vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

301 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, vasilis27p, Alexander20, th3ofilos, Βασίλης1966, Doubt, ZoeM

Twitter

HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)

Αποσυνδεδεμένος adam

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #480 στις: Οκτωβρίου 18, 2016, 15:48 »
Θα το συνδέσεις με το escribe και στην καρτέλα Screen πας στο κάτω μέρος όπου ρυθμίζεις την φωτεινότητα (Brightness) της οθόνης και πιο κάτω, στο Fading, ρυθμίζεις τον χρόνο, σε δευτερόλεπτα, που θα είναι ενεργή η οθόνη.Εγώ έχω βάλει:

Fade-in Time = 0,25
Fade-out Time = 5
Active Time = 5
Idle Time = 15

ευχαριστώ  :thumbsup_move_1:

Αποσυνδεδεμένος methisos

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #481 στις: Οκτωβρίου 19, 2016, 23:54 »
2 διαμάντια ενώθηκαν..... ;D




« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 20, 2016, 00:02 από methisos »

Αποσυνδεδεμένος ahill2

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #482 στις: Οκτωβρίου 22, 2016, 01:04 »
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω τους χρήστες και γνώστες τι παραπάνω προσφέρει σε έναν ατμιστή το vt75 nano vs eleaf pico 75w.
Απο ότι ψιλοδιάβασα για να δουλέψεις το vt75 με την Dna πρέπει να έχεις τελειώσει πανεπιστήμιο και να έχεις και κανά 10 μεταπτυχιακά  ;D +  η διαφορά τιμής που είναι ολίγον τι .... (πέρνεις απο 3 εώς 5 pico με τα ίδια λεφτά) , μπορεί ένας ατμιστής που δεν θα κάτσει να φάει μερόνυχτα να το πάρει να βάλει πάνω τους ατμο του και να απολαύσει άτμισμα ή είναι για πιό ψαγμένες καταστάσεις και για άτομα που το ψειρίζουν?

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #483 στις: Οκτωβρίου 22, 2016, 09:18 »
Αγάπητε ahill2


Η ερώτηση είναι πολύ γενική έως αόριστη . Εχει πολλές απαντήσεις και εξαρτάται από την χρήση και τις  ανάγκες του καθενός  .
Το  οικονομικό θέμα βαρύνει την τσέπη του και είναι προσωπική του υπόθεση. Μπορείς να ενημερωθείς για το  VT75 εφόσον έχεις κατανοήσει  τις πλήρως λειτουργίες του  και τα τεχνικά χαρακτηρίστηκα  του  καθώς και την ποιότητα κατασκευής  σε σχέση με την απόδοση-τιμή του .
Σύγκριση σε διαφορετικά πράγματα δεν μπορείς να κάνεις είμαστε off topic …….  
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 22, 2016, 09:36 από Smoke Alarm »

Αποσυνδεδεμένος andreasd

  • **
  • 302
  • Φύλο: Άντρας
  • Through the darkest night..cms the brightest light
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #484 στις: Οκτωβρίου 22, 2016, 14:56 »
Έχει βρει κανένας σας ποιο είναι το σωστό νούμερο του mod resistance?

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #485 στις: Οκτωβρίου 22, 2016, 15:35 »
@ andreasd

Αγαπητέ Αντρέα,
δεν υπάρχει "σωστό" νούμερο γενικώς, διότι εξαρτάται από την εσωτερική αντίσταση του κάθε μοντ.
Ο angelo, στα πρώτα ποστς αυτού του νήματος, έχει δώσει οδηγίες για το πως θα βρεις την εσωτερική αντίσταση του δικού σου μοντ. Βασικά χρειάζεσαι ένα χάλκινο σύρμα που θα το βάλεις στους πόλους τους ατμοποιητή σου ώστε να τον βραχυκυκλώσεις, και πατώντας στιγμιαία το fire κουμπί, το μοντ να διαβάσει μόνον την δική του εσωτερική αντίσταση. Την αντίσταση στον πόλο του, στα σύρματά του, κ.λπ.
Αυτό το νούμερο το πολλαπλασιάζεις επί 0,9 και αυτό που θα βρεις το βάζεις στο πεδίο Mod Resistance. Έστω ότι βρήκες 0,05 Ωμ, επί 0,9 = 0,045. Αυτό θα βάλεις.
Οπότε σε μια σου αντίσταση, έστω 0,95 Ωμ, το μοντ θα την βλέπει σαν 0,9, που είναι και η πραγματική τιμή, ώστε να καθορίζει και την σωστή θερμοκρασία.

Αποσυνδεδεμένος andreasd

  • **
  • 302
  • Φύλο: Άντρας
  • Through the darkest night..cms the brightest light
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #486 στις: Οκτωβρίου 22, 2016, 15:57 »
Αγαπητέ συμπατριώτη  :))
Έχω διαβάσει τα post και των 2 σας και είναι πραγματικά πολύτιμα. Το έχω κάνει αυτό με τον ατμοποιητή και δεν μπορώ να πω ότι πήρα νορμαλ νούμερα. Σ ένα vapedroid c1d2 ο σχεδιαστής σε custom firmware δίνει το νούμερο αυτό και θεώρησα πως υπάρχει κάποιο στάνταρ και για το vt75.
Ευχαριστώ όπως και να χει :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος ahill2

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #487 στις: Οκτωβρίου 22, 2016, 16:08 »
Αγάπητε ahill2


Η ερώτηση είναι πολύ γενική έως αόριστη . Εχει πολλές απαντήσεις και εξαρτάται από την χρήση και τις  ανάγκες του καθενός  .
Το  οικονομικό θέμα βαρύνει την τσέπη του και είναι προσωπική του υπόθεση. Μπορείς να ενημερωθείς για το  VT75 εφόσον έχεις κατανοήσει  τις πλήρως λειτουργίες του  και τα τεχνικά χαρακτηρίστηκα  του  καθώς και την ποιότητα κατασκευής  σε σχέση με την απόδοση-τιμή του .
Σύγκριση σε διαφορετικά πράγματα δεν μπορείς να κάνεις είμαστε off topic …….  

Καλησπέρα,η ερώτηση δεν είναι καθόλου γενική και αόριστη,είναι πολύ απλή.

Σε έναν ατμιστή που δεν τον ενδιαφέρει να ανάγει το άτμισμα σε επιστήμη κάνει το hcigar vt75 με dna πλακέτα ή όχι?

Ξέρω ότι ένα eleaf pico 75w nano το πήρες του έβαλες μπαταρία ατμο και είσαι κομπλέ και ατμίζεις χωρίς πολλά πολλά,αυτό γίνεται στο παραπάνω?
Και ναι έβαλα την τιμή γιατί τα βράδια το gearbest βάζει σε προσφορά το hcigar vt75 nano στα 56 ευρώ και θέλω να ξέρα αν αξίζει να δώσω τα λεφτά μου σε αυτό ή να πάρω ένα pico με 21 ευρώ και να τελειώνω,όπως ξέρεις οι καιροί είναι πολύ δύσκολοι και τα έξτρα 35 ευρώ του hcigar μπορούν να διατεθουν σε πολλά άλλα πραγματα.

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #488 στις: Οκτωβρίου 22, 2016, 16:17 »
Αν θέλεις απλά να πατάς και να ατμίζεις τότε και με το pico είσαι μια χαρά. Μην πετάξεις τα λεφτά σου - δεν θα καταλάβεις καμμία διαφορά. Αν θέλεις να την ψάξεις και να πειραματίζεσαι με σύρματα, τιμές TCR, τιμές ελέγχου θερμοκρασίας, τότε δώσε τα παραπάνω χρήματα.

Αποσυνδεδεμένος ahill2

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #489 στις: Οκτωβρίου 22, 2016, 16:28 »
Γειά σου pugsang απλή και κατατοπιστική απάντηση, ευχαριστώ  :thumpup: , ναί θα πάω για κανα pico ή κάτι παρεμφερές ,ε εντάξει δεν θα πατάω απλά το κουμπί σε kayfun κλωνο και serpent mini θα το δουλεύω με αντιστασούλες φτιαγμένες απο τα χεράκια μου ;D.
Μόλις ανακάλυψα ότι το escribe τρέχει σε windows και εγώ δουλεύω μόνο OSX οπότε..... άλλο ένα μείον του συγκεκριμένου mod ή μάλλον καλύτερα να πώ της πλακέτας.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 22, 2016, 16:47 από ahill2 »

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #490 στις: Οκτωβρίου 22, 2016, 16:38 »
Λοιπόν, θα γράψω κάτι που μου συμβαίνει στο VT75 nano και δεν ξέρω αν οφείλεται στην DNA 75 ή στο ίδιο το μοντ. Δηλαδή στο κατασκευαστικό του μέρος, συνδεσμολογία, ψυχρή κόλληση, μη καλή γείωση, κ.λπ.
Θα πολυλογίσω ολίγον τι, αλλά πρέπει να δωθούν όλες οι πληροφορίες
Έχω δύο ατμοποιητές, τον Fodi F2, που είναι ο καθημερινός μου (σε σημείο αηδίας :)) ) και τον Avocado 22mm, σαν εφεδρικό, μην λάχει και κάτι...
Ο Avocado έχει ένα στήσιμο με μονή SS316L, στα 1,12 Ωμ εδώ και τρεις μήνες. Φυσικά αφού τραβάω λίγες τζούρες, μια φορά την εβδομάδα, η αντίσταση είναι σε καλή κατάσταση
Ο Φόντης από την άλλη, τρώει ένα στήσιμο μια φορά την εβδομάδα, παρ' όλο που η αντίσταση παραμένει καθαρή. Το στήσιμο είναι SS316L σε 0,8 - 0,9 Ωμ.
Το VT75 nano διαβάζει άψογα την αντίσταση, 0,84 Ωμ (αφού έχει αφαιρέσει τα 0,04 Ωμ που έχω στο Mod Resistance) και ατμίζει καταπληκτικά.

Το πρόβλημα τώρα:
Είτε είναι η αντίσταση στην αρχή της, είτε στην μέση της, ξαφνικά και στα καλά καθούμενα, την διαβάζει 0,92 σε λίγο 1,01 σε λίγο 1,12 και τρελλαίνεται! Η θερμοκρασία δείχνει τρελλά νούμερα και με πετάει σε power mode. Φυσικά ούτε εκεί μπορείς να ατμίσεις σωστά. Χρρρ χρρρ, ο ατμοποιητής βράζει και θερμαίνεται υπερβολικά. Ό,τι και να κάνω, δεν αλλάζει η κατάσταση. Ξεβιδώνω/βιδώνω τον ατμοποιητή, με ρωτάει αν είναι νέα (1,12) αντίσταση ή παλιά (1,01). Ξεβιδώνω λίγο το καπάκι της μπαταρίας για reset, τα ίδια. Του κάνω hard/soft reset από το escribe, το βιολί του. Καθαρίζω καλά τον ατμοποιητή, σφίγγω περισσότερο τις βίδες του πόλου, "χτενίζω" την αντίσταση, "συμμορφώνω" το βαμβάκι, καθαρίζω τον πόλο και σφίγω το δαχτυλίδι...τίποτε, το μοντάκι τον χαβά του!
Βάζω τον ατμοποιητή στο μοντάκι VTC mini, τον διαβάζει 0,9 Ωμ και ατμίζει μια χαρά.
Τον κρατάω στο VTC mini τουλάχιστον δυο ώρες. Κανένα πρόβλημα.
Τον επιστρέφω στο VT75 nano. Τα ίδια!
Και τι κάνω;
Βάζω στο VT 75 nano τον Avocado. Διαβάζει σωστά την αντίσταση, 1,08, και ατμίζει κανονικά. Επιστρέφω τον Φόντη, και ώ του θαύματος! τον διαβάζει 0,84 και ατμίζει και πάλι σαν να μην είχε συμβεί τίποτε!

Ε, δεν είναι να   :wall: ;  Είναι! Πως στα κομμάτια να βρω τι φταίει;
Να μου κάνει την λαχτάρα στατικός ηλεκτρισμός;  :hmmm:


@ pugsang
Θα διαφωνήσω σε αυτό: "- δεν θα καταλάβεις καμμία διαφορά."
Αντιθέτως, θα καταλάβεις. Αν μου βάλεις τον Φόντη στο VTC mini (πρωτοξαδελφάκι του Pico) και στο VT 75 nano, ακόμα και με κλειστά μάτια θα σου πω σε ποιο μοντ ατμίζω.
Είναι πολύ καλύτερη η διαχείριση του ατμίσματος με έλεγχο θερμοκρασίας που κάνει η DNA 75, παρά η πλακέτα του VTC mini ή του Pico, που, αν θυμάμαι καλά, είναι οι ίδιες.
Φυσικά, αν δεν χρησιμοποιείς αποκλειστικά TC, δεν σε συμφέρει η μεγάλη διαφορά τιμής, που δεν είναι και μικρή!

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 22, 2016, 16:51 από Λοξίας »

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #491 στις: Οκτωβρίου 22, 2016, 17:03 »
Θα συμφωνήσω με τα λεγόμενά σου και ιδίως με το:
Παράθεση
Φυσικά, αν δεν χρησιμοποιείς αποκλειστικά TC, δεν σε συμφέρει η μεγάλη διαφορά τιμής, που δεν είναι και μικρή!
Από τη στιγμη που ο φίλος είπε:
Ξέρω ότι ένα eleaf pico 75w nano το πήρες του έβαλες μπαταρία ατμο και είσαι κομπλέ και ατμίζεις χωρίς πολλά πολλά,αυτό γίνεται στο παραπάνω?
τα υπόλοιπα είναι απλά για να έχουμε να λέμε. Ο άνθρωπος θέλει να πατάει και να ατμίζει. Ποια Στικούδη και ποιος έλεγχος θερμοκρασίας ( που μεταξύ μας μια χαρά θα παιξει και το pico)
Τη διαφορά θα την καταλάβουν οι τρελλαμένοι με NiFe, SS316L και λοιπά όμορφα σύρματα και ελέγχους θερμοκρασίας όπως είπα και στο πρώτο μήνυμά μου. Ο απλός χρήστης θα έχει και 35 ευρουλάκια στη τσέπη.
Όσο για το πρόβλημά σου νομίζω οτι το σκάλωμα το έχει ο Fodi. Για δοκίμασε να κάνεις βασικό τον αβοκάντο να δεις σου κάνει τα ίδια σε μακρά χρήση?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 22, 2016, 17:58 από pugsang »

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #492 στις: Οκτωβρίου 22, 2016, 17:50 »
Σωστά. Εκεί είναι η διαφορά. Αν είσαι κολλημένος με έλεγχο θερμοκρασίας (κι εγώ είμαι λιγάκι :)) ), θα θέλεις αυτός να γίνεται όσο καλύτερα μπορεί. Και, εδώ που τα λέμε, δεν μας βρίσκω και πολύ κολλημένους. Σε ξένα sites γίνετα πολύ μεγαλύτερος "κολλητικός" χαμός...και μας έχουν πάρει χαμπάρι οι κινέζοι και μας χτυπάνε αλύπητα.  :laugh1:
Τι να σου πω για το σκάλωμα; Αν το έχει ο Φόντης, πως γίνεται να αρχίζει τα τρελλά στο VT 75 nano, αλλά μόλις τον βάζω στο VTC mini να τον διαβάζει σωστά και μόλις τον επιστρέψω στο VT 75 nano να δουλεύει και πάλι απρόσκοπτα; :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #493 στις: Οκτωβρίου 22, 2016, 17:56 »
Κοίτα, όσο καλύτερη πλακέτα τόσο πιο εύκολα βγαίνουν στη φόρα τα προβλήματα (στησίματος, κατασκευαστικά, αστοχίες κλπ). Προς Θεου δεν υπαινίσομαι ότι είναι λαθος το στήσιμό σου αλλα οτι καποιο ορινγκ στο Φοντη είναι στα τελευτάια του και το διαβάζει η dna και οχι η joyetech. Εγω θα εψαχνα τα μονωτικά των πόλων για αρχή

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #494 στις: Οκτωβρίου 22, 2016, 18:37 »
Ναι, πιθανόν να παίζει και κάτι τέτοιο. Δεν το είχα σκεφτεί...
Έχω τα ανταλλακτικά o-rings που ήρθαν μαζί με τον Φόντη. Θα τ' αλλάξω όλα.

Και σιγά μωρέ μην με προσβάλλεις για το στήσιμό μου... :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 952 110575 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:21
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159796 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515308 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146457 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303244 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530751 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201469 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801602 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11051 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40988 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet