vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

282 επισκέπτες, 8 χρήστες
Jorge, manoslykos, tibolaso, camber, Alexander20, Buliwyf, gfilip, ahill2

Twitter

ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα"

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
δυστυχως το καπνισμα ειναι 3 φορες ποιο νοστιμο απο το ατμισμα... 
Σου εύχομαι ολόψυχα, στο σύντομο μέλλον, να βρίσκεις το κάπνισμα ένα πικρό ξερατό...γεύση (οσμή καλύτερα)  μόνο οι γύρω μπορούν να αντιληφθούν εάν και εφόσον ο καπνός είναι αρωματικός (κυρίως πούρο/πίπα). 

Αποσυνδεδεμένος nikosgia

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Μαλλον ειμαι απο τους λιγους που βρηκε το ατμισμα πολυ πιο εθιστικο απο το καπνισμα.....ισως γιατι μαλλον ποτε δεν μου αρεσε αυτη η πικριλα του τσιγαρου....ενω με τις γευσεις του η.τ την εχω καταβρει ;)

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Μη σου πώ ότι και μένα μου φαίνεται ότι πιο δύσκολα θα κόψω το άτμισμα από το κόψιμο του τσιγάρου που κανα

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Ο εθισμος στο καπνισμα ειναι απλα εξαρτηση στο τσιγαρο.
Ο εθισμος ομως στο ατμισμα ειναι και σε πολυ μεγαλο βαθμο το χομπι, τα πειραματα με τα στησιματα (συρματα / watt), οι δοκιμες νεων υγρων, ατμοποιητων, mod.
Αυτο πιστευω οτι δεν μπορω να κοψω ευκολα...

Αποσυνδεδεμένος nickstam

  • **
  • 233
  • Φύλο: Άντρας
  • Μην καθυστερείτε άλλο . . αναβάλλετε ΤΩΡΑ !
Και εγώ συμφωνώ με τους από πάνω ότι μία από τις "παρενέργειες" του ατμίσματος είναι ότι ΣΥΝΟΛΙΚΑ ως διαδικασία είναι αρκετά εθιστική.
Γίνεται ένα πολύ ενδιαφέρον χόμπυ (διάβασμα, νέα προιόντα, στησίματα, αντιστάσεις, γεύσεις) που πολύ δύσκολα μπορείς να διακόψεις, ΑΜΑ το αρχίσεις.
Γιατι φυσικά υπάρχουν και αυτοί, οι "τυχεροί" που παίρνουν ένα μοντ, έναν ατμο, ένα υγράκι και αυτό ήταν.

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ είμαι από τους τυχερούς,που έχω 3 μοντ και 5 ατμοποιητές και καμιά δεκαριά υγρά!! :))

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Ξέρετε κανέναν που να έκοψε το αλκοόλ αυξάνοντας το ποσοστό του στο υγρό;
Π.χ. από μπύρα σε κρασί ή από κρασί σε μπράντυ;
Αύξηση νικοτίνης μόνο αν το χέρι κινείται μόνο του τρεμάμενο προς το πακέτο.

Αν ο αλκοολικός κατάφερνε από 62 μπύρες την ημέρα να πίνει μόνο μία βότκα με πάγο κάθε βράδυ, θεωρώ ότι η μέθοδος θα αποδεικνυόταν πετυχημένη. Και νομίζω πως ο φίλος μου ο Κωστής κάτι αντίστοιχο πέτυχε. Θα μου πεις βέβαια γιατί δεν ακολουθώ κι εγώ αυτήν την πετυχημένη μέθοδο. Είμαι σίγουρος (και για να χρησιμοποιήσω το παράδειγμα σου) πως εγώ ανήκω στην κατηγορία των ανθρώπων που θα πήγαιναν από τις 62 μπύρες την ημέρα στις 62 βότκες την ημέρα! Δεν είναι για όλους η μέθοδος!  :laugh1:



Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
...ούτε για όλους η βότκα. 8)
>
>
>
>





<<<<<

<
<


































<>
...θα με στολισει, το ξερω, αλλα δεν μπορω να μην τον τσιγκλισω. :))

Αποσυνδεδεμένος knstn

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
δυστυχως το καπνισμα ειναι 3 φορες ποιο νοστιμο απο το ατμισμα,γι αυτο και ειναι 3 φορες ποιο εθιστικο :tongue_smilie:
υποσυνειδειτα οχι συνειδειτά,ειναι και ο λογος που δεν το εχουμε τοσο αναγκη οσο το καπνισμα
Δε νομίζω, το τσιγάρο είναι χορτάρι που καίγεται. Ότι άρωμα μπορεί να σου δώσει είναι απο τα χημικά που του ρίχνουν κατά την διαδικασία επεξεργασίας. Ξέρουμε ανθρώπους που δούλευαν πριν δεκαετίες σε καπνοβιομηχανίες, δεν είναι δα κανά μυστικό.
Αν περάσεις ποτέ απο Αγρίνιο, πήδα σε ένα χωράφι, κόψε 5 φύλλα καπνού, στέγνωστα (προσοχή - προσοχή: γερό βράσιμο και ξαναστέγνωμα), τρίφτα/κόφτα σε ένα μηχάνημα που φτιάχνουν τραχανά/φιδέ, και κάπνισε...

Παιδια: Μετα απο δοκιμες με λιγοτερη vg ή με λιγοτερη pg (γνωστες εταιριες) ή με λιγοτερη νικοτινη ή με αλλη νικοτινη (γνωστη) παλι εχω αυτες τις καουρες στο στομαχι και τα φουσκωματα/ενοχλησεις γενικα...

Δεν νομιζω να ειναι απο το φαγητο κτλπ, μολις ξεκινησα το ατμισμα με νικοτινη αρχισαν οι ενοχλησεις

Με φερνει στο σημειο  απο τις ενοχλησεις να κανω τσιγαρο και το τσιγαρο με φερνει αναπνευστικα θεματα...

Απο την αλλη λες  ενα μπαμ να το κοψεις τελειως ολα , αλλα δεν εχω αυτην την ορεξη οπως εβγαινε καποιες αλλες φορες ...

Υπαρχει καποια λυση βρε παιδια; 

Ισως τα Pod που εχουν Νικοτινη αλατων και δεν με πειραζει στο στομαχι αυτο;

Η το αλλο που βαζεις τσιγαρο και περνεις νικοτινη IQOS ; 

Αποσυνδεδεμένος valerou

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Η λύση είναι να πάς σε γαστρεντερολόγο όπως πήγα και εγώ για το ίδιο θέμα με τις καούρες. Αφού έκανα γαστροσκόπηση αποδείχτηκε ότι πάσχω απο οχι ένα ούτε 2, αλλα 4 έλκη στο στομάχι. Ακόμα ο οισοφάγος μου τα έχει παίξει με αποτέλεσμα να μην κλείνει καλα (δεν θυμάμε πως το λένε αυτο που ανοίγει για να περάσει η τροφή), και να ανέβαινε η καούρα.
Όταν με ρώτησε αν καπνίζω τον είπα κάνω μόνο ηλεκτρονικό και μου είπε κατα λέξη "Αν κάπνιζες θα ήταν χειρότερα". Υπ΄όψιν ότι είμαι και διαβητικός (β' βαθμού) και αυτο παίζει και τον ρόλο του στις πληγές στο στομάχι.
Για μην σε ζαλίζω άλλο, μου έδωσε κατι παστίλιες για το στομάχι και εδώ και 2 μήνες έχω ξεχάσει τι θα πει καούρα. 

Συμπέρασμα: Μην βγάζουμε εύκολα συμπέρασμα αν πρώτα δεν συμβουλευτούμε κάποιον ειδικό.  

Αποσυνδεδεμένος johnkrv7

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Σε γιατρό να πας να κανεις καμιά γαστροσκόπηση.. πάνω από χρόνο  όταν αρχισα το άτμισμα νόμιζα οτι πονούσε το στομάχι μου λόγο του ατμου και ότι με το τσιγάρο πριν ήμουν καλά... τελικά πηγα για γαστροσκόπηση και είχα έλκος... :idiot1: :idiot1: πήρα την αγωγούλα μου και όλα μια χαρά. :thumpup: 
 

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες και θα προσθέσω τη ΓαστροΟισοφαγική Παλινδρόμηση στα πιθανά σενάρια.
Πήγαινε σε γαστρεντερολόγο.

Αποσυνδεδεμένος valerou

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Σε γιατρό να πας να κανεις καμιά γαστροσκόπηση.. πάνω από χρόνο  όταν αρχισα το άτμισμα νόμιζα οτι πονούσε το στομάχι μου λόγο του ατμου και ότι με το τσιγάρο πριν ήμουν καλά... τελικά πηγα για γαστροσκόπηση και είχα έλκος... :idiot1: :idiot1: πήρα την αγωγούλα μου και όλα μια χαρά. :thumpup:
 
Laprazol?

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Ο γαστρεντερολόγος είναι πιθανό να κρίνει και από την κλινική εικόνα, δεν πάμε κατευθείαν στη γαστροσκόπηση.

Αν έχεις κάποια ευαισθησία στο στομάχι, μπορεί το ατμισμα να σε πειράξει. Μιλάω από προσωπική πείρα. Πάντως όλα τα συμπτώματα υποχώρησαν μετά από 2-3 μήνες.

Φυσικά, πρώτα θα μιλήσει ο γιατρός.  :yes:

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 01, 2018, 21:01 από ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110478 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159721 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515268 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146447 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303199 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530723 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201459 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801572 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11037 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40969 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet