vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

253 επισκέπτες, 9 χρήστες
gioupi, manoslykos, stsoulos, tibolaso, Giannis.B, Alexander20, Buliwyf, komos, Lazy Dog

Twitter

ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα"

Αποσυνδεδεμένος haris231

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Μην παίρνουμε κατά γράμμα τι λέει ο καθένας σε κάποιο βιβλίο.
Αν ρίξεις ελαιόλαδο και νερό σε ένα βάζο, όσο και να ανακατέψεις δεν πρόκειται να διαλυθεί το νερό στο λάδι.
Εκτός και αν είσαι ματιασμένος.... :laugh1: :laugh1: :laugh1:

vikos

Εννοείτε ότι κρατάς το κείμενο αλώστε δεν είναι δικό μου .... χαχαχα 

Αυτά περί γλυκερίνης  και διαλυτότητας με το νερό!

Καλημέρα 

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2810
  • Φύλο: Άντρας
Καταρχας σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας. Ο λογος που τεσταρω τελευταια τον εαυτο μου με Bebeca Mist (85% VG - 15% νερο) ειναι μπας και στα καλα καθουμενα απεκτησα καμια ψιλο αλλεργια στην PG. Και η αληθεια ειναι πως αισθανομαι καπως καλυτερα, υπο την εννοια πως προχθες που εβαλα να ατμισω υγρο με 50/50 , αρχισα στα γρηγορα να νιωθω παλι σαν αρρωστος. Λιγο καινε τα ματια και ενα γενικο πεσιμο λες και παω να αρρωστησω. Απο χθες το πρωι που εβαλα ξανα την Bebeca εστρωσα αρκετα. Συμπτωση? Παιζει... Οπως και να'χει υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να μην εχει να κανει με τα υγρα αυτου καθεαυτου....αλλα με το ακαταπαυστο ατμισμα μερα και νυχτα. Συν την υπολοιπη χαλια ποιοτητα ζωης απο τροφη....και υπνο! Ηδη εβαλα σκοπο να αλλαξω αρκετα πραγματακια στην ζωη μου, ασχετως του προβληματος του λαιμου.

Ετσι για την ιστορια... Δεν εχω καθολου σκασιματα με την Bebeca! Απλως μου καταστρεφει γρηγορα τις αντιστασεις του Zenith!

Δική μου συμβουλή...όσο μπορείς λιγότερη νικοτίνη και αρώματα. Είναι με διαφορά τα πιο βλαπτικά-ερεθιστικά συστατικά στο υγρό σου.
Επίσης χαμήλωσε ισχύ, ελάττωσε ποσότητα(τουλάχιστον ένα από τα 2).

Αποσυνδεδεμένος Johnathan

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Τον τελευταιο χρονο εχω βρει την ακρη μου με τις βασεις της FlavourArt, 50/50, 4.5mg... Με βολευει διοτι ειναι ετοιμη η νικοτινη που ατμιζω χωρις να μπαινω σε διαδικασιες να τις φτιαχνω μονος μου με μπουστερακια κατι που βαριεμαι πολυ. Σκετη βαση ατμιζω εδω και χρονια, εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων. Οσο για την ισχυ, απο τοτε που ξεκινησα το ατμισμα ειμαι στα 10W με αντιστασεις 1.5-1.8. Η ποσοτητα ομως ειναι ατελειωτη αφου δεν το αφηνω ποτε απο το χερι μου... Σε λιγο δεν θα αναπνεω καθολου φυσιολογικο αερα παρα μονο ατμο. Ηδη ομως κανω προσπαθειες ελαττωσης.. Ιδωμεν!

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 05, 2019, 02:19 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2810
  • Φύλο: Άντρας
Κι εγώ το 14 ξεκίνησα, αλλά στα 2 χρόνια είχα φτάσει σε νικοτίνη 0.

Προσπάθησε το, σταδιακά.
Π.χ. ένα μέρος μηδενική, 4 μέρη 4,5
μετά από 1 μήνα που θα έχεις συνηθίσει, πας σε 2 μέρη μηδενική για 4 μέρη 4,5.
Κ ο κ
Παίρνει χρόνο αλλά είναι πολύ εύκολο.

Υ.Γ.
4,5 νικοτίνη για πενταετή ατμιστή είναι ΠΟΛΥ.

vikos

Για τον 
Johnathan

Η φιλοσοφία μας πρέπει να είναι ''Μην ξεκινήσω ξανά το τσιγάρο'' αν με τα 4,5mg δεν βρίσκεις ικανοποίηση και το έχεις κάνει πιπίλα χωρίς τέλος και χωρίς οξυγόνο ..... Ανέβασε την Νικοτίνη " Τι αλλο μπορείς να κάνεις? "

Αποσυνδεδεμένος rezwalker

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Τον τελευταιο χρονο εχω βρει την ακρη μου με τις βασεις της FlavourArt, 50/50, 4.5mg... Με βολευει διοτι ειναι ετοιμη η νικοτινη που ατμιζω χωρις να μπαινω σε διαδικασιες να τις φτιαχνω μονος μου με μπουστερακια κατι που βαριεμαι πολυ. Σκετη βαση ατμιζω εδω και χρονια, εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων. Οσο για την ισχυ, απο τοτε που ξεκινησα το ατμισμα ειμαι στα 10W με αντιστασεις 1.5-1.8. Η ποσοτητα ομως ειναι ατελειωτη αφου δεν το αφηνω ποτε απο το χερι μου... Σε λιγο δεν θα αναπνεω καθολου φυσιολογικο αερα παρα μονο ατμο. Ηδη ομως κανω προσπαθειες ελαττωσης.. Ιδωμεν!
παιξε με την pg εγω πχ οταν ανεβαζω vg εχω θεμα στο στομα με αυτρες
δες αμα η flavourart σου κανει αλλιως ping mule
γενικα βασεις φαρμακειου μπορουν να κανουν θεματα

Αποσυνδεδεμένος Johnathan

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
4,5 νικοτίνη για πενταετή ατμιστή είναι ΠΟΛΥ.

Το παλεψα και με 3mg αλλα χανω το χτυπημα στον λαιμο και ξενερωνω να ατμιζω αερα, με μονη διαφορα ισως αν φτιαξω μια 3αρα σκετη βαση με 80% PG! Απο την αλλη τα 6mg που ατμιζα καποτε πλεον μου φαινονται πολλα. Γι'αυτο κατεληξα στα 4,5.

Για τον
Johnathan

Η φιλοσοφία μας πρέπει να είναι ''Μην ξεκινήσω ξανά το τσιγάρο'' αν με τα 4,5mg δεν βρίσκεις ικανοποίηση και το έχεις κάνει πιπίλα χωρίς τέλος και χωρίς οξυγόνο ..... Ανέβασε την Νικοτίνη " Τι αλλο μπορείς να κάνεις? "

Φιλε μου, το τσιγαρο κοπηκε μαχαιρι την στιγμη της πρωτης μου ηλεκτρονικης τζουρας το 2014. Μου φαινεται αστειο και μονο στην σκεψη να βρεθω και παλι με ενα πακετο τσιγαρα. Οσο για το ανεβασμα της νικοτινης, εδω και μηνες καταλαβα πως οτιδηποτε πανω απο αυτο που ατμιζω ηδη με χτυπαει πολυ στον λαιμο και δεν μου αρεσει. Εκει που πρεπει να στοχευσω ειναι στην συνηθεια της κινησης του χεριου. Στο προβλημα δηλαδη που συνηθως εχει καθε ατμιστης ή καπνιστης και δεν μπορει να το ελαττωσει/κοψει. Με λιγα λογια να το αφηνω και καποιες ωρες κατω χωρις να πρεπει σονι και ντε να ατμισω.

παιξε με την pg εγω πχ οταν ανεβαζω vg εχω θεμα στο στομα με αυτρες
δες αμα η flavourart σου κανει αλλιως ping mule
γενικα βασεις φαρμακειου μπορουν να κανουν θεματα

Pink mule εκανα οταν πρωτο ηρθε το προβλημα με τον λαιμο μου και ολα αυτα που εγραψα σε προηγουμενο ποστ. Πιστευοντας πως εφταιγε η συγκεκριμενη βαση αρχισα να πειραματιζομαι με διαφορες βασεις. Τελικα δεν ηταν ζητημα βασης αλλα ατελειωτου ατμισματος. Ετσι θελω να πιστευω δηλαδη. Θα επανελθω μελλοντικα με τις οποιες εξελιξεις προκυψουν.

Σας ευχαριστω οσους μπηκατε στον κοπο να απαντησετε!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 20, 2019, 17:44 από Johnathan »

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης1966

  • **
  • 306
  • Φύλο: Άντρας
Πάντως αυτό με το 80pg μην το γελάς... Εγώ έτσι φτιάχνω τα υγρά εδω κ 3χρόνια

Συνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
4,5 νικοτίνη για πενταετή ατμιστή είναι ΠΟΛΥ.
Γιατι να ειναι πολυ; Εξαρταται απο τον ανθρωπο. 
7+ χρονια κ ακομη ειμαι στα 6-7mg(mtl ατμοποιητες παντα) και τον τελευταιο καιρο εχω αρχισει παλι το πιπιλισμα και μαλλον θα ξανα ανεβασω στα 9...

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2810
  • Φύλο: Άντρας
Γιατί εμείς πρέπει να ελέγχουμε τον εθισμό κι όχι εκείνος εμάς.

Δε θα πω κάτι παραπάνω γιατί πολλοί από τους χρόνια συχνάζοντες εδώ ανήκουν στην ίδια κατηγορία και δεν έχω όρεξη για αντιδικίες.
Απλά συμπληρώνω πως είναι και εξαιρετικά αντι-οικονομικό.
Καλή συνέχεια..

Συνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Για ποιο λογο να αντιδικισουμε; Ο καθενας εχει το δικαιωμα στην γνωμη του και η δικη σου ειναι απολυτως σεβαστη

Απλα εμενα δεν μου αρεσει να ψυχαναγκαζω τον εαυτο μου.

Καποιοι χρειαζονται λιγοτερο χρονο, αλλοι χρονια κ καποιοι ισως να μην φυγουν ποτε απο τη νικοτινη. Εξου κ το "εξαρταται απο τον ανθρωπο"
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 20, 2019, 21:00 από Lazy Dog »

vikos

Προτάσεις κάνουμε  και  σκέψεις , ο κάθε ένας έχει τις δικιες του, δεν υπάρχει καμία αντιδικία, μπορεί κάποιος να έχει σκεφτεί κάτι που ο άλλος δεν το έχει φανταστεί,,,, και με αυτόν τον τρόπο μπορεί να τον βοηθήσει σε ενα πρόβλημα που τον απασχολεί έντονα.
Τουλάχιστον με αυτον τον τρόπο σκέφτομαι εγώ , αλλιως πιο το νόημα να ανταλλάσσουμε τις σκέψεις μας μέσα σε ένα foroum?

Εγώ πιστεύω ότι δεν είναι θέμα κίνησης αλλά θέμα νικοτίνης και εθισμού μας απέναντι της .
Αν είναι θέμα κίνησης πάρε ενα κομπολοι η βαλε σκετη καθαρη βαση η απασχολησε το χερι σου με ενα αντιστρες μπαλακι. 

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Εκτός και αν είσαι ματιασμένος.... :laugh1: :laugh1: :laugh1:
:lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot:

Αποσυνδεδεμένος sakis37

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
τωρα 2 μερες εχω ενα τσουξιμο/γδαρσιμο στον ουρανισκο.
εριξα την νικοτινη στα 6mg απο 9mg εως 12mg που επαιζα.
ανεβασα την vg στα 70/30 απο 50/50 και 55/45 που τα ειχα πριν.
αντιστασης βαμβακια ολα φρεσκα και κατεβασα τα watt αν και παντα τα ειχα λιγο παρακατω.
το πρωι παρατηρησα οτι με το latakia της ταμπακιερας (2% με 12mg 50/50) στης πρωτες τζουρες με ενοχλεισε αποτομα και το αφησα στην ακρη.
τα υγρα που εκανα της προηγουμενες μερες ειναι:

FA soho 5% 10mg 55/45 vpg (πιπιλα ολη μερα)
Blaze golden tobacco snv 9mg 55/45 vpg (πολυ λιγη χρηση)

τι μπορει να φταιει? :hmmm:



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110464 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159685 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515250 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146443 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303199 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530716 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201449 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801569 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11037 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40966 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet