχουν πλακέτες και κουμπάκια, και όλα αυτά χρησιμοποιώντας μόνο την φυση/φυσική των υλικών με εξιτάρει.

Δεν ξέρω μόνο πως οι μπαταρίες δίνουν το πραγματικό τους ρεύμα, για παράδειγμα, αν έχουμε σταθερή αντίσταση που δεν μεταβάλετε από θερμοκρασίες, τότε η μπαταρία θα δώση για ΟΛΗ την διάρκεια τις τζούρας (πχ των 3sec) σταθερά, ακετέβατα volt ? Ή θα ξεκινήσει με 4V και στο τέλος της τζούρας θα δίνει ας πούμε 3.9V, μέχρι την επόμενη τζούρα που θα αρχίσει από 3.98V για να φτάσει στα 3.88V ? Είναι άγνωστο σε μένα αυτό, αλλά πολύ θα ήθελα να συμβαίνει κάτι τέτοιο!

Ίσως τέτοιο σύρμα https://www.zivipf.com/epages/63862298.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/63862298/Products/V2A-0.20/SubProducts/V2a-0.20-10m με TCR105 αντί για 088 να είναι καλύτερο για αυτή την δουλειά, 7 σπείρες 2.5mm για 1.5Ω κρύα αντίσταση, 1.8Ω στους 200oC
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 25, 2016, 22:22 από tzifos_f1 »

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρήση Συρμάτων που προορίζονται για TC σε μηχανικά mods
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 25, 2016, 22:51 »
Δεν διάβασες καλά τί έγραψα... :)
Το ότι θα εξατμιστεί το βαμβάκι το έγραψα για το σύρμα NiFe30 της dicodes που είπα να τσεκάρω αντίστοιχα. Αν βάλεις και εσύ τα αντίστοιχα νούμερα θα δεις τι εννοώ!
Για το ατσάλι μια χαρά μου φαίνονται όσα είπες και συμφώνησα.
Αν βάλεις 7 σπείρες όπως λες, το οποίο βγάζει 1,6 Ohm, τα watt γίνονται 9 και έχεις heat flux 208. Για εμένα και τις δικές μου προτιμήσεις, αυτό είναι ένα ιδανικό νούμερο. Στους 250 βαθμούς όμως, η 1,6 Ohm αντίσταση θα γίνει 1,94 περίπου. Σε αυτά τα Ohm έχεις 7,44 watt και το heat flux γίνεται 172 που πιστεύω εμένα δεν θα μου άρεσε...οπότε για μένα τουλάχιστον τα νούμερα που έβαλες στην αρχή ίσως είναι και τα καλύτερα.
Για το 304 που λες μάλλον πρέπει να ανέβεις λίγο σε διάμετρο γιατί το 0,20 mm σου δίνει ένα αρχικό heat flux 225 το οποίο όσο πάει πέφτει. Στους 200 βαθμούς μάλιστα που η αντίσταση μεγαλώνει, γίνεται 190. Έχει μικρότερη αντίσταση απο το 316L. Φαντάζομαι θα είναι λίγο αδύναμο αλλά νομίζω αρκετά κάηκα και απόψε με τόσους υπολογισμούς :tongue_smilie:
Πάντως ένα ατσάλι 304 στα 0,25 mm, δίνει αρχικό heat flux 253 και στους 200 πέφτει στο 212 που τουλάχιστον για εμένα είναι πιο ικανοποιητικό! :)

Όλα αυτά εννοείται ότι είναι τελείως θεωρητικά και σύμφωνα με τη δική μου λογική και τους υπολογισμούς βάση του steam engine και των αντιστάσεων βάση του TCR του κάθε σύρματος για κάθε δεδομένη θερμοκρασία.

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Χρήση Συρμάτων που προορίζονται για TC σε μηχανικά mods
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 26, 2016, 00:37 »
Σίγουρα θα δούμε διάρκεια στην μπαταρία αν δουλέψουμε σωστά ένα σύρμα με TCR από ότι ένα σύρμα με σχεδον μηδενικό TCR πάνω στα μηχανικά mod. Όταν η σύγκριση γίνει μάλιστα με ηλεκ. mod τότε η διαφορά θα φαίνεται ακόμη μεγαλύτερη. Αυτονομία λοιπόν το πρώτο που θα δούμε. Μένει να δούμε αν θα ικανοποιεί ο ατμός. Ελπίζω να στείλει γρήγορα ο κινέζος το modακι να δώ τι λένε επιτέλους αυτά τα μηχανικά.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρήση Συρμάτων που προορίζονται για TC σε μηχανικά mods
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 26, 2016, 00:51 »
Lol... και εγώ μηχανικό περιμένω και συμμετείχα στην κουβέντα... :tongue_smilie:
Για αυτό είπα ήρθε την κατάλληλη στιγμή... ;)
Βέβαια εγώ θα το συνδύαζα με nichrome αλλά μ'άρεσε η ιδέα με το ατσάλι! Και όχι τίποτα άλλο...έχω και 304 0,25mm του γερμανού... ;D

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Χρήση Συρμάτων που προορίζονται για TC σε μηχανικά mods
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 26, 2016, 11:29 »
Ωραίο TCR (στο 120) έχει το Zirconium αλλά έχει κάπως χαμηλή ωμική αντίσταση, περίπου ίδια με το SS, αλλά δεν υπάρχει σε διαστάσεις μικρότερες των 0.35mm έτσι για παράδειγμα 6 σπείρες, 0.35mm, σε 2.5mm άξονα βγαίνουν ~0.6Ω  που σημαίνει πολλά watt από το μηχανικό (~22watt μετα τα volt drops) και προσωπικά στα watt αυτά δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω οποιονδήποτε άτμο. Ακόμα και με 15watt "πνίγομαι". TCR120 σημαίνει ότι με κρύα αντίσταση 1Ω θα παίρνουμε ~14watt με καλοφορτισμένη μπαταρία και στους 250oC θα έχουμε ~1.3Ω και συνεπώς ~11watt.

Ποια άλλα ασφαλή σύρματα πέρα από αυτά με TCR κοντά στο 100 ξέρουμε ?

ΥΓ: thanks Cruiser79 για την μεταφορά
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 26, 2016, 11:39 από tzifos_f1 »

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Χρήση Συρμάτων που προορίζονται για TC σε μηχανικά mods
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 26, 2016, 11:36 »
Έχοντας στην κατοχή μου 3 μηχανικά Μοντ,  είπα τι στα κομματια τόσο ατσάλι έχω και κάθεται κανε μια δοκιμή να δεις κατά πόσο ευσταθούν όλες αυτές η πληροφορίες.!!!
λόγο του ότι στων ένα από τους 3 φαινόμενο είχα αντίσταση με σύρμα κανθαλ στα 0.8 ωμ έφτιαξα μια με ατσάλι περίπου στα ίδια ωμ ....
SS 0.25
6 σπείρες
2.4 πυρήνα
0.9 ωμ
το αποτέλεσμά που πήρα δεν ηταν κακό  και μπορώ να πω ότι ει ναι όπως του κανθαλ ,,
το δε ρεύμα στο μηχανικό Μοντ ερχόταν χωρίς σκαμπανεβασματα όπως ακριβώς και στο κανθαλ,,
καμένο δεν πήρα ακόμα και με μακρόσυρτη τζούρα....
σαν αποδώσει παίζει πάρα πολύ καλα αλλά για τα δικά μου γούστα η γεύση είναι ποιο χαμηλού επίπεδου από αυτή που παίρνω από το κανθαλ με το ίδιο υγρό ....
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 26, 2016, 11:51 από giorgos maniadakis »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Χρήση Συρμάτων που προορίζονται για TC σε μηχανικά mods
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 26, 2016, 12:39 »
Κατά τη γνώμη μου, "ασφαλή" θεωρώ τα σύρματα τα οποία έχουν υψηλή σχετικά ωμική αντίσταση σε διατομές από 0.28 και άνω. Προσοχή θέλει μόνο το ατσάλι SS430 καθώς σε μεγάλες θερμοκρασίες γίνεται εύθραυστο. Εισαγωγικά χρησιμοποιώ καθώς όταν μιλάμε για ασφάλεια, δεν πρέπει να μιλάμε εμπειρικά. Διαβάζει και κόσμος με μικρότερη εμπειρία από άλλους, και μπορεί το Ti02 πχ να είναι ασφαλέστατο στα χέρια μου, στα χέρια κάποιου όχι και τόσο εξοικειωμένου όμως, μπορεί να είναι εφάμιλλο του C4...

Θεωρώ πάντως για το παράδειγμα του Ζιρκονίου, ότι τα 22W δεν είναι άσχημα για 0.35 σύρμα...

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Χρήση Συρμάτων που προορίζονται για TC σε μηχανικά mods
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 26, 2016, 13:08 »
Παράθεση
Κατά τη γνώμη μου, "ασφαλή" θεωρώ τα σύρματα τα οποία έχουν υψηλή σχετικά ωμική αντίσταση σε διατομές από 0.28 και άνω.
Θεωρείς ότι ένα SS, 0.2mm ή ένα 0.25mm δεν είναι ασφαλές ? Γιατί?

Το ότι δεν μου κάνει το Zirconium στα 0.35mm είναι καθαρά θέμα ατμιστικού γούστου, γιατί έγραψα ότι δεν μπορώ να ατμίσω σε πολλά watt. Άλλοι έχουν 20Watt για all-day και για γούστα φτάνουν 40 ή και περισσότερα watt. Εγώ δεν μπορώ.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρήση Συρμάτων που προορίζονται για TC σε μηχανικά mods
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 26, 2016, 13:09 »
Κατά τη γνώμη μου, "ασφαλή" θεωρώ τα σύρματα τα οποία έχουν υψηλή σχετικά ωμική αντίσταση σε διατομές από 0.28 και άνω. Προσοχή θέλει μόνο το ατσάλι SS430 καθώς σε μεγάλες θερμοκρασίες γίνεται εύθραυστο.

συμφωνω απολυτα. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Χρήση Συρμάτων που προορίζονται για TC σε μηχανικά mods
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 26, 2016, 13:58 »
Θεωρείς ότι ένα SS, 0.2mm ή ένα 0.25mm δεν είναι ασφαλές ? Γιατί?

Εγώ δεν το έγραψα καλά. Αυτό που έπρεπε να γράψω είναι ότι θεωρώ ασφαλές ένα σύρμα με μεγάλο TCR όταν δίνει σχετικά μεγάλη ωμική αντίσταση σε διατομές 0.28 και άνω. Περισσότερο με επηρρεάζει το γεγονός ότι φοβάμαι μην από τα γραφόμενα, αποφασίσει κανείς να βάλει Ni200 σε μηχανικό!

Τα 0.2 και 0.25 SS, τα θεωρώ εξ' ορισμού ασφαλή καθώς το τελικό αποτέλεσμα θα έχει μεγάλη σχετικά ωμική αντίσταση.

Επανέρχομαι στο κομμάτι των 22W του Ζιρκονίου: Οκ, καλά τα λέμε ότι τα W είναι το αποτέλεσμα το οποίο τελικά ατμίζουμε. Είναι όμως έτσι?
Άλλο 22W με 0.25 σύρμα και 2Ω αντίσταση, άλλο με 40ρι σύρμα και 0.3Ω αντίσταση. Στην πρώτη περίπτωση, μαζί σου, δεν παλεύεται (αν και αυτές οι συνθήκες δεν μπορούν να υπάρξουν σε μηχανικό, εκτός αν βάλεις δύο μπαταρίες σε σειρά). Στη δεύτερη όμως, με τα 22W ούτε που θα ανάβει το σύρμα. Και στη δεύτερη φυσικά, με φρέσκια καλή μπαταρία και νορμάλ απώλειες, στο μηχανικό θα πάρεις κάπου στα 51W.

Θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέροντα τίποτα γραφήματα από τη μεταβολή της αντίστασης με SS σύρματα σε μηχανικό, ώστε να δούμε και πόσο προσπάθεια χρειάζεται να καταβάλλει η μπαταρία μας για να ανταπεξέλθει σε αυτά τα δεδομένα... Έχω το προαίσθημα πάντως ότι σε μια τέτοια περίπτωση, η μπαταρία θα καταπονείται λιγότερο από ένα τυπικό TC άτμισμα σε ηλεκτρονικό μοντ...

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Χρήση Συρμάτων που προορίζονται για TC σε μηχανικά mods
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 26, 2016, 14:27 »
Σύρμα με μεγάλο TCR σε μηχανικό, αυτό είναι κάτι πολύ περίεργο και πιστεύω ότι δεν προκειτε να δουλέψει σωστά ή καλά.
  
Ας πούμε ότι έχουμε ένα σύρμα με τις ιδιότητες του Titanium1 χωρίς την επικινδυνότητά του με τα οξείδια, με TCR360, αρκετά μεγάλο αλλά υπάρχουν και σύρματα με μεγαλύτερο TCR.  Η αντίσταση 2.5mm, 6 σπέιρες, 0.32mm πάχος, βγαίνει ας πούμε 0.5Ω. Στους 250 βαθμούς και με αυτό το TCR η αντίσταση θα λέει 0.93Ω !!!

Πολύ γρήγορα, δηλαδή μέσα σε 3 δέκατα/μισό δευτερόλεπτο η μπαταρία εκεί που έδινε ~29Watt θα δίνει 15.5Watt σχεδόν τα μισά! Είναι παρα πολύ μεγάλη η διαφορά της αντίστασης "κρύου"/"ζεστου" και αυτό δεν ξέρω τι επιπτώσεις θα έχει στο ατμιστικό αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Χρήση Συρμάτων που προορίζονται για TC σε μηχανικά mods
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 26, 2016, 14:44 »
Αυτά θα τα διαπιστώσετε εσείς με τα μηχανικά!

Από κινητό.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4678 475609 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:06
από kyrgiannis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114327 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1236 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2306 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 887 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 270910 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1471 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 818 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43077 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164798 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12286 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1520088 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap