vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

245 επισκέπτες, 4 χρήστες
Parolos, Tem, anetost, Jorge

Twitter

ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα"

Αποσυνδεδεμένος giannisg

  • *
  • 57
  • Φύλο: Άντρας
40w πρωί με 4αρα νικοτίνη είναι λίγο επιθετικό άτμισμα. Προσωπικά σε αυτα τα watt και πάνω δεν μπορώ να ατμίσω με κάτι παραπάνω απο 2αρα νικοτίνη, μου βγαινουν τα μάτια εξω. Προσωπικά ο λαιμός μου με έχει ενοχλήσει α) λόγω υψηλής νικοτίνης β) λόγω υψηλής PG γ) λόγω υψηλών watt. Mε 14-15 watt, χαμηλή νικοτίνη και high vg υγρό δεν ξαναείχα κάποια ενόχληση.

Αποσυνδεδεμένος nikosgia

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Το προβλημα ειναι οσο αφορα τα watt ,οτι σε πνευμονικο ατμοποιητη που εχω (melo 3) δεν μπορω να ριξω τα watt τοσο χαμηλα....αντε μεχρι 30-35...εχω ακουσει
Οσο αφορα την Νικοτινη το 4 με καλυπτει με την 2 βλεπω να ζηταω τσιγαρο..... :(

Αποσυνδεδεμένος giannisg

  • *
  • 57
  • Φύλο: Άντρας
Tότε η καλύτερη λύση θα ήταν, να πάρεις και έναν MTL ατμο, που θα τον ατμίζεις με υψηλότερη νικοτίνη και χαμηλότερα watt.

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Το προβλημα ειναι οσο αφορα τα watt ,οτι σε πνευμονικο ατμοποιητη που εχω (melo 3) δεν μπορω να ριξω τα watt τοσο χαμηλα....αντε μεχρι 30-35...εχω ακουσει
Οσο αφορα την Νικοτινη το 4 με καλυπτει με την 2 βλεπω να ζηταω τσιγαρο..... :(
Ότι σε καλύπτει να κάνεις. Για να καταλάβεις εγώ εδώ και αρκετούς μήνες είμαι παγιωμένος σε επισκευάσιμο με διπλές clapton αντιστάσεις  0,25- 0,3 ωμ, που θέλει στάνταρ 40 w για να ανάψουν και 4άρα νικοτίνη, χωρίς να μπορώ να κατέβω.
 Οι ενοχλήσεις που είχες στο λαιμό, θα φύγουν μην ανησυχείς. Πίνε νεράκι να μην είναι ξερός ο λαιμός σου, μην καπνίζεις παράλληλα και θα είσαι κομπλέ.

Γενικά μην ακούς όρους όπως "επιθετικό άτμισμα", δεν έχουν λογική. Δεν είχαμε όλοι τις ίδιες καπνιστικές συνήθειες, έτσι δεν θα έχουμε και ατμιστικές. Κάτω από 30w δεν μπορείς να πέσεις σε αυτές τις αντιστάσεις (ειδικά στην 0,3), γιατί είναι οι προδιαγραφές τους τέτοιες και θα έχεις διαρροές, πράγμα που είναι όντως ανθυγιεινό. 

Τις καλησπέρες μου σε όλους και καλά ατμίσματα  ;)

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Το προβλημα ειναι οσο αφορα τα watt ,οτι σε πνευμονικο ατμοποιητη που εχω (melo 3) δεν μπορω να ριξω τα watt τοσο χαμηλα....αντε μεχρι 30-35...εχω ακουσει
Οσο αφορα την Νικοτινη το 4 με καλυπτει με την 2 βλεπω να ζηταω τσιγαρο..... :(


γιατί δεν δοκιμάζεις σε πιο normal ατμισμα με τις αντιστάσεις του τρίτον 1.8ohm που παίζουν στα 13w?
ταιριάζουν στον melo

Αποσυνδεδεμένος fotisdr

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Και εγω ειχα πολλές ενοχλησεις στον λαιμο που κρατησαν περιπου 3 εβδομάδες και εμφανίζονταν κυρίως το βράδυ που ξαπλωνα. Του έδινα και καταλάβαινε βέβαια

Αποσυνδεδεμένος nikosgia

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Αμα φυγουν καποια στιγμη οι ενοχλησεις στο λαιμο  (οπως λετε ειναι συχνο φαινομενο) ολα θα ναι οκ... :thumpup:
Παντως πιστευω οτι ο ιδανικος ατμοποιητης για μενα θα ηταν κατι αναμεσα σε πνευμονικο και τσιγαρισιο....μια μεση κατασταση  ;)

Αποσυνδεδεμένος koukouvaou

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
  • ατμιζειν εστί φιλοσοφείν
Δοκίμασε την 0.75. Πάνω κάτω στα 21 w είναι για σφιχτές πνευμονικές με λογική κατανάλωση. Αν κλείσεις λίγο τον αέρα θα σου δώσει και άερατες τσιγαρισιες.

Αποσυνδεδεμένος nikosgia

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Αυτο το κανω ηδη φιλε [member=5528]koukouvaou[/member] , εχω τον melo 3 αλλα το "δαχτυλιδι" το χω στην μεση , για σφιχτες πνευμονικες ...απλα εχω αντισταση που παιζει πανω απο 30W και την εχω στο 37W ...Aυτο που εχω ακουσει βεβαια και δεν ξερω αν ισχυει ειναι οτι σε πνευμονικο ατμοποιητη δεν κανει να κλεινεις τον ατμο γιατι χαλαει ....(εγω προσωπικα βεβαια δεν εχω διαπιστωσει κατι)- και επισης δεν κανει να παιζεις κατω απο 30watt   :confused1:

Αποσυνδεδεμένος zaf.z

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
Οταν δουλευεις χαμηλα τον αερα,κατεβαζεις βατ και οταν ανοιγεις περισσοτερο τον αερα ανεβαζεις βατ.
Φυσικα παντα στα ορια που δινει ο κατασκευαστης.

Αν δουλεψεις σε καποιον ατμοποιητή χαμηλά τον αέρα με τα βατ στο μέγιστο όριο της αντίστασης,απλά θα την κάψεις.

Όσο για τα 30βατ που αναφέρεις,υπάρχουν ατμοποιητές που με 30βατ δεν πρόκειται να ατμοποιήσουν τίποτα.
Και γενικά σε πνευμονική τζούρα τα 30 ακούγονται πολύ λίγα.(λόγω του μεγάλου όγκου αέρα που περνάει απο την αντίσταση)

Δεν ξέρω πόσοι έχουν αντιμετωπίσει την εξης κατάσταση:Υπάρχει ρινική συμφόρηση(μπούκωμα) κατα τη διάρκεια μια ίωσης.Αποτέλεσμα να είναι πολύ μειωμένη η όσφρηση και η γεύση(πιθανόν και ανύπαρκτες).Πώς αντιμετωπίζουμε την περίπτωση να τρώμε καμμένο χωρίς να το καταλαβαίνουμε;Εγώ προσωπικά τη λύση που βρίσκω είναι να ατμίζω μόνο σε ντρίπερ,προκειμένου να ελέγχω με ευκολία και συχνά το χρώμα της αντίστασης και το πόσο βρεγμένο είναι το βαμβάκι.Μόνο ετσι αισθάνομαι σχετικα ασφαλής.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 23, 2018, 12:00 από Athanasios »

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Τσάμπα το dani που έχεις στην φωτογραφία :wall:
Έλεγχος θερμοκρασίας...

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Πιο εύκολο είναι να φας καμένο σε ντρίπερ, όπου υπόψιν, δεν βοηθάει αν έχεις ίωση, αλλά μπορείς να καταλάβεις μετα από λίγο καιρό αν τελειώνει και το υγρό, όταν ατονεί λίγο η γεύση στις τζούρες πριν το καμμένο.

Δεν καταλαβαίνω βέβαια την ανησυχία σου, καθώς σε τανκάτο, μπορεις να δεις εύκολα αν έχει υγρό το τανκ. That simple ;)

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 23, 2018, 14:27 από tzavardin »

χαχαχα [member=17746]paloukaros[/member] σωστό,αλλά ακόμη δεν έχω καταφέρει εδώ και δυο βδομάδες που το έχω,να βρω χρόνο να ασχοληθώ σοβαρά με το dani. :dontknow: :))
@tzavarin,δίκιο εχεις αλλά ίσως μου εχει μείνει η φοβία από την περίοδο που είχα μη επισκευάσιμο και το καψούλι σου ερχόταν ανεξάρτητα από το αν υπήρχε υγρό στο τανκ.

Χαιρεται. Να σας πω και εγω την δικια μου ιστορια μηπως και εχει καποιος καποια ιδεα για το τι μου συμβαινει. Πριν περιπου 7-8 μερες και ενω ολα πηγαιναν καλα και απολαμβανα το lemon tart μου στον hastur μου νιωθω μια απαισια μεταλικη γευση στο στομα(μονο ετσι μπορω να την περιγραψω) και απο τοτε γευση μηδεν σε οτιδηποτε και αν ατμισω. Αλλαξα αντιστασεις, βαμβακια, υγρα, οτι και να ατμισω ειναι σχεδον σαν να ατμιζω σκετη βαση. Ελαχιστα καταλαβαινω απο αρωματα και γευσεις. Να φανταστειται οτι πηγα και αγορασα και καινουργιο ατμοποιητη αφου ηθελα και εναν δευτερο αλλα και με αυτον μετα απο 2-3 τζουρες τα ιδια και εκει. Βεβαια οταν εγινε αυτο για πρωτη φορα μετα απο 2 μερες αρρωστησα κιολας και ακομα δεν εχω συνελθει και σιγουρα θα παιζει και αυτο το ρολο του. Οποτε το εχω γυρισει σε μονο βαση και περιμενω να μου περασει και η ιωση μπας και ερθει επιτελους πισω η πολυποθητη γευση. Συγγνωμη αν σας κουρασα με το σεντονι μου. Καθε γνωμη ευπροσδεκτη. Ευχαριστω πολυ. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135792 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084230 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34948 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 105 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9477 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476529 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114724 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1299 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2353 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 919 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271180 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1513 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos