vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

226 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, panoskapa, manoslykos

Twitter

HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #510 στις: Οκτωβρίου 25, 2016, 00:21 »
Αγαπητοί συνατμιστές ! :bye:
Μην αγχώνεστε και μην πανικοβάλλεστε .Το VT 75 είναι σαν την  FERRARI .
Που σε  κάθε αγώνα θέλει  ένα Team από τεχνικούς –μηχανικούς για να αποδώσει.
Και νέες ρυθμίσεις.  :o
Εννοείται ότι αλλάζουμε και λάστιχα κοινώς στήσιμο (αντίσταση)   πιο τακτικά
διότι οι θερμοκρασίες και το  TCR είναι οι πραγματικές και  ουχί  αυτές που ξέραμε.
Η απόδοση του είναι φανταστική φτάνει να το ελέγχουμε και να το  ρυθμίζουμε  με
Το EScribe σε κάθε νέο στησιμο. :wall:

Αποσυνδεδεμένος takkat

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #511 στις: Οκτωβρίου 25, 2016, 00:47 »
Κοίτα Μάκη,
βιδώνω σταδιακά τον Φώντα, 1/8 της στροφής την κάθε φορά, και πατώντας το fire, μέχρι που από το Check Atomizer, γράφει το πρώτο διάβασμα της αντίστασης. Το σημείο δηλαδή όπου ο χρυσός κονέκτορας του Φώντα, (ο θετικός πόλος του) ακουμπά τον αντίστοιχο του VT 75 nano.
Από εκεί και πέρα, παίρνει δύο ολόκληρες στροφές μέχρι να φτάσει στο τέρμα και να σφίξει ικανοποιητικά. Λογικά λοιπόν, ο χρυσός κονέκτορας είναι αρκετά έξω και πρέπει να πιέζει πολύ καλά τον πόλο του μοντ και να έχει καλή επαφή μαζί του.
Επίσης, την ώρα που κάνει τα τρελά του, πατάω το fire και βιδώνω/ξεβιδώνω πολύ λίγο τον ατμοποιητή, κουνώντας τον και πλάγια για να διαπιστώσω αν το σπείρωμά του, διατηρεί επαφή με το σπείρωμα του μοντ. Μια χαρά δείχνει. Δεν αλλάζει η αντίσταση καθόλου.

Είχε να κάνει "τρέλες" από εχτές το βράδυ. Πριν λίγο εκεί που άτμιζα, κάνει χρρρ χρρρ σαν βραστήρας και με πετάει σε power mode. Κοιτάζω την αντίσταση, 1,08 Ωμ από 0,84! Ξεβιδώνω/βιδώνω τον Φώντα, 0,84 Ωμ και συνέχισε να ατμίζει καταπληκτικά!

Δεν θα βρω ποιος με δουλεύει; Νέο άνθρωπο και να με δουλεύουν έτσι; Θα τον σκίσω λέμε...  :laugh1:

Μήπως αν η αντίστασή σου ήταν αρκετά μικρότερη και δεν ξεπερνούσε τα 1.0 Ωμ θερμενόμενη, να λυνόταν το πρόβλημα? ;)

...λέω εγώ τώρα...

Αποσυνδεδεμένος rexakos

  • ***
  • 580
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι με χρονια με καιρους,παλι δικα μας θα ναι!!!!
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #512 στις: Οκτωβρίου 25, 2016, 18:22 »
Το εργαλείο ήρθε :respect: :respect:. Τώρα για το πως θα το κάνω να δουλέψει σωστά,αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο :laugh1:....γιατί μπήκα να διαβάσω λίγο για αυτό το escibe....και το κάψα(ευτυχώς μόνο το μυαλό και όχι το μόντ....ακόμη...). Μάλλον θα χρειαστώ και κάποια βοήθεια,αλλά θα την ζητήσω μόλις έχω μια ολόκληρη μέρα για να ασχοληθώ με αυτό και μόνο.      Και μια φώτο για την συλλογή :thumpup:..



Αποσυνδεδεμένος dartaholics

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #513 στις: Οκτωβρίου 25, 2016, 19:57 »
Φίλε βάλτο σε watt και δούλεψε γιατί με αυτά που διαβάζω στο escribe λάθος σχολές έχουμε τελειώσει.. Να δω αύριο που θα παραλάβω και εγώ .. Καλοατμιστο


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Alexis7

  • ***
  • 708
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #514 στις: Οκτωβρίου 26, 2016, 09:44 »
Δηλαδή αν το δουλεύουμε αποκλειστικά σε watt δε χρειάζεται από το escribe;Δε θα χρειάζονται ρυθμίσεις extra,Θα είναι έτοιμο,κομπλε;

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #515 στις: Οκτωβρίου 26, 2016, 09:50 »
Συγνωμη κιολας αλλά από αυτα που εχω διαβάσει το escribe το χρειαζεσαι για να προσθεσεις νεα προφιλ πχ NiFe / SS316L κλπ και για να κάνεις fine tuning συμφωνα με τα συρματα που χρησιμοποιείς εσύ. Κάποιος που απλά θέλει να κουμπώσει kanthal ή Νι200 και απλα να ατμίσει μπορεί να το κάνει μια χαρά για αρχή. Αν θελεις να ψαχτεις αυτό είναι άλλο καπέλο που απλά μπορέις να το βάλεις λόγω δυνατοτήτων του Mod

Αποσυνδεδεμένος dartaholics

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #516 στις: Οκτωβρίου 26, 2016, 18:14 »
Παρέλαβα κοκκινακι σήμερα.. Τελικά είναι πιο γλυκό από τις φωτογραφιες και εκεί που έλεγα να πάω για κίτρινο αποφάσισα να του δώσω μια ευκαιρία παρέα με ένα μαύρο Fodi f2

Sent from my MX5 using Tapatalk

Κουμπωνω ένα cubis επάνω και τον διαβάζει πάντα στα 0.62.. Έχω λειτουργεία power mode πατάω το fire και πάει σε 0.67 0.70 0.72 κτλ..
Μετά από λίγο πχ ξαναπεφτςι στα 0.65 και πάει λέγοντας.
Είναι φυσιολογικό;
Έσφιξα λίγο το πόλο επάνω στο mod αλλά συνεχίζει τα ίδια.
Ξέρει κανείς τι γίνεται;
Επίσης ξέρει κανείς αν μπορώ όταν βάζω επάνω έναν ατμοποιητη να βγάζει αναλόγως τα watt και τα volt?

Sent from my MX5 using Tapatalk

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 27, 2016, 13:20 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #517 στις: Οκτωβρίου 27, 2016, 09:51 »
Στο escribe μπορείς να ρυθμίσεις τις ενδείξεις της οθόνης μπαίνοντας στο screen. Οι δυνατότητες είναι πολλές.

Αποσυνδεδεμένος dartaholics

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #518 στις: Οκτωβρίου 27, 2016, 10:07 »
Για την αντίσταση είναι φυσιολογικό; κουμπώνει διαβάζει 0.64 ατμιζοντας πάει 0.67 0.70 0.72 και είναι εκεί σταθερό για λίγο ας πούμε.
Δεν μένει όπως στα άλλα mod σταθερή τελείως η τιμή της αντίστασης;

Sent from my MX5 using Tapatalk

Τελικά μπήκα στο escribe έφτιαξα κάποιες ρυθμίσεις..θα ήθελα μόνο να μου πείτε αν μπορώ κάπως να βλέπω μόνιμα τα volt αναλόγως τα watt.. Να μένει δηλαδή μόνιμη η ένδειξη και όχι να μηδενίζει;

Sent from my MX5 using Tapatalk

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 27, 2016, 13:21 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #519 στις: Οκτωβρίου 27, 2016, 12:53 »
Αυτό που γράφεις για την αντίσταση, δεν είναι φυσιολογικό.
Η αντίσταση δεν πρέπει να έχει τόσες μεγάλες διακυμάνσεις. Το πολύ πολύ να παίξει 0,01 πάνω/κάτω.
Επειδή το αντιμετώπισα και εγώ στον Fodi F2 και είχα παλαβώσει, τελικά ανακάλυψα πως έφταιγε ο ατμοποιητής. Πρέπει κάποια μόνωση του θετικού πόλου να είχε μι απολύ μικρή διαρροή.
Τον έλυσα εντελώς και τον "βάφτισα" σε οινόπνευμα για κάνα δεκάλεπτο. Τον έδεσα πάλι, δίνοντας προσοχή στα μονωτικά 0-rings του θετικού πόλου. Και σταμάτησε η αντίσταση να παίζει σαν τρελλή. Τώρα δείχνει την σωστή τιμή, 0,86 Ωμ και το πολύ πολύ να ανέβει στα 0,87 όταν τραβάω 5-6 απανωτές και βαθειές τζούρες.

Για το άλλο που ρωτάς, τα volts, επειδή ατμίζω με TC και δεν έχω παίξει με power mode, δεν κατάλαβα τι ακριβώς θέλεις. Λογικά πρέπει να σου δείχνει πόσα volts δίνει η μπαταρία όταν ατμίζεις.

Αποσυνδεδεμένος dartaholics

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #520 στις: Οκτωβρίου 27, 2016, 12:57 »
Στα άλλα μοντ όταν κουμπωνεις ατμοποιητη και βάζεις πχ 20 watt σου λέει ότι αυτό αντιστοιχεί σε πχ 3.5 volt αν κάνεις τα watt 21 πάει πχ 3.7 και εμφανίζεται μόνιμη η ένδειξη. Αυτό λέω αν γίνεται να φαίνεται μόνιμα τα volt?
Για τον ατμοποιητη που λες 2-3 δοκίμασα το ίδιο ακριβώς έκανε.
Ίσως βγάλω τον πολο από το Μοντ να τον ξανακουμοωσω να δω.
Πάντως πρόβλημα στο ατμισμα δεν μου βγάζει κάτι εμφανές.

Sent from my MX5 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος dimifoti

  • **
  • 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow ride, take it easy
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #521 στις: Οκτωβρίου 27, 2016, 13:17 »
Μονο εγώ δεν μπορω να αλλαξω τι θα φαινεται σε καθε οθονη και παρα τις αλλαγες που κανω επιμενει να εμφανιζει κατα σειρα αντισταση, βολ, και αμπερ παρόλο που του χω πει να δείχνει άλλα ή το κάνει και σε άλλους?

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #522 στις: Οκτωβρίου 27, 2016, 14:18 »
@ dartaholics

Δεν είμαι σίγουρος ότι μπορείς να το κάνεις αυτό που λες με τα volts.
Δεν το έχω ψάξει επειδή ατμίζω μόνον με έλεγχο θερμοκρασίας.
Θα το κοιτάξω όμως το βράδυ στο σπίτι.

Αν σου κάνει νούμερα σε όλους τους ατμοποιητές, ξεβίδωσε το δαχτυλίδι του πόλου, καθάρισε και αυτό και την βάση του στο μοντ και μετά βίδωσέ το και σφίξε το καλά.

@dimifoti
απ' ότι καταλαβαίνω δουλεύεις σε power mode.
Να κάνεις τις αλλαγές που θέλεις στο Power-controlled coils και για running και για charging οθόνες.

Αποσυνδεδεμένος dimifoti

  • **
  • 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow ride, take it easy
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #523 στις: Οκτωβρίου 27, 2016, 14:52 »
Τις  εχω κανει φιλε και σε ολα τα mod(power και tc)  μου βγαζει μονο αυτες τις ενδειξεις παρόλο που του χω δώσει άλλα δεδομένα και τα κανω upload κανονικά

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #524 στις: Οκτωβρίου 27, 2016, 15:02 »
Α, τότε δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να γίνεται.
Το είπα, επειδή για να μου δείξει το % της μπαταρίας, ήθελε και στις δύο οθόνες να μπει η ένδειξη.
Ίσως κάποιος που το έχει κάνει να πει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33718 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534222 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59586 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8053 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236934 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 415 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13962 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136007 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084756 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35176 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9806 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478126 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy