vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

335 επισκέπτες, 6 χρήστες
tsiv, Nikrom, tapantari, dkostas, djfloor, manoslykos

Twitter

Le Richelieu – Satin (RDA) by Volute Modz

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Le Richelieu – Satin (RDA) by Volute Modz
« στις: Αυγούστου 18, 2016, 21:14 »
Le Richelieu – Satin (RDA) by Volute Modz





[justify]Θα είμαι για άλλη μία φορά τηλεγραφικός κι αυτό γιατί βιάζομαι να πολεμήσω τον καλό μου φίλο drakmor. Λοιπόν, γαλλική εταιρεία Volute Modz, με λιγοστά χρόνια στον χώρο. Στόχος της η παραγωγή μηχανών γεύσης. Εδώ έχουμε τον Le Richelieu (Satin), κυριολεκτικά ένα εργοστάσιο γεύσης. Τον είχα δει, τον είχα δοκιμάσει, κι όμως δεν τον ήξερα... Ένας Dripper που εύκολα τον πας και στα υβρίδια, σκοπός του δεν είναι τα πολλά βατ και τα ατελείωτα λευκά σύννεφα. Ναι, μπορεί να βγάλει πολύ καλό ντουμάνι, όμως δεν συναγωνίζεται εκεί. Πολλές καινοτομίες και δεν ξέρω αν ακόμα είναι ο μόνος ατμοποιητής όπου στάζεις και δεν στάζει. Παρέχει επιλογή όπου σφραγίζει με τους 2 θαλάμους που διαθέτει, όσο υγρό κι αν έχουμε, σε μία χωρητικότητα που αγγίζει τα 1,7ml (10mm βάθος δεξαμενή βάσης). 22mm διάμετρος, 34,3mm ύψος (δεν τον λες μικρό rda), επίσης, εδώ ο συγκεκριμένος είναι ss316L ματ με αμμοβολή. Επίσης, είναι η τελευταία αναβάθμιση με όλα τα o-rings σε πορτοκαλί χρώμα, όλα τα κομμάτια είναι ss 316L, και χωρίς καμία παιδική ασθένεια από τον προκάτοχό του. Εκπληκτικό φινίρισμα, υλικά, συναρμογή. Η χωρητικότητα των 1,7ml είναι υπεραρκετή για να μην στάζεις μετά από λίγες τζούρες. Εδώ ο χρόνος φεύγει απ' τη φιλοσοφία rda. Ανοιχτός θάλαμος, οι αντιστάσεις εκτεθειμένες στο στάξιμο, και παρ' όλα αυτά, απλά ρυθμίζεις αέρα ή σφραγίζεις και φεύγεις. Η εισαγωγή του αέρα γίνεται από 2 πλευρές με (6)3 + 3 οπές των 1,5mm. Ο κάτω θάλαμος έχει την κατάλληλη χάραξη με μικρές εγκοπές όπου: αριστερά 3 επιλογές εισαγωγής αέρα για μονή αντίσταση, στο κέντρο 1 γραμμή για σφράγιση θαλάμου υγρών, και δεξιά 3 επιλογές χ 2, για 2 αντιστάσεις. Ένα ακόμα που μ' εντυπωσίασε είναι η ποσότητα και η τοποθέτηση βαμβακιού. Κυριολεκτικά έβαλα όσο θέλω... Λεπτό, μακρύ, κοντό, λίγο, πολύ, δαχτυλίδι, ουρές, βεντάλιες, ό,τι ήθελα, σωστό πάρτι και φαντασία στα μέγιστα.[/justify]


[justify]Δοκίμασα μερικά μόνο στησίματα, κι όλα με σύρμα kanthal. Παρακάτω οι εικόνες είναι με 2 αντιστάσεις και η μέγιστη ισχύ που έφτασα (έως 30w). Επίσης, το στήσιμο που επιλέγω για μένα είναι σαφώς πιο ήρεμο, 1 αντίσταση στα 1Ω και λιγοστά βατ. Σαν βάση, έχει αρκετά μικρά κομμάτια με απίστευτη λεπτομέρεια κατασκευής. Μπορείς να στήσεις ό,τι θέλεις, μονή, διπλή, κάθετες, οριζόντιες, διπλές με 1 σύρμα, προσθήκη πλέγματος, κ.ο.κ. Από γεύση τώρα. Χα χα. Στοπ. Θα πω μόνο πως δοκίμασα πολλά επιστόμια, αυτό που λάτρεψα ήταν ένα κοντό και ημι-ντουμανάτο επιστόμιο των 6mm, από Trinity Glass Tanks.[/justify]

[justify]Στήσιμο: Διπλή αντίσταση 0.55Ω, κanthal 0.36mm, πυρήνας 3mm, 6 σπείρες, 25 – 30w.[/justify]
[justify]Υγρά αναπλήρωσης: f.p. Brevity, Black Flag Risen (Enriched).[/justify]


[justify]Συμπέρασμα χρήστη: Ένας από τους καλύτερους ατμοποιητές που έχουν πιάσει τα χέρια μου. Σε όσα στησίματα πρόλαβα είχα πυκνό και μεγάλο ντουμάνι (όχι όμως κόντρα σε rda φουγάρα). Απόλυτη στεγανότητα κάτω απ' οποιεσδήποτε συνθήκες. Επίσης η θερμοκρασία στα μέταλλα ήταν σε ανεκτά επίπεδα (όταν πήγα στη μέγιστη ισχύ των 30w). Χτύπημα καλό και ο αέρας αρκετός, (με 1 τρύπα πολύ άνετες τσιγαρίσιες), με όλες ανοικτές [(6)3χ3], συν το κατάλληλο επιστόμιο, πάμε σε σφιχτές πνευμονικές. Προσωπικά, με την εισαγωγή του αέρα ανοιχτή στο μέγιστο, πήρα ένα από τα καλύτερα εισπνεόμενα αποτελέσματα. Πολύ άνετες και αβίαστες εισπνοές. Ξέχασα να πω πάρα πάρα πολλά, που ακόμα κι αν δεν ξέχναγα, δεν μπορώ να τα παρουσιάσω όπως θα ήθελα. Απλώς άφησα το καλύτερο για το τέλος που δεν ήρθε.[/justify]

[justify]Αρνητικά: Ξεχνάς τ' όνομά σου.[/justify]

Θετικά: Όλα τα παραπάνω. Απλώς, δοκιμάστε και διαψεύστε.  

Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε.





« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 20, 2017, 23:45 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Richelieu – Satin (RDA) by Volute Modz
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 18, 2016, 21:39 »
Πολύ καλή παρουσίαση και περιγραφή, τον έχω δοκιμάσει και εγώ και μόνο καλά έχω να πω...εκτός απο την τιμή που ήταν και το μόνο που με απομάκρυνε απο το να αποκτήσω τον πρώτο μου dripper...τότε που τον πρωτοείδα...  ;)  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Le Richelieu – Satin (RDA) by Volute Modz
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 18, 2016, 21:50 »
Φίλε Joebarteam ότι και να πώ είναι λίγο. Κατ'ρχην να πω οτι διάβασα το υπέροχο review σου αγκαλιά με τον rose. Ένα θα σου πώ το 80% των υγρών που έχω στη κατοχή μου αυτή τη στιγμή είναι δοκιμασμένα στον εν' λόγο ατμοποιητή και το μόνο που μπορώ να πώ είναι ότι τον λατρεύω. Ότι αυτή τη στιγμή χαίρομαι ένα υγρο στον rose το οφείλω στον Richelieu. 

Δυστηχώς δεν τον έχω αλλά θα τον ήθελα πολύ. Είναι ο dripper που πάντα θα ήθελα να έχω. 

Αφου οι 2 μας έχουμε μπλέξει με τα γαλλάκια τον τελευταίο καιρό έχω να πώ αυτό  Touché my friend you win this one.  ;)

Υ.Γ. Οι φωτογραφίες είναι απίστευτες! Ήθελα να ρωτήσω κιόλας ποιος σωλήνας είναι αυτός? ;D

 

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Le Richelieu – Satin (RDA) by Volute Modz
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 18, 2016, 21:51 »
[justify]@estrifan, καλησπέρα κι ευχαριστώ. Ναι, έχεις απόλυτο δίκιο. Πέρα από τα χαζοαστεία μου, είναι ακριβός και είναι αρνητικό, μάλιστα σε ένα πεδίο όπου μπορείς να βρεις πολλές κόντρες και με πιο ξεκάθαρο χαρακτήρα. Παρ' όλα αυτά, όσα πρόλαβα να δω, είναι κυριολεκτικά μία μηχανή γεύσης, που αγαπάει τα λεπτά σύρματα. Δίνει απλόχερα καλό ντουμάνι (για τα μέτρα του) και κορυφαία ποιότητα σε όλα του. Αν θέλεις τη γνώμη μου, εγώ θα τον επέλεγα στη θέση επιλογής άλλων.  [/justify]


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
[justify]@drakmor, καλησπέρα κι ευχαριστώ. Χα χα, το ξέρω πως η μάχη είναι χωρίς νικητή, βέβαια, μην λέω ψέματα, ακόμα δεν μπορώ να έχω άποψη. Η μπαταριοθήκη είναι πάντα ο Talos, που δεν τον άλλαξα μέχρι σήμερα, όλες οι δοκιμές πρώτα περνάνε απ' αυτόν, (απλά, ο δικός μου 1ος μηχανικός έρωτας).[/justify]
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 18, 2016, 21:57 από JoeBarTeam »

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Le Richelieu – Satin (RDA) by Volute Modz
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 18, 2016, 22:15 »
Talos απλά respect από τα καλύτερα;-)

Sent from my SM-G925F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος giannik

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Richelieu – Satin (RDA) by Volute Modz
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 20, 2016, 19:31 »
Mακράν  οτι καλύτερο εχω παρει σε γεύση απο βαμβακάτο atty και άσε τους άλλους να κάνουν κόντρες🤗

Αποσυνδεδεμένος s.i.jerefos

  • **
  • 305
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Richelieu – Satin (RDA) by Volute Modz
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 20, 2016, 20:44 »
Μα ειναι μια κατηγορια απο μονος του..
1)  Πυκνότητα Ατμού.
2)  Επιπεδα Γευσης Υψηλοτατα.
3)  Τζουρα Τσιγαρισια Αερατη.
Θεωρω οτι ειναι ενα κομμάτι το οποιο δεν πρεπει να λείπει απο την συλλογή κανενος απαιτητικου ατμιστη.

Sent from my SM-N915FY using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Aris08

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Richelieu – Satin (RDA) by Volute Modz
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 22, 2016, 03:25 »
Μπορείτε να προτείνετε ενα στήσιμο με μόνη αντίσταση; Τον πήρα και την ίδια μέρα έφυγα για διακοπές, δοκίμασα 2-3 στησίματα με μόνη αντίσταση αλλα η γεύση μου βγήκε υποτονική. Με διπλή αντίσταση που δοκίμασα στα 0,92ωμ κανένα προβλημα και η γεύση πολυ καλή.

Αποσυνδεδεμένος Christos Ni

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Richelieu – Satin (RDA) by Volute Modz
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 22, 2016, 07:57 »
0.40 mm μονη αντισταση 6 σπειρες βγαινει 0.74-0.78 Ω...Ετσι τον στηνω κανα μηνα τωρα και μονο υποτονικος δεν ειναι ...μια δοκιμη θα σε πεισει!!

Αποσυνδεδεμένος rezwalker

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Richelieu – Satin (RDA) by Volute Modz
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 24, 2016, 02:26 »
τον δοκιμασα σε ενα φιλο
φουλ αερας απο τιν μια μερια,σφιχτη τζουρα απολαυση
και μεγαλη γευση

Αποσυνδεδεμένος THED

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Richelieu – Satin (RDA) by Volute Modz
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 25, 2016, 17:13 »
185€ από Ελλάδα είναι πάρα πολλά. Από Γαλλία μήπως βγαίνει φθηνότερος? 
Μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι σφραγίζει οπότε η μεταφορά του θα είναι εύκολη υπόθεση ακόμη και γεμάτος. Από γεύση... με κάνετε και ζηλεύω.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Richelieu – Satin (RDA) by Volute Modz
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 25, 2016, 17:36 »
Απαγορευτικη η τιμη του...
Πανεμορφος ομως.

Αποσυνδεδεμένος s.i.jerefos

  • **
  • 305
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Richelieu – Satin (RDA) by Volute Modz
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 25, 2016, 19:06 »
Ο Κατασκευαστης ΔΕΝ στελνει Ελλαδα γιατι εχει AUTHORIZED DEALER / The Vapers Boutique.

Sent from my SM-N915FY using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Le Richelieu – Satin (RDA) by Volute Modz
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 25, 2016, 19:24 »
Απορώ πώς καταδέχεται αυτός ο authorized dealer να έχει το μαγαζί στην ταπεινή Καλλιθέα! Χάθηκε ένα Κεφαλάρι, ένα Κολωνάκι, μια Γλυφάδα ρε αδερφέ! Άκου Καλλιθέα! Tres banal! Δεν μπορώ να παρκάρω το mustang εκεί!

Αποσυνδεδεμένος rezwalker

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Richelieu – Satin (RDA) by Volute Modz
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 25, 2016, 19:26 »
volutemodz τον εχει 130 αν ειναι αυτος
και vapstor στα 110


ribot  το μαγαζι ειναι για πορτοφολαδες
χθες μιλαγα με ενα παλικαρι και μου το ελεγε
ισως το καλυτερο μαγαζι ελλαδα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 956 110853 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:36
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160078 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515464 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146509 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303345 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12820 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 193 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530902 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201500 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801714 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11097 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41036 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet