vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

129 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, stamatisgr, Jorge, antiklitos140, bloodlessz, camber, Milarepa, ramon

Twitter

SMY SDNA 75W

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
SMY SDNA 75W
« στις: Αυγούστου 24, 2016, 10:40 »
Δεν βρήκα πληροφορίες γι' αυτό και το αγόρασα στα τυφλά.
Ένα μοντάκι σε μέγεθος VTC , με όμορφη ματ βαφή (το μαύρο και το κόκκινο), ή καθαρό SS. Τη βαφή   ξύλου δεν την συστήνω και δεν την συζητώ. Κιτσαρία για ελληνοαμερικάνους.
Η κατασκευή δείχνει αρκετά καλή. Το πορτάκι είναι άριστο με ισχυρούς μαγνήτες. Η βαφή δείχνει ανθεκτική. Ο πόλος έχει μαλακό ελατήριο και δουλεύει καλά, ενώ το σπείρωμα και η επιφάνεια επαφής του κονέκτορα είναι SS και πείθουν. Τα κουμπάκια πλαστικά , φτηνιάρικα , αλλά προεξέχουν όσο χρειάζεται και απαιτούν την πρέπουσα δύναμη.
Το μόνο παράπονο αφορά στο κάλυμμα της οθόνης που είναι βουτυρένιο και χαράζεται και με το δάκτυλο.
Εργονομικά, αξίζει εδώ να σημειώσω , ότι για μένα είναι πολύ βολικό που βρίσκεται το firebutton στην ίδια πλευρά με τον ατμοποιητή, γιατί έτσι μπορώ να το χρησιμοποιώ και με τον δείκτη και με τον αντίχειρα, όπως το VTC, IPV D3 κλπ . Αν ήταν και λίγο πιο φαρδύ, θα μου ταίριαζε απόλυτα.
Προσοχή, ατμοποιητές ένω των 22χιλ περισσεύουν.

Η πλακέτα είναι η γνωστή DNA 75W , που δουλεύει υπέροχα  και σε power mode και σε TC. Aυτό όμως συμβαίνει αφού παιδευτείς για ώρες με το λογισμικό escribe και ρυθμίσεις τα πάντα σύμφωνα με τις ανάγκες σου. Γι'αυτό πούλησα όλα μου τα άλλα μοντάκια και χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά DNA.
Παρενθετικά να αναφέρω ότι είχα ξεγράψει το TC , όσο χρησιμοποιούσα VTC, pico και τέτοια. Αυτά κατά τη διάρκεια του preheat, δίνουν 30W και δεν ξέρω τι γίνεται με το Ni200, αλλά με το SS στα 0,8Ω που χρησιμοποιώ εγώ, απλά ...καίγεται το βαμβάκι.
Στη DNA 75W , μπόρεσα να ρυθμίσω το preheat χαμηλά, στα 15W και με εξυπηρετεί άριστα.
Mπαταρία μια, που μπορεί να φορτιστεί άφοβα και μέσα.
Ως προς την αξία του θα το τοποθετούσα ακριβώς στη μέση μεταξύ του VTC και του Therion DNA 75W. Πλακέτα πολύ καλλίτερη (αν και δύσχρηστη), από του VTC και κατασκευή πολύ κατώτερη από αυτή του Therion.

Οι φωτό που έβγαλα είναι μεγάλες και δεν χώρεσαν, για να δούμε αυτό:
http://reasonablevapes.com/simeiyue-smy-sdna-75-box-mod/

« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 24, 2016, 12:50 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος drummer

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SMY SDNA 75W
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 24, 2016, 11:08 »
Ομορφο δειχνει στις φωτο.
Και από gb έχει 54-59€, νομίζω για dna75 είναι πολύ καλή τιμή.
Από ακρίβεια στην μέτρηση αντίστασης πως πάει?

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: SMY SDNA 75W
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 24, 2016, 11:23 »
σέβομαι την άποψη σου και συμφωνώ πως η πλακέτα dna είναι καλύτερη από αυτές τις joyetech αλλα διαφωνώ ως προς το μέγεθος τις διαφοράς που αναφέρεις
εγώ ατμίζω με tc πάνω από ένα χρόνο και τα ρεύματα του vtc και του pico είναι πολύ καλά στο tc
αν το στήσιμο και η τροφοδοσία είναι σωστή σου δίνει (σχεδόν) σταθερά ρεύματα και δε καταλαβαίνεις τον παλμό του ηλεκτρονικού mod
σε καμια περίπτωση (αν τα σύρματα που χρησιμοποιείς είναι σωστά) δεν καίγεται το βαμβάκι
ο λόγος που πούλησα αυτό το mod είναι επειδή το pico κάνει με το παραπάνω αυτά που υπόσχεται και με έχει βολέψει τόσο πολύ στο χέρι και στην τσέπη που δεν με βλέπω να αλλάζω σύντομα mod
αν βγάζαν ένα με 18500 μπαταρία ακόμα πιο κοντό θα το αγόραζα αβλεπί

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: SMY SDNA 75W
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 24, 2016, 11:29 »
Καλό ριζικο και καλό ατμιστο ,, αν και κατάλαβα σε ποιο μοντ αναφέρεσαι καλό θα ηταν να έβαζες και κάποιες φώτο η ακόμα και κάποιο λινκ ...
σχετικα με τις ρυθμισης τις πλακετας ανεβασε ενα μινι οδηγο ο συνατμιστης Λοξίας
εδω θα βρεις  πολυ χρησιμες πληροφοριες για το τι και πως http://vaping.gr/index.php/topic,31555.msg1056755.html#msg1056755 

Αποσυνδεδεμένος Chriskos

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
  • Enjoy the Silence ....
Απ: SMY SDNA 75W
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 24, 2016, 11:47 »
Το mod είναι αυτό https://www.fasttech.com/products/0/10010520/4665902-authentic-simeiyue-smy-sdna75-75w-tc-vw-apv-box
Το είχα βάλει στο μάτι εδω και καιρό. Χθες μπήκε  παραγγελία οπότε αναμένω.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: SMY SDNA 75W
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 24, 2016, 12:05 »
Και εγώ το παράγγειλα σε μαυράκι και είναι στο δρόμο.

Μόλις το παραλάβω και το δοκιμάσω θα ενημερώσω και το νήμα.

Πάντως για τα λεφτά του και δεδομένου ότι φοράει την DNA75 είναι πολύ καλή αγορά,

Επίσης ένα μεγάλο θετικό που έχει το SMY SDNA75 είναι η ματ βαφή του αλλά περισσότερο το εύχρηστο μαγνητικό καπάκι μπαταρίας τύπου VTC mini χωρίς τα προβλήματα άλλων μοντς με βιδωτά καπάκια μπαταρίας (βλέπε Hcigar VT75 και VT75 nano)

Και ένα βιντεάκι από τον Daniel που συμμετείχε στο project του συγκεκριμένου μοντ:


Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SMY SDNA 75W
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 24, 2016, 12:14 »
Μάκη,
άλλαξα αμέσως ΟΛΕΣ τις ρυθμίσεις του Daniel και το έφερα στα μέτρα μου που είναι σαφώς πιο ήπια. Δεν θέλω πάνω από 15W. Αυτός τα μισά προφίλ τα έχει να χτυπάνε 75W :o













Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

σέβομαι την άποψη σου και συμφωνώ πως η πλακέτα dna είναι καλύτερη από αυτές τις joyetech αλλα διαφωνώ ως προς το μέγεθος τις διαφοράς που αναφέρεις
εγώ ατμίζω με tc πάνω από ένα χρόνο και τα ρεύματα του vtc και του pico είναι πολύ καλά στο tc
αν το στήσιμο και η τροφοδοσία είναι σωστή σου δίνει (σχεδόν) σταθερά ρεύματα και δε καταλαβαίνεις τον παλμό του ηλεκτρονικού mod
σε καμια περίπτωση (αν τα σύρματα που χρησιμοποιείς είναι σωστά) δεν καίγεται το βαμβάκι
ο λόγος που πούλησα αυτό το mod είναι επειδή το pico κάνει με το παραπάνω αυτά που υπόσχεται και με έχει βολέψει τόσο πολύ στο χέρι και στην τσέπη που δεν με βλέπω να αλλάζω σύντομα mod
αν βγάζαν ένα με 18500 μπαταρία ακόμα πιο κοντό θα το αγόραζα αβλεπί

Κώστα το λόγο που απέρριψα τα VTC - pico ,τον λέω παραπάνω. Κάνουν πολύ ισχυρό preheat που δε ρυθμίζεται.  Ενώ το DNA 75 το ρύθμισα και στα δυο μοντάκια μου ,στο escribe , στα15W και ζεσταίνουν το coil χαλαρά.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 24, 2016, 12:20 από nikonian »

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: SMY SDNA 75W
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 24, 2016, 12:28 »
στο δικό μου pico μπορείς να ρυθμίσεις το preheat από το 1w και φυσικά εκεί δεν ατμίζει καν

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: SMY SDNA 75W
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 24, 2016, 12:31 »
Μάκη,
άλλαξα αμέσως ΟΛΕΣ τις ρυθμίσεις του Daniel και το έφερα στα μέτρα μου που είναι σαφώς πιο ήπια. Δεν θέλω πάνω από 15W. Αυτός τα μισά προφίλ τα έχει να χτυπάνε 75W :o
Κώστα το λόγο που απέρριψα τα VTC - pico ,τον λέω παραπάνω. Κάνουν πολύ ισχυρό preheat που δε ρυθμίζεται.  Ενώ το DNA 75 το ρύθμισα και στα δυο μοντάκια μου ,στο escribe , στα15W και ζεσταίνουν το coil χαλαρά.


Νίκο και εγώ το ίδιο θα κάνω. Δεν ατμίζω σχεδόν ποτέ πάνω από 15 Watt, οπότε και το preheat θα το έχω στα 15.

Αυτό που έγραψες όμως ότι δεν μπορείς να ρυθμίσεις τα Watt στο preheat στα μοντάκια VTC mini και Pico δεν το κατάλαβα. :nope:

Εγώ γιατί μπορώ και ρυθμίζω τα Watt σε 15, σε έλεγχο θερμοκρασίας και στα δύο παραπάνω μοντάκια; :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: SMY SDNA 75W
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 24, 2016, 12:44 »
Sorry για το off-topic αλλά ξέρω γιατί πράγμα μιλάει ο @nikonian Δεν είναι pre-heat αυτό στα pico/joyetech απλά κολλάει καμιά φορά και ενώ έχεις δώσει TC με 12Watt για παράδειγμα, αυτό γράφει και δίνει 30watt. Για να το "ξεκολλήσεις" απλά ξεκλειδώνεις την αντίσταση, βγάζεις ατμο, βάζεις άλλο ατμο με άλλη τιμή να σε ρωτήσει new coil και πατας ναι, μετά ξαναβάζεις τον πρώτο/κρύο ατμοποιητή και επαναλαμβάνεις κλείδωμα. είναι glitch.

Και εγώ στο VTC το έχω πάθει αρκετές φορές αυτό και φανταστείτε παίζω με 0.2mm SS 4-5 σπείρες TC στα 8watt. Όταν δίνει 30W κοκκινίζει το σύρμα σε dt.

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SMY SDNA 75W
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 24, 2016, 12:48 »
Εγώ καταλαβαίνω το εξής:

Ρυθμίζεις μια χαρά τα Watt που θα ατμίσεις στα 12W πχ.
Όμως τα μοντάκια , προκειμένου να προσεγγίσουν την επιθυμητή θερμοκρασία  γρήγορα, τραβάνε μια κανονιά στα 30W για 1-2 δευτερόλεπτα και μετά πέφτουν στα 12W που ρυθμίζεις εσύ.



Στο DNA 75 λοιπόν ρυθμίζεις από το escribe, να μην δίνει αυτή την κανονιά στα 30, αλλά στα 15W για 1 δευτερόλεπτο και ...όλα καλά

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: SMY SDNA 75W
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 24, 2016, 12:58 »
Μην επιμένεις, τουλάχιστον για pico & evic VTC mini που έχω δουλέψει, αν κλειδώσεις σωστά αντίσταση ας πούμε στα 3watt δεν θα κοκκινίσει ποτέ το σύρμα, δεν θα πάρει ποτέ 30w. Υπάρχει και στο review του bushardo για το VTC mini γράφημα με μετρήσεις volt/watt σε tc.

Αυτό που παθαίνεις με τις πλακέτες της joyetech είναι γιατί δεν έχεις κλειδώσει σωστά αντίσταση. Ειναι λιγο "βλαμμένο" το σύστημα με το κλείδωμα της αντίστασης στις joyetech ?? Μπορεί, αλλά αν το ξέρεις και το προσέξεις δεν έχεις πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: SMY SDNA 75W
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 24, 2016, 12:59 »
νομίζω πως έχεις μπερδευτεί κάπου και καλύτερα να κρατήσουμε αυτό το νήμα στα καλά και τα κακά του smy sdna 75 και να αφήσουμε τα του pico για το νήμα του pico

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: SMY SDNA 75W
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 24, 2016, 13:02 »
Μην επιμένεις, τουλάχιστον για pico & evic VTC mini που έχω δουλέψει, αν κλειδώσεις σωστά αντίσταση ας πούμε στα 3watt δεν θα κοκκινίσει ποτέ το σύρμα, δεν θα πάρει ποτέ 30w. Υπάρχει και στο review του bushardo για το VTC mini γράφημα με μετρήσεις volt/watt σε tc.

Αυτό που παθαίνεις με τις πλακέτες της joyetech είναι γιατί δεν έχεις κλειδώσει σωστά αντίσταση. Ειναι λιγο "βλαμμένο" το σύστημα με το κλείδωμα της αντίστασης στις joyetech ?? Μπορεί, αλλά αν το ξέρεις και το προσέξεις δεν έχεις πρόβλημα.

Ακριβώς έτσι είναι. Μια χαρά δουλεύουν τα VTC mini και Pico αν τα έχεις ρυθμίσει σωστά και ποτέ δεν μου έχει δώσει παραπάνω watt από αυτά που τους έχω ορίσει.
Πιστεύω όμως ότι η DNA75 στο SMY σίγουρα σε απόδοση και ποιότητα είναι κλάσεις ανώτερη.

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: SMY SDNA 75W
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 24, 2016, 13:19 »
Αυτό που με ενδιαφέρει στις υλοποιήσεις με DNΑ75 είναι η διαχείριση της μπαταρίας και πόσο καλά την κάνει σε TC mode. Στα pico/VTC mini είναι ψιλοχάλια, στα 7-8watt που ατμίζω σε power mode η μπαταρία κρατά 2 μέρες κοντά. Αν γυρίσω σε TC mode πάλι 7-8watt (με τον ίδιο ατμοποιητή και coil SS εννοείτε) τότε βγάζει δεν βγάζει μια μέρα.

Το SMY είναι στο μέγεθος και έχει και το ίδιο layout με αυτό και με ενδιαφέρει πολύ θα έλεγα. Πως τα πάει λοιπόν με την διαχείριση της μπαταρίας?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34807 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 28 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9367 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:45
από tsep12
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8818 1083989 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:41
από shadockan
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135644 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476231 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114612 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1281 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2337 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 907 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271062 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1497 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos