vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

170 επισκέπτες, 3 χρήστες
Jorge, panoskapa, Tem

Twitter

DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις

Αποσυνδεδεμένος burku318

  • ***
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #150 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2016, 09:27 »
και στα καπακια κι αλλη ερωτηση εγω. :angel:
αυτο με την μπαταρια που κανουμε το κανουμε με τον τροπο που λες angelo στο αλλο τοπικ? Μονο?
Γιατι το εκανα και μου εβγαλε μια γραμμη γραφημα και τη τιμη power βαζουμε πριν ξεκινησει η διαδικασια?
Ειναι απο μονο του στα 40

Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #151 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2016, 09:56 »
Καλημερα παιδια!

Μακη με το batery analyzer κατα κυριο λογο πετυχαινεις να εχεις αντικειμενικη απεικονιση της σταθμης της μπαταριας.
Αν χρησιμοποιεις διαφορες μπαταριες οντως δεν θα ειναι αντικειμενικη η ενδειξη καθως δεν μπορεις να τρεχεις καθε φορα το analyzer.
Στη θεση σου θα εβαζα μεσα την χειροτερη απο τις τρεις και θα ετρεχα το battery analyzer.

Ετσι αν μετα βαλεις μια καλυτερη μπαταρια θα ξερεις οτι απ οτι βλεπεις στην ενδειξη θα εχεις και λιγο περισσοτερο....

Κατα τα αλλα δεν θα επηρεαστει το ατμισμα σου λογω των διαφορετικων (ελαχιστα) καμπυλων αποφορτισης που θα εχουν οι μπαταριες στην πραγματικοτητα, λογω παλαιοτητας...


Φιλε Burku το καλυτερο ειναι να το βαλεις στα watt τα οποια ατμιζεις, ετσι ειναι ακριβεστερη η ενδειξη.
Αν μια μπαταρια την αποφορτισεις με 5watt θα αποδοσει 2800mah ας πουμε.
Την ιδια αμα την βαλεις να αποφορτιστει στα 60watt ζητημα να δωσει 2000mah...
Συνεπως οσο πιο κοντα στα βαττ που ατμιζεις...
Κατα τα αλλα δεν θελει κατι αλλο περα απο πληρως φορτισμενη μπαταρα..


Γιατι το εκανα και μου εβγαλε μια γραμμη γραφημα
Τι εννοεις ακριβως?

Αποσυνδεδεμένος burku318

  • ***
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #152 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2016, 09:59 »
Να είσαι καλά angelo αλλά πες μου αν μπορείς. Βάζω επάνω ατμοποιητη με αντίσταση; Στην αρχή το είχα έτσι και σε κάποια φάση έδωσε fire πάει η αντίσταση μετα το έκανα χωρίς ατμοποιητη και έβγαλε μία ευθεία γραμμή στο διάγραμμα.

Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #153 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2016, 10:10 »
Εννοειται, ναι με αντισταση. Εχεις καποιον επισκευασιμο ατμοποιητη να κανεις αυτο που δειχνω στο αλλο θεμα?

Αποσυνδεδεμένος burku318

  • ***
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #154 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2016, 11:29 »
Εχω ναι αλλα πρεπει να γινει ολη αυτη η διαδικασια που λες ή μπορω να βάλω ενα συρμα και να γινει? Μονο το συρμα?

Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #155 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2016, 11:33 »
Μπορείς αλλά δεν ξέρω τι θερμοκρασίες θα πιάσει... Σκεψου ότι θα αδειάσει μία μπαταρία μέσα σε μία ώρα το πολύ. Πολύ θερμότητα νομίζω.  Τουλάχιστον βάλε έναν ανεμιστήρα να το χτυπάει..

Αποσυνδεδεμένος Θεώρημα

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #156 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2016, 13:52 »
Μια ερώτηση,  όταν ανοίγω το atomizer analyzer το room temp. Μένει σταθερό η έχουμε συνεχείς μεταβολή; 

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #157 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2016, 20:32 »
Αγορίνες (και κοριτσίνες!  :tongue_smilie: ) μόλις έφτιαξα το πρώτο μου προφάιλ με SS316L θενξ του ΝΕΑΡΟΥ Λοξία μας. 8)

Αφού τον ευχαριστήσω κι εγώ για τον κατατοπιστικότατο οδηγό και επιβεβαιώσω επίσης την απίθανη λειτουργία της DNA στο tc ξεκινώ:

Νεαρέ μας κάνε μια διόρθωση στο πρώτο ποστ αντικαθιστώντας το "Escribe" με το "Steam Engine", εγώ το βρήκα εύκολα αλλά κάποιος πιο καινούργιος σε αυτά θα πει "αυτός εδώ ή τρελός είναι ή που δουλεύει το escribe της Yihi".. :))


Εδώ:
Τρέχουμε το Escribe και επιλέγουμε το ταμπελάκι Wire Wizard.


Και επανέρχομαι στα δικά μας γιατί την είχα την απορία στην άκρη του μυαλού μου αλλά μόλις προ ολίγου έπεσα στα δροσερά νερά του ελέγχου θερμοκρασίας με το παρόν mod, πρέπει λοιπόν να τη φέρω στη μέση του μυαλού μου τώρα. :))

Αφορά αυτά:

Παιδιά επίσης μην κλειδωνετε ποτέ την αντισταση.
Μπορεί να βιδωσεις και να είναι λίγο ζεστός ο ατμοποιητης. Αν αφήσεις ξεκλειδωτο μετά από λίγο που θα κρυώσει παιρνει αυτόματα την σωστή τιμή της κρύας αντίστασης μόνο του.
Αφήνοντας λοιπον ξεκλειδωτη την αντισταση δεν παλευεις με βιδωματα-ξεβιδωματα κρυωματα κτλ. Τα κάνει μόνο του.
Σωστή η προτροπή του ο angelo παιδιά.
Το συστήνει και ο κατασκευαστής το να αφήνουμε την αντίσταση ξεκλείδωτη και να την κλειδωνουμε μόνον σε περίπτωση που παρατηρούμε μεγάλη απόκλιση στις τιμές που διαβάζει το μοντ.

..κι ερωτώ. Ισχύει ρε παιδιά; Εγώ προσωπικά την κλείδωσα -να πω την αμαρτία μου- και δεν βρίσκω τον λόγο να μην το κάνω κιόλας, πάντα θεωρούσα το σωστό κλείδωμα μιας αντίστασης Νο1 βήμα και "must" για σωστό έλεγχο θερμοκρασίας. Αν επιμείνετε την ξεκλειδώνω κιόλας δεν πειράζει, στο χέρι μου κρατάω εξάλλου τα κλειδιά.. :laugh1:

Για πείτε..

Αυτά τα ολίγα από μένα για αρχή (Ωωωω  :thumpup: έφτιαξα το πρώτο μου προφίλ!  8) ) και χαίρομαι νέες θάλασσες τώρα, παίζει απίθανα το πράγμα στον fodάκο αυτή τη στιγμή!

Κλείνω με τα λόγια του ευεργέτη μας  :respect:

Καλά TC στο μοντάκι σας... :)


Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #158 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2016, 23:27 »
Αγορίνες (και κοριτσίνες!  :tongue_smilie: ) μόλις έφτιαξα το πρώτο μου προφάιλ με SS316L θενξ του ΝΕΑΡΟΥ Λοξία μας. 8)
Χμμμ...ο Μάκης πάει φιρί φιρί να του χαρίσω κάνα ατμοποιητή λέμε... :laugh1:

Νεαρέ μας κάνε μια διόρθωση στο πρώτο ποστ αντικαθιστώντας το "Escribe" με το "Steam Engine",
Έτσι και το γράψει κάνα δυο φορές ακόμα, με βλέπω να του αγοράζω μοντάκι... :laugh1:
Ευχαριστώ για την επισήμανση Μάκη. Το είδα τώρα, αλλά δεν μπορώ πλέον να το διορθώσω. 

Σχετικά με το κλείδωμα της αντίστασης, εγώ ακολούθησα την σύσταση της Evolv πως δεν χρειάζεται κλείδωμα. Και μέχρι στιγμής η αντίσταση είναι σταθερή. Σπάνια θα αλλάξει τιμή και αυτό ποτέ πάνω από 0,02 και επανέρχεται.
Μόνο στην περίπτωση που μου έκανε κάτι τρελά ο Fodi F2 την κλείδωσα, αλλά δεν απέδωσε διότι υπήρχε βραχυκύκλωμα.

Αποσυνδεδεμένος kk

  • **
  • 240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #159 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2016, 23:39 »
κάποιος που παίζει 0.03 να μην την κλειδώνει ;    :))

Αποσυνδεδεμένος burku318

  • ***
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #160 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2016, 23:41 »
Δουλεύω σε θερμοκρασία είτε κλειδωμένη είτε ξεκλειδωτη την έχω την αντίσταση παρατηρώ ότι δουλεύει υποδειγματικά. Μετά από τα όσα έχετε πει έχω πάθει πλάκα.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #161 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2016, 23:56 »
:laugh1:

Τίποτα δεν χρειάζεται να χαρίσεις κύριε Λοξία μας, χαρά μας να ικανοποιούμε αυτούς που μοιράζονται τόσα! :D

Εδώ και κάμποση ώρα κι εγώ την ξεκλείδωσα πάντως και μέχρι στιγμής παίζει αρκετά καλά το πράγμα, όχι ότι είχα θέμα με την κλειδωμένη αντίσταση δηλαδή αλλά είπα να ακολουθήσω τις συμβουλές για να δω συμπεριφορά. Υπάρχουν αλλαγές στην ωμικότητά της κατά το πάτημα του fire βέβαια αλλά επανέρχεται σύντομα στα κανονικά της πλαίσια.

Όλα τα παραπάνω με 316L, δεν ξέρω αν δοκιμάσω κι άλλο σύρμα νικελίου ή τιτανιου μελλοντικά αλλά δεν το βλέπω κιόλας.. :)

Αποσυνδεδεμένος Νικόλας Λογγινιδης

  • **
  • 396
  • Φύλο: Άντρας
  • Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθεις
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #162 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2016, 07:08 »
Φιλε Μακη δοκιμασε Nife30 απο stealthvape και θα δεις τι σημαινει τισι απο την dna. Αποδοση βραχος εδω και τρεις βδομαδες με ενα καθαρισμα ενδιαμεσα. Πρωι, μεσημερι , βραδυ, κρυο , ζεστη ιδια και απαραλλαχτη τζουρα.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #163 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2016, 10:06 »
Όντως αυτά τα NiFe πρέπει να τα δοκιμάσω κάποια στιγμή, τα έχω καιρό στα υπόψιν αλλά τα χιλιόμετρα σύρματος που έχω μαζέψει εδώ δεν με αφήνουν να τα σκεφτώ και πολύ μέχρι τώρα. Φοβάμαι μήπως μου αρέσει τόσο που θα με κάνει στο τέλος να αφήσω όλα τα υπόλοιπα στην άκρη και θα με βάλει στο τριπάκι να προμηθευτώ νέα χιλιόμετρα σε καρούλια. Θα τα κάνει twisted clapton και θα με κρεμάσει από εκεί μετά η κυρά.. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #164 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2016, 10:11 »
Ψάχνοντας στο fast tech για Nife 30 βρίσκω Kanthal Nichrome αυτό λέτε;
Αν ειναι εύκολο ένα λινκ.


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33716 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534213 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59585 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8048 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236916 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 406 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13962 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136004 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084750 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35174 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9788 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478105 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy